Jump to content

Ποιόν λογοτεχνικό ήρωα θα θέλατε να συναντήσετε;


heiron
 Share

Recommended Posts

Πιστευω ειναι ενδιαφερον ερωτημα.Γιατι,ας πουμε,εμενα μου ηρθε αρχικα στο μυαλο ο Ελρικ αλλα...εχει μια κακη συνηθεια αυτο το παιδι.Κουβαλαει την Καταιγιδα η οποια...δεν ειναι ευγενικοι στους φιλους του!

Ο Πωλ Ατρειδης ειναι καλη επιλογη οπως και ο Σαμ-Μαχασαματμαν-Κυριος του φωτος.Αντε κι ο Γκανταλφ.

Το σκεφτομαι ακομη.Απαντηστε εσεις και θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

Το Μεφιστοφελή.

Το Δράκο Καλέσσιν ή τον Γκέντ από τη Γεωθάλασσα.

Τον Άριοχ.

Τη Φουρία, μια μάντισσα-ιέρεια αρχαίων θεών της φύσης από το Σατουρνάλια και Αίμα, του Μάντοξ Ρόμπερτς.

Τον Κέντζι από τους Μύθους των Οτόρι.

Τον Ηρακλή και τον Κράντορα από Το Σπήλαιο των Ιδεών, του Σομόθα.

Τον Astinus από Dragonlance.

To Λήτο το Νεότερο από το Dune.

Το πτώμα του Ντρίτζτ... :whistling:

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Τον Κωνσταντίνο Κρινήτη όπως και δήποτε! (βλ.Τον καιρό του Βουλγαροκτόνου Π.Σ. Δέλτα)

Το Δων Κιχώτη!

Τον Ιβανόη!

Το Ρομπέν των δασών!

Τον Πώλ Ατρείδη!

Το μάγο Μέρλιν!

Το Γκεντ!

(Θα έλεγα και το Donald duck αλλά δεν είναι λογοτεχνικός ήρωας...είναι ήρωας comic)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ σαν πρώτη σκέψη μου ρχεται ο Ελρικ, αλλα για τους ευνόητους λόγους θα το απέφευγα..

Τον Αριοχ φυσικα, τον Μπόρομιρ, τον Ρεστλιν, Τον ΝΕΟ, Τον Χαν Σολο, Την Τζάιρελ, Την ρεντ Σονια,

το Τζασπάρ και το γάτο του το μουστάκια, τον πεθερο του Ερεκόζι (δε θυμάμαι πως τον λέγαν.. όχι τον βασηλιά, τον άλλο), τον Ελροντ, Τον Μεμφιστοφελή, τον Εωσφόρο, Την Γκαλάντριελ (μάλλον περισσότερο απ όλους την Γκαλάντριελ), τον Οδυσσέα, χμμ και άλλους πολλούς

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Nameless One, Dak'kon, και Fall-From-Grace από το PlaneScape Torment. Όποιος ενδιαφέρεται για την νουβέλα (την "πρωτότυπη", όχι αυτήν πάνω στην οποία απλά βασίστηκε στο παιχνίδι), ας μου αφήσει PM.

Edited by Sabrathan
Link to comment
Share on other sites

Ζάφοντ Μπίμπλιμπροξ, Μπάρι(το χρονολαχανάκι του Έλβις Πρίσλει απ' το Ήρθαν και μας Έφαγαν), Ντόριαν Γκρέι, Ντέρκ Τζέντλι και πολλούς άλλους

Link to comment
Share on other sites

Brave..you mean "Arjavh"?Ο τυπος παντως ειναι "κουνιαδος" του Ερεκοζι-οχι πεθερος.Και ναι ειναι ωραιος τυπος.

Χμ...ισως θα επρεπε να περιορισω το ερωτημα σε ηρωα φανταστικης λογοτεχνιας.Αλλα οκ,φαση θα ειχε κι ο χαμερπης Ρασκολνικοφ(ο Ροντνια του "Εγκλημα και Τιμωρια")αν και πολυ καταντια...τελοσπαντων.

Φαφρντ και Γριζος Ποντικος θα ειχαν φαση,οπως και ο Τυριον.Ο Σολο πολυ μαφια για τα γουστα μου.Ναι,την Γκαλαντριελ θα ηθελα να τη γνωρισω απο πολυ κοντα.(χι,χι)

Αφου ειπατε τον Οδυσσεα μου θυμισατε και τον ηρωα που μου αρεσει λογω παλαιου επιθετου να λεω οτι και καλα ειμαι απογονος του.Ο πρωταγωνιστης του αλλου επους...ο Αχιλλεας!Η αντι του Οδυσσεα,τον Γιλγαμες.

Link to comment
Share on other sites

Τον Κωνσταντίνο Κρινήτη όπως και δήποτε! (βλ.Τον καιρό του Βουλγαροκτόνου Π.Σ. Δέλτα)

Είναι απίστευτο. Αυτός ακριβώς μου ήρθε στο μυαλό πρώτος πρώτος, αλλά σκέφτηκα "μπα, δεν ειναι sf". Μετά είδα τον τίτλο που δεν είναι περιοριστικός.

Αχ ο Κωνσταντίνος Κρινήτης. Ο παιδικός μου έρωτας...

Εκτός από αυτόν, θα ήθελα νομίζω να γνωρίσω τη Sabriel, τον Ανεμοβρόχη και τον Φορντ Έσκορτ.

Link to comment
Share on other sites

Πφφφ... Μα τι ρωτάς, τώρα; Τη Φαίδρα, φυσικά, από το Kushiel's Dart. ;)

 

Άντε, έστω και τον Μέρλιν, για να πούμε καμια φιλοσοφία πάνω στη βαρεμάρα. :Ρ

 

Και ο Quick Ben, βέβαια, πρέπει να είναι μορφή. Και ο Tyrion. Ναι, ο Tyrion θα έλεγε μερικά ευφυολογήματα που, σίγουρα, θα άξιζαν.

 

Τον Έλρικ δε θα ήθελα να τον γνωρίσω. Τι να τον κάνω; Μιζέρια και παρακμή. Ο von Bek μπορεί να ήταν πιο ενδιαφέρων τύπος.

 

Θα ήθελα να γνωρίσω τον Sauron, ώστε να μου εξηγήσει πώς είναι δυνατόν να άφησε απροστάτευτο εκείνο το γαμημένο άνοιγμα στο Mount Doom, και γενικά τι σκόπευε να κάνει όταν οι στρατοί του είχαν ερημώσει και κάψει τα πάντα. Ήθελε ψυχιατρείο ή όχι; Πάντα αναρωτιόμουν...

 

Τον Corwin, από το Amber, γιατί, πολύ απλά, ο τύπος είναι μορφή.

 

Ποιον άλλο;... Χμμμ. Και κάποια μέλη από την υπόλοιπη βασιλική οικογένεια του Άμπερ, σίγουρα, θα ήθελα να τα γνωρίσω, όπως τη μάγισσα αδελφή του Cowrin, που τώρα δε θυμάμαι το όνομά της. Όχι τη Fiona, την άλλη. Fuck... πώς τη λέγανε;

 

Χμμμμμμ... άλλος;... Ίσως να επανέλθω.

 

Το πτώμα του Ντρίτζτ... :whistling:

 

Χαχαχαχαχα!

 

Μιλάς με γρίφους, μαύρες μάγε! Και μέσα στο μυαλό μου, επίσης... ;)

Link to comment
Share on other sites

Στάνταρ τον Feanor, τον Diarmuid (Fionavar's Tapestry), τον Mr. Darcy (Pride and Prejudice), τον Zaknafein (και το πτώμα του γιου του :p). Και, σαφώς, τον Larry Dimond (Half-Asleep in Frog Pijamas). Δε θα χαλιόμουνα και για μια κουβεντούλα με τον Max Demian (Demian, Herman Hesse).

Link to comment
Share on other sites

Δε θα χαλιόμουνα και για μια κουβεντούλα με τον Max Demian (Demian, Herman Hesse).

 

Μπρρρ....Χριστίνα, είναι ο μοναδικός που δε θα ήθελα να συναντήσω ποτέ! μα ποτέ. Άντε και το πέμπτο παιδί (που δε θυμάμαι πως το λένε...καλύτερα)

 

Θα ήθελα πολύ να κάνω μια κουβέντα με τον Γκεντ (προτίστως) και να ακούσω το τραγούδι του Μπομπαντίλ.

Θα ήθελα να μπορούσα να δω πολλά από τα υψηλά ξωτικά του Τόλκιν.

Κάποιον από τους Μάστορες, τους Τουάθα'αν του Τζόρνταν και πάνω από όλα τις τρεις αρχόντισσες από τη μπαλάντα του πανδοχέα (κυρίως τον Νυατένερη) και τον Δεντρογένη (ή μάλλον όλους τους Εντ) και να τον ακούω να λέει στιχάκια με τις ώρες.

 

Από "κακούς", την Καρμίλα.- Κανέναν άλλο. Άντε και την Κουένθελ να της δώσω μια στα μούτρα, αλλά μόνο γιαυτό. :p

Link to comment
Share on other sites

Aragorn, Faramir (Lord of the Rings)

Joshua Calvert & Liol Calvert (Night's Dawn Trilogy)

Han Solo, Luke Skywalker, Anakin Skywalker (Star Wars)

Raistlin Majere (Dragonlance)

 

Hmm... Αν θυμηθώ κανέναν άλλον...

Link to comment
Share on other sites

Όλους τους bridgeburners με προτίμηση σε Fiddler και QuickBen .

Χμ...τον τυπά που πρωταγωνίστει στο Neuromancer .

Τον Harry Dresden απο τα Dresden Files Series ...

Τον Rincewind , Farfhd και Grey Mouser απο το Lankhmar series ...Αυτά προς το παρόν :)

Link to comment
Share on other sites

Τον Έλρικ δε θα ήθελα να τον γνωρίσω. Τι να τον κάνω; Μιζέρια και παρακμή. Ο von Bek μπορεί να ήταν πιο ενδιαφέρων τύπος.

 

 

 

Πφ... ο von Bek ειναι ο Ελρικ σε φλώρικη έκδοση, μόνο που είναι πιο ακύνδυνος...

 

 

Brave..you mean "Arjavh"?Ο τυπος παντως ειναι "κουνιαδος" του Ερεκοζι-οχι πεθερος.Και ναι ειναι ωραιος τυπος

 

ναι αυτόν.. έχω χρόνια που το διάβασα και δε θυμόμουν αν ΄΄ηταν κουνιάδος ή πεθερός του...

Link to comment
Share on other sites

την Άγουεν και τον Γκάνταλφ από τον Α.τ.Δ

και τον Λέγκολας επίσης από τον Α.τ.Δ

τον Μικρό Πρίγκηππα

την Μαρούλα της Λίμνου από το ομώνυμο βιβλίο της Λαμπαδαρίδου Πόθου

την Λίλη από το Οχτώ

 

αυτους τους λίγους σαν πρώτη σκέψη

Link to comment
Share on other sites

Fafhrd και Gray Mouser

Glorianna

Rincewind

Ulirch/Oona Von Bek

Ereekoze

Tον Έλμινστερ για να τον ρωτήσω αν βαρέθηκε να είναι πανίσχυρος

Τον Chejop Kejak

Link to comment
Share on other sites

Μπρρρ....Χριστίνα, είναι ο μοναδικός που δε θα ήθελα να συναντήσω ποτέ! μα ποτέ. Άντε και το πέμπτο παιδί (που δε θυμάμαι πως το λένε...καλύτερα)

 

Κι όμως, εκτός του ότι θα ήταν ενδιαφέρων τύπος (ΕΙΝΑΙ ενδιαφέρων τύπος), σκέψου σε πόσα μονοπάτια θα μπορούσε να πάει η σκέψη σου μετά από μια κουβεντούλα μαζί του... Ευφυής, φιλοσοφημένος, "πνευματιστικός", εξαιρετικός συζητητής και γνώστης πολλών... Όταν πρωτοδιάβασα το Ντέμιαν, το ξανάρχισα μια ώρα αφού το είχα τελειώσει, δεν μπορούσα να ξεκολλήσω το μυαλό μου απ' αυτό τον χαρακτήρα...

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώτου το βρήκα το ενδιαφέρον που λες, του το παραβρήκα μπορώ να σου πω. Αλλά με τον Έσσε, έχω κακά προηγούμενα, τους βλέπω στον ύπνο μου καμιά φορά, αγριευτικούς και με μάτια αλλοπρόσαλα και τέτοια. Αυτα είχα πάθει και με τον Ντέμιαν, και όχι ότι και να έχει να μου πει, δε θέλω να τον ξέρω. :p

Link to comment
Share on other sites

Ο Ντέμιαν είναι δήθεν, όπως και ο Σιντάρτα. Ο Έσσε έχει γράψει πολύ πιο καλούς ήρωες (Γκίμπενρατ,Χάρυ Χάλλερ, Αύγουστος, Κνούλπ, Χαν Φούκ), με έναν από τους οποίους έχω σχεδόν ταυτιστεί (Χανς Γκίμπενρατ).

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό topic.

Θα ήθελα να συναντήσω τον Οδυσσέα, τον Άξελ από το Ταξίδι στο κέντρο της Γης του Βερν, πολλούς ήρωες του Βερν βασικά, τον Mr Darcy κι εγώ, με πάθος, χμμμ ποιον άλλον; Τον Beleg, συμπαθώ τους τοξότες φοβερά, τον Seyonne και τον Alexander του Rai-Kirah Saga, τον Σέρλοκ Χολμς, τον Άμλετ, τον Ρωμαίο - now it figures:P - χμμμ...

Επίσης τον Ματίας, από το΄"ο Ματίας και ο Διάβολος", και τον Dorian, για τους ίδιους λόγους. Θα είχε γέλιο να μιλήσω επίσης με τον Baudolino.

Α, και τον ανεψιό του μάγου από το prequel της Narnia, αλλά όταν πλέον έχει γίνει παππούς καθηγητής.

Αυτοί δεν είναι τίποτα. Ξεχνάω πολλούς γιατί βιάζομαι. Θα ξαναγράψω στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μέρι&Πίπιν από lotr,Φρέντ&Τζόρτζ από Χάρι Πότερ,τον Κρούπε του Erikson,τον Κουζέλ του Jack Vance και φυσικά τον Ανεμοβρόχη.(χωρίς το μπαούλο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα την έλεγα ακριβώς ηρωίδα αλλα θα ήθελα παρα πολύ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΏΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ!

ΤΗ ΖΑΡΟΖΙΝΙΑ!ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΣΠΑΣΩ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ!

Το οτι θα υποστω μετα την οργή του Ελρικ δεν είναι ευχάριστο αλλα μήπως μπορώ να τη συναντίσω πριν τον γνωρίσει?

 

 

Επίσης θα ήθελα να κάνω μια κουβεντούλα με τον Sandman.

Link to comment
Share on other sites

Τον Ged Απο το επος της Γεωθάλασσας, τον Κιρνταν τον ναυπηγο απο τον Αρχοντα, θα συμφωνήσω με τον Χάρο για τους Fred & George απο το Harry Potter (φοβερό χιουμορ) και τον Χαρο απο τον Discworld.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα την έλεγα ακριβώς ηρωίδα αλλα θα ήθελα παρα πολύ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΏΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ!

ΤΗ ΖΑΡΟΖΙΝΙΑ!ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΣΠΑΣΩ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ!

 

Κάτι μου έλεγε ότι θα το δω αυτό...

 

τον θα ήθελα να κάνω μια κουβεντούλα με τον Sandman.

 

Να κάτι ενδιαφέρον...

 

Θα ήθελα επίσης να γνωρίσω τον Harry Potter, να τον ρωτήσω πώς νιώθει που η κατεστραμμένη του ζωψή έχει γίνει αντικείμενο θαυμασμού και να τον παραπέμψω στο topic των ερωτήσεων στην Φιλοσόφία...

 

Θα είχαμε μερικές ενδιαφέρουσες απαντήσεις, πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..