Jump to content

Διεθνείς εκδόσεις


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Όταν συμβαίνουν τέτοια πράγματα στις διεθνείς εκδόσεις, δεν είναι να αναρωτιέσαι μήπως (α) ο κόσμος έχει τρελαθεί, (β) έχει λοβοτομηθεί, ή (γ) πηγαίνει, απλά, κατά διαόλου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κάνει και πολλή εντύπωση... πιο πολύ με εξέπληξε αυτό:

 

Many of the agencies find it hard to cope with the volume of submissions. One said last week that she receives up to 50 manuscripts a day, but takes on a maximum of only six new writers a year.

 

50 χειρόγραφα την ημέρα! Να σου πω, αν ήμουν κι εγώ αναγκασμένος να διαβάζω κάθε μέρα τα τερατουργήματα απο 49 ψωνάρες που νομίζουν ότι είναι συγγραφείς είναι πολύ πιθανό μέσα στην όλη αναστάτωση να μου ξέφευγε το ένα διαμάντι... και πολύ λέω... με ρυθμό 50 την ημέρα, μέσα σε ένα χρόνο λαμβάνουν 18250 χειρόγραφα και μόλις 6 από αυτά ξεχωρίζουν, δηλαδή ποσοστό 0.03%. Με πόση προσοχή να διαβάσουν ένα δείγμα όταν κατά 99.97% θα είναι σκουπίδι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κι εμενα μου εκανε εντυπωση αυτο ακριβως.

ΑΛΛΑ

Δε σημαινει οτι μονο 6 αξιζουν.Απλα μονο για 6 υπαρχει η δυνατοτητα να εκδοθουν.Ετσι πρεπει να διαλεξεις τα 6 καλυτερα απο τα 18250 χειρόγραφα.Πραγμα παρα πολυ δυσκολο και εξαιρετικα κουραστικο.

Παντως ειχε φαση που συνεβη κατι τετοιο σε συγγραφεα του βεληνεκους του Ναιπολ και μαλιστα στα γεραματα και μετα απο τοσα πολλα βραβεια(Νομπελ,Μπουκερ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δε σημαινει οτι μονο 6 αξιζουν.Απλα μονο για 6 υπαρχει η δυνατοτητα να εκδοθουν.Ετσι πρεπει να διαλεξεις τα 6 καλυτερα απο τα 18250 χειρόγραφα.Πραγμα παρα πολυ δυσκολο και εξαιρετικα κουραστικο.

 

Επίσης, εξαιρετικά υποκειμενικό' γιατί μπορεί, αντικειμενικά, να είναι καλά πολλά από αυτά τα βιβλία. Βέβαια, σίγουρα, θα υπάρχουν κι αρκετές σαβούρες εκεί μέσα... και δεν είναι να σε εκπλήσσει όταν, αρκετές φορές, εκδίδονται ακριβώς αυτές οι σαβούρες; Αναμφίβολα, θα υπήρχε κάτι καλύτερο μέσα σε τόσα βιβλία --ή, μάλλον, πολλά καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα είναι ότι μάλλον ξετρυπώνουν, εν γένει, 6 μάλλον σακοράφες από 18250 στάχια συν τα ρέστα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, εξαιρετικά υποκειμενικό' γιατί μπορεί, αντικειμενικά, να είναι καλά πολλά από αυτά τα βιβλία. Βέβαια, σίγουρα, θα υπάρχουν κι αρκετές σαβούρες εκεί μέσα... και δεν είναι να σε εκπλήσσει όταν, αρκετές φορές, εκδίδονται ακριβώς αυτές οι σαβούρες; Αναμφίβολα, θα υπήρχε κάτι καλύτερο μέσα σε τόσα βιβλία --ή, μάλλον, πολλά καλύτερα.

 

Κανονικά ναι, θα ήταν λογικό (και ανθρώπινο) να υπάρχει υποκειμενικότητα. Αλλά αυτό που προβληματίζει είναι ότι και οι 20 κατασκευαστές πλυντηρίων, εεεεε εκδοτικοί οίκοι ήθελα να πώ, απέρριψαν τα βιβλία που αναφέρονται στο παράδειγμα. Ούτε σε 1 στους 20 δεν άρεσαν; Άρα αυτό μάλλον σημαίνει ότι για να αντιμετωπίσουν την πλημμύρα από υποβολές υποψήφιων βιβλίων ακολουθούν μια συγκεκριμένη φόρμουλα εμπορικότητας ως προς την επιλογή με αποτέλεσμα όσα δεν ανήκουν σε αυτή την φόρμουλα να απορρίπτονται, ακόμα κι αν είναι καλά. Φαντάζομαι πχ ότι για ένα fantasy βιβλίο μπορεί να υπάρχει μια φόρμουλα του στυλ: "20% μαγεία + 5% ξωτικά +30% ορφανός και κατετρεγμένος ήρωας κλπ." κι ότι παρεκλίνει το τρώει η μαρμάγκα...

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιό μου ήταν γενικότερο. Συμφωνώ μ'αυτό που λες: ότι υπάρχει, δηλαδή, μια φόρμουλα και πάνω σ'αυτήν παίρνουν αποφάσεις. Το οποίο είναι δυστυχές, γιατί οι καλοί συγγραφείς σπάνια, έως ποτέ, γράφουν βάσει φόρμουλας. Κι αυτό σημαίνει ότι χάνονται πολλά καλά βιβλία σε όλη την εκδοτική διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το αρνητικό στοιχείο. Από την άλλη,. έχετε στείλει κάτι εσείς; Είστε σίγουροι ότι είναι ασφαλές;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..