Jump to content

Ερωτικά σφηνάκια

Recommended Posts

Τα μάτια σου με ταξιδεύουνε στου έρωτα τις χώρες

και πλυμηρίζεις την καρδιά με της αγάπης μπόρες

:bag:

Κάθε ηλιοβασίλεμα την ψυχή μαγεύει

και της αγάπης την καρδιά στον έρωτα μπερδεύει

Edited by Nienna
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• RaspK

11

• KUBRICK

10

• Nienna

8

• month

8

Top Posters In This Topic

Χμμ... καλύτερα να προσπαθείς να δημοσιεύεις πιο ολοκληρωμένα πράγματα στην Βιβλιοθήκη Ποίησης, αυτά εδώ δεν είναι ολοκληρωμένα από μόνα τους, φαίνονται σαν στίχοι από κάποιο τραγούδι (το οποίο αν γράψεις μπορείς να το δημοσιεύσεις ολοκληρωμένο).

:)

Χμμ... καλύτερα να προσπαθείς να δημοσιεύεις πιο ολοκληρωμένα πράγματα στην Βιβλιοθήκη Ποίησης, αυτά εδώ δεν είναι ολοκληρωμένα από μόνα τους, φαίνονται σαν στίχοι από κάποιο τραγούδι (το οποίο αν γράψεις μπορείς να το δημοσιεύσεις ολοκληρωμένο).

:)

Σε αυτή τη μορφή έχω μέρος της δημιουργικότητας μου αφιερώσει τα τελευταία 3 χρόνια.

Είναι η μορφή μαντινάδας.Είμαι κρητηκός και προσπαθώ να γράψω κάποια πράγματα σε παραδοσιακές κρητηκές ποιητικές φόρμες.

Νομίζω πως πρέπει να υπάρχει έστω και αυτό το μικρό δείγμα στην ποιητική θεματολογία του forum.

Δεν ξέρω και πολλά από μαντινάδες, αλλά αν σε αυτό έχεις αφιερώσει την δημιουργικότητά σου τα τελευταία χρόνια, πάω πάσσο, δείξε μας περισσότερα. Προσπάθησε πάντως να δίνεις εσύ ο ίδιος περισσότερη αξία στο έργο σου. Με την ονομασία "ερωτικά σφηνάκια" και τα εικονιδιάκια με τις σακούλες στο κεφάλι μ' έκανες να υποθέσω πως ήταν απλά κάποια ανολοκλήρωτα πράγματα που σκέφτηκες να δημοσιεύσεις (μιας και ομολογουμένως θα μπορούσαν να ήταν στίχοι σε κάποιο τραγούδι), και μιας και οι κανόνες της βιβλιοθήκης λένε να δημοσιεύουμε με μέτρο, είπα να σου κάνω αυτήν την παρατήρηση.

Δεν ξέρω και πολλά από μαντινάδες, αλλά αν σε αυτό έχεις αφιερώσει την δημιουργικότητά σου τα τελευταία χρόνια, πάω πάσσο, δείξε μας περισσότερα. Προσπάθησε πάντως να δίνεις εσύ ο ίδιος περισσότερη αξία στο έργο σου. Με την ονομασία "ερωτικά σφηνάκια" και τα εικονιδιάκια με τις σακούλες στο κεφάλι μ' έκανες να υποθέσω πως ήταν απλά κάποια ανολοκλήρωτα πράγματα που σκέφτηκες να δημοσιεύσεις (μιας και ομολογουμένως θα μπορούσαν να ήταν στίχοι σε κάποιο τραγούδι), και μιας και οι κανόνες της βιβλιοθήκης λένε να δημοσιεύουμε με μέτρο, είπα να σου κάνω αυτήν την παρατήρηση.

Ασχολούμαι με πολλές συγγραφικές φόρμες.Έχω ασχοληθεί και με το διήγημα,και με το παραμύθι,και με ποιήματα διαφόρων μορφών,δείγμα τους έχω παραθέσει,και με στιχουργία.

Οι εικονίτσες το μόνο που κάνουν είναι να υπονοούν πως τα συγκεκριμένα δείγματα είναι πάρα πολύ προσωπική γραφή και δεν έχουν,ακόμα τουλάχιστον καμία παρουσία σαν αποδέκτη.

Καλά, ηρέμησε, δεν σε έθιξα. Moderator είμαι, τη δουλειά μου κάνω. Αν τα δημοσίευες με έναν υπότιτλο "μαντινάδες" θα βοηθούσε. Τον πρόσθεσα.

Edited by Nienna
Καλά, ηρέμησε, δεν σε έθιξα. Moderator είμαι, τη δουλειά μου κάνω. Αν τα δημοσίευες με έναν υπότιτλο "μαντινάδες" θα βοηθούσε. Τον πρόσθεσα.

Εμένα με συγχωρείς.Ο τρόπος μου ήταν λίγο(ή πολύ) απότομος.Μάλον με πείραξε το γεγονός πως δεν έχεις υπόψιν σου την φόρμα της μαντινάδας.Κατά τη γνώμη μου αυτή η μορφή έπρεπε να σου είναι γνωστή.

:blush-anim-cl:

Μα την είχα, αλλά αν δεν την έχεις διαρκώς στο μυαλό σου και διαβάσεις τα δίστιχά σου, θα δεις πως θα μπορούσαν να ήταν και αποσπάσματα ενός οποιουδήποτε άλλου έμμετρου πράγματος... :)

Πρέπει να έχεις στο μυαλό σου τη μαντινάδα για να πεις "α, κοίτα! μαντινάδες!".

Μα την είχα, αλλά αν δεν την έχεις διαρκώς στο μυαλό σου και διαβάσεις τα δίστιχά σου, θα δεις πως θα μπορούσαν να ήταν και αποσπάσματα ενός οποιουδήποτε άλλου έμμετρου πράγματος... :)

Πρέπει να έχεις στο μυαλό σου τη μαντινάδα για να πεις "α, κοίτα! μαντινάδες!".

Θα μου επιτρέψεις τότε να σε προκαλέσω λίγο.

Γράψε μια μαντινάδα σε αυτό το topic με θέμα παρόμοιο με το δικό μου.

:Lighten:

Δεν έχω έμπνευση.

Δεν έχω έμπνευση.

Δεν είναι απαραίτητο να γραφεί άμεσα.

Σου αφήνω το ελεύθερο να δημιουργήσεις κάτι εξίσου ερωτικό-πιστευώ μπορείς και περισσότερο-και να το προσθέσεις όποτε μπορείς.

Το ίδιο μπορεί να ισχύσει και για τους υπόλοιπους συνδαιτημόνες.

Edited by KUBRICK

Θα αργήσει πολύ. Δεν ασχολούμαι με αυστηρά μέτρα και ομοιοκαταληξία, ρίξε μια ματιά στη δουλειά μου και θα καταλάβεις. Όσο για το ποσοστό ερωτισμού-συναισθήματος, και πάλι, δεν μπορώ να πω πως με γεμίζουν τα δικά σου με κάποιο τέτοιο συναίσθημα. Είναι προφανώς θέμα γούστου, οπτικής γωνίας. Δύσκολα θα έχω έμπνευση για κάτι που δεν με εκφράζει. Όταν και αν έρθει πάντως, θα τα ποστάρω εδώ.

Οι μαντινάδες είναι δίστοιχα που εκφρά ζουν κάτι. Έχουν νόημα απο μόνες τους, ή μπορούν να δεθούν σε μια πιο μεγάλη θεματική ενότητα. Τα πιο συνηθησμένα θέματα είναι η αγάπη και ο έρωτας, χωρίς να αποκλείωνται τα κωμικά. Χαρακτηριστικό της μαντινάδας είναι η κρητική ντοπιολαλιά, που τους δίνει και την λυρικότητα τους. Παράδειγμα μαντινάδας ακολουθεί παρακάτω.

Ήντα να κάμει ο άνθρωπος, τη ζήση χωρίς αγάπη;

Δίχως αγάπης το φιλί, Δίχως αγάπης δάκρυ.

Δίχως το γέλιο το γλυκί, που βγάινει απο το στόμα.

Το στόμα εκείνο τ'όμορφοπου αγαπάω χρόνια.

(δικές μου)

Περνώ απο την πόρτα σου, βήχω και ξεροβήχω.

Κια δε γυρίσεις να με ειδείς, σου κατουρώ τον τοίχο.

Τα μάθια σου είναι σα τ'αβγά, κι οι κόλοι σου βαρέλια,

κι ώντε περνά στον ρούκουνα, σκούμε απο τα γέλια.

Σαν είναι ο τράγος δυνατός, δεν τονε στένει η μάντρα,

Ο άντρας κάμει την γενιά, κι όχι η γενιά τον άντρα.

(αγνώστου)

αν και δεν ειμαι απο την Κρητη λατρευω τις μαντιναδες...

οι τελευταιεσ ηταν ολα τα λεφτα !!!

όσο για το:

"""και μιας και οι κανόνες της βιβλιοθήκης λένε να δημοσιεύουμε με μέτρο, είπα να σου κάνω αυτήν την παρατήρηση. """"

Δέν το ήξερα... ούψ.... !!!

Πάντος σαν μαντινάδες (που είναι) είναι πολύ καλές... βάλε κι άλλες σου πάνε.. κι εσύ Month !!!

Αει σιχτιρ με το φαρί, στο διάλο το καπίστρι!

Η άσχημη η ζήλια σου μου'βγαλε τη πίστη!

(δική μου)

Μια μαντινάδα θα σου πω, κι είναι όλη δική σου!

Σαν την μπανάνα κίτρινο, είναι το π***ί σου!

(άγνωστου)

Μια μαντινάδα δυο βολές, δε πρέπει να τη λέεις,

γιατί θαρούν οι κοπελιές, πως άλλη δε κατέεις!

Βάστα τσι μαντινάδες σου, λέγε τσι σίμα σίμα,

να μη σε δέσω πέρα κιε, να στέκεις σα στο χτήμα!

(Ιωάννης Κονδυλάκης, απο το βιβλίο "Πατούχας")

Γιατί σ'αγάπησα χωρίς να σε γνωρίσω πρώτα;

Και τώρα μ'άλλονε περνάς, της εκκλησιάς την πόρτα.

Αν θες να μάθεις πως πωνούν, έλα και μένα ρώτα,

Γιατί σε έχασα πρωτού, να σ'αποκτήσω πρώτα.

(Μάνος Πυροβολάκης, το τραγούδι "Της Εκκλησιάς την Πόρτα" που είναι μαντινάδες)

Στην Ικαρία φέτος το καλοκαίρι (ακόμα φέτος είναι, ναι) είχε συναυλία ο Μάλαμας. Στο after, τη γνώριμη (για εκείνον) συνέχεια, κι ενώ καθότανε μόνος του στη σκηνή τα είχε παίξει και δεν ήξερε τι να μας κάνει που δε λέγαμε να φύγουμε, μας είπε μια μαντινάδα που του την είχε πει λίγες μέρες πριν μια γιαγιά στην Κρήτη. Ήτανε υπέροχη! δεν ήταν όμως καθόλου έτσι, ήτανε ολόκληρη ιστορία, την οποία μας την τραγούδησε παρλάτα, αλλά δεν παύει να είναι τραγούδι, και εκτός του γέλιου που είχε, ήταν σαν παλιό παραμύθι, ξεχασμένο από το χρόνο και διαχρονικό.

Υπάρχουν πολλές μορφές μαντινάδας?

Υπάρχουν πολλές μορφές μαντινάδας?

Η μορφή που έχει η μαντινάδα είναι μία.Το δύστιχο σε ιαμβικό δεκαπεντασύλλαβο.

Ένα μεγαλειώδες δείγμα αυτής της τέχνης-της δημιουργίας μαντινάδων-είναι το γυγαντιαίο επικό υπποτικό δημιούργημα του Ερωτόκριτου,το οποίο αποτελείται από 10036 στίχους οι οποίοι ανά ζεύγη αποτελούν μαντινάδες.

Σε αυτό το ποίημα μπορείς να βρεις σχεδόν ολόκληρη τη θεματολογία που συναντάμε συνήθως στις μαντινάδες.Γιατί μπορεί η μορφή τους να είναι συγκεκριμένη αλλά η θεματολογία τους έχει ένα πολύ διευριμένο φάσμα.

Η θεματολογία περιλαμβάνει:ερωτικές,μοιρολόγια,σατυρικές,πολιτικές,επαναστατικές,εορταστικές και πολλές ακόμα κατηγορίες.

Κατά τη γνώμη μου αξίζει τον κόπο να διαβάσει κανείς τον Ερωτόκριτο,για να εισαχθεί στο υπέροχο σύμπαν των αυτόνομων νοηματικά δύστιχων,τα οποία όμως καταφέρνουν να δημιουργίσουν και να διατηρίσουν ένα συμπαγές σύνολο.

:mf_bookread:

Όσο η Κρήτη τραγουδεί και το χορό θα στένει,

με μαντινάδες και σκοπούς ποτέ τση δεν πεθαίνει.

Ευχαριστώ τα όνειρα που με παρηγορούνε,

απού σε φέρνουν κάθε αργά στην κλίνη αποκοιμούμαι.

(Ανδρέας Ακουμιανάκης)

Όσο ψηλά 'ναι τα βουνά, όσο βαθειά τα βάθη,

τόσο πονώ για σένανε και τη δική σου αγάπη.

Πόνο μεγάλο στην καρδιά έχω και ένα δάκρυ,

μοναδικό μου βάλσαμο η εδική σου αγάπη.

(δικές μου)

Σε σάπια τάβλα δεν πατώ γιατί έχω μεγαλεία,

σε τέτοια υποκείμενα δε δίνω σημασία...

Της γιαγιάς μου...

Μια μέρα που καθόμουνα απάνου στο πατάρι

επέρασε η μάνα μου, φωνεί: «Κατέβα, ρε μουλάρι!»

Του κολλητού μου...

Edited by RaspK FOG

...Από την πόρτα σου περνώ

και καθαρίζεις ψάρια

και μου πετάς έναν κιοφτέ

'φχαριστώ δεν καπνίζω...

Παρεμπιπτόντως, μόνο μαντινάδα δεν ήταν αυτό. :bleh:

Από προχτές ξεκίνησα να πάω στο χωράφι

κι ακόμα δεν απόφτασα, γαμώτο για σινάφι!

Βάρδος

Μακρύ εστίν το κέρατο,

Μακρύ και γυαλισμένο,

Από ασημί και λευκό,

Στριφτό και ζαλισμένο.

Σαν πιγκουΐνοι μπλε χορεύαμε,

Το χορό τση καλιακούδας,

Κι άμα δε εφύγανε,

Ήρθε τση αρκούδας.

Τση αρκούδας η γιαγιά,

Μεγάλη και τρανεμένη,

Να ηφοβήσει το Μελδόκιον

Πέρασ’ από τα μέρη,

Τα φουσκωτά λαγκάδια.

Πόσο τ’αγαπώ,

το τοπίκιον το γελοίο αυτό!

Και για γιορτές

Χρόνια σου εύχομαι πολλά να ζήσεις να γεράσεις

και την καλή σου την καρδιά ποτέ να μην αλλάξεις

Χρόνια πολλά,χρόνια καλά,χρόνια ευτυχισμένα

κάθε χρονιά καλύτερη εύχομαι εγώ για σένα

Edited by KUBRICK
...Από την πόρτα σου περνώ

και καθαρίζεις ψάρια

και μου πετάς έναν κιοφτέ

'φχαριστώ δεν καπνίζω...

:o :o :o Ίσις, με εντυπωσιάζεις, εγώ νόμιζα πως το μοναδικό τέλος ήταν το "ωχ, το μάτι μου" ... κοίτα να δεις, βρε αδερφέ, τι γίνεται....

Σοβαρά τώρα ρε σεις, τόσοι είσαστε από την Κρήτη, ρωτήστε καμιά γιαγια κάνα παππού και βάλτε καμιά όμορφη, από αυτές που έχουνε ιστορία και τέτοια, κι αφήστε τις κάφρικες.

Είναι και μία που λέει για τις τρεις αδερφάδες, στο χορό, που "η μια κοιτά τον ουρανό, η άλλη το φεγγάρι και η τρίτη η μικρότερη κοιτά το παλικάρι" και κάτι τέτοια που είναι f, αμέ, γιατί μετά κάτι παίζει (που δεν το θυμάμαι) και τους πέφτουνε κάτι κακές νεράιδες (έχετε μια λέξη για αυτές ε?) και της το παίρνουν το παλλικάρι. Την ξέρει κανείς ολόκληρη?

Edited by Nienor

Αν και είναι καρασπαμ, θα ποστάρω ακόμα μία έξτρα καφρίλα! Πλιιιζζζ! Ακόμα και η Ίσις κι ο Βάρδος κάνανε σπαμ :diablo:

Το Μανολιό τον πήρανε σ' ένα καράβι μούτσο

μα ήρθε ένα σκυλόψαρο και τού φαγε το.... πόδι!

μουαχαχαχαχαχαχααχα - παλιό είναι - μουαχαχαχαχαχαχαχαχα

--------------ΤΕΛΟΣ----ΣΠΑΜΑΤΟΣ-------------------------------------------------------