Jump to content

Τίτλοι κεφαλαίων


Morgoth_dark_lord_of_Angbad
 Share

Recommended Posts

Προσέχετε τους τίτλους των κεφαλέων στα διάφορα βιβλία που διαβάζετε?Αν ναι,γράψτε κάποιους που να σας άρεσαν πολύ.

Εμένα γενικά μ' αρέσουν πολύ, και τους προσέχω κάθε φορά που διαβάζω.

Ένας που μου είχε αρέσει πάρα πολύ είναι απο το Νευρομάντη, ο τίτλος του πρώτου μέρους του βιβλιου λεγόταν "Chiba city blues".

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λές, έχω μια μικρή τάση να μην τους προσέχω, τουλάχιστον στην πρώτη ανάγνωση (αν και στο σχολείο μας έλεγαν ότι ο τίτλος είναι πολύ σημαντικός :p). Ετσι όπως είμαι χωμένη στην ιστορία, πολλές φορές το μάτι μου πάει κατευθείαν στο κείμενο.

Δε μπορώ αυτή τη στιγμή να σκεφτώ κάποιον, πάντως γενικά δε συμπαθώ τους πολύ κυριολεκτικούς και περιγραφικούς τίτλους, γιατί συνήθως σου αποκαλύπτουν πράγματα για την πλοκή και δε μου αρέσει. Για τον ίδο λόγο, αποφεύγω να κοιτάω και τα περιεχόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τους προσέχω, αλλά όχι υπερβολικά. Αν και μερικές φορές προδίδουν τη συνέχεια της ιστορίας και με χαλάνε.

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν τους προσεχω.Ισως τους διαβασω και δε συγκρατησω τι λενε...Συχνα δεν τους διαβαζω καν.Μου εχουν μεινει μερικοι του Ελρικ γιατι διαβαζα συχνα αποσπασματα και τα κεφαλαια εκει ειναι ουσιαστικα αυτοτελεις ιστοριες-διηγηματα.

Link to comment
Share on other sites

San ton Nihilio ki egw tous prosexw panta alla kapoies fores promhnyoun ti ginetai kai se ksenerwnoun. Thymamai pantws oti o Magos eixe poly endiaferontes titlous pou se deleazan na pas parakatw.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους προσέχω. Καμμιά φορά καθώς διαβάζω παραπέρα, γυρίζω πίσω και τους ξαναδιαβάζω. Αυτό γίνεταιμόνο αν κάτι στο κεφάλαιο μου χτυπήσει καμπανάκι για τον τίτλο. Άρα τελικά τους διαβάζω και στην αρχή - απλώς δεν τους προσέχω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καθόλου,

εκτός αν αλλάζει ο τόπος και ο χρόνος σε μία ιστορία τότε μόνο πετυχαίνω εναν καλό "διαχωρησμό" στα κεφάλαια !!

 

 

ΧΑΛΙΑ ΔΛΔ !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπα, για να είμαι ειλικρινής, δεν τους πολυπροσέχω. Αλλά, συνήθως, μου αρέσει να υπάρχουν.

 

Δεν είμαι παράξενος;

 

Είμαι... και όχι μόνο γι'αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσουν πάρα πολυ και τους προσέχω...Συνήθως κοντοστέκομαι στον τίτλο και σκέφτομαι μια δικιά μου εκδοχή του τι μπορεί να γίνει σ'αυτο το κεφάλαιο και μετα το διαβάζω...Συνήθως διαψεύδομαι γιατι γίνεται κατι τελείως διαφορετικό απο αυτό που περίμενα πράγμα που σημαίνει οτι δεν είναι κλισέ (με τα δικά μου standard μιλόντας πάντα) :D :p

 

Περισόττερο απ'ολα στην αρχή ενός κεφαλαίου όμως μ'αρέσουν μικρά σκίτσα που συνίθιζαν να βάζουν παλιά στα βιβλία...Ενα παράδειγμα ειναι τα Dragonlance: Chronicles ή τα Legends σε παλίες εκδόσεις.

Edited by Lord Ariakas
Link to comment
Share on other sites

Τους διαβάζω αλλά σχεδόν πάντα τους ξεχνάω. Αυτό που κάνω συνήθως είναι να διαβάζω το κεφάλαιο και να επιστρέφω για παρατηρήσω τον τίτλο. Μ'αρέσει που κάποιες φορές οι τίτλοι μοιάζουν να μην έχουν καμία σχέση με το περιεχόμενο του κεφαλαίου, αλλά είναι μια πρόσθετη πληροφορία για την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τους διαβάζω, αν είναι έξυπνα γραμμένοι. Μ'αρέσουν οι παλαιού τύπου τίτλοι που ήταν και μια πολύ μικρή περίληψη του κεφαλαίου, χωρίς όμως ιδιαίτερα spoilers. O Μoorcock έχει γράψει τέτοιους τίτλους κάμποσες φορές.

Link to comment
Share on other sites

A μου το θυμησε ο dain: μ άρεσαν πολύ οι τίτλοι στο Καρδιές στην Ατλαντίδα, την πρώτη ιστορία, που ήταν κάπως ετσι. 2-3 περιληπτικές φράσεις που περιέγραφαν την πλοκή χωρίς να αποκαλύπτουν πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Εαν παρω φορα και ξεκινησω να διαβαζω.. ουτε τον τιτλο δεν προσεχω, ποσο μαλλον τα κεφάλαια.

 

Προσεχω ομως το κενο που δημιουργειται απο το ενα κεφαλαιο με το αλλο.

 

Αυτο το κενο, ειναι για μενα ειναι κατι σαν στιγμιαια παυση (2-3 δευτερολεπτων), πρωτα στο ματι, και μετα στο μυαλο. Συνηθως τοτε παιρνω βαθια ανασα, ενώ παράλληλα επεξεργαζομαι αυτο που μολις διαβασα, και συνεχιζω αμεσως μετα το διαβασμα με νεα διαθεση και ορμη.

 

Η παραγραφοι ειναι μιση ανασα.

 

 

Συνηθως στο τελος θα προσεξω τον τιτλο, να δω αν εγινε καλη επιλογη, και τυχαια και αν ξαναδιαβασω την ιστορια πιο σχολαστικα θα προσεξω και τι λενε τα κεφαλαια

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζω τίτλους στα κεφάλαια, αλλά το κάνω για τα "μέρη" του βιβλίου. Μονολεκτικά και όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θεωρώ πως οι τίτλοι είναι εναντίον μου. Θέλουν να μου αποκαλύψουν στοιχεία της ιστορίας. Αν μπορούσα δε θα έβαζα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα τους διαβαζω και νιωθω οτι υπαρχουν για να κατηγοριοποιησουν - οσο ειναι δυνατον - την ιστορια..

Τα εχω λιγο πιο ξεκαθαρα τα πραγματα στο μυαλο μου οταν οι υπαρχουν, ειδικα οταν προκειται για μεγαλα βιβλια..

Πολλες φορες ομως εχω γυρισει πισω και εχω ξανακοιταξει τους τιτλους τους γιατι τους ξεχναω ευκολα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι και βάζω (και όχι μονολεκτικούς, αλλά ποιητικούς\στιχουργικούς τίτλους) και τρελαίνομαι να τους διαβάζω σε βιβλία!!! Οι τίτλοι κεφαλαίων για μένα ή θα είναι γαμάτοι ή να μην υπάρχουν καθόλου. :tease:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν είναι μεγάλα τα κεφάλαια, τότε τους προσέχω. Αν είναι κεφαλαιάκια των δέκα σελίδων συνήθως με παρασέρνει η ανάγνωση και οι τίτλοι περνάνε στην αφάνεια. Όπως είπαν και άλλα μέλη παραπάνω, δεν μου αρέσει ο τίτλος να προδίδει τη συνέχεια, ούτε να με βάζει στη διαδικασία να περιμένω κάτι. Αντίθετα, απολαμβάνω έξυπνους τίτλους που, μετά το διάβασμα του κεφαλαίου, σου κλείνουν το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μάλλον με ενοχλούν οι τίτλοι κεφαλαίων όταν διαβάζω, ειδικά όταν είναι από αυτούς που λένε με κάμποσες προτάσεις τι συμβαίνει σε όλο το κεφάλαιο, πχ "Ο Α συναντάει τον Β. Οι Γ και Δ συζητάνε για το Χ θέμα. Η Ψ παίρνει μια απόφαση" και κάτι τέτοια χαζά. Κατά τα άλλα με διευκολύνει στον πίνακα περιεχομένων να έχει τίτλο το κάθε κεφάλαιο, μπας και μπορέσω να το βρω πιο εύκολα αν ψάχνω μετά κάτι συγκεκριμένο. Και επίσης να κάνω εδώ εύφημο μνεία στον πιο πετυχημένο τίτλο κεφαλαίου που μου έρχεται στο μυαλό, από το "Thinner" του Stephen King, στο κεφάλαιο όπου

ο δικαστής αποκτάει φολίδες φιδιού

και ο συγγραφέας κάνει λογοπαίγνιο:Scales of Justice.

:worshippy:

(Το έχει κανείς στα ελληνικά να μου πει πώς το έχουν μεταφράσει; )

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μάλλον με ενοχλούν οι τίτλοι κεφαλαίων όταν διαβάζω, ειδικά όταν είναι από αυτούς που λένε με κάμποσες προτάσεις τι συμβαίνει σε όλο το κεφάλαιο, πχ "Ο Α συναντάει τον Β. Οι Γ και Δ συζητάνε για το Χ θέμα. Η Ψ παίρνει μια απόφαση" και κάτι τέτοια χαζά. Κατά τα άλλα με διευκολύνει στον πίνακα περιεχομένων να έχει τίτλο το κάθε κεφάλαιο, μπας και μπορέσω να το βρω πιο εύκολα αν ψάχνω μετά κάτι συγκεκριμένο. Και επίσης να κάνω εδώ εύφημο μνεία στον πιο πετυχημένο τίτλο κεφαλαίου που μου έρχεται στο μυαλό, από το "Thinner" του Stephen King, στο κεφάλαιο όπου

ο δικαστής αποκτάει φολίδες φιδιού

και ο συγγραφέας κάνει λογοπαίγνιο:Scales of Justice.

:worshippy:

(Το έχει κανείς στα ελληνικά να μου πει πώς το έχουν μεταφράσει; )

 

Η πλάστιγγα της δικαιοσύνης, κεφάλαιο ενδέκατο.

 

Αλλά υπάρχει ένας αστερίσκος δίπλα στον τίτλο και μια υποσημείωση στο κάτω μέρος της σελίδας που αναφέρει ότι είναι δύσκολο να αποδοθεί στα ελληνικά το λογοπαίγνιο και αναλύει τον αγγλικό τίτλο, τι σημαίνει δηλαδή και ποιο είναι το λογοπαίγνιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..