Jump to content

Διαβάζετε μόνο τους γνωστούς ή και άλλους;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Κάτι που είπαν και αρκετοί άλλοι. Για μένα, ο Martin, o Erikson, o Jordan ακόμα κι ο Ζελάζνυ δε μου ήταν γνωστοί! Τους πρωτάκουσα εδώ πέρα και απ' όταν άρχισα να ασχολούμαι με rpg και να γνωρίζω τον ανάλογο κόσμο. Τον Έλρικ τον πέτυχα στην τύχη σ'ένα βιβλιοπωλείο και αγόρασα τη σειρά, το ίδιο και τον Άρχοντα και τα βιβλία του Kay. Στην ουσία πειραμετιζόμουνα. Όλα αυτά περί γνωστών είναι σχετικά.

 

Επίσης, επειδή διαβάζω τουλάχιστον δύο με τρία βιβλία το μήνα δεν έχω την ευχέρεια να τ'αγοράζω όλα αυτά, που σημαίνει ότι δανείζομαι συχνά οπότε δεν έχω και πολλά περιθώρια επιλογής. Γενικότερα όμως, δεν έχω κανένα πρόβλημα να ρισκάρω. Ούτως ή άλλως το ότι μου σύστησε κάποιος ένα βιβλίο ή το ότι είναι best seller δεν αποτελεί εγγύηση ότι θα μου αρέσει κιόλας, σωστά;

 

Στην Ελλάδα συγκεκριμένα, είναι και θέμα διαθεσιμότητας. Ό,τι υπάρχει διαβάζεις δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό. Κι από net τις περισσότερες φορές θέλεις κάτι συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως από συστάσεις, είτε είναι γνωστός ή όχι. Αναγκαστικά διαλέγω αγνώστους όταν θα πρέπει να διαλέξω Έλληνα συγγραφέα (επ.) φαντασίας.

Link to comment
Share on other sites

Jonathan Carroll, το είδα το όνομα και λέω γιατί όχι... Διάβασα το wooden sea, και τολμώ να πώ ότι είναι... περίεργο. Τεσπα, Συνήθως πρότιμώ να διαβάσω κάτι που ξέρω ότι θα μου αρέσει, παρά κάτι τελείως άγνωστο. Αν και διαβάζω γενικά τα πάντα. Εκτός απο βιβλία με βαρύγδουπους ώρους, δεν είναι κατανοητά με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσωπικά δεν προσέχω συνήθως τον συγγραφέα. Διαβάζω οτιδήποτε μου τραβήξει το ενδιαφέρον οσον αφορά το περιεχόμενο. Μου έχει τύχει βέβαια να διαβάσω δυο τρεις φορές βιβλία του ίδιου συγγραφέα κι αυτό γιατί μου αρέσει ο τρόπος που γράφει αλλά πάντα και το περιεχόμενο.

Γι αυτό και μπορεί να πάρω ένα βιβλίο μονο και μόνο επειδή μου αρέσει η περίληψη από πίσω και μετά να προσέξω ότι έχω διαβάσει κι άλλο βιβλίο από τον ίδιο συγγραφέα.

Γενικώς βλέπω ανθρώπους στην βιβλιοθήκη που διαβάζουν μόνο τον ίδιο συγγραφέα και περιμένουν με προσμονή το επόμενό του. Γούστα είναι αυτά. τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..