Jump to content

Speed Grapher


Spike
 Share

Recommended Posts

Saiga... Kagura...Suitengu

 

Τρια ονοματα που θα σας μεινουν για παντα στη μνημη, ενα κυριολεκτικά αξεχαστο αριστουργημα!!

 

Καταρχήν, αυτο το ανιμε εχει πιο πολλά κοινα στοιχεια με ταινιες οπως Pulp fiction, Σιωπη των αμνων, Ματια ερμητικά κλειστά, παρά με αλλα ανιμε. Απο την αρχή μεχρι το τελος, ενα film noir που σε καθηλωνει και σε σοκάρει.

 

Εγγυς μελλον... παγκοσμια οικονομια κατεστραμμενη... πολυεθνικες κανουν κουμαντο στα παντα.

Saiga... ενας 30+ φωτορεπορτερ που ειχε γινει διασημος σε πεδια πολεμων, ψαχνει τη νεα μεγαλη ειδηση που θα του φερει επιτυχια ξανα.

Η κρυφή σου επιθυμια μπορει να γινει αληθινή... Πεφτει στα χερια του μια προσκληση για ενα μυστικό club

Enas κοσμος που ο κρυφος ποθος μπορει να γινει πραγματικότητα ανοιγεται μπροστα του...

Ο Saiga μπαινει, κρατωντας την καμερα του σαν μοναδικο οπλο απεναντι στο χαος....

Βλεπει μια πανεμορφη κοπελα να τον πλησιάζει και την αιχμαλωτιζει με τον φακο του... αλλα ο πραγματικος αιχμαλωτος ειναι αυτος..

Η "ΘΕΑ" τον φιλαει....του πραγματοποιει την κρυφη του επιθυμια... Death by photo.... γυρω του χαος...

Ο Saiga σαν απο ενστικτο υψωνει την φωτογραφική του μηχανη και παταει το κουμπι... αιμα παντου, καθως το τειχος απο σαρκα οπισθοχωρει, ο Saiga πιανει την κοπελα και τρεχει....

 

Το opening δεν θα μπορουσε να ειναι καλυτερο. Ειναι διασκευη του "Girls on film" των Duran Duran.

To animation ειναι σκοτεινο και ρεαλιστικό. Πολη καλη η δουλεια της Gonzo αν και το στυλ μπορει να μην αρεσει σε ολους.

Τελος, δεν προκειται να βρειτε manga. Ειναι original work, και ηδη tο hollywood εχει παρει τα δικαιωματα για live action adaptation.

Aν σας αρεσει ο Tarantino, δειτε το.

Link to comment
Share on other sites

Wow και εγώ νόμιζα ότι ειναι racing anime .Γενικότερα λατρέυω τις δουλείες της Gonzo ,θα το πάρω asap :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όντως είναι απίστευτο αυτό το anime, έχω δει όλα τα επεισόδια. Απίστευτη πλοκή και ακόμα καλύτεροι χαρακτήρες, με κορυφαίο τον Suitengu. Τον είχα παρεξηγείσει στην αρχή, νόμιζα ότι ήταν τσιράκι της Shinsen, αλλά φάνηκε μετά ότι κάθε κίνηση που έκανε ήταν προσχεδιασμένη προκειμένου να πετύχει το σκοπό του. Χώρια την απίστευτη ικανότητα που είχε...

Ένα μόνο δε κατάλαβα. Γιατί ο Saiga είχε κρυφή επιθυμία να σκοτώνει με τη camera του. Εντάξει έτσι όπως φωτογράφιζε στα πεδία μαχών, του ΦΑΙΝΟΤΑΝ ότι σκότωνε με τη κάμερα, αλλά δεν είπε κάπου ότι αυτό πραγματικά ήθελε. Πώς του ήρθε του mangaka να το βάλει αυτό στην υπόθεση? :huh:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και μένα μου άρεσε πάρα πολύ. Αν όμως το σκεφτείς η «δύναμη» του Saiga είναι πολύ χαζή. Βέβαια ο τρόπος που παρουσιάζεται μέσα από το anime την κάνει θεϊκή σαν ιδέα.

Τα τελευταία επεισόδια είναι απίστευτα ανατρεπτικά έμεινα απλά μαλάκας με αυτά που έγιναν.

Κορυφαία σκηνή/ επεισόδιο στο μυαλό μου είναι αυτό που παίρνει την Kagura από το σπίτι της. Ο τρόπος που το κάνει είναι θεϊκός!

Ενα σημείο που ξενέρωσα (λίγο όχι πολύ) ήταν το τέλος. Έχει πολλές τρύπες και δε μα αρέσει τι συμβαίνει σε μερικά πρόσωπα.

Άλλο σημείο ήτανε μερικά euphoria, ρε παιδιά είδατε αυτόν με τα ηχεία;;; εεεεεελεεοςςςς

 

Το hollywood έχει πάρει τα δικαιώματα;

Γιατι;;;;;

 

Ένα έχω να πω, ευτυχώς που δεν έγινε euphoria η αστυνομικίνα ...

 

 

Όντως είναι απίστευτο αυτό το anime, έχω δει όλα τα επεισόδια. Απίστευτη πλοκή και ακόμα καλύτεροι χαρακτήρες, με κορυφαίο τον Suitengu. Τον είχα παρεξηγείσει στην αρχή, νόμιζα ότι ήταν τσιράκι της Shinsen, αλλά φάνηκε μετά ότι κάθε κίνηση που έκανε ήταν προσχεδιασμένη προκειμένου να πετύχει το σκοπό του. Χώρια την απίστευτη ικανότητα που είχε...

Ένα μόνο δε κατάλαβα. Γιατί ο Saiga είχε κρυφή επιθυμία να σκοτώνει με τη camera του. Εντάξει έτσι όπως φωτογράφιζε στα πεδία μαχών, του ΦΑΙΝΟΤΑΝ ότι σκότωνε με τη κάμερα, αλλά δεν είπε κάπου ότι αυτό πραγματικά ήθελε. Πώς του ήρθε του mangaka να το βάλει αυτό στην υπόθεση? :huh:

 

Χμμ δεν ξέρω όμως αν το σκεφτείς όλα τα euphoria δεν είχαν διεστραμμένες επιθυμίες;

Η μάλλον οι επιθυμίες τους εκπληρώνονταν με ένα διεστραμμένο τρόπο. Ε, ο saiga δεν ήταν διαφορετικός σε αυτόν τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως.

Ειδκά αυτό που αφήνει πιο πολύ μετέωρο είναι τι θέμα του κραχ. Το μόνο που λέει είναι ότι αφού ο Suitengu σκόρπισε όλα τα λεφτά της Ιαπωνίας στον αέρα, έγινε κραχ και στο καπάκι τι έκαναν μετά από μήνες οι πρωταγωνιστές.

Ένα τέτοιο γεγονός κανονικά θα επηρέαζε όλο το κόσμο αν λάβουμε υπόψιν την (τωρινή) οικονομική δύναμη της Ιαπωνίας. Από κλείσιμο εταιριών μέχρι και πολέμους σε αρκετές χώρες θα ήταν τα επακόλουθα!

Ίσως κυκλοφορήσει κανένα filler όπως έγινε και με το Elfen Lied που να τα εξηγεί όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Ρε pilotos μην πετάς έτσι τα spoilers! Γενικά νιώθω πως το thread αυτό έχει αρκετά spoilers για όσους δεν έχουν δει το anime... -_-

Υπάρχει filler για το elfen lied; :icon_yea: Ωραία γιατί καλούτσικο anime ήτανε και αυτό (αν εξαιρέσεις τις χαζομάρες/hentai που είχε μέσα). Το speedgrapher μου αρεσε πιο πολύ πάντως.

Edited by Malfean
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχουν κυκλοφορήσει τρία πρόσθετα επεισόδια που συνοψίζουν το τέλος της ιστορίας, αλλά δεν λένε και τόσο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..