Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία. Από αυτά που μένουν στο μυαλό για πάντα.

Για λίγο μπήκα στον πείρασμο να μείνω άυπνος και να δω τι θα γίνει...

 

Τώρα με βάζεις σε πειρασμό να το διαβάσω κι εγώ... Δηλαδή λέει ότι όταν μείνεις άυπνος για πολύ συμβαίνουν περίεργα πράγματα; Πάντως είχα διαβάσει ότι ένας που πήγε να σπάσει το ρεκόρ Γκίνες αϋπνίας (καμιά 20ριά μέρες απ' ό,τι θυμάμαι) πήγε να πεθάνει και γι'αυτό καταργήθηκε ως κατηγορία στα ρεκόρ Γκίνες. Πόσες σελίδες είναι όλο όλο, Tattoman;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Το βιβλίο όλο όλο είναι 671 ολόκληρες σελίδες, απο τις εκδόσεις Bell, στο μεγάλο μέγεθο και όχι στη σειρά Best Seller με τα μικρά και φτηνά(αλλά καλά κατά τη γνώμη μου), paperbacks. Και, ναι, κυκλοφορεί με το μαύρο εξώφυλλο και το πρόσωπο. Και τώρα που το σκέφτομαι, αναρωτιέμαι γιατί δεν το έχω διαβάσει ή τουλάχιστον δεν το έχω στη βιβλιοθήκη μου. Θα το αγοράσω την επόμενη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια, τι ρωτάω, Stephen King και να μην είναι τούβλο, γίνεται;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία. Από αυτά που μένουν στο μυαλό για πάντα.

Για λίγο μπήκα στον πείρασμο να μείνω άυπνος και να δω τι θα γίνει...

 

Τώρα με βάζεις σε πειρασμό να το διαβάσω κι εγώ... Δηλαδή λέει ότι όταν μείνεις άυπνος για πολύ συμβαίνουν περίεργα πράγματα; Πάντως είχα διαβάσει ότι ένας που πήγε να σπάσει το ρεκόρ Γκίνες αϋπνίας (καμιά 20ριά μέρες απ' ό,τι θυμάμαι) πήγε να πεθάνει και γι'αυτό καταργήθηκε ως κατηγορία στα ρεκόρ Γκίνες. Πόσες σελίδες είναι όλο όλο, Tattoman;

 

δεν απαντάω για να μην το χαλάσω στον tattoman

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται.

 

Ποιο έχει γράψει που να είναι κάτω από π.χ. 300-400 σελίδες;

Καλά, εσείς ξέρετε, δεν επιμένω, εγώ δεν έχω διαβάσει παρά μόνο το Thinner.

Link to comment
Share on other sites

"Η Αστυνομία της βιβλιοθήκης"

"Το κινητό"

"Μέθοδος αναπνοών"

"Ο δρομέας"

"Μακριά Πορεία"

"Οργή"

"Νυχτερινή πτηση 29"

"Στάσου πλάι μου"

"Ομίχλη"

"Έργα οδοποιίας"

και αρκετά ακόμη που βαριέμαι να πάω για να τσεκάρω στην βιβλιοθήκηbiggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις Drake είναι διηγήματα που στην Ελλάδα έχουν κυκλοφορήσει αυτοτελή.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λάθος κάνεις.

Εκτός απο την μέθοδο αναπνοών που είναι νουβέλα (κάπου 100-120 σελίδες αν θυμάμαι καλά), όλα τα υπόλοιπα είναι βιβλία 250-300-400 σελίδων.

 

Υ.Γ Όπως ίσως διαπίστωσες δεν έγραψα καμία συλλογή διηγημάτων του

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω στη βιβλιοθήκη μου συμφωνώ με τον Drake. Εκτός αν ο Metal Heart εννοεί τις νουβέλες.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία. Από αυτά που μένουν στο μυαλό για πάντα.

Για λίγο μπήκα στον πείρασμο να μείνω άυπνος και να δω τι θα γίνει...

 

Τώρα με βάζεις σε πειρασμό να το διαβάσω κι εγώ... Δηλαδή λέει ότι όταν μείνεις άυπνος για πολύ συμβαίνουν περίεργα πράγματα; Πάντως είχα διαβάσει ότι ένας που πήγε να σπάσει το ρεκόρ Γκίνες αϋπνίας (καμιά 20ριά μέρες απ' ό,τι θυμάμαι) πήγε να πεθάνει και γι'αυτό καταργήθηκε ως κατηγορία στα ρεκόρ Γκίνες. Πόσες σελίδες είναι όλο όλο, Tattoman;

 

δεν απαντάω για να μην το χαλάσω στον tattoman

 

 

καλά κάνεις! πιστεύω πως αυτό είναι το χηρότερο πράγμα όταν σκοπεύεις να διαβάσεις ή όταν διαβάζεις ένα βιβλίο και σου λένε την πλοκή ή (πολύ περισσότερο) το τέλος.

 

εμένα πάντως μου προξλένησε λίγο εντύπωση που ο ήρωας είναι ένα γεροντάκι 70 χρονών. Δεν ξέρω, αλλά προσωπικά το βρίσκω λίγο ασυνήθιστο για θρίλερ.

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια, τι ρωτάω, Stephen King και να μην είναι τούβλο, γίνεται;laugh.gif

 

 

κοιτα wordsmith, προσωπικά το πόσες σελίδες είναι ένα βιβλίο δεν με απασχόλησε ποτέ, απλά κοιτούσα την περίληψη και άκουγα τι έλεγαν οι άλλοι για αυτό και τελικά διάβασα. Μην το βλέπεις ποτέ ως παράγωντα για το αν αξίζει να πάρεις ένα βιβλίο.(αυτή είναι η συμβουλή μου)

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια, τι ρωτάω, Stephen King και να μην είναι τούβλο, γίνεται;laugh.gif

 

 

κοιτα wordsmith, προσωπικά το πόσες σελίδες είναι ένα βιβλίο δεν με απασχόλησε ποτέ, απλά κοιτούσα την περίληψη και άκουγα τι έλεγαν οι άλλοι για αυτό και τελικά διάβασα. Μην το βλέπεις ποτέ ως παράγωντα για το αν αξίζει να πάρεις ένα βιβλίο.(αυτή είναι η συμβουλή μου)

 

 

Σωστά, έτσι κι αλλιώς τα βιβλία του Κινγκ διαβάζονται γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια, τι ρωτάω, Stephen King και να μην είναι τούβλο, γίνεται;:lol:

Κάρυ, Πράσινο Μίλι και το Κινητό είναι κάτω από τις 500 σελίδες (μετά αρχίζει να γίνεται τούβλο το βιβλίο). Και ο Απόστολος είπε πολλά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, ξέρω οτι ξεφεύγω αλλά, τι έχεται να πειτε για "το αυτό" του Κίνγκ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο, αλλά επίσης βαρύ βιβλίο.

Αφου παλεύεις με την "αυπνία" όμως δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτό είναι ένα τούβλο 550,000 λέξεων που μου προσέφερε ένα writer's block περίπου ενός μηνός, σχεδόν όλο τον Μάιο δηλαδή. Πραγματικά, μετά από αυτό, τι να κάτσεις να γράψεις;

Ο Κινγκ το θεωρεί το αγαπημένο του βιβλίο, του πήρε 4 χρόνια να το γράψει.

+Πολύ ωραίοι και αληθινοί χαρακτήρες.

+ ωραίο δέσιμο των διαφορετικών πλοκών και timelines.

- πολυλογεί σε σημεία (καλά, αυτός είναι ο κλασσικός Κινγκ)

+Σε άλλα σημεία Λαβκραφτίζει (τα ημερολόγια του ενός από τους χαρακτήρες)

 

Αν γράφεις στο genre του, Γιώργο, φρόντισε όταν το τελειώσεις να διαβάσεις κάτι πιο ανάλαφρο, κατά προτίμηση "κακό" για να πάρεις ξανά τα πάνω σου.

Η πρώτη φράση του βιβλίου πάει κόντρα σε κάθετι που έχουμε ακούσει περι "γράφετε στρωτά, μην μπερδεύετε τις φράσεις σας" και λοιπές μπούρδες. Ακούστε ξεκίνημα και βγάλτε δευτερεύουσες κλπ:

 

The terror, which would not end for another twenty-eight

years -if it ever did end- began, so far as I know or can tell,

with a boat made from a sheet of newspaper floating down a

gutter swollen with rain.

dazzled.gif

Όταν ο θεός του genre λέει αυτό είναι το καλύτερο του και πιο αγαπημένο του, ε εντάξει, μιλάμε για Βίβλο.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, ξέρω οτι ξεφεύγω αλλά, τι έχεται να πειτε για "το αυτό" του Κίνγκ?

Από τα καλύτερά του, αλλά τεράστιο. 1100 σελίδες, πολλοί και καλοδουλεμένοι χαρακτήρες, γνήσιος τρόμος, αλλά προς το τέλος το τραβάει πολύ.

Όχι η καλύτερη αρχή, αλλά σαφέστατα προτεινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια, τι ρωτάω, Stephen King και να μην είναι τούβλο, γίνεται;:lol:

 

το "Μίζερι" είναι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Και το Carrie επίσης μικρό, και το Shawshank Redemption νοβελέτα mf_sherlock.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, επίτηδες το κάνετε και γεμίζουν σελίδες σε κάθε τόπικ κάθε φορά που μιλάω εγώ; Πάντως εγώ δεν πάω γυρεύοντας...

Στο θέμα μας: τούβλο νομίζω πως μπορεί να θεωρηθεί ο,τιδήποτε κάτω από 400 σελίδες. Και εννοείται ότι αυτό δεν το θεωρώ μειονέκτημα, Tattoman! Κι εγώ προτιμώ τα μεγάλα βιβλία. Όταν κάτι είναι καλο, είναι φυσικό να θέλεις να κρατήσει πολύ.

Το "Cell" (Το Κινητό) το έχω στα αγγλικά και είναι 473 σελίδες. Δεν το έχω διαβάσει, αλλά θα είναι το επόμενό μου του Κινγκ. Έχω επίσης το "Needful Things", το "After Sunset" και το "Stephen King goes to the movies", αλλά αυτά είναι συλλογές διηγημάτων. Από το τελευταίο έχω διαβάσει μερικά και ξετρελάθηκα με το "Shawshank Redemption". Το "1408", πάλι, δε μου γέμισε το μάτι, ακόμα και έχοντας δει την ταινία. Το "Misery" έχω δει την ταινία (φοβερή η Kathy Bates!) και θα αργήσω να διαβάσω το βιβλίο.

 

Nocturnal, ευχαριστώ για το 100+.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, επίτηδες το κάνετε και γεμίζουν σελίδες σε κάθε τόπικ κάθε φορά που μιλάω εγώ; Πάντως εγώ δεν πάω γυρεύοντας...

 

 

Κανόνισε να αποκτήσεις και εσύ το σύνδρομο καταδίωξης που τελευταία περιτριγυρίζει μέλη του sff! laugh.gif

Κανείς δεν κυνηγάει κανέναν, αλλά όταν γίνονται σχόλια με γενικεύσεις και υπάρχει αντίλογος είναι λογικό να ακούγονται οι διαφορετικές γνώμες κάπως πιο έντονα. Γενικώς το τσουβάλιασμα έχει αυτές τις επιπτώσεις. Όταν γράφοντας υπονοείς ότι ο Κινγκ γράφει μόνο τούβλα άνω των 500σελίδων ενώ σχεδόν τα μισά του έργα είναι μικρότερα, λογικό είναι να αρχίσουν να πέφτουν τα ποστ το ένα μετά το άλλο.

 

Αυτό φυσικά μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε νήμα με γενικεύσεις , απο τον οποιοδήποτε.

 

 

 

Στο θέμα μας: τούβλο νομίζω πως μπορεί να θεωρηθεί ο,τιδήποτε κάτω από 400 σελίδες.

Μήπως εννοείς πάνω απο 400 σελίδες;

 

 

 

 

Έχω επίσης το "Needful Things", το "After Sunset" και το "Stephen King goes to the movies", αλλά αυτά είναι συλλογές διηγημάτων.

 

 

Το Needful things δεν είναι συλλογή με διηγήματα. Είναι μυθιστόρημα και μάλιστα τούβλο(εως τσιμεντόλιθος θα έλεγα).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοούσα τα άλλα δύο, όχι το "Needful Things". Και ναι, πάνω από 400 σελίδες ήθελα να πω. Τέτοια ώρα μην περιμένεις και απόλυτη διαύγεια μυαλού...:sleepy:

Link to comment
Share on other sites

ok, μην αρπάζεσαι Κέλλυ, απλά κάπως έτσι μου φάνικε από τα λεγόμανα σου, οτι θεωρείς ένα μεγάλο βιβλίο κάπως διαφορετικό από τα άλλα και μειονεκτικό. sorry, αν κάνω λάθος, αλλά εμένα μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση, δεν ξέρω για τους άλλους. Απλά να ξέρεις οτι γράφω ΄πάντα φιλικά wordsmith

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση, έχει δει κανείς την ταινία από "Το αυτό"; γιατί όσον αφορά την ταινία δεν έχω ακούσει και τα καλήτερα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..