Jump to content

Scrapped Princess


RaspK
 Share

Recommended Posts

Το συγκεκριμένο έργο αποτελεί από τ' αγαπημένα μου έργα· αν κι έχει κάποια προβλήματα, συνδιάζει έξυπνα καλό σχέδιο και κίνηση, ενώ το σενάριο έχει μερικές από τις καλύτερες ανατροπές που έχω συναντήσει, και οι δραματικά φορτισμένες φιγούρες και στιγμές του έργου έχουν βαρύτητα, με την τραγική ειρωνία να χρησιμοποιείται ευφιέστατα και πολύ αποδωτικά. Ένα πετυχημένο έργο που μάλλον θα σας αρέσει.

 

Όσοι έχετε διαβάσει το The Chrysalids του John Wyndham (αν και μάλλον μ' έχετε γράψει πατόκορφα :tease:) θα βρείτε κάποια παρόμοια γνωρίσματα στην εξέλιξη της πλοκής, αλλά τίποτ' άλλο. Καλή θέαση! :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι είναι απίστευτο. Οι χαρακτήρες δεν είναι όλοι καμμένοι για μία φορά. δεν έχουν όλοι το δραμματικό παρελθόν, που χρησιμοποιούν δαν clue οι περισότερες σειρές. Απλά σε κρατάνε με την ομορφιά του σεναρίου, και με τις καταστάσεις που συναντάνε.

Link to comment
Share on other sites

Που άρεσαν ιδιαίτερα τα γεωμετρικά σχήματα κατα το castαρισμα των spells...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό ήταν γαμάτο (και, παρεμπιπτόντως, βασίζονται σε πραγματικά μοτίβα)... :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

(και, παρεμπιπτόντως, βασίζονται σε πραγματικά μοτίβα)... :worshippy:

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λιγο αυτο;

Πχ τι είναι ενα μη πραγματικό μοτιβο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ιστορικά, έστω, μοτίβα που σχετίζονται με τη μαγεία και το μυστικισμό. Για να μην ακούσω χάχανα, κάποτε οι άνθρωποι πίστευαν στην έννοια «μαγεία.»

 

Άρα, πραγματικά μοτίβα για ξόρκια, κατάλαβες; ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπες τι είναι ενα μη πραγματικό μοτίβο.

Γενικότερα αντιτιθεμαι με τον χαρακτηρισμό "πραγματικο" εκτός αν πεις οτι ειναι μοτιβο απο ενα ξορκι που λειτούργησε...

Μπορείς να πείς οτι είναι ενα παραδοσιακό, ισως ιστορικο η και μυστικιστικό μοτιβο, αλλα πραγματικό;

Δίνεις ενα βάθος και ενα κυρός στην δήλωση σου (οτι είναι πραγματικό) το οποίο είναι ψευδές.

Edited by Saulot
Link to comment
Share on other sites

Myeh... Κάποιος γάμησε κάτι και ψόφησε, μου φαίνεται.

 

ΈΛεΟς, ρε Γιώργο!! Και άλλες εκφράσεις που παραθέτεις τις χρησιμοποίησα! Κόψε μου και κλήση την επόμενη φορά.

 

Τ' ανάποδα δέντρα που δεν είναι ανάποδα και κάτι παρόμοια της μυθολογίας Κθούλου σου κάνουν για παράδειγμα μη πραγματικού μοτίβου (μη υπαρκτού καν);!

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Ειχα την εντυπωση οτι μιλουσαμε για γεωμετρικα μοτιβα και οχι για δεντρα...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ ηρεμήστε. Δεν χρειάζεται να βρίζεται.

Εαν δεν ηρεμήσει η συζήτηση θα σβηστούν μηνύματα ή ολόκληρο το Topic.

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε να έσβηνες κάποια μηνύματα... Και άλλαξε αν θέλεις την αρχική μου δήλωση από «πραγματικά» σε «ιστορικά,» αν είναι τόσο μεγάλο το ζήτημα της βαρύτητας της έκφρασης. Το αφήνω στην κρίση σου, Βούλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος αφού ηρεμήσατε. Δεν μου αρέσει να σβήνω μηνύματα ή να κάνω τέτοια, απλώς για να μην ξεφύγετε περισσότερο. Συζήτηση γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..