Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Poio evvoeic;

 

Ο Στήβεν Κίνγκ ειναι κλασικός πια συγγραφέας φανταστικού...Προσωπικά τον λατρεύω..Pet Semetery αν αυτό δεν ήταν τρομου τοτε ποιο είναι?? επίσης Salems Lot..καταπληκτικό θέμα ...TommyKnockers νυχτερίτες ..μια αποψη τρομακτική για τους εξωγήινους ...Κριστίν ..το διαβολικό αυτοκίνητο :):)

και βέβαια ΤΟ ΑΥΤΟ εκπληκτικό βιβλίο και ταινία επισης..Το "STAND" τρομακτικό γιατί κάτι τετοιο μπορεί να συμβεί (στα ελληνικά νομίζω έχει βγεί σαν ΚΟΡΑΚΙ) ..

βεβαια τα τελευταία χρόνια δεν εχει να δώσει και πολλά το τελευταίο του βιβλίο το Cell δεν μου ειπε και πολλά..

Αυτός που είναι επίσης πολύ καλός και σε ορισμένα τον ξεπερνάει τον Κινγκ ειναι ο Dean Koontz

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Αυτή η συζήτηση γιατί κόπηκε τόσο απότομα;

Μήπως πρέπει να την ξανα - επαναφέρουμε;

Και μέσα σε όλο αυτό το διάστημα μήπως διάβασε και κανένας άλλος τον Μαύρο Πύργο;

 

Που και εγώ μαζί με όσους άλλους το διάβασαν άρχισα να υποκλίνομαι στο ταλέντο του...

Link to comment
Share on other sites

Πες τα βρε Cosmo(e)! :D Ανεπίδευτοι μαθήσεως, έχω σχεδόν 2 χρόνια που τους τσιγκλάω, και δεν... sigh... τι να πεις...

 

Αλήθεια, έχει διαβάσει κανείς το τελευταίο του; Lily's story νομίζω λέγεται, ή κάπως έτσι (κάποιας η ιστορία πάντως.) Έχει βγει και στα ελληνικά πρόσφατα, κλασσικά από τη Bell. Ομολογώ πάντως ότι κι εγώ δεν το έχω ψηλά στη λίστα με τα "προς αγορά/ανάγνωση" (ίσως φταίει όμως το overdose με τον Μαύρο Πύργο...)

Link to comment
Share on other sites

Πες τα βρε Cosmo(e)! :D Ανεπίδευτοι μαθήσεως, έχω σχεδόν 2 χρόνια που τους τσιγκλάω, και δεν... sigh... τι να πεις...

 

Αλήθεια, έχει διαβάσει κανείς το τελευταίο του; Lily's story νομίζω λέγεται, ή κάπως έτσι (κάποιας η ιστορία πάντως.) Έχει βγει και στα ελληνικά πρόσφατα, κλασσικά από τη Bell. Ομολογώ πάντως ότι κι εγώ δεν το έχω ψηλά στη λίστα με τα "προς αγορά/ανάγνωση" (ίσως φταίει όμως το overdose με τον Μαύρο Πύργο...)

 

 

Το διάβασα εγώ Trillian αλλά ένα έχω να πω.

Δεν είναι ο King που ξέρουμε. Πολύ καλό βιβλίο, με καλή δομή και εκπληκτική γραφή, εξιστορεί τις αγωνίες και τους προβληματισμούς που μπορεί να έχει ένας συγγραφέας καθώς και τις πηγές έμπνευσης του.

Αυτές οι πηγές έμπνευσης γίνονται ξαφνικά ενας κόσμος υπαρκτός και μετά το θάνατο του συγγραφέα η γυναίκα του, αρχίζει να τακτοποιεί τα πράγματα του και να ανακαλύπτει διάφορα.

Είναι ένας πιο προσωπικός King και σε όσους τον γνωρίζουν καλά, θα βρούν πολλά προσωπικά του στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ αυτές τις μέρες διαβάζω το Cell (To κινητό - Εκδόσεις Bell).

Είναι σταθερά καλογραμμένο, περιγράφει μια εφιαλτική πραγματικότητα, έχει δημιουργήσει όμορφους χαρακτήρες και την απαραίτητ αγωνία για να δεις πού το πάει τελικά...

 

Δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί αλλά απολαμβάνω κάθε σελίδα του. Έχει κάποιες ομοιότητες με το The Stand, αλλά μέχρι στιγμής παραμένει ένα πολύ καλό βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα εγώ Trillian αλλά ένα έχω να πω.

Δεν είναι ο King που ξέρουμε. Πολύ καλό βιβλίο, με καλή δομή και εκπληκτική γραφή, εξιστορεί τις αγωνίες και τους προβληματισμούς που μπορεί να έχει ένας συγγραφέας καθώς και τις πηγές έμπνευσης του.

Αυτές οι πηγές έμπνευσης γίνονται ξαφνικά ενας κόσμος υπαρκτός και μετά το θάνατο του συγγραφέα η γυναίκα του, αρχίζει να τακτοποιεί τα πράγματα του και να ανακαλύπτει διάφορα.

Είναι ένας πιο προσωπικός King και σε όσους τον γνωρίζουν καλά, θα βρούν πολλά προσωπικά του στοιχεία.

 

 

Blue Blazes!!! Ο Κίνγκ αποφάσησε να γίνει ποιότηκός.

Δεν το διαβάζω το βιβλίο αυτό!!

 

θα περιμένω αυτά:

 

Richard Backman - Blaze

At 6'7" and just under 300 pounds, Clay Blaisdell is one big mother, but his capers were just small-time until he met George Rackley. George introduced him to a hundred cons and one big idea: kidnapping the child of rich parents.

The Gerards are filthy rich, and the last twig on the family tree could be worth millions. There's only one problem: by the time the deal goes down, the brains of the partnership is dead.

 

Or is he?

 

Now Blaze is running into the teeth of a howling storm and cops are closing in. He's got a baby as a hostage, and the Crime of the Century just turned into a race against time in the white hell of the Maine woods.

Link to comment
Share on other sites

Από τους αγαπημένους μου ο King! :worshippy:

Τα καλύτερα κατά την ταπεινή μου άποψη:

 

It ...με μεγάλη διαφορά

και ακολουθούν:

The Shining ....Υπόκληση παρακαλώ στον Jack Nicholson στην μεταφορά του βιβλίου στον κινηματογράφο

Salem's Lot

Secret window, secret garden ..... άψογος ο Johnny Depp στην ταινία...όπως πάντα άλλωστε! :wub:

Gerald's game

Insomnia ..... μία αυπνία την έπαθα πάντως τον καιρό που το διάβαζα!

 

Τολμώ όμως να ομολογήσω πως τα τελευταία χρόνια τον έχω ελαφρώς προδώσει και με τρώνε οι τύψεις :(

Για να εξιλεωθώ λοιπόν θα πάω νωρίς νωρίς αύριο να αγοράσω την σειρά Black Tower γιατί (ντρέπομαι που το λέω) δεν έχς διαβάσει ούτε σελίδα! Και από ότι βλέπω από τα σχόλιά σας μάλλον κακώς έχω αργήσει τόσο. :D

 

Πάντως δεν είναι τυχαίο που κάθε φορά που διάβαζα ένα βιβλίο του,(όταν ήμουν πιο μικρούλα φυσικά...), το βράδυ κοίταγα να έχω πόδια-χέρια κάτω από την κουβέρτα (γιατί που ξέρεις τι υπάρχει κάτω από το κρεβάτι), να είναι κλειστές όλες οι ντουλάπες και τραβηγμένες οι κουρτίνες.... :scared:

Μιλάμε για μεγάλη φρίκη αλλά εκεί εγώ...δεν τα παράταγα! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Venea, καταρχάς καλώς μας ήρθες :)

 

Να προσθέσω κι εγώ ότι όταν είχα διαβάσει το It -εκεί, στην τρυφερή ηλικία των δώδεκα χρονών περίπου (μα καλά, τι τρέλα με βάραγε κι εμένα από τότε;)- φρόντιζα μετά πέρα από τα παράθυρα και τις κουρτίνες, να είναι κλειστή και η πόρτα του μπάνιου! Νομίζω μου πήρε κανά χρόνο να το ξεπεράσω αυτό :tongue:

 

D' ailleurs, νέο βιβλιο Μπάκμαν; :o Αχα! Αυτό φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον...

 

Και γενικά, έχω να σχολιάσω το ότι χαίρομαι που συνεχίζει να γράφει μετά το Μαύρο Πύργο... Κατά κάποιο τρόπο, έτσι που δυσκολεύτηκε να το τελειώσει, και με τη βαρύτητα που έχει η σειρά για το έργο του, δεν ξέρω, περίμενα ίσως ότι θα έκανε κανα διάλειμα - αλλά τελικά συνεχίζει ακάθεκτος! Πού ξέρεις, μπορεί να έχει κι άλλα αριστουργήματα στο τσεπάκι :D.

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται οτι το νέο βιβλίο είναι γραμμένο απο πολύ παλιά και απλά είχε μείνει στο συρτάρι με τα αζήτητα. Ελπίζω να είναι έτσι και να μήν είναι ένα ακόμα διαφημιστικό κόλπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν είπε οτι θα αποσυρθεί, ουσιαστικά εννοούσε οτι 8α σταματήσει να γράφει υπο συμβόλαια εταιριών(γράψε μας 5 βιβλία σε 3 χρόνια, 2 τρόμου και 3 ταινίες) αλλά οτι θα γράφει ότι θέλει και όποτε θέλει.

 

D'Ailleurs τι εννοείς διαφημηστικό κόλπο?

Link to comment
Share on other sites

Κατα καιρούς ο Κίνγκ έχει κάνει διάφορα κολπάκια για να διαφημίσει τα βιβλία του (πχ η δημοπρασία για τα ονόματα στο "To κινητό") οπότε ένα καινούριο βιβλίο ως Μπάκμαν το οποίο στην πραγματικότητα θα είναι ένα ξεχασμένο χειρόγραφο ίσως προσελκήσει το ενδιαφέρων αυτών που τους άρεσαν τα βιβλία του Μπάκμαν περισσότερο απο αυτά του Κίνγκ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω δεν θα σας πω πως ο Κινγκ ειναι ο καλητερος συγγραφεας τρομου, αλλα ειναι αρκετα καλος ωστε να εχω αποφασησει να μου κραταει συντροφια ερκετες νυχτες. Αυτο που μου αρεσει στα βιβλια του ειναι πως μεχρι να φτασεις στην 100στη σελιδα βαριεσαι φρικτα και βριζεις τον εαυτο σου που διαλεξε αυτο το βιβλιο για να διαβασει, αλλα μετα αλλαζεις τελειος γνωμη και δεν το αφηνεις το βιβλιο μεχρι να διαβασεις ( με μεγαλη σου απογοητευση ) την λεξη τελος!!

Τωρα θελω να σας κανω μια ερωτηση και μιλαω πολυ σοβαρα, εχετε διαβασει την Αυπνια; Και αν ναι, μεχρι να το τελιωσετε το βιβλιο μπορουσατε να κοιμηθητε κανονικα;

Εγω οταν το πηρα το βιβλιο στα χερια μου δεν το εκλεισα παρα μονο να το τελιωσω. Μου πηρε βεβαια 1 1/2 μερα περιπου αλλα τα καταφερα :thumbsup: :eek: !! Μετα το δανεισα σε δυο αλλα ατομα που δεν τους ειπα πως δεν κοιμηθηκα για να το τελιωσω, ομως και εκεινοι μεχρι να τελιωσουν το βιβλιο ειχαν προβληματα υπνου!!

Το πιο παραξενο απο ολα ειναι πως η υποθεση δεν ειναι τοσο τρομακτικη. Εσεις ειχατε καποια παραπλησια ιστορια με την Αυπνία ή με οποιοδηποτε αλλο βιβλιο;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Κατα καιρούς ο Κίνγκ έχει κάνει διάφορα κολπάκια για να διαφημίσει τα βιβλία του (πχ η δημοπρασία για τα ονόματα στο "To κινητό") οπότε ένα καινούριο βιβλίο ως Μπάκμαν το οποίο στην πραγματικότητα θα είναι ένα ξεχασμένο χειρόγραφο ίσως προσελκήσει το ενδιαφέρων αυτών που τους άρεσαν τα βιβλία του Μπάκμαν περισσότερο απο αυτά του Κίνγκ...

 

Απ' την στιγμή που αποσύρθηκε, οτι κάνει το κάνει επειδή γουστάρει. Οχι οτι υποστηρίζω την κίνηση, αλλά σ' αυτό το σημείο δεν μπορείς να του πείς και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Από τους αγαπημένους μου ο King! :worshippy:

Τα καλύτερα κατά την ταπεινή μου άποψη:

 

It ...με μεγάλη διαφορά

και ακολουθούν:

The Shining ....Υπόκληση παρακαλώ στον Jack Nicholson στην μεταφορά του βιβλίου στον κινηματογράφο

Salem's Lot

Secret window, secret garden ..... άψογος ο Johnny Depp στην ταινία...όπως πάντα άλλωστε! :wub:

Gerald's game

Insomnia ..... μία αυπνία την έπαθα πάντως τον καιρό που το διάβαζα!

 

Τολμώ όμως να ομολογήσω πως τα τελευταία χρόνια τον έχω ελαφρώς προδώσει και με τρώνε οι τύψεις :(

Για να εξιλεωθώ λοιπόν θα πάω νωρίς νωρίς αύριο να αγοράσω την σειρά Black Tower γιατί (ντρέπομαι που το λέω) δεν έχς διαβάσει ούτε σελίδα! Και από ότι βλέπω από τα σχόλιά σας μάλλον κακώς έχω αργήσει τόσο. :D

 

Πάντως δεν είναι τυχαίο που κάθε φορά που διάβαζα ένα βιβλίο του,(όταν ήμουν πιο μικρούλα φυσικά...), το βράδυ κοίταγα να έχω πόδια-χέρια κάτω από την κουβέρτα (γιατί που ξέρεις τι υπάρχει κάτω από το κρεβάτι), να είναι κλειστές όλες οι ντουλάπες και τραβηγμένες οι κουρτίνες.... :scared:

Μιλάμε για μεγάλη φρίκη αλλά εκεί εγώ...δεν τα παράταγα! :tongue:

Αν και απο τους αγαπημενους μου, σε καποια φαση με απογοητευσε πολυ. Τα τελευταια του εχουν την αισθηση της συγγραφης φαστ φουντ

Top 5(απο τα βιβλια τρομου, γιατι και τα μη τρομακτικα του ειναι σουπερ!): It, Salem's lot, Shining (φοβερη η μεταφορα απο τον Κioυμπρικ, εστω κι αν ο Κινγκ την αποκυρηξε), Night Shift (την ιστορια με την αντικαπνιστικη την ειχα δωσει στον πατερα μου οταν παλευε να κοψει το τσιγαρο), Carrie

Bottom 4: Cujo, Everything is eventual, Bag of bones, Needful objects

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο διαβάζω το Black Tower και πραγματικά πιστεύω πως είναι απο τα καλύτερά του. Άργησα να το ξεκινήσω γιατί διαβάζοντας την περίληψη, μόλις αντίκρισα τις λέξεις πιστολέρο, άγρια δύση και κάτι τέτοια είπα απο μέσα μου "Καλά χάζεψε ο King? Τι είναι αυτό? Western? Απαπαπαππαπα!" :thumbdown:

Μέγα λάθος φυσικά!!! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!! (αν και με έχουν προλάβει άλλοι ήδη) ;)

Link to comment
Share on other sites

Bottom 4: Cujo...

 

Σκληρό θέμα αλλά... διαφωνώ. Για να φανταστείς μου αρέσει η ταινία αλλά αποφεύγω να τη βλέπω. Είχα διαβάσει πρώτα το βιβλίο,

στο οποίο το αγοράκι στο τέλος πεθαίνει.

 

 

Και ούτε μια κουβέντα για το Dead Zone βρε; Που είναι μια από τις πιο συγκλονιστικές ταινίες που αγαπώ; Με τον θεϊκό Christopher Walken και τον τραγικό του έρωτα για την Brooke Adams; Λιώνω και κλαίω στο φινάλε.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, Ντίνο. Το Dead Zone είναι ένα πολύ ωραίο βιβλίο και μια πολύ ωραία ταινία. Ακόμα και η σειρά που έγινε πρόσφατα (τουλάχιστον η first season) ήταν καλοστεκούμενη. Είναι κρίμα μόνο που μετά από τόσο καιρό η όλη σύλληψη φαντάζει απίστευτα κλισέ...

Link to comment
Share on other sites

Kαι η πρόσφατη Ομίχλη (The Mist) είναι πολύ καλή ταινία!

Επίσης εξαιρετικές ταινίες έχουν γίνει και οι εξής:

-Στάσου πλάι μου

-Misery

-Η τελευταία έξοδος

αλλά και το Christine, Πράσινο Μίλι είναι μια χαρά καλογυρισμένες ταινίες

 

Ως εδώ εύκολα τα πράγματα.

Αν είναι να κάνουμε λίστα με τις χειρότερες όμως... Εκεί δουσκολεύουν

-Langoliers

-Tommyknockers

-The Mangler

-Children of the corn??

-Maximum Overdrive (σε σκηνοθεσία του ίδιου του King)

-Apt Pupil

-Dolores Clayborn

 

και γενικά δεν φαίνεται να τελειώνει πουθενά!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο περίεργο που σαν ταινίες στέκονται μόνο οι μεταφορές βιβλίων του με κοινωνικό/δραματικό περιεχόμενο (με εξαίρεση την ομίχλη)? Γιατί έπρεπε να περάσουν τόσα χρόνια για να γυριστεί ένα αξιοπρεπές θρίλερ βασισμένο σε βιβλία του? Σκεφτείτε το λογικά και μετρήστε πόσα θρίλερ, παντώς είδους, έχουν γυριστεί τα τελευταία χρόνια( σπλατερ, ατμοσφαιρικά, αστυνομικά κ.τ.λ). Πως γίνεται ο πιο εμπορικός συγγραφέας τρόμου να μην μπορεί να αποτελέσει έδαφος για τέτοιες ταινίες? Την στιγμή μάλιστα που έχουν γυριστει κάμποσες καλές στο είδος.

Δεν έχω διαβάσει πολλά Κινγκ αλλά η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι πως δεν μπορούν να αποδωθούν σωστά. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συμβαίνει, ειδικά απο την στιγμή που προσπάθειες έγιναν. Δεν μιλάμε για την περίπτωση κάποιου εμπορικού που κανείς δεν θέλει να τον μεταφέρει στην οθόνη. Τότε θα έλεγα πως κάτι τρέχει με το κύκλωμα.

Αλλά να μην μπορεί να βρεθεί αξιοπρεπής σκηνοθέτης και σεναριογράφος? Την στιγμή που βρέθηκαν για τον ίδιο συγγραφέα, για βιβλία του που δεν τον χαρακτηρίζουν σε τόσο μεγάλο βαθμό και δεν είναι κράχτες του - δηλαδή, τα δραματικά?

 

εδιτ: Υ.Γ. Για να μην ξεχνιόμαστε, η τελευταία πατάτα βασισμένη σε Κινγκ τρόμου ήταν η ονειροπαγίδα. Τι να πω, εκτός αν μεταφέρουν πατάτες βιβλία..αλλα λίγο βλακώδες μου ακούγεται.

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κάνουμε λίστα με τις χειρότερες όμως... Εκεί δουσκολεύουν

-Langoliers

 

Κι εδώ μια ένσταση από μένα. Το Langoliers με συνάρπασε και σαν βιβλίο αλλά και σαν ταινία. Από τις καλές sci-fi ιδέες. Η ταινία έμεινε πιστή στο βιβλίο και δεν έχασε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο περίεργο που σαν ταινίες στέκονται μόνο οι μεταφορές βιβλίων του με κοινωνικό/δραματικό περιεχόμενο (με εξαίρεση την ομίχλη)? Γιατί έπρεπε να περάσουν τόσα χρόνια για να γυριστεί ένα αξιοπρεπές θρίλερ βασισμένο σε βιβλία του? Σκεφτείτε το λογικά και μετρήστε πόσα θρίλερ, παντώς είδους, έχουν γυριστεί τα τελευταία χρόνια( σπλατερ, ατμοσφαιρικά, αστυνομικά κ.τ.λ). Πως γίνεται ο πιο εμπορικός συγγραφέας τρόμου να μην μπορεί να αποτελέσει έδαφος για τέτοιες ταινίες? Την στιγμή μάλιστα που έχουν γυριστει κάμποσες καλές στο είδος.

Δεν έχω διαβάσει πολλά Κινγκ αλλά η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι πως δεν μπορούν να αποδωθούν σωστά. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συμβαίνει, ειδικά απο την στιγμή που προσπάθειες έγιναν. Δεν μιλάμε για την περίπτωση κάποιου εμπορικού που κανείς δεν θέλει να τον μεταφέρει στην οθόνη. Τότε θα έλεγα πως κάτι τρέχει με το κύκλωμα.

Αλλά να μην μπορεί να βρεθεί αξιοπρεπής σκηνοθέτης και σεναριογράφος? Την στιγμή που βρέθηκαν για τον ίδιο συγγραφέα, για βιβλία του που δεν τον χαρακτηρίζουν σε τόσο μεγάλο βαθμό και δεν είναι κράχτες του - δηλαδή, τα δραματικά?

 

εδιτ: Υ.Γ. Για να μην ξεχνιόμαστε, η τελευταία πατάτα βασισμένη σε Κινγκ τρόμου ήταν η ονειροπαγίδα. Τι να πω, εκτός αν μεταφέρουν πατάτες βιβλία..αλλα λίγο βλακώδες μου ακούγεται.

 

Συμφωνώ.Τα βιβλία του Κινγκ είναι πόλύ δυσκολο να μεταφερθούν για τον απλούστατο λόγο οτι δεν είναι ο ίδιος ο τρόμος που μας συνεπαίρνει στα βιβλία του ή ακόμα και η ιστορία αλλά οι χαρακτήρες του και γενικά η αίσθηση απειλής που σε κάνει να νιώθεις χωρίς να συμβαίνει κάτι. Το "Απο μια Μπιούικ 8" ας πούμε τί υπόθεση έχει;Ενα αυτοκίνητο που φαίνεται να έχει έρθει απο κάπου άσχημα και κάτι έχει κουβαλήσει μαζί του....Πόσοι θα μπορούσαν με μια τόσο υποτυπώδη ιστορία να φτιάξουν μια νουβέλα που δεν μπορείς να αφήσεις; Αυτό το παιχνίδι με το μυαλό του αναγνώστη και η φοβερή ικανότητά του να σε κάνει να νιώθεις πολύ οικεία με τους ήρωές του χάνονται όταν πρέπει να αντικατασταθούν με εικόνες.

Link to comment
Share on other sites

Πώς σας φάνηκε το καινούριο τέλος της Ομίχλης στην ταινία?

(Ορκίζομαι να μην αποκαλύψω τίποτα--ο ίδιος ο Βασιλιάς δήλωσε ότι 'It is the most shocking ending ever and there should be a law passed stating that anybody who reveals the last 5 minutes of this film should be hung from their neck until dead.' I won't take any chances, thank you very much)

Edited by pyragelos
Link to comment
Share on other sites

Πώς σας φάνηκε το καινούριο τέλος της Ομίχλης στην ταινία?

(Ορκίζομαι να μην αποκαλύψω τίποτα--ο ίδιος ο Βασιλιάς δήλωσε ότι 'It is the most shocking ending ever and there should be a law passed stating that anybody who reveals the last 5 minutes of this film should be hung from their neck until dead.' I won't take any chances, thank you very much)

 

 

Σαν ανέκδοτο!

Συμφωνώ με τον Ντίνο για τα Λανγκολίαρς. Από τις καλύτερες ταινίες τρόμου που έχω δει και έχει χαραχτεί βαθειά στη μνήμη μου

Link to comment
Share on other sites

Το Langoliers σαν νουβέλα ήταν εξαιρετική... Και σαν ιδέα και σαν γραφή

 

Έχοντας όμως διαβάσει το βιβλίο και έχοντας σχηματίσει τις δικές σου εικόνες το να βλέπεις αυτή την τετράωρη παραγωγή που ξεκίνησε για δύο τηλεταινίες και κατέληξε σε μία version, με βαριεστημένους χαρακτήρες, κακή σκηνοθεσία και με β διαλογής γραφικά, τουλάχιστον απογοητεύεσαι...

 

Και το Σκοτεινό Παράθυρο δεν χρειαζόταν να γίνει ταινία. Ήδη το βιβλίο αν και πολύ καλό ήταν αρκετά σύνθετο και δεν μπορούσε να γίνει εύκολα ταινία ακόμα και όταν ανέλαβε ρόλο ο Τζόνυ Ντεπ...

Εντελώς διαφορετική η αίσθηση του βιβλίου από την πρόχειρη αυτή ταινία.

 

Να μην ξεχάσω επίσης αξιόλογες προσπάθειες ταινίας όπως το

Running Man με Arnold Schwarzenegger

Pet Semetary

Carrie (Πρώτη ταινία του Τραβόλτα)

Firestarter (Με μικρή Ντρου Μπάριμορ)

Hearts in Atlantis

Το Σκοτεινό ΕΓώ

Edited by iliosporos
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..