Jump to content

Η Φανταστική Λογοτεχνία στην Ελλάδα (Μέρος 2ο)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι πως το βιβλίο δεν ήταν συνωμοσιολογίας...

 

Για τη δουλειά που κάνουν στο fantecy ενοούσα φυσικά (με τα terra nova και τα σχετικά)

 

 

 

Γίνεται, πώς δε γίνεται; Αλλά θα πρέπει, πρώτα, ν'ανοίξουμε εταιρεία για να το κάνουμε (λογαριασμός στο ΤΕΒΕ και τα σχετικά). Κι αυτή δεν είναι μια συζήτηση για να την κάνουμε μέσω φόρουμ.

 

τι να σου πω.... νομίζω πως δεν είναι άσχημη ιδέα ... μπορούμε να το συζητήσουμε σε συνάντηση...

πάντως το να ανοίξεις εταιρία είναι πανεύκολο... την πρώτη φορά που είχα ανοίξει μία καθάρισα μέσα σε 2 ημέρες με όλα αυτα, αλλα τώρα που έπεσε η ιδέα μπορούμε να την αναλύσουμε εκτός φόρουμ (αν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι φυσικά απ όσους φωνάζουν πως θέλουν να εκδόσουναλλα δε μπορούν)

 

Μα, δεν μπορεί να περιμένεις από τον μέσο αναγνώστη να ψάξει για να βρει. Μη βλέπεις τι κάνουμε εσύ κι εγώ, κι οι άλλοι 10-20 άνθρωποι του sff.gr, που είμαστε τρελοί και παλαβοί μ'αυτά τα πράγματα. Ο μέσος αναγνώστης παίρνει το πρώτο πράγμα που βλέπει. Βέβαια, στην Ελλάδα, ακόμα κι εμείς που ψάχνουμε, δύσκολα βρίσκουμε --κι αυτό σημαίνει ότι κάποια βιβλία είναι πολύ χωμένα.

 

χμμμ... εκει που θα διαφωνίσω είναι με τον ορισμό "μέσο αναγνώστη". Μα κι εμείς μέσοι αναγνώστες δεν είμαστε? Οι αναγνώστες που έχουν διαβάσει μόνο τον άρχοντα και τα βιβλιαράκια του ανούβη επειδή προβάλλονται είναι "περιστασιακοί αναγνώστες"...

Πάντως οτι είναι χωμένα κάποια βιβλία.... δυστυχώς όταν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο δεν το βρίσκεις εύκολα, αλλα είναι πανεύκολο να το παραγγείλεις απο τους καταλόγους και τους προμηθευτές μέσω του βιβλιοπώλη (συνήθως απο την πρωσωπική μου εμπειρία βλέπω πως σε μια μέρα το πολύ δυο το έχεις άν υπάρχει)

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Για τη δουλειά που κάνουν στο fantecy ενοούσα φυσικά (με τα terra nova και τα σχετικά)

 

Μα στα Terra Nova δεν έχουν εκδόσει τίποτα από Έλληνες.

 

τι να σου πω.... νομίζω πως δεν είναι άσχημη ιδέα ... μπορούμε να το συζητήσουμε σε συνάντηση...

πάντως το να ανοίξεις εταιρία είναι πανεύκολο... την πρώτη φορά που είχα ανοίξει μία καθάρισα μέσα σε 2 ημέρες με όλα αυτα, αλλα τώρα που έπεσε η ιδέα μπορούμε να την αναλύσουμε εκτός φόρουμ (αν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι φυσικά απ όσους φωνάζουν πως θέλουν να εκδόσουναλλα δε μπορούν)

 

Ούτε κι εγώ θεωρώ ότι είναι άσχημη ιδέα. Αλλά ψήνεσαι πραγματικά να ανοίξεις εκδοτικό οίκο, αυτή τη στιγμή, και να αναλάβεις (όχι μόνο εσύ' μιλάω γενικά για όλους μας) έξοδα προώθησης και διαφήμισης (γιατί αυτά είναι που έχουν τη μεγαλύτερη σημασία' η εκτύπωση είναι απλό πράγμα);

 

χμμμ... εκει που θα διαφωνίσω είναι με τον ορισμό "μέσο αναγνώστη". Μα κι εμείς μέσοι αναγνώστες δεν είμαστε?

 

Όχι. Είμαστε εξειδικευμένοι αναγνώστες. Ο μέσος αναγνώστης είναι αυτός που περνάει από το βιβλιοπωλείο, βλέπει τι κυκλοφορεί, και το αγοράζει. Άντε να δει και καμια διαφήμιση σε κανένα περιοδικό ή καμια εφημερίδα, προτού αποφασίσει. Άντε να ρωτήσει και κάνα φίλο του. Αυτά. Δεν "ψάχνει" να βρει πού είναι κρυμμένα τα ελληνικά βιβλία φαντασίας, και δεν τον ενδιαφέρει, εξάλλου. Για να τον ενδιαφέρει, πρέπει να τα βλέπει μπροστά του --να του έχεις κολλήσει φάτσα-κάρτα αφίσα επάνω στη τζαμαρία του βιβλιπωλείου, να έχεις βάλει ολοσέλιδες διαφημίσεις σε περιοδικά. Ο μέσος αναγνώστης (όπως κι ο μέσος καταναλωτής, εξάλλου) είναι πρόβατο: ό,τι του σερβίρεις τρώει. Γι'αυτό οι πάντες μιλάνε για το σερβίρισμα, το marketing μ'άλλα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Μα στα Terra Nova δεν έχουν εκδόσει τίποτα από Έλληνες.

 

χμ... έχουν αυτοεκδοθεί οι ίδιοι.... (Γιαννουλάκης και σια), άρα έχουν εκδοσει Έλληνες.... :juggle:

 

 

 

Ούτε κι εγώ θεωρώ ότι είναι άσχημη ιδέα. Αλλά ψήνεσαι πραγματικά να ανοίξεις εκδοτικό οίκο, αυτή τη στιγμή, και να αναλάβεις (όχι μόνο εσύ' μιλάω γενικά για όλους μας) έξοδα προώθησης και διαφήμισης (γιατί αυτά είναι που έχουν τη μεγαλύτερη σημασία' η εκτύπωση είναι απλό πράγμα);

 

Κοίτα (αν και αν είναι να συζητήσουμε αυτό το θέμα εντός φόρουμ, μάλλον έπρεπε να γίνει μετα απο καμιά "συνέλευση") Δεν το βρίσκω δα τόσο ανέφικτο, αλλα εξαρτάται απο το τι θέλει ο κάθε ένας. Αν για παράδειγμα κάποιος θέλει να ζήσει απο αυτά που γράφει τότε μάλλον δεν τον συμφέρει, αν όμως θές απλά έτσι για την καύλα μας να κάνουμε κάτι τέτοιο κι όπου βγεί, τότε άν υπάρχει συλλογική προσπάθεια μερικών ατόμων όχι μόνο δεν είναι ανέφικτο, αλλα ακούγεται μια χαρά.

Τα έξοδα δεν είναι τρομερά αν τα μοιραστουν αρκετοί, και έτσι για παράδειγμα, αν 20 άτομα διαθέσουν 1000-2000 ευρώ, αμέσως μαζεύονται 20-40 χιλ. που είναι υπέρ-αρκετά και για δυνατή διαφήμηση και για ότι άλλο θες (το ποσό βέβαια δεν είναι απαραίτητο να είναι τόσο υψηλό, αλλα όπως το υπολογίζω πρόχειρα, αν διατεθεί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα γρήγορης απόσβεσης.

Φυσικά μια τέτοια προσπάθεια απαιτεί συλλογικό πνεύμα, και όχι βλέψεις σε κέρδη (ή τουλάχιστο σε υπερκέρδη, μια και όταν πέφτει πολλύς κόσμος είναι δύσκολο αυτα να υπάρξουν)

 

 

Όχι. Είμαστε εξειδικευμένοι αναγνώστες. Ο μέσος αναγνώστης είναι αυτός που περνάει από το βιβλιοπωλείο, βλέπει τι κυκλοφορεί, και το αγοράζει. Άντε να δει και καμια διαφήμιση σε κανένα περιοδικό ή καμια εφημερίδα, προτού αποφασίσει. Άντε να ρωτήσει και κάνα φίλο του. Αυτά. Δεν "ψάχνει" να βρει πού είναι κρυμμένα τα ελληνικά βιβλία φαντασίας, και δεν τον ενδιαφέρει, εξάλλου. Για να τον ενδιαφέρει, πρέπει να τα βλέπει μπροστά του --να του έχεις κολλήσει φάτσα-κάρτα αφίσα επάνω στη τζαμαρία του βιβλιπωλείου, να έχεις βάλει ολοσέλιδες διαφημίσεις σε περιοδικά. Ο μέσος αναγνώστης (όπως κι ο μέσος καταναλωτής, εξάλλου) είναι πρόβατο: ό,τι του σερβίρεις τρώει. Γι'αυτό οι πάντες μιλάνε για το σερβίρισμα, το marketing μ'άλλα λόγια.

 

 

Χμμ.... κάποτε είχα μια παρόμοια "κόντρα" για τους χρήστες υπολογιστών, και επέμενα πως μέσος χρήστης θεωρείται ο power user, ενώ ο μή κατέχων το άθλημα δεν είναι μέσος χρήστης αλλα "απλός χρήστης".

Το ίδιο νομίζω συμβαίνει και με τους αναγνώστες. (αν και η γλωσσολογία δεν είναι το αντικείμενό μου, οπότε μπορεί να κάνω και λάθος) Ο απλός αναγνώστης είναι αυτός που περιγράφεις, όμως όταν ορίζεις κάτι ώς μέσο (απο το μέσο όρο φαντάζομαι πως βγαίνει αυτή η έκφραση), τότε μάλλον ο "μέσος αναγνώστης φάντασυ" είναι όπως εμείς και τα υπόλοιπα άτομα αυτού του φόρουμ.

Ο "απλός αναγνώστης" διαβάζει απο εφημερίδα μέχρι Αρχέτυπο, και ότι άλλο του πασάρουν, χωρίς απαραίτητα αυτό να ανήκει στην κατηγορία του φανταστικού.... τεσπα, μπορεί να κάνω και λάθος....

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Τι όμορφα, ένας καλός τρόπος να χάσει κάποιος ένα χιλιάρικο...

 

Συγγνώμη για τον κυνισμό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχετε καταλάβει ότι οι εκδοτικοί πεινάνε! Και δε μιλάω για μικρούς εκδοτικούς μόνο, μιλάω και για τους μεγάλους. Ο μέσος αναγνώστης που θεωρεί το Αιδοίο της Άνοιξης ως εφάμιλλο του Ντοστογιέσφκι (και προφανώς δεν έχει διαβάσει Ντοστογιέφσκι), αγοράζει ένα βιβλιαράκι το χρόνο κι αυτό μικρού μεγέθους, για να σκοτώνει την ώρα του "πνευματικά". Κι αυτός δεν είναι τίποτα μπροστά στον απλό αναγνώστη που πιστεύει ότι διάβασμα θεωρείται και το κουτί των κορν φλέικς.

 

Εμείς διαβάζουμε, αλλά, λυπάμαι που σας το λέω, είμαστε η εξαίρεση. Ο κόσμος δεν διαβάζει βιβλία. Όταν συνειδητοποίησα ότι υπάρχουν άτομα που έχουν βγάλει Πανεπιστήμια και Πολυτεχνεία και δεν έχουν διαβάσει ποτέ εξωσχολικό βιβλίο, τα 'δα όλα. Για να μη μιλήσω καν για τον μέσο Έλληνα σκυλά που θα δώσει 500 ευρώ στη Βανδή, αλλά ούτε 50 λεπτά σε τυπωμένο χαρτί.

 

Κάντε το ακόμα πιο δύσκολο! Εμείς δεν διαβάζουμε μόνο λογοτεχνία, αλλά φανταστική λογοτεχνία! Προς ενημέρωσή σας, έχω ακούσει από άτομο με πτυχίο, μάστερ κλπ κλπ κλπ ότι όσοι ασχολούνται με φάνταζυ, rpg κλπ είναι κατώτεροι άνθρωποι και, στην περίπτωση που έτυχε να πάρουν κάποιο πτυχίο, πρέπει να το παραδώσουν πίσω, γιατί δεν το αξίζουν. Και δεν έκανε χιούμορ...

 

Θέλετε ατάκες; Ιδού!

(Κοπέλα, μόλις είδε τη βιβλιοθήκη μου)

"Πωπω, δικά σου είναι όλα αυτά;"

"Ποια όλα καλέ, ούτε τα μισά δεν είναι! Αυτά είναι που πήρα από τότε που μετακόμισα."

"Καλά και πότε θα τα διαβάσεις όλα αυτά;"

"Εεε... τα έχω διαβάσει. Τώρα θα πάρω καινούργια."

"Πλάκα κάνεις; Πότε τα διάβασες καλέ;"

"Ε, μ' αρέσει να διαβάζω."

"Και δεν είναι ακριβά;"

(Γελώντας) "Γιατί νομίζεις ότι δουλεύω; Εκεί πάνε όσα περισσεύουν απ' τα έξοδα του σπιτιού."

"Καλά, αντί να πας για ψώνια, παίρνεις βιβλία; Αντί να πας σε κανα κλαμπ, κάθεσαι και διαβάζεις; Αυτό είναι άρρωστο!"

"Εεε.. προτιμώ το διάβασμα απ' τα ψώνια και τα κλαμπ... απόψεις είναι αυτές."

"Χμ... και τι είναι αυτό; Σιλμαρίλιον; Τι είναι αυτό; Καμιά αίρεση;"

"Ε... όχι, Τόλκιν είναι, ξέρεις, αυτός που έγραψε και τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών;"

"Αυτό το σατανιστικό; Μη μου πεις ότι σ' αρέσει αυτό!!! Σε λίγο θα μου πεις ότι σ' αρέσει κι ο Χάρι Πόττερ!"

(Κοντεύω να πέσω κάτω απ' τα γέλια.)

"Όχι, λογοτεχνικά δε μ' αρέσει ο Χάρι Πόττερ, αλλά λατρεύω τις ταινίες."

"Καλέ, τι είναι αυτό; Είναι τεράστιο!"

"Εντάξει, το Εκκρεμές του Φουκώ είναι, τι περίμενες;"

"Για ρολόγια μιλάει;"

"Ε... δεν ξέρεις το Εκκρεμές του Φουκώ;"

"Όχι."

(Αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι τελικά η μαλακία μπορεί και να μην έχει όρια.)

"Αυτό εδώ το ξέρεις; Είναι οι Άθλιοι του Ουγκώ."

"Ποιανού;"

"Χμ... αυτό εδώ; Πόλεμος και Ειρήνη του Ντοστογιέφσκι;"

"Καλέ, βαρύς δεν είναι αυτός; Πώς τα διαβάζεις;"

 

Δεν θυμάμαι την υπόλοιπη συζήτηση, αλλά αυτή ήταν μια κοπέλα, φίλη του αδερφού μου, που έχει βγάλει κι ένα Πανεπιστήμιο και δεν ήξερε ούτε καν τους κλασικούς, αλλά μπορεί να σου πει ποιός τραγουδάει σε ποια πίστα και πόση ταρίφα έχει. Και ΑΥΤΟΣ είναι ο μέσος Έλληνας.

 

Κι εσείς, μέσα στους εκδοτικούς που κλείνουν ο ένας μετά τον άλλο, θέλετε ν' ανοίξετε έναν καινούργιο που θα εκδιδει τι;;; Φάνταζυ;;; ΛΟΛ

Link to comment
Share on other sites

Sonya, πραγματικά, δηλαδή, έχεις γνωρίσει κι εσύ μέρος της σαπίλας και της παρακμής... Βέβαια, η κοπέλα είπε ΑΤάΚΕΣ, έτσι; TROLL (αντί LOL)...

 

Το ξέρετε, παίδες, ότι υπάρχουν απόφοιτοι πανεπιστημίων που ασχολούνται με τις γλώσσες συν τοις άλλοις και δε γνωρίζουν πως γράφονται τ' άρθρα στον πληθυντικό;

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

χαχα TROLL κι απο μένα :p

Βρε Σόνυα εντάξει, είπαμε οι Έλληνες δεν πολυδιαβάζουν, και πέρνουν μόνο ότι τους πασάρεις, όμως εσύ βρε παιδί μου έπεσες σε μια περιπτωσάρα που ανήκει στη μειοψηφία... Εντάξει το φάντασυ, αλλα δε μπορεί να μήν ήξερε τον Ντοστογιέφσκυ και το εκρεμμες του Φουκώ, κάτι δεν πάει καλά με την τύπησα ή σε δούλευε...

Οκ, έχω γνωρίσει κι εγώ κάμποσους "απολήτιστους" (και μην πει κανείς πως είνα βαρυά η λέξη) αλλα μιλάμε για εντελώς μπασκλασσαρία όχι παιδιά της ηλικείας μας που έχουν έστω και μια σχετική μόρφωση... (τουλάχιστο εκείνο το γαμημένο με το ντοστογιέφσκυ ούτε λουλουδού σε σκυλάδικο δε θα το έλεγε τόσο απροκάλυπτα)...

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν είναι τόσο μειοψηφία. Έχω γνωρίσει άτομα που εκφράζονται χειρότερα (και με λιγότερη πλάκα) για τα βιβλία γενικά και τη λογοτεχνία του φανταστικού ειδικά.

Βέβαια το γεγονός είναι πως σήμερα υπάρχουν αρκετοί εκδοτικοί οίκοι που βγάζουν φάντασυ και ε.φ. πράγμα που σημαίνει πως κάποιοι τα αγοράζουν και τα διαβάζουν.

Το πρόβλημα με τους Έλληνες συγγραφείς είναι η "εμπορικότητα" με την έννοια πως υπάρχει αρκετή προκατάληψη για δουλειές Ελλήνων στο χώρο του φανταστικού από τους ίδιους τους Έλληνες.

Πράγμα που θα διαπιστώσει κανείς εύκολα είτε ρωτώντας διάφορους εκδότες, είτε τους ίδιους τους συγγραφείς.

Και δεν είναι νέο το πρόβλημα αυτό. Είναι πολύ παλιό. Ξέρω άτομα, γέρους πια, οι οποίοι εξέδωσαν δουλειές τους ΜΟΝΟ όταν έβαλαν ένα ξένο παρωνύμιο, είτε το πιστεύετε είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου κάνει καμία εντύπωση, Διονύση... Πόσοι από εμάς εδώ μέσα αποκαλούμε τους εαυτούς μας μ' ελληνικό προσωνύμιο; Γιατί νομίζεις ότι κατά καιρούς γράφω λεξιπαίγνια όπως: «Ατρελεγής,» «Νιηλευθής,» «Σκώληξ του Φόρουμος,» ακόμα και τα «τέια» που έγραψα σε μια άσκηση;

 

Κακά τα ψέματα, στην αντίληψή μας γενικά αλλιώς ακούγεται το Knights Templar/~ of the Temple of Solomon κι αλλιώς το Ναΐτες/Ιππότες του Ναού του Σολομώντα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, όπως είπα και πριν, πιστεύω ότι όλα είναι θέμα προώθησης και διαφήμισης. Συμφωνώ με αυτό που λέει η Sonya, ότι ο μέσος Έλληνας είναι σκυλάς, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν μπορεί να γίνει και μια σοβαρή δουλειά για τους ανθρώπους που διαβάζουν.

 

Brave, όταν λέω μέσος αναγνώστης δεν εννοώ τον μέσο αναγνώστη φαντασίας. Εννοώ, γενικά, τον μέσο αναγνώστη. Αλλά, ακόμα και ο μέσος αναγνώστης φαντασίας, κι αυτός πόσο νομίζεις ότι ψάχνεται; Ίσως λίγο περισσότερο από τον απλό μέσο αναγνώστη, αλλά όχι και πάρα πολύ.

 

Κακά τα ψέματα, στην αντίληψή μας γενικά αλλιώς ακούγεται το Knights Templar/~ of the Temple of Solomon κι αλλιώς το Ναΐτες/Ιππότες του Ναού του Σολομώντα!

 

Εμένα μού ακούγονται τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μού ακούγονται τα ίδια...

Ναι, αλλά εσύ ξέρεις και το παραμέριο, ας πούμε... Όχι ο κόσμος (στον οποίο ανήξουμε), the hoi polloi!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..