Jump to content

Νεα τριλογια Dragonlance


Raistlin Majere
 Share

Recommended Posts

Χεχε βασικά το μόνο που μας δίνει ελπίδες είναι οτι η τριλογία αυτη είναι τα Chronicles απο την οπτική γωνία των "evil" χαρακτήρων...

 

Και εγω δυστηχώς πιστεύω οτι το έχουν κουράσει όμως :(

Link to comment
Share on other sites

Το εξώφυλλο πάντως φαίνεται κλισέ. :p

Έχω πολύ λίγο χρόνο για διάβασμα για να κάτσω να διαβάσω DL.

Πάντως μου αρέσει να μου διηγούνται άλλοι τις ιστορίες αφού τις διαβάσουν. :)

Link to comment
Share on other sites

SPECIAL ANNOUNCEMENT: FANTASY DUO WEIS AND HICKMAN TO FORGE NEW TRILOGY

 

Authors Margaret Weis and Tracy Hickman, co-creators of the DRAGONLANCE® world, will pen new adventures

 

May 19, 2005 (RENTON, Wash.) — Two of the premiere voices in American fantasy fiction have just agreed to write a new hardcover fantasy trilogy titled The Dark Chronicles for Wizards of the Coast, Inc. In this new venture, longtime masters of the fantasy genre Margaret Weis and Tracy Hickman will return to Dragonlance, the sprawling magical world they first wrote together over two decades ago. This marks the first time Weis and Hickman have collaborated on a project since the 2002 release of Dragons of a Vanished Moon, the final book in The New York Times best-selling War of Souls trilogy.

 

The Dark Chronicles trilogy will return to the period of the original Dragonlance Chronicles and will feature some of the more popular heroes and villains from that era. The first book in The Dark Chronicles is currently planned for release in summer 2006.

 

"The Dark Chronicles tells the tales that took place between the chapters of the original Dragonlance Chronicles," said Hickman. "It is intended to mesh smoothly with the established story millions have come to know and love."

 

Added Weis, "Many of the characters whom fans have come to know intimately over the last twenty years will again come to life in the new series. You can expect to see all the original Heroes of the Lance—especially Flint, Tanis, Kitiara, Lord Soth, Tasslehoff, and, of course, the brothers Caramon and Raistlin Majere."

 

"We're very excited about Margaret and Tracy's newest collaboration. They're a dynamic writing team, and their energy and imagination has earned them a tremendously popular following, both collectively and independently. You don't have to be a Dragonlance fan to like their books, since they know how to deliver a great adventure story," said Peter Archer, Associate Publisher at Wizards of the Coast, Inc.

 

In addition to the new series, Margaret and Tracy will collaborate on a Dragonlance novella, which will feature several characters from their new trilogy. The novella will appear in Here Be Dragons, an oversize trade book scheduled to release in June 2006. That book will also include stories set in different fantasy-themed universes by New York Times best-selling novelist R.A. Salvatore, and by authors Keith Baker and Scott McGough.

 

 

****

 

Αντε να μάθουμε τι βρωμο-δουλιές έκανε ο Raist με λεπτομέριες, πριν το τέλος :p

Link to comment
Share on other sites

OK, άρα θα διαβάσουμε αναλυτικά και όχι περιληπτικά το 3ο Module των Chronicles (αυτό στους πάγους), τα όσα έκανε ο Raistlin στο τρίτο βιβλίο και ότι άλλο έκοψαν στα Chronicles.

Is this not the definition of Arpakhti?

Link to comment
Share on other sites

Aye aye sire! Γι'αυτο και είπα οτι το έχουν κουράσει το θέμα! Περιμένουμε στο μέλλον να γινει το ressurection απο απόγονουνς της Margaret και του Tracy :D :p

Link to comment
Share on other sites

Εχω σταματήσει να ελπίζω πως θα στερέψει ποτέ από βιπερ αυτός ο κόσμος.....

Link to comment
Share on other sites

Αφού οι άνθρωποι είχαν ανάγκη από χρήματα γιατί τουλάχιστον δεν έγραφαν μια συνέχεια στο War of Souls, για να βάλουν και κανέναν καινούριο ήρωα?

Πάλι τα γίδια και τα γίδια?

Link to comment
Share on other sites

Pixie, μα ήδη υπάρχει συνέχεια μετα το War of Souls! Για βιβλία βάσης μιλάμε έτσι?

 

Το πρώτο βιβλίο λέγεται Amber and Ashes και η σειρά Dark Disciple.

 

Ελαφρώς απαράδεκτο βιβλίο. Δύσκολο να πείσει ακόμη και τους fan! Σε περίπτωση που θέλεις να το διαβάσεις είσαι τυχερή που βγήκε και σε paperback πριν λίγο καιρό :p

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε ρε παιδιά να το δούμε πρώτα και μετά κανουμε τα σχόλια.

Εμένα δε με χαλάει πάντως να βγαίνουν κάμποσα DL αφού είμαι εθισμένος στον κόσμο του Κριν..

Link to comment
Share on other sites

Lord Ariakas, πραγματικά το πέτυχα κάπου το Amber and Ashes και στην αρχή το καλοείδα, αλλά μετά είχα την εμπνευσμένη ιδέα να διαβάσω λίγο έτσι στα πεταχτά. Δεν φτάνει που ασχολείται κυρίως με τη Μίνα, το γράψιμο μου θύμιζε περισσότερο κάτι σαν απομίμιση και όχι σαν κάτι που θα έγραφε η Βάις, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Γι' αυτό έχω τόσες επιφυλάξεις με την καινούρια σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε με χαλάει πάντως να βγαίνουν κάμποσα DL αφού είμαι εθισμένος στον κόσμο του Κριν..

 

Θυμαμαι που και εγω ημουν εθισμένος στο DL πριν αρκετα χρονια...

Αυτο το θεμα μου φερνει νοσταλγία... :crybaby:

 

Όσον αφορα τα Dark Chronicles ειναι η καλυτερη ιδεα εδω και καιρο στον κόσμο του Κριν. Το Dragonlance ειναι καθαρα character based world. Χωρις τον Caramon τον Raistlin και τον Tass ο κοσμος δεν ειναι τιποτα.

Αυτο φανηκε με την προσφατη τριλογια. Ενδιαφερουσα, αλλα μεχρι εκει.

 

Αν κατορθωσουν και φερουν πισω τη παλια "μαγεια" των βιβλιων θα ειναι μεγαλη επιτυχια.

Ανυπομονω να ξαναδω τον Flint να γκρινιαζει στον Tass, τον Raistlin να τη λεει σε ολους, τον Tanis να κλαιγεται, την Kitiara να..., τον Caramon να δερνει, και τον Lord Soth να ειναι ο μαγκας που παντα ητανε! :worshippy:

 

We missed u guys!!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορα τα Dark Chronicles ειναι η καλυτερη ιδεα εδω και καιρο στον κόσμο του Κριν. Το Dragonlance ειναι καθαρα character based world. Χωρις τον Caramon τον Raistlin και τον Tass ο κοσμος δεν ειναι τιποτα.

Αυτο φανηκε με την προσφατη τριλογια. Ενδιαφερουσα, αλλα μεχρι εκει.

 

Εγώ πιστεύω πως αυτό οφείλεται και στην ηλικία που το διαβάσαμε οι περισσότεροι. Προσωπικά, διάβασα Chronicles και Legends γύρω στα 15. Δεν ξέρω αν θα μου άρεσαν το ίδιο, αν τα είχα διαβάσει τώρα.

 

Το War of Souls νομίζω ότι ήταν καλύτερα δομημένο σαν ιστορία, και οι χαρακτήρες του πιο ρεαλιστικοί. Αλλά δεν μας έδωσε εκείνο το συναίσθημα που είχαμε στα 15, όταν διαβάζαμε επική φαντασία για πρώτη φορά. Επιπλέον, το τέλος του ήταν άθλιο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο Βαρδε, και εγω τα legends οταν ημουν 15 τα διαβασα.

 

Το war of souls ηταν καλη ιστορια, αλλα οι καινουριοι χαρακτηρες δεν μπορεσαν να καλυψουν το κενό που αφησαν οι προηγούμενοι.

Αυτο που δεν μου αρεσε στα τελευταια ειναι η μεγαλη απομυθοποιηση των Θεων. Και παλια βλεπαμε τον Fizban, αλλα ηταν avatar. Oi θεοι δεν μπορουν να φαινονται σαν παιδακια που μαλωνουν και συνομωτουν χειροτερα και απο τη Cersei! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μου αρεσε στα τελευταια ειναι η μεγαλη απομυθοποιηση των Θεων. Και παλια βλεπαμε τον Fizban, αλλα ηταν avatar. Oi θεοι δεν μπορουν να φαινονται σαν παιδακια που μαλωνουν και συνομωτουν χειροτερα και απο τη Cersei! :lol:

 

Ω ναι! Την είχα ξεχάσει αυτή την τραγικότητα. Τι χάλι που ήταν... Γενικά, όπου βλέπω θεούς να μαζεύονται γύρω από ένα τραπεζάκι και να "τα λένε", με πιάνει κάτι σαν αυτό: puke.gif

 

 

Και μετά, έρχεται ο Reistlin και αποδεικνύεται πιο έξυπνος απ'αυτούς. Έλεος. Ντάξει, είναι, υποτίθεται, έξυπνος χαρακτήρας, αλλά οι άλλοι είναι θεοί!

 

Link to comment
Share on other sites

Βάρδε

 

Ναι, αλλα υποτίθεται ότι θα μπορούσε να τους είχε σκοτώσει όλους στα legends

 

Link to comment
Share on other sites

Νιχίλιο

 

 

Όπως και να έχει, είναι χαζό. Δεν μπορεί οι θεοί να είναι τόσο μεγάλα νούμερα.

 

Link to comment
Share on other sites

SPOILER

*

*

*

*

*

*

*

 

Ναι, αλλά ο Reistlin ΕΙΝΑΙ τρελό ΨΕΜΑ έτσι κι αλλιώς :p

*

*

*

*

*

SPOILER

 

 

Τελικά, Μιχάλη, δεν μπορούσα να φτιάξω τα καταραμένα τα spoiler tags... Γκρρρρ... --Μαύρος Γάτος

Edited by Bardos
Link to comment
Share on other sites

Το κάνει, όμως, με στιλ. Και οι θεοί του δεν είναι κάτι γελοίοι τύποι που κάθονται γύρω από ένα τραπεζάκι και τα λένε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..