Jump to content

Πιστότητα σε μεσαιωνικά δεδομένα


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Θέλετε να υπάρχει πιστότητα στα μεσαιωνικά δεδομένα στο fantasy, ή δε σας ενδιαφέρει αυτό; Ή θέλετε κάτι τελείως διαφορετικό; Πχ, αν δείτε σε έναν "μεσαιωνικό" κόσμο κάτι που δε σας φαίνεται απόλυτα μεσαιωνικό θα σας κακοφανεί; Αν δείτε έναν απόλυτα μη-μεσαιωνικό κόσμο για fantasy θα σας αρέσει ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Το fantasy είναι fantasy. Ο συγγραφέας έχει την ελευθερία να γράψει οτιδήποτε ταιριάζει στον κόσμο του (που συνήθως και αυτόν τον έχει φτιάξει ο ίδιος, οπότε μπορούμε να πούμε ότι έχει απόλυτη ελευθερία).

Το θέμα είναι αυτά που θα γράψεις να ενδιαφέρουν και τους άλλους. Γιατί μπορεί εμένα να μου αρέσει να γράψω για έναν κόσμο σαν την μεσαιωνική Γαλλία στον οποίο τα όπλα ρίχνουν ακτίνες laser, όλοι πετάνε με σκουπόξυλα και τα ποντίκια χορεύουν στις πλατείες ενώ οι σκίουροι συχνάζουν στις ταβέρνες και μεθάνε, αλλά δε νομίζω να ενδιαφερθεί κανένας άλλος στον κόσμο να το διαβάσει (αν και κυκλοφορούν πολλοί ανώμαλοι ;) )

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το αν ο κόσμος θα είναι μεσαιωνικός κτλ αλλά η τεχνολογία (έστω και η ψευδοτεχνολογία) όπως το μπαρούτι σε έναν καθαρά φάντασυ κόσμο δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. Το ίδιο και η τεχνολογία η οποία είναι βασισμένη στη μαγεία. Ίσως κάποια στιγμή να το αναλύσω περισσότερο το θέμα και να αλλάξω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενοχλεί άλλωστε είναι fantasy. Αρκεί να είναι κάτι ταιριαστό και εξηγήσιμο για τον κόσμο που έχει φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Darkchilde, (κάτι έχω πάθει σήμερα και όλο συμφωνώ). Γενικά, προτιμώ την αρμονία σε ένα κόσμο, και όχι το χάος ή τον αχταρμά (λέγε με FR), εκτός και αν είναι έτσι το στυλ του κόσμου: Ένας κόσμος ανάμεσα στις διαστάσεις, οπου μπορείς να δείς κάθε είδους αρχιτεκτονικό κατασκεύασμα, σπάνια φυτά, χάος απο φυλές κλπ.) *χμμ καλή ιδέα για κόσμο... :cool2:

Link to comment
Share on other sites

:chinese: Πσιτότητα σε μεσαιωνικά δεδομένα :chinese:

 

 

Δεν ξέρω για πσιτότητα, αλλά δεν απαιτώ πιστότητα εφόσον ο δημιουργός επεξηγεί γιατί χρησιμοποιεί ό,τι χρησιμοποιεί...

Link to comment
Share on other sites

Ένας κόσμος ανάμεσα στις διαστάσεις, οπου μπορείς να δείς κάθε είδους αρχιτεκτονικό κατασκεύασμα, σπάνια φυτά, χάος απο φυλές κλπ.) *χμμ καλή ιδέα για κόσμο...

Αυτό δεν είναι η Sigil;

Link to comment
Share on other sites

Ένας κόσμος ανάμεσα στις διαστάσεις, οπου μπορείς να δείς κάθε είδους αρχιτεκτονικό κατασκεύασμα, σπάνια φυτά, χάος απο φυλές κλπ.) *χμμ καλή ιδέα για κόσμο...

Αυτό δεν είναι η Sigil;

Τι είναι η Sigil; :blink: :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις το Planescape στο D&D; E, η Sigil είναι η πόλη που βρίσκεται στο κέντρο των Outer Planes (αν θυμάμαι καλά, όποιος έχει καλύτερη μνήμη ας με διορθώσει :p ) και είναι η City of Doors. Από εκεί μπορείς να βρεθείς οπουδήποτε στο Multiverse και εκεί μπορείς να βρεις κάθε καρυδιάς καρύδι. Από δαίμονες να τα πίνουν στο πανδοχείο μέχρι Githianki να κυκλοφορούν στους δρόμους.

Αν μπορείς να το βρεις, παίξε το Planescape: Torment. B)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ούτε εμένα μου αρέσει τόσο το να μπλέκεται η μαγεία με την τεχνολογία. Μου φαίνεται κάπως περίεργο αισθητικά.

 

Θα μου άρεσε αρκετά μία νουβέλα (κάτι σαν ιστορικό μυθιστόρημα ας πούμε) που να έλεγε την ιστορία κάποιων ατόμων μέσα σε ένα ακριβές (όσο μπορούμε να το γνωρίζουμε, γιατί αυτό είναι και σχετικό) μεσαιωνικό παρελθόν. Μου φαίνεται έχει κυριαρχήσει η τάση να προσθέτουν οι συγγραφείς τόσα φαναστικά στοιχεία δημιουργώντας όχι πια εναλλακτικούς μεσαίωνικούς κόσμους, αλλά αχταρμάδες κόσμους. Δεν ξέρω, μου φαίνεται κάπως επιτηδευμένο πια να προσθέτει ο άλλος τόσα πράγματα. Κάπου υπάρχει και ένα όριο πέραν του οποίου το βιβλίο καταντάει αντιαισθητικό. Έχω διαβάσει κάποια κειμενάκια σε τέτοιο στυλ τα οποία μπορεί να ήταν φοβερά από άποψη δημιουργικότητας και πλοκής του συγγραφέα, αλλά στον τομέα "feeling" θα τα έθαβα (πάντα με το vorpal +5 φτυάρι του Nihilio).

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Για ποιό λόγο να βάζουμε όρια στην φαντασία. Εγώ πλέον ξενερώνω όταν διαβάζω για μεσαιωνικό κόσμο. Προτιμώ πιο εξωτικούς κόαμους, πιο απρόβλεπτους, πιο ατμοσφαιρικούς πιο... μη κοινότυπους.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, το link ήταν :worshippy: :worshippy: :worshippy:

Δεύτερον:

Θα συμφωνήσω με τον Nihilio. Οι κόσμοι πρέπει να είναι όσο πιο διαφορετικοί από τον δικό μας, είτε ξεκινώντας από τη γεωγρφαία τους, είτε φτάνοντας σε μία βιομηχανικ΄ξη εποχή ενισχυμένη με μαγεία και άλλα κουλά. Πιστεύω ότι ο Μεσαίωνας έχιε κουραστεί πια και αυτή η "Ει, ας αντιγράψουμε τον Τολκιν" φάση δεν περνάει πλέον.

Κανείς δε δείχνει να αντιλαμβάνεται το πολύ βασικό. Ο Μεσαίωνας ονομαζόταν και Dark Ages, επειδή ήταν μία εποχή καθαρής και απαράμιλλης κακομοιριάς, πνιγμένη στο απύθμενο σκοτάδι και άγνοια. Το Faerun, από την άλλη, που βασίζεται αποκλειστκά σε αυτόν, είναι ένας κόσμος για χαρούμενα κουταβάκια, όπου ξωτικά και άλλοι ζουν ευτυχισμένοι, υπάρχουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ καλά ή κακά βασίλεια και όλοι ζουν με χαρά και γέλια. Κανείς δεν αντιλαμβάνεται ότι στο Μεσαίωνα οι μόνοι που ζούσαν (πόσο μάλλον έτρωγαν) ήταν οι ευγενείς. Ο απλός λαός ζούσε στην πλέμπα και αυτό προπαγανδιζόταν διαρκώς. Κόσμοι με ακριβή μεσαιωνικά στοιχεία δεν έχουν ήρωες και εκτός αυτού, δεν έχουν ενδιαφέρον!

Από την άλλη, κόσμοι που αποτελούν Κοσμικά Λιμάνια, να κάτι ενδιαφέρον! Μόνο το γεγονός ότι ξένοι πολιτισμοί έρχονται σε επαφή δημιουργεί τόση ποικιλία, που απλά ποτέ δεν ξεμένεις!

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ πάντοτε να γράφω και να διαβάζω για κόσμους που θα μπορούσαν υπό ορισμένες συνθήκες να υπάρξουν.

 

Όσον αφορά στο μεσαίωνα (επειδή έχω ιδιαίτερη αδυναμία στην εν λόγω εποχή) προτιμώ όσα γράφω ή διαβάζω να μένουν σταθερά στις γνωστές αξίες και το επίπεδο ζωής όπως το ξέρουμε και όπως έχει υπάρξει.

 

Επειδή, όμως, συχνά πειραματίζομαι, δε διστάζω στις ιστορίες να προσθέτω και "μαγικά", "παράλογα" στοιχεία τα οποία όμως τα έχω ερευνήσει κατάλληλα, τα έχω δικαιολογήσει απόλυτα και θα μπορούσαν πράγματι να γίνουν αν κάποιος κάλυπτε με κάποιο (δύσκολο ομολογουμένως) τρόπο το τεχνολογικό ή νοηματικό κενό που υπάρχει.

 

Ο εξωτικός κόσμος έχει κι αυτός τις δικές του χάρες και καθόλου δε μοιάζει στο μεσαίωνα. Όμως η αβεβαιότητα και το φιλοσοφικό και ιστορικό "σκότος" της μεσαιωνικής εποχής επιτρέπει να προστεθούν λεπτομέρειες και φανταστικά στοιχεία με τεράστια ευκολία και μέσα από έναν απόλυτα υπαρκτό γεωγραφικά και χωρικά κόσμο να ξεπηδήσει κάτι απόλυτα εξώκοσμο που να είναι παράλληλα και αληθοφανές! Συνδυάζει βουνό και θάλασσα δηλαδή (κατά τη γνώμη μου πάντα)...

Link to comment
Share on other sites

Και πώς το εννοείς; Ένας steampunk κόσμος με μαγικά στοιχεία; Εξερευνήσεις του διαστήματος; Εξωγήινα στοιχεία μέσα σε μία κατά τα άλλα φεουδαρχική δομή; Ή μήπως νεες φιλοσοφίες, προερχόμενες από αυτές τις επαφές;

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να υπάρχει πιστότητα στα μεσαιωνικά δεδομένα στο fantasy, ή δε σας ενδιαφέρει αυτό; Ή θέλετε κάτι τελείως διαφορετικό; Πχ, αν δείτε σε έναν "μεσαιωνικό" κόσμο κάτι που δε σας φαίνεται απόλυτα μεσαιωνικό θα σας κακοφανεί; Αν δείτε έναν απόλυτα μη-μεσαιωνικό κόσμο για fantasy θα σας αρέσει ή όχι;

E3artatai apokleistika apo tnv optikn tou suggrafea.

 

Av epile3ei va basistei stn gnivn istoria, eivai favero oti 8a exw osec apaitnseic pistotntac mporw (giati dev eimai kai kavevac eidikoc epi tou mesaiwva) kai auto snmaivei oti apaitw apto suggrafea vaxei kavei arkouvtwc kaln ereuva.

 

Av aptnv alln epile3ei va fteia3ei mu8o se kosmo diaforetiknc istoriac apo tnc Gnc, tote apaitw apo to suggrafea va eivai suvepnc, va mnv perigrafei dnladn gegovota pou 8a epetrepav va eger8ouv avtifaseic.

 

Stnv prwtn periptwsn o suggrafeac petuxaivei tn suvepeia me tn meletn tnc gnivnc istoriac kai stn deutern me tnv austnrn, me8odikn avaptu3n evoc dikou tou istorikou sustnmatoc. Staln8eia, dev 3erw poio eivai pio apaitntiko.

 

Pavtwc, av to keimevo dev gevva sto mualo tou avagvwstn avtifaseic, kai eivai dnladn arketa suvepec giautov, tote evapokeitai sto kalo grayimo tou suggrafea va aresei stov avagvwstn. Av o alloc grafei kala kai me suvepeia, mporei va se peisei gia opoiovdnpote duvato kosmo. Etsi, otav o Elsanor grafei

Κάπου υπάρχει και ένα όριο πέραν του οποίου το βιβλίο καταντάει αντιαισθητικό. Έχω διαβάσει κάποια κειμενάκια σε τέτοιο στυλ τα οποία μπορεί να ήταν φοβερά από άποψη δημιουργικότητας και πλοκής του συγγραφέα, αλλά στον τομέα "feeling" θα τα έθαβα

katalabaivw oti avaferetai se biblia opou evac apo touc duo "paragovtec", suvepeia kai kalo grayimo, usterouse arketa wste va katastreyei tn diadikasia tnc munsnc tou avagvwstn (eidik. tou Elsanor) sto favtastiko kosmo.

Edited by Vikar
Link to comment
Share on other sites

Και πώς το εννοείς; Ένας steampunk κόσμος με μαγικά στοιχεία; Εξερευνήσεις του διαστήματος; Εξωγήινα στοιχεία μέσα σε μία κατά τα άλλα φεουδαρχική δομή; Ή μήπως νεες φιλοσοφίες, προερχόμενες από αυτές τις επαφές;

Έντονη παρουσία της μαγείας και νέες φιλοσοφίες προερχόμενες από διάφορες εξώκοσμες επαφές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τους ψευδομεσαιωνικούς κόσμους. Είναι διασκεδαστικοί. Απλώς δεν μου αρέσει να ισχυρίζεται ο συγγραφέας πως ο κόσμος είναι μεσαιωνικός, πραγματικά μεσαιωνικός.

 

Αυτό όμως δεν συμβαίνει συχνά, συνήθως ότι διαβάζω κάνει μπαμ, αν δεν είναι σε ρεαλιστικά μεσαιωνικό κόσμο διαλαλεί το ότι δεν είναι, είναι μέρος της γοητείας του. Σε χιουμοριστικούς κόσμους που μεσαιωνοφέρνουν π.χ. είναι απόλαυση να βλέπεις ποια στοιχεία έχουν κρατήσει και υπερτονίσει και ποια έχουν αφήσει απ' έξω.

 

Αν όμως ο συγγραφέας ισχυρίζεται πως όλα διαδραματίζονται στη γη, ε τότε οφείλει κάποια πράγματα στον αναγνώστη, αλλιώς το μόνο που κάνει είναι να συμβάλλει στη δημιουργία του κυκεώνα ιστορικής παραπληροφόρησης που μας πνίγει κάθε μέρα και περισσότερο... Το κάνουν που το κάνουν οι ταινίες ας μην το κάνουν και τα βιβλία.

 

Τέλος, ακόμα και αν ο κόσμος είναι εντελώς φανταστικός και δεν οφείλει να ανταποκρίνεται σε έναν γήινο μεσαίωνα, πρέπει αυτά που συμβαίνουν εκεί να δικαιολογούνται κάπως - μέσα στα πλαίσια εκείνου του κόσμου βέβαια. Δεν μπορεί π.χ. να έχουν το τάδε όπλο αν δεν έχει καμία χρησιμότητα στον κόσμο, αν δεν υπάρχει λόγος για τον οποίον πήρε το συγκεκριμένο σχήμα, βάρος κτλ κτλ. Δεν μπορεί να υπάρχει μια κάστα ανθρώπων συγκεκριμένου τύπου αν δεν υπάρχουν και οι κοινωνικές συνθήκες που να ευνοούν την εμφάνιση της, είναι πολλά τα όσα πρέπει να σκεφτεί κανείς για να μην πέσει σε λάθη. Κατά τη γνώμη μου μάλιστα είναι δυσκολότερο να φτιάξει κανεις έναν εντελώς φανταστικό κόσμο που όλα τα στοχεία του να στέκουν σύμφωνα με την ίδια τη λογική αυτού του κόσμου, παρά να διαβάσει λίγη ιστορία και να φτιάξει κάτι σε γήινο μεσαίωνα. Απλά είναι - ίσως - λίγο λιγότερο διασκεδαστικό για κάποιον που έχει στο μυαλό του high fantasy ιστορίες και δεν θέλει να σκοτίζεται. Για μένα είναι απλώς ανάλογα την όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

είτε φτάνοντας σε μία βιομηχανικ΄ξη εποχή ενισχυμένη με μαγεία και άλλα κουλά.

 

China Mieville.

 

*

 

Προσωπικά, δεν νιώθω ποτέ ότι ένας φανταστικός κόσμος πρέπει να μένει πιστός στα μεσαιωνικά δεδομένα. Το μόνο που θέλω είναι να υπάρχει συνέπεια, όπως είπε κι ο Vikar. Επίσης, θεωρώ πως, αφού κανείς γράφει για έναν άλλο κόσμο, οι πιθανότητες να είναι ίδιος με το Μεσαίωνα είναι, πραγματικά, ελάχιστες, αν σκεφτούμε πόσες εναλλακτικές κοινωνίες μπορεί να υπάρξουν,

 

Επιπλέον, το βασικό στοιχείο της φαντασίας είναι η πρωτοτυπία και η αίσθηση του θαυμαστού που μπορεί να προκαλέσει. Εξερευνήστε τα παράξενα πράγματα. Αυτά είναι που αξίζουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν είναι δυνατό τουλάχιστον ΜΟΝΟΣ σου, να φτιάξεις έναν κόσμο με κουλά και περίεργα. Όσο και να προσπαθήσεις, κάποια στιγμή θα χάσεις τον μπούσουλα! πρέπει να δρας σε μερικές στερεοτυπικές ή.και ρεαλιστικές γραμμές για αυτό.

Φαντάσου έναν κόσμο σε κυβικό σχήμα, πουκάθε πλευρά είναι απομονωμένη από την άλλη. Οι πολιτισμοί κάθε πλευράς θα διαφέρουν από την εξέλιξή τους (άλλες κειρικές μεταβολές σε κάθε επίπεδο) εως και τους πολιτισμούς και το κλίμα τους. Να μην αναφέρουμε βεβαίως ότι λόγω του σχήματός του, αλλάζει ακόμη και η θέση του σε σχέση με τον ήλιο, που μπορεί να κάνει τελείως διαφορετικό το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως γνωρίζετε, μιλάμε για φανταστικούς κόσμους, άρα ο καθένας μπορεί να φτιάχνει ένα κόσμο όπως του καπνίσει. Βέβαια, αν κάποιος λέει ότι θέλει να παρουσιάσει ένα μεσαιωνικό κόσμο με μαγεία και του βγει Mirrodin, θα μου τη σπάσει λίγο, αλλά αυτά είναι πάντα υποκειμενικά. Γενικά, μου αρέσει η ιδέα ανάμειξης μαγείας με τεχνολογία (κάτι τέτοιο είναι άλλωστε και το star wars, και μην πείτε ότι η Δύναμη δεν είναι μια περιορισμένη μορφή μαγείας).

Edited by Illidan
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι να το κάνεις έτσι ώστε να εντυπωσιάσει και να πρωτοτυπήσει. Το να παρουσιάσεις έναν κόσμο όπου βιομηχανίε ςή τεράστιες πολμικές μηχανε΄ς λειτουργούν με μαγεία, είναι καλό ή να παρουσιάσεις τύπους σε στυλ Τεχνοκρατία του Mage!

Link to comment
Share on other sites

Το fantasy είναι fantasy. Ο συγγραφέας έχει την ελευθερία να γράψει οτιδήποτε ταιριάζει στον κόσμο του (που συνήθως και αυτόν τον έχει φτιάξει ο ίδιος, οπότε μπορούμε να πούμε ότι έχει απόλυτη ελευθερία).

Το θέμα είναι αυτά που θα γράψεις να ενδιαφέρουν και τους άλλους. Γιατί μπορεί εμένα να μου αρέσει να γράψω για έναν κόσμο σαν την μεσαιωνική Γαλλία στον οποίο τα όπλα ρίχνουν ακτίνες laser, όλοι πετάνε με σκουπόξυλα και τα ποντίκια χορεύουν στις πλατείες ενώ οι σκίουροι συχνάζουν στις ταβέρνες και μεθάνε, αλλά δε νομίζω να ενδιαφερθεί κανένας άλλος στον κόσμο να το διαβάσει (αν και κυκλοφορούν πολλοί ανώμαλοι  ;) )

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το αν ο κόσμος θα είναι μεσαιωνικός κτλ αλλά η τεχνολογία (έστω και η ψευδοτεχνολογία) όπως το μπαρούτι σε έναν καθαρά φάντασυ κόσμο δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. Το ίδιο και η τεχνολογία η οποία είναι βασισμένη στη μαγεία. Ίσως κάποια στιγμή να το αναλύσω περισσότερο το θέμα και να αλλάξω άποψη.

 

Εγώ!Ναι, είμαι ανώμαλη και λατρεύω τις παράλογες ιστορίες!

 

Για το θέμα τώρα, συμφωνώ με τη Νιέννα αλλά όχι όσον αφορά τον ψευδομεσαιωνισμό. Θα ήθελα να διαβάσω κάποια στιγμή κι έναν πιστά μεσαιωνικό κόσμο, όπου θα υπήρχε μια "συντηρητική" μαγεία που να διακαιολογεί την επιλογή του συγγραφέα γι αυτή την εποχή.

 

Το να αναμσάς χιλιοειπωμένα μοτίβα δε μου λέει κάτι. Σίγουρα, η πρωτοτυπία έχει όρια με τόσα που έχουν γραφτεί. Αλλά ποτέ κάτι δε θα'ναι ίδιο με κάτι άλλο και ίσως κάποιες φορές να υπάρχουν άνθρωποι που εκπλήσσουν τους πάντες με τις φρέσκιες ιδέες τους.

 

Επιπλέον, θέλω συνέπεια. Σε ό,τι κι αν επιλέξει κάποιος να γράψει να εμμένει μέχρι και το τέλος στους νόμους που ο ίδιος εδραίωσε για τον κόσμο του. Ακόμα κι ένας κόσμος, δημιουργημένος στο απόλυτο χάος και χωρίς κανένα νόμο, θα πρέπει να το δείχνει σε κάθε περιγραφή, σκέψη, χαρακτήρα. Δηλαδή ακόμα και το χάος να έχει συνέπεια.

 

Κάποτε λάτρευα αυτές τις ιστορίες με τα σπαθάκια, τις επικές μάχες κλπ. αλλά πλέον μ'έχουν κουράσω και αναζητώ κάτι καινούριο.

 

Ναι, αλλά δεν είναι δυνατό τουλάχιστον ΜΟΝΟΣ σου, να φτιάξεις έναν κόσμο με κουλά και περίεργα. Όσο και να προσπαθήσεις, κάποια στιγμή θα χάσεις τον μπούσουλα! πρέπει να δρας σε μερικές στερεοτυπικές ή.και ρεαλιστικές γραμμές για αυτό.

 

Δε συμφωνώ καθόλου. Αν κρατάς σημειώσεις και κοιτάς συχνά τα προηγούμενα που έχεις γράψει, δε θα'χεις κανένα πρόβλημα. Τα στερεότυπα δεν είναι απαραίτητα και ο ρεαλισμός μπορεί να ταιριάξει σε οτιδήποτε αν μάθεις το πώς.

 

Φαντάσου έναν κόσμο σε κυβικό σχήμα, πουκάθε πλευρά είναι απομονωμένη από την άλλη. Οι πολιτισμοί κάθε πλευράς θα διαφέρουν από την εξέλιξή τους (άλλες κειρικές μεταβολές σε κάθε επίπεδο) εως και τους πολιτισμούς και το κλίμα τους. Να μην αναφέρουμε βεβαίως ότι λόγω του σχήματός του, αλλάζει ακόμη και η θέση του σε σχέση με τον ήλιο, που μπορεί να κάνει τελείως διαφορετικό το σύστημα.

 

Ενδιαφέρον κόσμος :) . Γενικά, πιστεύω ότι ο συγγραφέας πρέπει να ερευνά τα διάφορα θέματα που θίγει στα γραπτά του. Είτε αυτά είναι πολιτισμικά, είτε καιρικά φαινόμενα κλπ. Έτσι και ο ίδιος πλουτίζει τις γνώσεις του για πράγματα που του αρέσουν(αν δεν του άρεσαν δε θα τα έγραφε, προφανώς) και έχει την ικανότητα να "εξηγήσει" και να δικαιολογήσει τα όσα λέει.

Link to comment
Share on other sites

(Αναρωτιέμαι. Δεν απαντώ στην Ερωβιάνα.)

 

Ίσως ο κόσμος να έχει ένα σχήμα που δεν μπορεί να συλλάβει ο ανθρώπινος νους. Ίσως ο κόσμος να μη βρίσκεται καν σε διάστημα δικού μας τύπου. Γιατί να ασχολείσαι τόσο πολύ με το σχήμα του κόσμου; Πρόκειται κανένας χαρακτήρας σου να βγει έξω και να δει πώς είναι ο κόσμος; Λίγο σπάνιο.

 

Αν ένας κόσμος είναι κυβικός, πού θα βρίσκεται; Σε διάστημα δικού μας τύπου; Δε θα μπορούσε, γιατί υπάρχει κάποιος λόγος που οι πλανήτες είναι σφαιρικές μάζες.

 

Επίσης, ο ήλιος θα περιστρέφεται γύρω από έναν κυβικό κόσμο; Παράξενο. Αν υποθέσουμε ότι ισχύουν όλα τα κανονικά δεδεομένο, πάνω-κάτω, ο ήλιος δεν περιστρέφεται γύρω από πλανήτες' οι πλανήτες περιστρέφονται γύρω από τον ήλιο.

 

Άρα, θα πρέπει να βγάλεις μια δική σου κοσμολογία, αν θέλεις κάτι τέτοιο.

 

Όμως γιατί ο κόσμος να έχει γνωστό, ευκλείδιο γεωμετρικό σχήμα; Μπορεί να εκτείνεται ως το άπειρο. Μπορεί όταν ο ταξιδιώτης φτάνει στη Δυτική Άκρη να βρίσκεται, μετά από μια πεδιάδα ατέρμονης νύχτας, στη Βόρεια Άκρη, που είναι μια τεράστια έρημος. Μπορεί, όταν φτάνει στη Νότια Άκτη να καταλήγει σε ψηλά, αδιάβατα, παγωμένα βουνά, μέσα στα οποία υπάρχουν σήραγγες που οδηγούν στον Κάτω Κόσμο. Μπορεί η Ανατολική Άκρη να οδηγεί στην Κοιλάδα του Πύρος όπου κατοικούν οι Σαλαμάνδρες.

 

It's fantasy.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί επίσης ο κόσμος να εκτείνεται ΧΡΟΝΙΚΑ και όχι μόνο ΧΩΡΙΚΑ, με τους κατοίκους του να ζουν στα διάφορα χρονικά επίπεδα, μεταπηδώντς στις εποχές του. Ο κόσμος πάντως που δουλεύω, λειτουργεί ως εξής:

Είναι ένα κομμάτι του αρχικού πλανήτη, όχι ο ίδιος ο κόσμος. Η καταστροφή που το διέλυσε τον έβαγλε από τον χωρικό άξονα που τον κρατούσε στη θέση του, οπότε πια περιφέρεται ανάμεσα στις διαστάσεις του πολυσύμπαντος, εμφανιζόμενος παροδικά στους διάφορους κόσμους, σαν περστικό αστρικό σώμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..