Jump to content

Cosplays!


Pilotos
 Share

Recommended Posts

Φαντάζομαι όλοι έχετε δει cosplays που γίνονται σε διάφορες χώρες (κυρίως Ιαπωνία -φυσικά- και ΗΠΑ) και κάνουν όλους εμάς να λέμε "wow ωραία έβγαλε αυτός εκείνον". :worshippy:

 

Αφού εδώ και χρόνια γίνονται εκδηλώσεις όπως το games fair, πώς σας φαίνεται η ιδέα να γίνει festival manga-anime cosplay εδώ? Θα πηγαίνατε?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν. Μ' αρέσουν γενικά οι μεταμφιέσεις, τα κοστούμια, οι περούκες, όλα. Αν γίνει καλή δουλειά το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακότατο αισθητικά. Θα πήγαινα άνετα, και θα μεταμφιεζόμουν και άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ξέρει καθόλου τι είναι Cosplay. Cosplay είναι τα events στα οποία ο κόσμος μεταμφιέζεται (με ακρίβεια, και πολλή δουλειά) σε κάποιον anime/manga χαρακτήρα.

 

Π.χ.

 

22FT7110.jpg

 

^_^

 

Μιαμ, ε;

 

Μερικές ακόμη φωτογραφίες για κάθε ενδιαφερόμενο:

 

1c.jpg

 

chobits%20-%20chii.jpg

 

clover01.jpg

 

Μέρος της όλης φάσης του Cosplay είναι το να κατασκευάσεις το κοστούμι from scratch.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έχει, έχουν γίνει 1-2 cοsplay σε παρουσιάσεις Ελληνικού κόμικ (τα χρονικά του Δρακοφοίνικα), αλλά τώρα για anime/manga δεν ξέρω αν θα μαζευτούμε αρκετοί για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν έχω πολλά πράγματα να προσθέσω στο θέμα. http://www.francescadani.com/

Μπορείτε μέχρι και να την κλείσετε. (Για φωτογράφηση. Τουλάχιστον έτσι λέει.)

Link to comment
Share on other sites

Α, αρκετά καλά τα cosplays της κοπέλας , αν και δε κοίταζα ακριβώς τις στολές... :blush:

Αχέμ! Αφού συμβάλουμε, ορίστε και κάτι δικό μου

 

post-471-1138568575.jpg

 

post-471-1138569185.jpg

 

Εγώ πάντως χαλαρά θα πήγαινα σε cosplay εδώ Αθήνα, ξέρω κιόλας τι θα ντυθώ. Αλλά αν περιμένουμε πότε θα γίνει...:albert: (χωρίς το Ε=mc^2)

 

Αν είναι, να δούμε πόσα άτομα, ψήνονται, να το διαδόσουν και να κανονίσουμε κάτι μόνοι μας. Χρειαζόμαστε βέβαια και κάποιο καιρό να φτιάξουμε τα κοστούμια..

Edited by Pilotos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είμαι μέσα, αν και δεν έχω ΙΔΕΑ τι θα ντυνόμουν.

 

Καλά ρε Nienna, τόσες φωτογραφίες έχω από cosplay και είναι όλοι φρικιά! Eσύ που τις βρήκες αυτές τις κοπελιές;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα. Δεν ήξερα ότι υπάρχει και τέτοιο χάπενινκ... και μάλιστα στην Ελλάδα. Αλλά τα κοστούμια θα πρέπει εμείς να τα ράψουμε; με τα ίδια μας τα χέρια; ή μόνο το σχέδιο και να το δώσουμε σε ράφτη; θα έπερνα μέρος πάντως αν ήταν κάπου εδώ κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Τhnx Nienna! Ήδη έγινα φαν της Francesca! Πάντως αν γινόταν τέτοιο event στην Ελλάδα, θα πήγαινα. Χαλαρά

Link to comment
Share on other sites

Atrelegis: Ξέρω να ψάχνω. :p Γι αυτό εξ' άλλου έχω μια τεράαααααστια συλλογή με φωτογραφίες ωραίων υπάρξεων που πολύ θα ήθελες να αποκτήσεις. Μικ!

 

Βάρδουλα: Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέσα είμαι always! Ειδικά έχοντας φτιάξει καμιά 20ρια κουστούμια για θεατρικό και 3-4 για τον εαυτό μου άλλο που δε θέλω! :dancing4dh:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Για να είμαι ειλικρινής... μου τη σπάνε αφάνταστα. Γιατί να ντυθεί κάποιος σαν ένας χαρακτήρας; άντε να πω για την πλάκα αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ..ξέρεις, κάποιοι πληρώνονται κιόλας για να ντυθούν, για διαφήμιση κάποιου προϊόντος κλπ. Εκτός αυτού, τις απόκριες γιατί ντυνόμαστε δηλαδή; Έχει πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..