Jump to content

Τζεφ Βάντερμιερ (Jeff VanderMeer)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Πιστεύω ότι αυτός ο τύπος αξίζει ένα thread όλο δικό του, διότι είναι άρρωστος και παρακμιακός: δηλαδή, ένας από τους ανθρώπους με τους οποίους θα μου άρεσε να κάνω παρέα. :o

 

Ορίστε η βασική του σελίδα.

 

Και το blog του.

 

Αυτό είναι ένα από τα πρώτα του βιβλία: Veniss Underground. Το έχω διαβάσει, και είναι αρκετά καλό.

 

Αυτό είναι ένα άλλο του βιβλίο: City of Saints and Madmen. Τώρα το διαβάζω, και είναι αρκετά... παρανοϊκό. Που σημαίνει καλό. Ορίστε και ένα review για το εν λόγω βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Είχες βάλει ένα τεστ μάλιστα για το τι χαρακτήρας από το CoSaM είμαστε. Το βιβλίο βρίσκεται στη βιβλιοθήκη μου και περιμένει εναγωνίως να διαβαστεί.

 

edit: Μου έκανε εντύπωση στη βιβλιογραφία που δίνει το sfsite το εξής: In Love & Other Stories (Oxy Publishing, Greece),

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Είχες βάλει ένα τεστ μάλιστα για το τι χαρακτήρας από το CoSaM είμαστε.

 

Ναι, ρε γαμώτη, και το έψαχνα πάλι, αλλά το έχω χάσει. Νομίζω σβήστηκε με τα άλλα στο Ice Tea Shop. Ρομπέν -- :diablo: you die.

 

edit: Μου έκανε εντύπωση στη βιβλιογραφία που δίνει το sfsite το εξής: In Love & Other Stories (Oxy Publishing, Greece),

 

Το πρόσεξα κι εγώ. Παράξενο, ε; Μάλλον, θα υπάρχει καμια μετάφρασή του, να υποθέσω;

Link to comment
Share on other sites

Σας είπα εγώ πως οι επιχειρήσεις σκούπα είναι κακή ιδέα. :p

Ξέρεις εγώ πόσα posts έχασα; Και σιγά να μην σώζω τα posts μου όπως με προέτρεψαν να κάνω.

 

-----

 

Ο κύριος αυτός πάντως φαίνεται πολύ ενδιαφέρων. Τσέκαρα το site του.

Μόνο τους τίτλους από κάποια πράγματα να δεις, μυρίζει έξυπνες ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χρειάζεται και η σκούπα που και που γιατί αλλιώς μαζεύονται πολλές κατσαρίδες.

 

Ο VanDerMeer από το λίγο που διάβασα σε ένα βιβλίο που είχε ο Βάρδος, το City of Saints and Madmen έχει όντως πολύ καλή γραφή και ιδέες και έχει πλάσει ενδιαφέροντες κόσμους. Μου άρεσε ιδιαίτερα ο πρωτότυπος τρόπος που έχει στήσει το βιβλίο, το οποίο σε άλλα σημεία είναι διήγηση, σε άλλα, αν θυμάμαι καλά, ημερολογιακό, και σε άλλα είναι σαν βιβλίο ιστορίας της πόλης Ambergris και των κατοίκων της.

Σίγουρα θα το τσιμπήσω αν το πετύχω κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το τεστ και το review. Πλήρως μουρλός, μου αρέσει πολύ όσο είδα. Θα τον τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Από τις εκδόσεις ΟΞΥ κυκλοφορούν:

 

"Ο ΝΤΡΕΙΝΤΙΝ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ & ΑΛΛΑ ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ"

Τιμή=13.00 ευρώ.

 

"ΝΟΣΟΛΟΓΙΟΝ - Οδηγός Παράξενων & Αμφισβητούμενων Ασθενειών"

(Jeff VanderMeer,Mark Roberts & Βασίλειος Ν. Μπαμπούρης)

Τιμή=17.00 ευρώ.

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Έχει πετύχει κανείς βιβλία του σε κανένα βιβλιοπωλείο στα αγγλικά? Καντάθ που ρώτησα δεν έχει τπτ :/ και μου είπαν ότι δύσκολο να φέρουν σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Στον Ελευθερουδάκη είχε, αλλά (όπως ήταν αναμενόμενο) τελείωσαν. Τα δύο τελευταία φήμες λένε ότι τα τσίμπησε ο Nihilio, μέσα στη διαβολικότητά του. :o

 

Πάντως, δεν αποκλείεται να ξαναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να υπάρχουν σε άλλους Ελευθερουδάκηδες ανά την Αθήνα. Πάρτε ένα τηλ. στα κεντρικά και ρωτήστε να σας πουν αν έχουν μείνει κόπιες αλλού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λοιποοον, ξεκινησα το CoSaM. Τι να πω...αυτό το βιβλιο παιζει μαζι σου σαν...σαν...χμ. Μου ήρθε μια παρομοιωση αλλα ειναι σόκιν:p.

Είναι απιστευτο! Θα μπορώ να σχολιάσω αναλυτικά όταν το τελειώσω, αλλά...ειναι απιστευτο! Καταρχάς, απιστευτο γράψιμο. Κάθε ιστορία έχει άλλο στυλ, κάτι προτάσεις απιστευτες, κάτι περιγραφες ανατριχιαστικες...αλλά είναι και κάτι άλλο, περα απ αυτα, που δε μπορώ να το προσδιορίσω ακομα. Ίσως όταν το έχω προχωρήσει κι άλλο να μου ρθει.

Είμαι στο σημείο με τον Χ και πάει να μου φύγει το καφάσι. Για την ακρίβεια, είμαι στη δεύτερη ιστορια με τον Χ και νιώθω σαν μπαλάκι του τένις. ¨Η μάλλον σα το μπαλάκι που παιζουν οι άσχετοι ρακέτες στην παραλια :p -δε μπορεις να προβλέψεις που θα πάει μετά. Και ταυτόγχρονα, ειναι σαν αυτο το τρελό μπαλάκι να ακολουθει την ακολουθία φιμπονάτσι πχ...

Καλύτερη ιστορια μέχρι στιγμης...χμ. Σίγουρα αυτη με τον X( η πρωτη, δε θυμαμαι τώρα τους τίτλους) και μαζί η δεύτερη, αυτή με την ιστορία της ίδρυσης του Ambergris. Απο τις λιγες φορές που μου χει τύχει να καταβροχθίζω τα footnotes :p. Αλλα όλες ήταν απιστευτες, γιατί όλες έχουν αυτό το κάτι που δε μπορώ να προσδιορίσω ακόμα.

 

(Μετά απ όλα αυτα, ο Vandermeer χαμογελάει μέσα στο κεφάλι με ένα i-told-you-so χαμόγελο :p. Ελα τώρα Jeff, ξέρεις ότι όταν δεν ξέρεις τι χάνεις δε μπορεις να το εκτιμήσεις :p)

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει τις άλλες ιστορίες από το βιβλίο του Ο Ντρέιντεν ερωτευμένος και άλλες ιστορίες (την κυρίως ιστορία, που ανοίγει το CoSaM την άφησα για να την διαβάσω στα αγγλικά) και μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση, αν και δεν μπορώ να πω ότι ήταν αποκάλυψη. Ίσως το κυρίως πιάτο μου αλλάξει γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει στον Ελευθερουδάκη και λέω να το τσιμπήσω αλλά επειδή είμαι λίγο... παρανοϊκός :wacko: με το continuity μιας σειράς, μπορεί να μου πει κάποιος που ξέρει καλά το σύμπαν του αν αυτό είναι το πρώτο βιβλίο του σε αυτόν τον κόσμο; Η Wikipedia και το site του που κοίταξα μάλλον με μπέρδεψαν παρά ξεκαθάρισαν τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Και στην Αγνωστη Κανταθ στη Θεσσαλονικη το εχει!Τσεκαρα χτες αλλα δεν το πηρα.Εχω 2-3 βιβλια που περιμενουν στη βιβλιοθηκη μου και μια μακρια μακρια σαν λεωφορος λιστα με "προσεχως" που θελω να αγορασω.

 

Παντως εριξα μια ματια σε δειγμα που παραχωρησε ο Τζεφ στο νετ(Απο το Σιτυ οφ Σεηντς αντ Μαντμεν) και ηταν ακρως ικανοποιητικος ο κυριος.Τρελιαρης αλλα τουλαχιστον ειναι εξω απο τα κλισε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιες ιστορίες είχε το ο Ντρέιντιν ερωτευμένος (και άλλες ιστοριες :p) αλλά η ομόνυμη ιστορία μου έχει κάνει τη μικρότερη εντύπωση μέχρι στιγμής. ¨Οχι ότι δεν είναι καλή, είναι, και ειδικά το τέλος, αλλά σε σύγκριση με τις άλλες χάνει.

 

edit: η τελευταια έκδοση του city of saints and madmen, όπως λέει στο οπισθόφυλλο, περιέχει όλες τις ιστορίες που έχουν βγει για το ambergris και εκδόθηκε το 2005.

 

A, ξαναβρήκατε τελικά αυτό το τεστ; Έχω μεγάλη περιέργεια!

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ απο χτες-έχω φάει κόλλημα-να αποκρυπτογραφήσω την τελευταία παράγραφο απο την ιστορια του Χ. Νομίζω έκανα ένα breakthrough, θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Ε Βάρδε, εσύ που είσαι και κολλητάρι του Jeff μπορείς να μου πεις αν μπορώ να ξεκινήσω από το City ή αν πρέπει να διαβάσω κάτι άλλο πρώτα; Όπως είπα είμαι anal-retentive με τη σειρά διαβάσματος βιβλίων...

Link to comment
Share on other sites

Ο επιμένων νικά! :D (και ο έξυπνος :p) Ορίστε η τελευταία παράγραφος της τελευταίας ιστορίας του Χ. Προσπαθώ να βρω αν υπάρχει κάπου στο site του για να την τσεκάρω, αλλά δεν το βρίσκω...

 

 

There is a man without eyes who writes stories. He writes in a stilt house house over which swallows fly catching insects. The swallows do not care about the streets playing out curled evidence. (αυτο το τελευταιο δε μου βγάζει και πολυ νοημα, αλλα anyway). ΤHe swallows do not care about the words that you, dear reader, now write.They do not know that their relentless flight depends on you continuing to write through this dream after its end. They do not know though. If you stop they will come crushing to an earth that no longer exists. (I am he writes). Will you continue? (Do not worry) Can you? (I have found Zamilon)Your time to decide is growing short.

 

 

Πάντως ωραία εμπειρία η αποκρυπτογράφηση...Να προσπαθείς να μαντέψεις το νόημα καθώς γεμίζουν τα κενά σιγά σιγά. Έχετε τιποτε άλλο τώρα που πηρα το κολάι; :p.

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Ε Βάρδε, εσύ που είσαι και κολλητάρι του Jeff μπορείς να μου πεις αν μπορώ να ξεκινήσω από το City ή αν πρέπει να διαβάσω κάτι άλλο πρώτα; Όπως είπα είμαι anal-retentive με τη σειρά διαβάσματος βιβλίων...

 

Κολλητάρι του Jeff δεν είμαι, αλλά, ναι, μπορείς να αρχίσεις με το City. Βασικά, ο τύπος δε γράφει σειρές, οπότε ό,τι και να διαβάσεις απ'αυτόν θα βγάλεις νόημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 10 months later...

Τελείωσα την συλλογή ''Ο Ντρέιντιν Ερωτευμένος και Άλλα Διηγήματα'' και θα 'λεγα ότι τα συναισθήματα μου είναι ανάμικτα. Δεν μπορώ να πω ότι μου πολυάρεσαν οι ιστορίες του, αλλά από την άλλη δεν ξέρω και κατά πόσο τις κατάλαβα. Ο τύπος χρησιμοποιεί ένα περίεργο τρόπο γραφής που ώρες- ώρες με μπέρδευε. Σε κάποια σημεία μου ερχόταν στο μυαλό ότι διάβαζα μία πιο σκληρή εκδοχή του Λόρδου Ντάνσανυ. Ξεχωρίζω ως καλύτερες της συλλογής την ομότιτλη και το ''Καλωσορίσατε στη Μασκαράτα''. Οκ, καλές ήταν και οι άλλες αλλά με κάθε καινούργια συλλογή ιστοριών τρόμου που διαβάζω επιβεβαιώνεται αυτό που μέχρι τώρα υποψιαζόμουν. Ότι δηλαδή προτιμώ να διαβάζω τρόμο σε μορφή μυθιστορήματος, και όχι διηγημάτων. Ιδίως μάλιστα από την στιγμή που αυτά είναι τόσο σύντομα. Σκόπευα κάποια στιγμή να πιάσω και το ''City of Saints and Madmen'' από την στιγμή που το έχετε στολίσει με τόσο όμορφα σχόλια, το οποίο όμως λανθασμένα ( ; ) πίστευα ότι είχε μεταφραστεί και στα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ντρέηντιν ερωτευμένος είναι η πρώτη από τις 4 νουβέλες του City of Saints and Madmen. Και ναι, το βιβλίο που διάβασες πράγματι μπερδεύει. Οι νουβέλες του VanDerMeer (CoSaM και το Veniss Underground) είναι κάπως πιο ξεκάθαρες (αν σε βοηθάει αυτό). Αγαπημένη μου πάντως είναι το The Transformation of Martin Lake.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ντρέηντιν ερωτευμένος είναι η πρώτη από τις 4 νουβέλες του City of Saints and Madmen.

 

Α, μάλιστα. Τώρα που ξανακοίταξα είδα ότι το είχες αναφέρει και πιο πάνω αυτό αλλά δεν κατάλαβα τι εννοούσες. Ok, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ανακάλυψα ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, το Finch, το οποίο είτε δεν θα μεταφραστεί, όπως δεν έχουν μεταφραστεί τα υπόλοιπα βιβλία του συγγραφέα, είτε θα μεταφραστεί σε καμιά δεκαριά χρόνια-και αν! Οπότε, λέω να βάλω μπρος και να το αγοράσω, αυτό και το τεράστιο City of Saints and Madmen. Το Finch φαίνεται για ένα απίστευτο βιβλίο. Το έχει διαβάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζεφ Βάντερμιερ (Jeff VanderMeer)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..