Jump to content

Τζεφ Βάντερμιερ (Jeff VanderMeer)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Τωρα αυτος λεει θα βγαλει ενα young adult fantasy.Αναρωτιεμαι αν θα ειναι στα κλασικα του wierd μονοπατια η ειναι μια προσπαθεια για κατι πιο μεηνστριμ και -ως εκ τουτου- πιο εμπορικο.

Link to comment
Share on other sites

Από VanDerMeer είχε μεταφραστεί το "Ο Ντρέιντεν ερωτευμένος και άλλες ιστορίες" από τις εκδόσεις Οξύ (είναι η πρώτη νουβέλα του City of Saints and Madmen) αλλά πρέπει να έχει εξαντληθεί και δεν έχει ξανακυκλοφορήσει. Στο CoSaM μάλιστα αναφέρεται ως κομμάτι της βιβλιογραφίας του συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Είναι δύσκολος στα εγγλέζικα; Αν δεν είναι πολύ δύσκολος, να πάρω πακέτο το Finch και το City of Saints and Madmen με καμιά δεκαπενταριά ευρώ που το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Είναι δύσκολος στα εγγλέζικα; Αν δεν είναι πολύ δύσκολος, να πάρω πακέτο το Finch και το City of Saints and Madmen με καμιά δεκαπενταριά ευρώ που το βρήκα.

Πάνε χρόνια από τότε που το διάβασα, αλλά δε θυμάμαι να είναι τραγικά δύσκολα τα αγγλικά του. Δεν είναι απλά αλλά δε νομίζω ότι δυσκολεύουν κάποιον που ξέρει καλά τη γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Το εξώφυλλο της ελληνικής έκδοσης του Annihilation.

 

978-960-03-5981-7b.jpg

 

Μάλλον θα κυκλοφορήσει μέσα στον Νοέμβριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

13 Ιουνίου αναμένεται να κυκλοφορήσει  στα ελληνικά το δεύτερο μέρος της Τριλογίας της Νότιας Ζώνης, με τον τίτλο Επιβολή.

 

978-960-03-6044-8b.jpg

 

Στην περιοχή Χ –έναν τόπο όπου πλα­νιέ­ται μια αίσθηση απει­λής, ένα αόρατο σύνορο τον περι­βάλ­λει και κάθε σημάδι πολι­τι­σμού έχει μυστη­ριω­δώς εξα­φα­νι­στεί– η μονα­δική ανθρώ­πινη επέμ­βαση είναι μια σειρά από απο­στο­λές υπό την επι­στα­σία μιας κυβερ­νη­τι­κής υπη­ρε­σίας, της Νότιας Ζώνης, τόσο μυστι­κής που έχει σχε­δόν ξεχα­στεί. Ύστερα από την κατα­στρο­φική δωδέ­κατη απο­στολή, που εξι­στο­ρεί­ται στον Αφα­νι­σμό (το πρώτο μέρος της τρι­λο­γίας, που έχει ήδη κυκλο­φο­ρή­σει), η υπη­ρε­σία βρί­σκε­ται σε πλήρη ατα­ξία. Ο Τζον Ροντρί­γκεζ (ο «Έλεγ­χος») είναι ο νεο­διό­ρι­στος επι­κε­φα­λής της Νότιας Ζώνης. Με τη βοή­θεια μιας δύσπι­στης αλλά απελ­πι­σμέ­νης ομά­δας, και αφού διε­νερ­γεί μια σειρά από απο­γοη­τευ­τι­κές ανα­κρί­σεις, ανα­κα­λύ­πτει πλή­θος κρυμ­μέ­νων σημειώ­σεων και παρα­κο­λου­θεί ώρες ολό­κλη­ρες βιντε­ο­σκο­πη­μέ­νου, βαθύ­τατα ανη­συ­χη­τι­κού υλι­κού, ο Έλεγ­χος αρχί­ζει να εισ­δύει στα μυστικά της Περιο­χής Χ. Με κάθε ανα­κά­λυψη, όμως, βρί­σκε­ται αντι­μέ­τω­πος με τρο­με­ρές αλή­θειες για τον εαυτό του και την υπη­ρε­σία που έχει δώσει όρκο να υπη­ρε­τεί.
 
Στην Επι­βολή, το δεύ­τερο βιβλίο της Τρι­λο­γίας της Νότιας Ζώνης του Τζεφ Βάντερ­μιερ, απα­ντώ­νται τα πιο ανη­συ­χη­τικά ερω­τή­ματα σχε­τικά με την Περιοχή Χ… μα οι απα­ντή­σεις είναι κάθε άλλο παρά καθη­συ­χα­στι­κές.
Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφανισμός

 

post-2246-0-67315100-1465033855.jpg

 

Πέρυσι χάρηκα πάρα πολύ όταν έμαθα ότι η Τριλογία της Νότιας Ζώνης θα κυκλοφορούσε στα ελληνικά. Μου είχε κινήσει για τα καλά το ενδιαφέρον η όλη υπόθεση της σειράς και, μάλιστα, κάποια στιγμή ήμουν έτοιμος να πάρω το πρώτο βιβλίο στ'αγγλικά -μετά έμαθα ότι θα μεταφραζόταν, οπότε συγκρατήθηκα. Ο Τζεφ Βαντερμίερ είναι από τα μεγάλα ονόματα αυτή την στιγμή στο είδος του Φανταστικού, με το σύνολο του έργου του να παίζει ανάμεσα και στα τρία είδη (ΕΦ, Τρόμος, Φαντασία).

 

Η ιστορία του βιβλίου μπορεί να συνοψιστεί ως εξής: Μια τετραμελής ομάδα γυναικών -μια ψυχολόγος, μια βιολόγος, μια ανθρωπολόγος και μια χωρομέτρης- στέλνεται να εξερευνήσει την αποκλεισμένη και άκρως μυστηριώδη Περιοχή Χ. Αυτή είναι η δωδέκατη αποστολή εξερεύνησης. Τι είναι η Περιοχή Χ; Μια παρθένα ερημιά, με χαλάσματα ενός εγκαταλειμμένου χωριού, μπόλικη χλωρίδα και πανίδα, έναν μυστηριώδη πύργο χωμένο στη Γη -στους τοίχους του οποίου ξετυλίγεται μια παράξενη γραφή από μύκητες-, και, τέλος, έναν φάρο στην άκρη του τοπίου, με πολλά ίχνη ενός τρομερού μακελειού. Οι φυσικοί νόμοι στην περιοχή αυτή δεν ισχύουν. Τι θ'απογίνουν οι τέσσερις γυναίκες;

 

Είναι ένα από τα πιο ατμοσφαιρικά και περίεργα βιβλία που έχω διαβάσει ποτέ. Πρόκειται για μια ιστορία επιβίωσης και ψυχολογικών συγκρούσεων μεταξύ των μελών της αποστολής, με φόντο έναν κόσμο που θυμίζει την παράνοια και την παραξενιά του Στάλκερ, του Σολάρις και σίγουρα των κόσμων που έπλασε το μυαλό του Χ. Φ. Λάβκραφτ. Όμως, προσέξτε, είναι ένα βιβλίο που απαιτεί υπομονή, που δεν διαβάζεται για να περάσει απλά η ώρα, που δεν εξηγεί σχεδόν τίποτα από τα περίεργα που συμβαίνουν στην πλοκή και που η αφήγηση σε πρώτο πρόσωπο -αυτό της βιολόγου- είναι κάπως χωρίς συναίσθημα, ίσως απρόσωπη. Όμως, ειλικρινά, όλα αυτά, η χωρίς συναίσθημα αφήγηση, τα αναπάντητα ερωτήματα, η παράξενη και κάπως παρανοϊκή ατμόσφαιρα, η μαυρίλα και η μουντάδα του κόσμου, μ'έκαναν να ανατριχιάσω για τα καλά. Μέχρι και ένα παράξενο όνειρο είδα χθες το βράδυ, αφού τελείωσα το βιβλίο. Όσον αφορά την γραφή, μου άρεσε πάρα πολύ, από τις περιγραφές των τοπίων και των φαινομένων μέχρι τις σκέψεις της αφηγήτριας. Σίγουρα ο Βαντερμίερ ξέρει να φτιάχνει ατμόσφαιρα.

 

Αυτά τα ολίγα. Το βιβλίο δεν μπορεί να διαβαστεί αυτόνομα, γιατί δεν δίνει και πολλές απαντήσεις στα ερωτήματα που ανακύπτουν, δεν εξηγεί και πάρα πολλά πράγματα. Έτσι πρέπει να προχωρήσει κανείς στα επόμενα δυο βιβλία, μπας και γίνει σοφότερος. Βέβαια, οφείλω να παραδεχτώ, ότι δεν είναι για όλα τα γούστα. Μην ψάχνετε μια εύκολη ανάγνωση με δράση και γρήγορη εξέλιξη των γεγονότων. Αν όμως θέλετε να διαβάσετε μια ατμοσφαιρική και παράξενη ιστορία, με υποβλητικό τρόμο και υπερφυσικό, ορμήξτε. Σε λίγες μέρες αναμένεται να κυκλοφορήσει στα ελληνικά το δεύτερο βιβλίο, με τον τίτλο "Επιβολή", και δεν βλέπω την ώρα. 

 

9/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μεταφέρω και εγώ την γνώμη μου εδώ απο το goodreads για να υπάρχει. Μιλάω για το βιβλίο Αφανισμός και το διάβασα στα ελληνικά.

 

 

Το θέμα μου με το συγκεκριμένο βιβλίο είναι πως στο theme και ατμόσφαιρα παίρνει χαλαρά 6/5 αλλά στην πλοκή, ιστορία και χαρακτήρες παίρνει 1-2/5. Οποτε τι να κάνω; Τι βαθμολογία να βάλω; Οποτε εβαλα την τελική αίσθηση που μου άφησε το βιβλίο δηλαδή 2/5.

Μπορούσε να γίνει τόσα πολλά αλλά το οτι οι χαρακτήρες ειναι τόσο ξύλινοι και περίεργοι και γενικά δεν κάνει καμία μα καμία πραγματικά προσπάθεια ο συγγραφέας ώστε να τους συμπαθήσουμε ή έστω να τους καταλάβουμε οπότε με κάνει να μην μπορώ να αισθανθώ απολύτως τίποτα για όσα πάθανε. Η ιστορία είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Η πλοκή επίσης. Οχι δεν είμαι υπερβολικός σχεδόν δεν υπάρχει ιστορία στο συγκεκριμένο βιβλίο και η πλοκή είναι ανύπαρκτη όπως και η σύνδεση που θα έχετε με τους χαρακτήρες. Πολλές απο τις ενεργειες των χαρακτήρων εντελώς παράλογες.

Αλλα με μία άκρως μαγευτική και απίστευτη ατμόσφαιρα ρε γαμώτο μου....το μυστήριο και το περίεργο να πλανάτε παντού και ερωτήσεις που σε καίνε για το ποιος και το γιατί....αλλά φτάνει αυτό για να σε κρατήσει? Δεν ξέρω? Είναι στο αναγνώστη τελικά.

Το προτείνω με τα 1000 σε όσους αρέσει η ατμόσφαιρα και την βάζουνε πάνω απο όλα αλλά σε όλους τους άλλους τομείς δυστυχως δεν σε πείθει.
Πραγματικά ειναι οτι πιο κοντινό έχω διαβάσει σε Λαβκραφτ τα τελευταία χρόνια.

Οποτε ειναι ομολογουμένως ένα περίεργο μείγμα βιβλίου....δοκιμάστε το με προσοχή.

 

Ναι ξέρω οτι έβαλα 2/5 αλλά είναι το μοναδικό 2αρι μου στο οποίο εννοείται οτι θα διαβάσω και τα επόμενα και τα περιμένω αλλά με περίεργη διάθεση και που ξέρεις μπορεί να τα ευχαριστηθώ περισσότερο.
Υ.Γ. Στα συν το μικρό του μέγεθος (και η τιμή) οπότε δεν θα χάσετε τον χρόνο σας.

 

Νομίζω οτι η ελληνική μετάφραση πάντως είναι αρκετά καλή....δεν βρήκα κάτι να με χάλασε και διαβάζω σχεδόν αποκλειστικά στα αγγλικά όλα τα βιβλία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιβολή το 2ο μέρος της τριλογίας της Περιοχής Χ

 

Ο μόνος λόγος που το τελειώσα ήταν γιατί ήμουν σε διακοπές και δεν είχα εναλλακτική σε βιβλίο. Νομίζω οτι θα το είχα παρατήσει απο την αρχή και δεν θα είχα και καθόλου τύψεις.

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ σε ολόκληρο το βιβλίο (σχεδόν κυριολεκτικά). 
Ναι καταλαβαίνω τον ρυθμό που θέλει να δώσει ο κος Βαντερμιρ καθώς και οτι θέλει να στήσει ατμόσφαιρα αλλά το σκοτώνει με το να το τραβάει όσο δεν πάει. Για τις πρώτες 230 απο τις 372 δεν γίνεται απολυτως τίποτα. Θα μου πεις δεν είναι δράσης το βιβλίο (ΟΚ και το ήξερα και δεν περίμενα κατι τέτοιο) αλλά και σαν ατμόσφαιρα το καταλάβαμε ρε αδερφε και στις πρώτες 50 άντε 100 σελίδες. Ναι υπάρχει μία παράνοια, κάτι το "περίεργο" κάτι που δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλά μέχρι ενός σημείου ρε αδερφέ.

ΔΕΝ έχει ούτε καν καλό τέλος (πάλι δεν γίνεται τίποτα) και οι απαντήσεις που μαθαίνουμε για την περιοχή Χ είναι μετρημένες στα δάχτυλα ενός χεριού (και δεν τα χρησιμοποιούμε καν όλα).
Ολο το βιβλίο θα μπορούσε να είναι όλες και όλες 5 σκηνές. Μπορείτε απλά να διαβάσετε στην wikipedia το summary θα σας γλυτώσει πολύ χρόνο. Σοβαρά τώρα περι τις 4-6 σκηνές είναι όλο το θέμα και δεν ειναι καν μεγάλες.

Ο Έλεγχος πάει απο δω, παει απο κει και δεν γίνεται τίποτα. Μόνο ως αστείο μπορώ να εκ λάβω το εν λόγω βιβλίο απο τον κο Βαντερμιρ.
Οι υπόλοιποι χαρακτήρες είναι επίσης οτι να'ναι στις αντιδράσεις τους και ενώ εν μέρη το περιμένεις λόγω της φύσης της δουλειάς τους και της περιοχής στην οποία δουλεύουν καταλήγουν απλά να γίνονται καρικατούρες χωρις φυσιολογικές αντιδράσεις αλλά και χωρίς να σε νοιάζουν καθόλου μα καθόλου.

Οπως είχα γράψει και στο update προσπαθούσα να καταλάβω αν με πείραζε το συγκεκριμένο βιβλίο ή η γραφή του κου Βαντερμιρ και δεν μου άρεσε τόσο....χαλαρά είναι το βιβλίο παιδιά ΑΛΛΑ είναι τόσο άθλιο και βαρετό χωρίς καμία απολύτως συνοχή που φτάνω να κατηγορώ τον συγγραφέα.


Νομίζω, χωρίς να θέλω να την πω σε κανένα, πως στους μόνους που θα αρέσει είναι σε όσους "μεθύσουν" με την γραφή του Βαντερμιρ και "ταξιδέψουν" στην Περιοχή Χ και την περίεργη φύση της. Με λίγα λόγια μόνο σε όσους γίνει ωραίο στο κεφάλι τους όσο το διαβάζουν και όχι επειδή όντως είναι καλό.
Οχι δεν περίμενα καμία δράση, όχι δεν περίμενα καμία περιπέτεια και είχα υπόψιν το στυλ που προσπαθεί να πετύχει αλλά το "έκαψε".

Το πρώτο μέρος αν και δεν με κέρδισε προσωπικά το βρήκα αρκετά μοναδικό και ιδιαίτερο και το πρότεινα σε πολλούς αλλά το 2ο ήταν απο τα χειρότερα βιβλία που έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιβολή

 

post-2246-0-03695700-1474652900.jpg

 

Το πρώτο βιβλίο της Τριλογίας, με τον τίτλο "Αφανισμός", το διάβασα τον Ιούνιο που μας πέρασε, και μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε. Η άρρωστη, παράξενη και σκοτεινή ατμόσφαιρα, το μυστήριο και η αγωνία, όλα τα περίεργα φαινόμενα της Περιοχής Χ, ε, όσο να'ναι μου έκαναν τρομερά καλή εντύπωση. Τώρα το δεύτερο βιβλίο, σχεδόν διπλάσιο σε μέγεθος σε σχέση με το πρώτο, μου φάνηκε και αυτό πολύ ιδιαίτερο, σκοτεινό και ανατριχιαστικό σε σημεία, ώστε να με αφήσει ιδιαίτερα ικανοποιημένο.

 

Αυτή την φορά η ιστορία διαδραματίζεται στην Νότια Ζώνη, μέσα και γύρω από το κυβερνητικό κτίριο της ειδικής Υπηρεσίας η οποία είναι υπεύθυνη για τις αποστολές στην Περιοχή Χ. Γνωρίζουμε τον νέο διευθυντή, ονόματι Τζον Ροντρίγκεζ, που χρησιμοποιεί το ψευδώνυμο Έλεγχος. Ο Έλεγχος, λοιπόν, βρίσκεται αντιμέτωπος με τα μυστήρια και τα παράξενα φαινόμενα της Περιοχής Χ, αλλά και με τις κόντρες και τις έριδες μέσα στην Υπηρεσία του. Ταυτόχρονα του έχει ανατεθεί η ανάκριση της Βιολόγου, που γνωρίσαμε στο προηγούμενο βιβλίο. 

 

Και αυτό το βιβλίο μου φάνηκε παράξενο και ατμοσφαιρικό, κλειστοφοβικό και σε σημεία ακόμα και ανατριχιαστικό. Ίσως βέβαια όχι στον ίδιο βαθμό με το πρώτο βιβλίο, αλλά και πάλι... Το θέμα είναι ότι πρόκειται για ένα βιβλίο που μπορεί να χαλάσει αρκετούς. Η πλοκή κινείται αργά και σταθερά -σε μερικούς μπορεί να φανεί ακόμα και βασανιστικά-, με λίγες εξάρσεις και όχι τόση δράση. Νιώθει κανείς ότι δεν γίνονται και πολλά πράγματα στην ιστορία. Ίσως ναι, ίσως πάλι όχι. Προσωπικά μου άρεσε η εξέλιξη της πλοκής, το αργό μπάσιμο στο κλειστοφοβικό και σκοτεινό σύμπαν του βιβλίου, οι λίγες αποκαλύψεις για την Περιοχή Χ και την Νότια Ζώνη, τα διάφορα κουλά γεγονότα, η όλη απίθανη ατμόσφαιρα. Επίσης η γραφή είναι εξαιρετική, με ιδιαίτερο ύφος και ωραίες περιγραφές.

 

Το πρώτο βιβλίο είναι ίσως πιο συμπαγές και πιο στιβαρό - άλλωστε είναι και μικρότερο σε μέγεθος. Όμως και αυτό μου φάνηκε πραγματικά ενδιαφέρον, καλογραμμένο και συναρπαστικό. Δίνει κάποιες απαντήσεις, μαθαίνουμε κάποια περισσότερα πράγματα, όμως και πάλι υπάρχουν αναπάντητα ερωτήματα και σκοτεινά σημεία. Ελπίζω στο τρίτο και τελευταίο βιβλίο να πάρουμε κάποιες απαντήσεις, να γίνουμε λίγο πιο σοφοί. Όπως και να'χει, είναι ένα βιβλίο που με ικανοποίησε. Αλλά δεν είναι καθόλου για όλα τα γούστα (όπως μάλλον ολόκληρη η τριλογία, φαντάζομαι). Λογικά το τρίτο βιβλίο, με τον τίτλο "Αποδοχή", θα κυκλοφορήσει μέχρι το τέλος του χρόνου.

 

8.5/10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγορασα τον "Αφανισμο" για λιγες μερες χαλαρωσης στη αδεια και ηταν ο,τι πρεπει. Με επαιρνε ο υπνος ανετα.

Ολο το βιβλιο, με ελαχιστες εξαιρεσεις, ειναι η αφηγηση/παραληρημα μιας επιστημονισσας, που αναμεσα σε ολα τα αλλα μας αναλυει, επαναλαμβανομενα, τα ψυχολογικα της, επαναλβανομενα, το πως αντιλαμβανεται το γυρω της, επαναλμβανομενα!

Εγω δεν ενιωσα καμια ατμοσφαιρα, κανενα μυστηριο, καμια προσμονη, και μιλαμε, διαβαζα το βιβλιο κατω απο τ'αστερια σ'ενα βουνο μακρυα απο τον πολιτισμο, μες στο κρυο και τους περιεργους και ανησυχητικους ηχους της φυσης. Ακριβως γιατι τα δεδομενα ειναι τοσα λιγα, που δεν υπαρχει περιπτωση να μπεις σε σκεψεις για το τι μπορει να συμβαινει. Απλα θα πρεπει να αγορασεις το επομενο βιβλιο. Δεν μιλαμε για το τι θα γινει μετα, μιλαμε για το τι συμβαινει, που θα μπορουσε να δινει κανα hint, αλλα οχι φυσικα. 

Απο τις ελαχιστες σειρες που δeν προκειται να αγορασω το επομενο βιβλιο, εστω απο ελαχιστη περιεργεια. Θα περιμενω τα spoilers.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αποδοχή

 

post-2246-0-49358800-1481729164_thumb.jpg

 

Πρόκειται για το τρίτο και τελευταίο μέρος της Τριλογίας της Νότιας Ζώνης. Το πρώτο βιβλίο το διάβασα τον Ιούνιο που μας πέρασε και το δεύτερο τον Σεπτέμβριο. Η παράξενη και περίεργη ατμόσφαιρα δεν αλλάζει, παραμένει εξίσου έντονη, κάποια ερωτήματα βρίσκουν απαντήσεις, ενώ μαθαίνουμε περισσότερα πράγματα για την Περιοχή Χ, καθώς και για ορισμένους χαρακτήρες. 

 

Φυσικά δεν μπορώ να γράψω μια περίληψη της ιστορίας χωρίς παράλληλα να μαρτυρήσω γεγονότα από τα προηγούμενα δυο βιβλία. Έτσι, δεν θα το κάνω. Λοιπόν, η γραφή μου φάνηκε το ίδιο ιδιαίτερη με τα άλλα βιβλία της τριλογίας, οπότε αν δεν σας άρεσε το στιλ ή το ύφος, το ίδιο θα συμβεί και μ'αυτό το βιβλίο. Η διαφορά είναι στον τρόπο αφήγησης, με την πλοκή να πηγαίνει μπρος-πίσω στον χρόνο και να ακολουθεί διαφορετικούς χαρακτήρες, ενώ πότε η αφήγηση γινόταν σε τρίτο πρόσωπο, πότε σε πρώτο, πότε ακόμα και σε δεύτερο. Αυτό ήταν κάτι που μου άρεσε πολύ. Με αυτό το βιβλίο γινόμαστε λίγο σοφότεροι για το παρελθόν και το παρόν διαφόρων χαρακτήρων, καθώς και όλων των αινιγματικών στοιχείων της Περιοχής Χ. Η αλήθεια είναι, όμως, ότι κάποια πράγματα παραμένουν ασαφή. Η πλοκή κινείται με αργούς ρυθμούς, με ελάχιστες εξάρσεις και λίγες αξιοσημείωτες σκηνές δράσης, απαιτεί από τον αναγνώστη προσοχή και υπομονή. 

 

Το κείμενο δεν είναι γραμμένο έτσι ώστε να ψυχαγωγήσει τον αναγνώστη, να τον κάνει να περάσει ευχάριστα την ώρα του. Γι'αυτό πιστεύω ότι και σαν βιβλίο -αλλά και γενικά σαν σειρά-, δεν είναι καθόλου για όλα τα γούστα. Δεν ενδείκνυται για τους λάτρεις της δράσης και γι'αυτούς που θέλουν να διαβάσουν κάτι ευκολοδιάβαστο και ψυχαγωγικό. Ας πούμε εγώ συνάντησα κάποιες δυσκολίες, και σίγουρα δεν ξετρελάθηκα όσο με άλλα βιβλία, όμως νιώθω ότι διάβασα κάτι το ξεχωριστό και το ιδιαίτερο. Χαίρομαι πολύ που έπεσε στα χέρια μου αυτή η τριλογία, σίγουρα ήταν μια ωραία εμπειρία.

 

Υ.Γ. Δεν βλέπω την ώρα να δω και την ταινία "Annihilation" σε σκηνοθεσία Alex Garland, που αναμένεται να προβληθεί στους κινηματογράφους μέσα στο 2017. Είμαι πολύ περίεργος ως προς το σενάριο...

 

8.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαβαζω τη σειρα στα αγγλικα, ειμαι λιγο μετα τη μεση του Authority. Δεν θα γραψω εμπεριστατωμενη κριτικη κλπ, ηθελα απλα να πω οτι το πρωτο βιβλιο μου φανηκε παρα πολυ καλο (8.5/10). Μου κρατησε το ενδιαφερον, το tempo ηταν γρηγορο και μεχρι το τελος του βιβλιου ημουν πεπεισμενη οτι ηταν γραμμενο απο γυναικα!

 

Μου αρεσε το σκηνικο, μου αρεσε η γραφη (αγγλικα παντα), μου αρεσαν οι χαρακτηρες, μου αρεσε η ιδεα, μου αρεσε η ατμοσφαιρα, μου αρεσε η αισθηση να νιωθω πως διαβαζω μια μειξη King και Lovecraft.

 

Οσον αφορα το Authority μου αρεσει η αλλαγη κλιματος, η οπτικη γωνια "εκτος" αλλα και απο την αντρικη πλευρα. Προς το παρον δεν μπορω να κρινω περισσοτερα.

 

Επισης η αγγλικη εκδοση που εχω ειναι και πολυ ομορφη και προσεγμενη, κατι που βελτιωνει την εμπειρια και απο αυτη την πλευρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Borne.thumb.jpg.db9515cb3e78b6590059161341ab91a9.jpg 1638585822_.jpeg.268d1ebea931278ce7a8dc5dffa463df.jpeg

Borne/Μπορν (Εκδόσεις Καστανιώτης)
Ένα αρκετά περίεργο, αλλά και πολύ ενδιαφέρον μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας. Αν έπρεπε να το κατατάξω σε κάποιο υποείδος θα διάλεγα το post-apocalyptic, αλλά ούτε αυτό το περιγράφει ακριβώς.
Η γραφή του VanderMeer είναι πολύ καλή και έχει εντελώς δική της προσωπικότητα, δεν μοιάζει με κανενός άλλου/καμίας άλλης που έχω διαβάσει. Έχει κάτι το ασαφές/αφηρημένο που δημιουργεί μια αίσθηση αποπροσανατολισμού, κάτι που ταιριάζει πολύ με την ιστορία.
Όσο λιγότερα ξέρει κανένας για την υπόθεση και για τον κόσμο της ιστορίας εκ των προτέρων τόσο το καλύτερο, απλά να πω ότι έχει πολλές παράξενες, πρωτότυπες και ιδιαίτερες ιδέες.
Το μεγαλύτερο μείον του βιβλίου, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι πλατειάζει πολύ σε διάφορα σημεία. Εύκολα θα μπορούσε να είναι σημαντικά μικρότερο, χωρίς να χάσει κάτι.
Γενικά όμως ευχαριστήθηκα πολύ την ανάγνωσή του και σίγουρα θα το πρότεινα σε κόσμο που ενδιαφέρεται για ιστορίες επιστημονικής φαντασίας (διαφορετικές από αυτές που έχουμε συνηθίσει).

Edited by Spark
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

1638585822_.jpeg.268d1ebea931278ce7a8dc5dffa463df.jpeg Borne.thumb.jpg.db9515cb3e78b6590059161341ab91a9.jpg

"Μπορν"

Συμφωνώ  ότι πλατειαζει πολύ και όχι μόνο.

Μου το έκαναν δώρο στα γενέθλια μου και το διάβασα με το ζόρι για να είμαι ειλικρινής.

Δεν μπορούσα να ακολουθήσω τους συμβολισμούς, κάποιοι μου φάνηκαν αρκετά αστείοι όπως η ιπτάμενη αρκούδα, και εν τέλει δεν  κατάφερα να μπω στο πνεύμα του συγγραφέα.

Πιθανόν σε κάποιους να αρέσει πάντως.

Edited by Spark
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα του βιβλίου.
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζεφ Βάντερμιερ (Jeff VanderMeer)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..