Jump to content

Γιατί sff και όχι ρεαλισμό?


Nienor
 Share

Recommended Posts

Μπορεί το παχύ το Λάμδα να ήταν παροδικό από τα πέντε χρόνια μου στην πιο gothic πόλη της χώρας και να το έχω χάσει, αλλά το MacXanthi σημαίνει πια και radical αλλαγές στην αγγλική προφορά μου, και Ξανθιώτικο πνεύμα. (Κι επίσης το πιο σωστό θα 'ταν "γιαβρί μ'" και όχι πουλί μ' tease.gif)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    17

  • heiron

    7

  • DinoHajiyorgi

    7

  • wordsmith

    13

Αλλά ο Nihilio σε ποιον τα χώνει;

Στους πάντες.

Όταν μου βάλουν δίπλα-δίπλα τις λέξεις "εξαιρούνται", "σοβαρά", "κλασικά" και "φανταστικό" κάτι παθαίνω...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει το φανταστικο!Εξαιρουνται καποια κλασικα μυθιστορηματα που ειναι επισης πολυ καλα,αν και λιγο σοβαρα για τα γουστα μου.

:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει το φανταστικο!Εξαιρουνται καποια κλασικα μυθιστορηματα που ειναι επισης πολυ καλα,αν και λιγο σοβαρα για τα γουστα μου.

:mf_sherlock:

Και αυτό πατάει κουμπιά.

 

Ακόμα και το

Διάβασα ένα φανταστικο μυθιστόρημα! Σοβαρά, σε μερικά χρόνια θα είναι κλασικό!

 

Είμαι καλά Νώντα;

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπήκα στο sff.gr (πριν 5 μήνες περίπου), αυτοί που με πληροφορήσανε ότι υπάρχει (το sff) μου είπανε κιόλας να μείνω μακριά από έναν συγκεκριμένο σύλλογο εφ (όχι την ΑΛΕΦ), επειδή είναι αρχαιολατρικός/ελληναράδικος/λοξός, δε θυμάμαι ακριβώς τις λέξεις, αλλά κάτι τέτοιο κατάλαβα. Με αυτό δεν υπονοώ ότι υπάρχουν τέτοιοι τύποι στο sff.gr. Λέω, όμως, ότι αυτό δείχνει ότι υπάρχουν τέτοιοι στο χώρο της ελληνικής εφ και φ γενικά, και είναι και οργανωμένοι σε σύλλογο. Με αυτούς στο μυαλό μου έγραψα την παραπάνω θεωρία, για να δω εσείς τι λέτε για τέτοια φαινόμενα κλπ. Δεν την έγραψα βγάζοντας συμπεράσματα από βιβλία με βάρβαρους που έχω διαβάσει, δεν έχω διαβάσει βιβλία με βάρβαρους, εκτός αν πιάνεται ο Salvatore και το βιβλίο του Αντώνη του Solonor.

Nihilio, μου φαίνεται ότι είσαι απόλυτος και κατηγορηματικός μερικές φορές. Από όσα ποστ σου έχω διαβάσει ως τώρα, τέτοια εντύπωση μου έχεις δώσει. Take it easy και μην πέφτεις να κατασπαράξεις όσους έχουν άποψη διαφορετική από τη δική σου (και σε νευριάζει).

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε, τα μηδενίζει όλα το κάθαρμα. Τυχαίο είναι νομίζεις το νικ του;

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπήκα στο sff.gr (πριν 5 μήνες περίπου), αυτοί που με πληροφορήσανε ότι υπάρχει (το sff) μου είπανε κιόλας να μείνω μακριά από έναν συγκεκριμένο σύλλογο εφ (όχι την ΑΛΕΦ), επειδή είναι αρχαιολατρικός/ελληναράδικος/λοξός, δε θυμάμαι ακριβώς τις λέξεις, αλλά κάτι τέτοιο κατάλαβα. Με αυτό δεν υπονοώ ότι υπάρχουν τέτοιοι τύποι στο sff.gr. Λέω, όμως, ότι αυτό δείχνει ότι υπάρχουν τέτοιοι στο χώρο της ελληνικής εφ και φ γενικά, και είναι και οργανωμένοι σε σύλλογο. Με αυτούς στο μυαλό μου έγραψα την παραπάνω θεωρία, για να δω εσείς τι λέτε για τέτοια φαινόμενα κλπ. Δεν την έγραψα βγάζοντας συμπεράσματα από βιβλία με βάρβαρους που έχω διαβάσει, δεν έχω διαβάσει βιβλία με βάρβαρους, εκτός αν πιάνεται ο Salvatore και το βιβλίο του Αντώνη του Solonor.

Εντελώς τυχαία με έχουν #1 στη hate list τους οι εν λόγω κύριοι. Αν μιλάμε για τους ίδιους.

Και το αστείο είναι ότι μπήκα εκεί από βλακείες άλλων (και απάντησα όπως άξιζε τελικά)

 

Παρόμοιοι τύποι έχουν περάσει από το sff.gr, όχι όμως τόσο καραμπινάτοι, όπως και υπάρχουν και μέλη με (ας πούμε έτσι για αλλάγη PC) συντηρητικές απόψεις. Κι αυτοί μέσα στη σκηνή είναι και κάπου με ενοχλεί όταν γίνεται προσπάθεια να τους σύρρεις κάτω από το χαλί (όπως έχω δει να γίνεται σε γνωστούς και φίλους μου).

Ακόμα και οι Ακατανόμαστοι, όσο κι αν διαφωνώ μαζί τους, τις (λίγες) φορές που έχουν κάνει στην μπάντα τις εμμονές τους, έχουν καταφέρει εξαιρετική δουλειά (δεδομένων και των ηλικιών των περισσότερων μελών)

 

Nihilio, μου φαίνεται ότι είσαι απόλυτος και κατηγορηματικός μερικές φορές. Από όσα ποστ σου έχω διαβάσει ως τώρα, τέτοια εντύπωση μου έχεις δώσει. Take it easy και μην πέφτεις να κατασπαράξεις όσους έχουν άποψη διαφορετική από τη δική σου (και σε νευριάζει).

Η αλήθεια είναι ότι σπάνια νευριάζω. Θέλει τρομερά επίπεδα (σόρρυ για την έκφραση) μαλακίας για να νευριάσω. Ελάχιστοι το έχουν καταφέρει αυτό εδώ μέσα.

Κατα τα άλλα, ο κάθε ένας έχει τα τικ του. Άλλου του χτυπάει να σου τι λέει για τα ορθογραφικά, άλλος προσπαθεί να κάνει κάθε τόπικ να περιστρέφεται από τον εαυτό του, άλλος δεν έχει τη στοιχειώδη ενεργητικότητα να κάνει ένα google search, άλλος βλέπει τριγύρω του συνωμοσίες που θέλουν να τον καταβαραθρώσουν (έχουμε χάσει πολύ καλά παιδιά έτσι).

Έτσι κι εγώ, όταν έχω μια άποψη που πιστεύω, θα την πω. Όταν ξέρω κάτι θα απαντήσω, όταν δεν είμαι σίγουρος θα κάνω μια μικρή έρευνα. Όταν είναι θέμα υποκειμενικής άποψης θα το πω. Και θα χαρώ να ακούσω αντεπιχειρήματα σε κάθε άποψη, πάντα είναι ευκαιρία να μάθεις κάτι νέο.

Επίσης αρκετές φορές δε μιλάω σοβαρά, απλά ελάχιστοι το πιάνουν. Και είμαι λιγάκι χοντρόπετσος, κάτι που δε βοηθάει πάντα.

 

ΥΓ: Με Salvatore και το "Πέρα από τη Γη των Θεών" δεν έχεις διαβάσει για βαρβάρους, για αυτό και η προκατάληψη. Και ο Κόναν ουδέποτε ήταν το poster boy του Ναζισμού, αντίθετα με ότι θέλουν να πιστεύουν πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Άλλου του χτυπάει να σου τι λέει για τα ορθογραφικά, άλλος προσπαθεί να κάνει κάθε τόπικ να περιστρέφεται από τον εαυτό του, άλλος δεν έχει τη στοιχειώδη ενεργητικότητα να κάνει ένα google search, άλλος βλέπει τριγύρω του συνωμοσίες που θέλουν να τον καταβαραθρώσουν

 

Αν τα θεωρήσω αυτά υπονοούμενα, θα είμαι κομπλεξική;...

 

Βλέπεις ότι τα δικά μου τικ δε γίνονται ανεκτά εδώ μέσα (ορθογραφία κλπ). Τα δικά σου ελπίζω να μην έχεις την απαίτηση να γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Άλλου του χτυπάει να σου τι λέει για τα ορθογραφικά, άλλος προσπαθεί να κάνει κάθε τόπικ να περιστρέφεται από τον εαυτό του, άλλος δεν έχει τη στοιχειώδη ενεργητικότητα να κάνει ένα google search, άλλος βλέπει τριγύρω του συνωμοσίες που θέλουν να τον καταβαραθρώσουν

 

Αν τα θεωρήσω αυτά υπονοούμενα, θα είμαι κομπλεξική;...

 

Βλέπεις ότι τα δικά μου τικ δε γίνονται ανεκτά εδώ μέσα (ορθογραφία κλπ). Τα δικά σου ελπίζω να μην έχεις την απαίτηση να γίνουν.

Στο 1 και το 3 μπορείς, αλλά μου είναι λίγο περίεργο που αναγνωρίζεις στον εαυτό σου τα άλλα δύο (και ειδικά το 4ο - να το προσέξεις, έχουμε χάσει έτσι μερικά από τα καλύτερα παιδιά).

 

Επίσης παίζει ρόλο το πώς εκφράζει ο κάθε ένας τα τικ του. Κι άλλοι έχουν μανία με την ορθογραφία και τους αγαπάω για αυτό - κάνουν τις καλύτερες σημειώσεις σε ιστορίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς τυχαία με έχουν #1 στη hate list τους οι εν λόγω κύριοι.

Τυχαία;

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς τυχαία με έχουν #1 στη hate list τους οι εν λόγω κύριοι.

Τυχαία;

Από καθαρή γκαντεμιά ξεκίνησα...

Πήγα με κάθε καλή διάθεση, έκατσα στο λάθος τραπέζι και έγραψα ότι ο Λαβκραφτ δεν έγραφε φανταστικό ρεαλισμό στο φόρουμ...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Από καθαρή γκαντεμιά ξεκίνησα...

Πήγα με κάθε καλή διάθεση, έκατσα στο λάθος τραπέζι και έγραψα ότι ο Λαβκραφτ δεν έγραφε φανταστικό ρεαλισμό στο φόρουμ...

Νόμιζα ότι είχε ξεκινήσει επειδή υπερασπίστηκες τον Παρατηρητή. Ή αυτό είναι αργότερα;

 

Sorry για το Spam, θα πρόκειται για long story.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Από καθαρή γκαντεμιά ξεκίνησα...

Πήγα με κάθε καλή διάθεση, έκατσα στο λάθος τραπέζι και έγραψα ότι ο Λαβκραφτ δεν έγραφε φανταστικό ρεαλισμό στο φόρουμ...

Νόμιζα ότι είχε ξεκινήσει επειδή υπερασπίστηκες τον Παρατηρητή. Ή αυτό είναι αργότερα;

 

Sorry για το Spam, θα πρόκειται για long story.

Όχι, αυτό είναι πολύ μετέπειτα. Θα σου στείλω ένα χρονικό σε PM.

Link to comment
Share on other sites

Άλλου του χτυπάει να σου τι λέει για τα ορθογραφικά, άλλος προσπαθεί να κάνει κάθε τόπικ να περιστρέφεται από τον εαυτό του, άλλος δεν έχει τη στοιχειώδη ενεργητικότητα να κάνει ένα google search, άλλος βλέπει τριγύρω του συνωμοσίες που θέλουν να τον καταβαραθρώσουν

 

Αν τα θεωρήσω αυτά υπονοούμενα, θα είμαι κομπλεξική;...

 

Βλέπεις ότι τα δικά μου τικ δε γίνονται ανεκτά εδώ μέσα (ορθογραφία κλπ). Τα δικά σου ελπίζω να μην έχεις την απαίτηση να γίνουν.

Στο 1 και το 3 μπορείς, αλλά μου είναι λίγο περίεργο που αναγνωρίζεις στον εαυτό σου τα άλλα δύο (και ειδικά το 4ο - να το προσέξεις, έχουμε χάσει έτσι μερικά από τα καλύτερα παιδιά).

 

Επίσης παίζει ρόλο το πώς εκφράζει ο κάθε ένας τα τικ του. Κι άλλοι έχουν μανία με την ορθογραφία και τους αγαπάω για αυτό - κάνουν τις καλύτερες σημειώσεις σε ιστορίες μου.

 

Με τα 2 και 4 (νόμισα ότι) ταυτίστηκα επειδή παρασύρθηκα από τα 1 και 3. Πάσο. Ειρήνη ημίν.

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...
On 12/2/2005 at 8:54 PM, Nienor said:

Γιατί η μετάφραση που κάνουμε επάνω σε αυτά που ζούμε είναι φανταστική? Γιατί δηλαδή δεν γράφουμε στο ρεαλιστικό κόσμο και γράφουμε για έναν άλλο τον οποίο τον φτιάχνουμε στο κεφάλι μας?

Επειδή προφανώς ο αληθινός κόσμος δεν είναι όσο υπέροχος είναι ο κόσμος της φαντασίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..