Jump to content

IRTC


RaspK
 Share

Recommended Posts

Ένα πρόγραμμα για τη βράβευση των καλύτερων έργων (εικόνων και κινουμένων εικόνων) που έχουν φτιαχτεί με την τεχνική raytracing πάνω σε διάφορα θέματα, από τη μυθολογία, τη φύση, ακόμα και το μυστηριακό!

 

Ο διαγωνισμός αυτός πρόκειται για μια από τις σημαντικότερες μη κερδοσκοπικές κινήσεις προώθησης νέων καλλιτεχνών, και παρουσιάζει καταπληκτικά έργα κάθε μερικούς μήνες, ενώ μπορεί κανείς να παραλάβει για την κάλυψη των όποιων εξόδων του CD της εκάστοτε χρονιάς του διαγωνισμού ή ακόμα και μπρελόκ με το λογότυπο του IRTC (χαρακτηριστικό είναι ότι το POV-Ray, ο πλέον γνωστός και ισχυρός δωρεάν raytracer που έχει φτιαχτεί, έχει σύνδεσμο στη σελίδα του δικτυακού τόπου του διαγωνισμού στην μπάρα εργασίας του)!

 

Για όσους δεν την έχουν ακουστά, η τεχνική του raytracing αποδίδει εικόνες υψηλής πιστότητας και φωτορεαλισμού εκπέμποντας «πιθανό φώς» από την κάμερα και καταγράφοντας τις αλλαγές όσων μερών αυτού τελικά όντως φτάνουν σε κάποια φωτεινή πηγή, με αποτέλεσμα να κάνει πολύ ακριβείς υπολογισμούς πρόσπτωσης του φωτός...

 

Αφήνοντας τα τεχνικά μέρη, όμως, κοιτάξτε κι εδώ!

 

Το POV-Ray θα το βρείτε εδώ.

 

Να και κάποια δείγματα από το διαγωνισμό, καθώς και από το προαναφερθέν πρόγραμμα (που αποτελεί σταθερή προτίμηση ανάμεσα στα προγράμματα που χρησιμοποιούν οι συμμετέχοντες)...

post-65-1133030961_thumb.jpg

post-65-1133031327_thumb.jpg

post-65-1133031393_thumb.jpg

post-65-1133031445_thumb.jpg

post-65-1133031500_thumb.jpg

post-65-1133031629_thumb.jpg

post-65-1133031676_thumb.jpg

post-65-1133031758_thumb.jpg

post-65-1133031846_thumb.jpg

post-65-1133032051_thumb.jpg

post-65-1133032142_thumb.jpg

post-65-1133032193_thumb.jpg

post-65-1133032317_thumb.jpg

post-65-1133032366_thumb.jpg

post-65-1133032404_thumb.jpg

post-65-1133032438_thumb.jpg

post-65-1133032478_thumb.jpg

post-65-1133032516_thumb.jpg

post-65-1133032555_thumb.jpg

post-65-1133032589_thumb.jpg

post-65-1133032657_thumb.jpg

post-65-1133032747_thumb.jpg

post-65-1133032786_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χμμ δεν το είχα προσέξει αυτό το τόπικ. Πράγματι είναι αξιόλογο πρόγραμμα το Pov-Ray και δωρεάν μάλιστα, αν και έχω την εντύπωση πως πρέπει κάποιος να γνωρίζει μερικά πράγματα από προγραμματισμό για να το χρησιμοποιήσει.

Πολύ καλές οι δουλειές που έχεις βάλει, πάντως προτιμώ μερικές από αυτές περισσότερο από του νικητή, ειδικά τις 3,4,9. :)

Link to comment
Share on other sites

Χμ .. δεν το είχα προσέξει, είναι πραγματικά εκπληκτικές δουλειές.

τις περισσότερες τις έσωσα και στο σκληρό μου, όμως αυτή του νικητή δε συμπεριλαμβάνεται...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, του νικητή, το βρίσκω κακό. Όντως είναι πιο όμορφα τα άλλα επάνω και αναδεικνύουν αυτά που μπορεί να κάνει το πρόγραμμα καλύτερα, νομίζω, είναι αρκετά πιο αληθοφανή/ζωγραφιές (δεν έχω καλύτερη λέξη αυτή τη στιγμή). Δεν είναι όλα φτιαγμένα με το ROV Ray αυτά που έχεις ανεβάσει εδώ ε?

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να σου πω το τελευταίο, ειδικά, από άποψη φωτισμού είναι εξαιρετικά (αν και όχι απόλυτα) αληθοφανές... Και αν και δεν είναι όλα φτιαγμένα με το POV-Ray (Persistence Of Vision Raytracer, για όσους έχουν την απορία), όλα είναι raytraced.

 

Χαίρομαι, πάντως, που σας αρέσουν... Κάποια πράγματα που πρέπει να ξέρετε είναι ότι πρόγραμμα είναι scripting, δηλαδή γράφεις κώδικα στη γλώσσα του προγράμματος για να περιγράψεις τη σκηνή· από την άλλη, όμως, υπάρχουν πακέτα που βγάζουν την πολλή δουλειά για σένα που είναι είτε πολύ φθηνά είτε εξ ίσου δωρεάν, κάποια από τα οποία είναι, μάλιστα, modelers (προγράμματα που φτιάχνουν κι εξάγουν «μοντέλα,» στερεά σώματα, δηλαδή, και στο πολυεδρικό σύστημα του προγράμματος).

 

Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να με ρωτήσετε ή να κοιτάξετε στους ανωτέρω δικτυακούς τόπους.

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Ρε Rasp: έ-λ-ε-ο-ς, σκέψου ότι κάποιοι άνθρωποι μπαίνουν εδώ μέσα με PSTN συνδέσεις, και είναι λίγο δύσκολο να κατεβάζουν τόσες πολλές εικόνες. Εδώ η DSL κοκάλωσε! Βάλε links που οδηγούν σ'αυτές' μην τις βάζεις όπως είναι. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν θέλεις, μπορώ να φτιάξω μικρογραφίες για να μην βαραίνουν τόσο το χώρο και αντικαθιστάς τις εικόνες του πρώτου· και, συγγνώμη, μπορεί να θέλουν λίγη ώρα για να φορτώσουν με DSL (384 έχω), αλλά δεν «κοκκαλώνει» κιόλας, ειδικά όταν ανοίγει μόνο αυτή η σελίδα!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μου κοκκάλωσε η dsl αλλά όντως ίσως είναι καλό να μπαίνουν thumbnails όταν πρόκειται για πολλές εικόνες.

Μόνο λινκς δε λεει γιατί το φόρουμ είναι για ζωγραφική! Κάτι πρέπει να δει κι ο άλλος! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν κοκαλώνει ακριβώς. Αλλά και το γεγονός ότι κάνει πάνω από 30 δεύτερα να φορτώσει είναι τραγικό. :o

 

Κι επιπλέον, τι γίνεται με τους ανθρώπους που έχουν PSTN; Get real, κανένας από αυτούς δεν πρόκειται να περιμένει να κατεβούν τόσες εικόνες.

 

Fog: στείλε μου τον κώδικα με τα linx, να κάνω edit το πρώτο post. Ή στείλτα καλύτερα στον Dain, που είναι mod εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μα για ποια links μιλάς; Τις εικόνες τις ανέβασα από τα δίσκο μου (όπου και τις είχα σώσει στο παρελθόν) και δεν μπορώ να επεξεργαστώ το post πλέον!

 

Αν θέλεις, μπορώ να κάνω μικρογραφίες, όπως είπα, και μιώσω ΔΡΑΣΤΙΚά το «βάρος» των εικόνων προκειμένου να κατεβαίνουν πιο γρήγορα.

 

Και, συγγνώμη, αλλά δικό μου είναι το θέμα και νομίζω ότι οι εικόνες θα μειώνονταν αν φαίνονταν μόνο σα links.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, δεν είναι μόνο δικό σου θέμα. Βαραίνεις το φόρουμ έτσι.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις, ανεβάζεις τις εικόνες σε έναν δικό σου δικτυακό αποθηκευτικό χώρο και βάζεις linx που οδηγούν σ'αυτές. Δεν μπουκώνεις το φόρουμ με 20 εικόνες στη σειρά.

 

Και δε σ'το λέω εχθρικά αυτό. Αλλά είναι ένα πράγμα που δυσκολεύει τους άλλους χρήστες, γι'αυτό επιμένω.

 

Μια άλλη ιδέα είναι να ανεβάσεις τις εικόνες στην Gallery του φόρουμ. Γιατί την έχουμε αυτή την Gallery, εξάλλου; Για τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν επιτρέπεται ν' ανεβάζω εικόνες άλλων, πρώτον, δεύτερον, εκεί θέλω να έχω δικές μου εικόνες, τρίτον, έχω τα 100 MB μου για την όποια χρήση θεωρώ κατάλληλη και, τρίτον, ΓΙ' ΑΥΤΟύΣ ΤΟΥΣ ΛόΓΟΥΣ πρότεινα τις μικρογραφίες· δε μίλησα για απλή φαινομενική σμίκρυνση των εικόνων, αλλά για πραγματική σμίκρυνση των εικόνων και ανατοποθέτησή τους στη θέση των προηγούμενων! Να χρησιμοποιήσουμε, δηλαδή, ΕΛΑΦΡύΤΕΡΕΣ εικόνες!

 

Το ξέρω ότι δεν το λες εχθρικά, αλλά το έχω πει, προσμετρώντας κι αυτήν, τρεις φορές, δηλαδή το κακό (να μην καταλαβαίνεις τι λέω) τρίτωσε!

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Ε, κάνε τις μικρογραφείες, αφού προτιμάς αυτές. Αναμένουμε. :)

 

Δεν μπορεί να μπαίνει άνθρωπος εδώ μέσα με PSTN και να βαράει διάλυση το μηχάνημά του...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σου στέλνω τις εικόνες και, αν μπορείς, αντικαθιστάς με αυτές τις αρχικές...

 

Επίσης, ένα καθαρισματάκι εδώ μέσα με τα post περί του βάρους των εικόνων θα ήταν χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους καθαρισματάκι εννοείς Rasp; Επίσης τις εικόνες δεν ξέρω αν τις έχεις στείλει ήδη στο Βάρδο. Αν ναι, έχει καλώς. Αν όχι, τότε στείλτες σε μένα.

Έχουμε ήδη πει πως μερικές, λίγες, 3-4 εικόνες κάποιου καλλιτέχνη μπορούν να δημοσιεύονται, εκτός αν υπάρχει σαφής απαγόρευση από τον εν λόγω καλλιτέχνη. Αυτό που δεν είναι θεμιτό είναι η "αποθήκευση" στη Γκάλλερυ πολλών εικόνων!

Στο εδώ τόπικ βάλε όσες εικόνες θέλεις, από διάφορους καλλιτέχνες πάντα, αλλά προτιμότερο είναι με thumbnails.

Όσο για τη Γκάλλερυ δυστυχώς δε γίνεται direct linking.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Rasp, σου είπα να τις στείλεις στον Dain, που είναι επισήμως υπεύθυνος για το συγκεκριμένο forum.

Link to comment
Share on other sites

Η Nienna και γω, για να είμαστε πιο ακριβείς. :p

Πάντως νομίζω πως το Board μπορεί να κάνει αυτόματα thumbnails, οπότε Rasp μην κάνεις τον κόπο να μικρύνεις τις εικόνες.

Αλλά επειδή το τοπίκιον έχει ξεφύγει κάπως, ας δούμε με PM τι μπορούμε να κάνουμε, οκ? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..