Jump to content

Αγκαλιά με το ψυγείο,


Bardoulas©
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν έχω ένα ψυγείο. Δεν είναι καινούριο, είναι όμως αθόρυβο. Εκεί μέσα κρύβω κάθε κουφή ιδέα που μου έρχεται, κάθε μικρή παράγραφο που μόνη της δε στέκει, αλλά αργότερα κολλάει γάντι σε άλλες ιστορίες. Το ψυγείο μου φιλοξενεί επίσης διάφορους ήρωες, χαρακτήρες που είναι ορφανοί από ιστορία.

 

Εσείς χρησιμοποιείτε ψυγείο;

Link to comment
Share on other sites

Μπα...Εννοειται οτι εχω σε μια γωνια του ορθογωνιου μυαλου μου καποιες ιστοριες που δεν εχω δουλεψει,καποιους ηρωες,καποιες ιδεες γενικα.

Αλλα αυτα δεν αναμιγνυονται.Αντιθετα με τον Βαρδουλα που πετα τα πραγματα του χυμα στο ψυγειο ιδεων εγω τα βαζω σε ταπερ.Καθε ενα ειναι ανεξαρτητο απο τα αλλα.Τουλαχιστον μεχρι τωρα.Ισως στο μελλον γινει σαν το παλιο ψυγειο του σπιτιου μας που οτι εβαζες επαιρνε το ιδιο αρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψυγείο. Κάποιες φορές, είναι το μυαλό μου' κάποιες άλλες φορές, ένα κομμάτι χαρτί. Σε μια φάση, έγραφα ιδεολόγιο, με ό,τι κουφή ιδέα μού κατέβαινε. Το πρόβλημα είναι πως, όταν σου έρχεται μια ιδέα, νιώθεις πωρωμένος να καθίσεις να τη γράψεις. Μετά, ακόμα κι αν την έχεις σημειώσει, μπορεί να έχεις χάσει την πώρωση, και να μην έχεις πια όρεξη. Οπότε, πηγαίνεις σε άλλη ιδέα, πιο φρέσκια.

 

Πάντως, το "ψυγείο" αξίζει, διότι μπορεί εκεί μέσα να βρεις απίστευτα πράγματα που, απλά, είχες ξεχάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μα ... εγώ ζω σε ένα ψυγείο, γεμάτο με χιλιάδες χαρτάκια, σημειωσούλες, τετραδιάκια και αρχειάκια. Δεν ξέρω πως γίνεται χωρίς αυτό.

 

Δεν έχει μέσα μόνο ιδέες και ήρωες ορφανούς από ιστορία, έχει και πολλά άλλα πράγματα που δεν ξέρω πως να βαφτίσω, έχει σχεδιαγράμματα με ιστορίες που περιμένουν (χρόνια κάποιες) να γραφτούν, γενικά ψυγειοπράγματα ή όπως τιτλοφορούνται τα περισσότερα τετράδια μου, "ξενερώματα" επειδή ακριβώς ξέρω από την ώρα που ξεκινάνε πως είναι πιθανό να μην τελειώσουν ποτέ.

 

Η ανακύκλωση σε αυτά, ή αλλιώς "το να ανοίξεις το ψυγείο να τσιμπίσεις κάτι" είναι πολύ χρήσιμη ή αρκετά προβληματική. Ανάλογα με το ράφι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, δεν έχω μόνο ψυγείο, έχω και ντουλάπια. Στο ψυγείο βάζω εικόνες, ιδέες, μέρη κλπ και στο ντουλάπι βάζω χαρακτήρες. Στην κατάψυξη βάζω συναισθήματα. Όταν λοιπόν, έχω κέφι για καλό μαγείρεμα, κάθομαι και βγάζω συνταγές, τα αναμειγνύω και βλέπω τα αποτελέσματα.

 

Όταν, όμως, αρχίζω να μαγειρεύω, δε σταματάω μέχρι να τελειώσω...

 

Πλάκα πλάκα, κάπως έτσι γεννήθηκε το πραγματικό καλύτερο γλυκό που έφτιαξα... Έτυχε να έχω αυτά τα υλικά και έφτιαξα απλά κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ....

 

Δεν έχω ψυγείο, γιατί κάποτε είχα ένα αλλά απ' ότι φαίνεται όλα αυτά που έβαζα σάπιζαν αμέσως. Μάλλον πρόβλημα στην ψύξη.

 

Τώρα ότι αγοράζω κατευθείαν το μαγειρεύω και το τρώω, άμα κάτσει κάτι καλό. Άλλες φορές ψοφάω της πείνας για βδομάδες και άλλες σε δυο μέρες έχω φάει τον αγλέορα. :D

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι προτεινος ειχα αντιστοιχο ψυγειο αρκετα παλιο .... περιπου σαν της Sonya ... το 8εμα ειναι πως ανατιναχτηκε τελευταια πεταγωντας μου τα παντα ... ιδεες, συναισ8ηματα, καταστασεις με μυρωδιες απο σιψη εως νεωγνα και νεκταρ, και τα παντα ηταν τοσο παντρεμενα μετα3υ τους που για να 3εδιλυνουν και να κα8αρισουν ειδα και επα8α.....

Φροντιστε να κανετε συχνα "αποψυ3η"

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχω. Αν και μερικές φορές παγώνει πολύ και αλλιώνει μερικές ιδέες. Συμφωνώ με το Βάρδο πως μπορεί να χαθεί η "πόρωση" της στιγμής, αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που ψάχνοντας στα άδυτα του ψυγείου βρήκα κάτι που με ξαναπόρωσε, κάτι που είχε έρθει ο καιρός του να βγει και να...μαγειρευτεί!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψυγείο, αλλά είναι λίγο ζεστό συχνά. Βασικά έχω πολλά ψυγεία. Ένα στο κεφάλι που μου δεν έχει μηδενική θερμοκρασία γιατί είναι το απόλυτο κενό.

Ένα στα τετράδια τα οποία είναι σκόρπια σε περίπου 3 σημεία σε 2 χώρες... Αυτά είναι λίγο κρύα

 

Αλλά έχω και ένα πολύ ζεστό... Το σκληρό μου. Ευτυχώς που είναι Pentium M ο επεξεργαστής που του κάνει παρέα λίγο πιο πέρα, γιατί αλλιώς θα μιλούσαμε για ΠΟΛΛΗ ζέστη.

 

Έχω ψυγείο, αλλά είναι λίγο ζεστό συχνά. Βασικά έχω πολλά ψυγεία. Ένα στο κεφάλι που μου δεν έχει μηδενική θερμοκρασία γιατί είναι το απόλυτο κενό.

Ένα στα τετράδια τα οποία είναι σκόρπια σε περίπου 3 σημεία σε 2 χώρες... Αυτά είναι λίγο κρύα

 

Αλλά έχω και ένα πολύ ζεστό... Το σκληρό μου. Ευτυχώς που είναι Pentium M ο επεξεργαστής που του κάνει παρέα λίγο πιο πέρα, γιατί αλλιώς θα μιλούσαμε για ΠΟΛΛΗ ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

Ε, βασικά...το ψυγείο μου συνεργάζεται άψογα με το πλυντήριο. Εκεί βάζω πολλές μαζί ιδέες και βγαίνει ένα τουρλουμπούκι. Μια στις τόσες κάτι κάνω

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον καταψύχτη έχω, σαν κι αυτά που υπάρχουν στα κρεοπολεία, με σφαχτά (ιστορίες) να κρέμονται από τσιγκέλια. Κάθε τρεις και λίγο κόβω κι από ένα κομμάτι του εκάστοτε σφαχτού μέχρι να τελειώσει. Σπάνια κρατάω κομμάτια, συνήθως συμπληρώνονται μόνα τους σε ενιαία σύνολα που τα αφήνω να κρέμονται μέχρι να έρθει η σειρά τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 17 years later...
On 12/29/2005 at 2:32 PM, Bardoulas© said:

Λοιπόν έχω ένα ψυγείο. Δεν είναι καινούριο, είναι όμως αθόρυβο. Εκεί μέσα κρύβω κάθε κουφή ιδέα που μου έρχεται, κάθε μικρή παράγραφο που μόνη της δε στέκει, αλλά αργότερα κολλάει γάντι σε άλλες ιστορίες. Το ψυγείο μου φιλοξενεί επίσης διάφορους ήρωες, χαρακτήρες που είναι ορφανοί από ιστορία.

 

Εσείς χρησιμοποιείτε ψυγείο;

 Πιστεύω όλοι/ες έχουμε ένα τέτοιο ψυγείο, αν και προσωπικά προτιμώ να το λέω  "αρχείο" καθώς το "ψυγείο" παραπέμπει σε τρόφιμα και οι ιδέες σε αντίθεση με αυτά δεν σαπίζουν ή αλλοιώνεται η ποιότητά τους, μπορείς να γράψεις για κάτι που σκέφτηκες πριν 10+ χρόνια (ή 20+ ή 30+) χωρίς να υπάρχει καμία διαφορά, απλά μπορεί π.χ. η ίδια η ιδέα ή η θεματολογία της ιστορίας να απαιτούσε την κατάλληλη εμπειρία που στα 20 μπορεί να μην έχεις ώστε να μπορείς να το γράψεις όπως θα ήθελες αλλά στα 40 να την έχεις ήδη κατακτήσει και να είσαι έτοιμος να την ντύσεις με λέξεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..