Jump to content

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

αναρωτιέμαι αν υπαρχει υπηρεσία που να προσφέρει στοιχήματα για το ποιός θα πεθάνει ή ποιος όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα τον πρωτο κυκλο της σειρας και προσφατα αρχισα να διαβαζω το κλας οφ κινγκς το δευτερο βιβλιο. Εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος διακοσιες πριν το τελος, αν και οπως και στη σειρα (οπου νομιζα οτι γινοταν λογω χαμηλου μπατζετ), δεν περιγραφονται καθολου οι μαχες αλλα μαθαινουμε το αποτελεσμα με γραμματα και απο τον Βαρυς. Καλες οι δολοπλοκιες των οικων και τα πισωπλατα μαχαιροματα αλλα χωρις μαχες χανει πολυ. Οι μαχες ειναι ενα απο τα πιο δυνατα στοιχεια του ηρωικου φανταζυ.

 

Παντως ειναι καλυτερο απο το πρωτο και με εξαιρεση καμια εκατοσταρια σελιδες που θα μπορουσαν να λειπουν δεν πλατιαζει ουτε μπλεκει με λεπτομερειες.

 

Με λιγα λογια υπαρχει εξελιξη στην πλοκη, αλλα με εναν ρυθμο που δικαιολογει τσσερα βιβλια συνολο αντε πεντε. τι στο καλο μπορει να γραφει σε εφτα βιβλα οεο??? και ειδικα οταν πηδαει τις μαχες και μαχεται το πηδημα... (γιατι απο αυτα που ειδα στη σειρα περιμενα περισσοτερα πικαντικα στο βιβλιο). Το σιγουρο ειναι οτι ο δευτερος κυκλος θα εχει πολυ υλικο. Για μενα επειδη ο Μαρτιν γραφει καλυτερα απο πολλους αλλους του χωρου θα μπορουσε να βρισκεται κορυφη, αν διορθωνε αυτα που αναφερω παραπανω. και στην τελικη οταν εχεις δρακους στην ιστορια σου, μην μαμας τον αναγνωστη περιγραφοντας του πως τριβονται στο βυζι της νταενερυς. LET THEM BURN!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν κάποιος πάρει τα A feast for crows και A dance with dragons και αλλάξει τα κεφάλαια, κόβοντας μερικές σκηνές βγαίνει ένα αρκετά καλό βιβλίο

fixed

Αυτό είναι τα Matrix Remastaprixate. Τα δύο αυτά τερατουργήματα των 1700 σελίδων σύνολο γίνονταν άνετα δύο βιβλία στις 700 σελίδες αλλά ένα τούβλο 1200 σελίδων με τίποτα.

Γιατι απο 2 βιβλια 1700 σελιδων να γινει ενα 1200??!Αφου γραφει βιβλια 1700 σελιδων κι αυτο το υποθετικο που λεω εγω -το "A feast with dragons" ξερω γω:lol:- θα επρεπε να εχει τουλαχιστον 1700 σελιδες.Στην τελικη δεν χρειαζεται να κοψει τιποτα ουσιαστικα.Και μονο απο τη Βορα μπορει να κοψει τα 3/4 του βιβλιου ανετα.Και το μισο feast κι οριστε ενα καλο βιβλιο.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα τον πρωτο κυκλο της σειρας και προσφατα αρχισα να διαβαζω το κλας οφ κινγκς το δευτερο βιβλιο. Εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος διακοσιες πριν το τελος, αν και οπως και στη σειρα (οπου νομιζα οτι γινοταν λογω χαμηλου μπατζετ), δεν περιγραφονται καθολου οι μαχες αλλα μαθαινουμε το αποτελεσμα με γραμματα και απο τον Βαρυς. Καλες οι δολοπλοκιες των οικων και τα πισωπλατα μαχαιροματα αλλα χωρις μαχες χανει πολυ. Οι μαχες ειναι ενα απο τα πιο δυνατα στοιχεια του ηρωικου φανταζυ.

 

O πρωτος κύκλος κοστισε 60.000.000$, για τ.σειρά ειναι μεγάλο μπατζετ.

Για τις μάχες συμφωνώ 1000%.Θα ανέβαινε πολλα σκαλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

George R.R. Martin has been named USA Today‘s 2011 Author of the Year. The honor comes, in no small part, thanks to the increase in popularity of his Song of Ice and Fire series after the HBO series Game of Thrones. The books, already hits, have skyrocketed to bestseller fame thanks to the HBO publicity; his latest installment, A Dance With Dragons, hit number one on the USA Today list (a first for Martin).

 

For more, see the USA Today post.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το κόμικ "Περιπλανώμενος Ιππότης" που βασίζεται σε δουλειά του Martin:

 

http://www.anubis.gr/books.asp?BID=735

 

και το βρήκα πολύ καλό, πολύ ωραίο σχέδιο, ωραία ιστορία, αν και κάπου χάθηκα λίγο με τα ονόματα και τα γενεαλογικα δεντρα.

Αναφέρεται σε γεγονότα που συνέβησαν κάποιες δεκαετίες πριν τα γεγονότα του A song of fire and ice. Μόνο που δεν είμαι σίγουρος αν έχει βγει (ή πρόκειται να βγει) και συνέχεια. Έχει κανείς υπόψιν του τιποτα για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο άνθρωπός σου :) Λοιπόν, το Hedge Knight ξεκίνησε από κανονική νουβέλα του Μάρτιν, και έχει δύο συνέχειες. Η δεύτερη λέγεται The Sworn Sword και έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά κανονικά ως νουβέλα, στην ανθολογία Θρύλοι Τόμος Β της Anubis. Η τρίτη δυστυχώς δεν έχει μεταφραστεί ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα του ο Μάρτιν δημοσίευσε και 1 κεφάλαιο που δεν έβαλε στο Dance with Dragons οπότε θα κολλήσει στο επόμενο βιβλίο.

 

Για όσους ενδιαφέρονται:

http://www.georgerrmartin.com/if-sample.html

 

 

αν και δεν λέει τίποτα συγκλονηστικό. Τι περίεργο για το συγκεκριμένο βιβλίο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

@ trillian: ευχαριστώ, θα το ψαξω στα αγγλικα.

 

Επίσης διάβασα και το κεφαλαιο που ανέβασε ο Martin, μου άρεσε, παρότι δεν είχε κάτι συγκλονιστικό. Πήραμε μια τζούρα! Αλήθεια, ποτε υποτίθεται οτι θα κυκλοφορήσει, ξέρουμε?

Link to comment
Share on other sites

@ trillian: ευχαριστώ, θα το ψαξω στα αγγλικα.

 

Επίσης διάβασα και το κεφαλαιο που ανέβασε ο Martin, μου άρεσε, παρότι δεν είχε κάτι συγκλονιστικό. Πήραμε μια τζούρα! Αλήθεια, ποτε υποτίθεται οτι θα κυκλοφορήσει, ξέρουμε?

 

Με τον ρυθμό που γράφει και αν το H.B.O δεν του κάνει κόνξες το βλέπω κατά το 2016. Ας ελπίσουμε όλοι να χαλάσει η τηλεόραση του και αντί για αγώνες, να δει λίγο και την οθόνη του υπολογιστή του, έτσι για αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

^^

Ω, ναι είναι ο κατάλληλος παραμυθάς για τα παιδιά!!:p

 

Θα συμφωνήσω με τον Ιούλιο Καίσαρα πιο πάνω, ότι θα ήταν πολύ καλύτερα αν έκανε λιγότερες δημόσιες σχέσεις-ταξίδια-συνεντεύξεις και έγραφε λιγουλάκι παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Λατρεύω Martin!Το λέω και θα το ξαναλέω.Ο άνθρωπος είναι κορυφή σε αυτό που κάνει.Το αποδεικνύουν τα βραβεία που έχει πάρει,οι πωλήσεις των βιβλίων του.Μην ξεχνάνε κιόλας αυτοί που τον κράζουν πως δεν γράφει απλώς ένα παραμύθι αλλά την μεσαιωνική ιστορία μιας φανταστικής Αγγλίας.Είναι γνωστό ότι έχει εμπνευστεί από τον Πόλςμο των Ρόδων και έχει πάρει όλη την ίντριγκα,την δολοπλοκία,τις φιλοδοξίες που είχαν οι μονάρχες σε εκείνη την περίοδο της ιστορίας.Βέβαια ίσως να το έχει παρακάνει με το σεξ κάνωντας σε να σκέφτεσαι<<τι στο καλό,άλλη δουλειά δεν έχουν αυτοί οι ευγενείς πέρα από το να πολεμάνε και να κάνουν ότι κάνουν;>>Ειδικά αυτός ο Theon,έλεος τι να πω;

 

Ο Jon πάντως είμαι σίγουρος ότι είναι ο Azor Ahai αναγενημένος,αν και ο Martin ξέρει πολύ καλά να σε ξαφνιάζει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ο Jon πάντως είμαι σίγουρος ότι είναι ο Azor Ahai αναγενημένος,αν και ο Martin ξέρει πολύ καλά να σε ξαφνιάζει.

 

 

My two pennies on Beric Dondarion

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ο Jon πάντως είμαι σίγουρος ότι είναι ο Azor Ahai αναγενημένος,αν και ο Martin ξέρει πολύ καλά να σε ξαφνιάζει.

 

 

My two pennies on Beric Dondarion

 

Τι να πω;Ο καθένας έχει τις απόψεις του.

Link to comment
Share on other sites

 

Ο Jon πάντως είμαι σίγουρος ότι είναι ο Azor Ahai αναγενημένος,αν και ο Martin ξέρει πολύ καλά να σε ξαφνιάζει.

 

 

My two pennies on Beric Dondarion

 

Τι να πω;Ο καθένας έχει τις απόψεις του.

 

Απλά τα πράγματα.

Ότι έχει πει για χαρακτηριστικό του Azor Ahai η Melissandre, το έχει ο Beric. Ειδικά το φλεγόμενο σπαθί.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ο Jon πάντως είμαι σίγουρος ότι είναι ο Azor Ahai αναγενημένος,αν και ο Martin ξέρει πολύ καλά να σε ξαφνιάζει.

 

 

My two pennies on Beric Dondarion

 

Τι να πω;Ο καθένας έχει τις απόψεις του.

 

Απλά τα πράγματα.

Ότι έχει πει για χαρακτηριστικό του Azor Ahai η Melissandre, το έχει ο Beric. Ειδικά το φλεγόμενο σπαθί.

 

Ναι,αλλά ο Jon σε ένα από τα βιβλία είδε όνειρο πως πολεμάει τους Others με ένα κόκκινο ξίφος που καίει στα χέρια του.Άρα είναι σχεδόν σίγουρο ότι είναι ο Azor Ahai. Edited by Witch King of Angmar
Link to comment
Share on other sites

 

Ο Jon πάντως είμαι σίγουρος ότι είναι ο Azor Ahai αναγενημένος,αν και ο Martin ξέρει πολύ καλά να σε ξαφνιάζει.

 

 

My two pennies on Beric Dondarion

 

Τι να πω;Ο καθένας έχει τις απόψεις του.

 

Απλά τα πράγματα.

Ότι έχει πει για χαρακτηριστικό του Azor Ahai η Melissandre, το έχει ο Beric. Ειδικά το φλεγόμενο σπαθί.

 

Ναι,αλλά ο Jon σε ένα από τα βιβλία είδε όνειρο πως πολεμάει τους Others με ένα κόκκινο ξίφος που καίει στα χέρια του.Άρα είναι σχεδόν σίγουρο ότι είναι ο Azor Ahai.

Το μόνο όνειρο του Jon που θυμάμαι είναι με το λύκο. Προσωπικά αν είναι αυτός ο Azor Ahai θα ξενερώσω. Μη σου πω πως

δεν θα με χαλούσε αν πέθανε τελικά στο τέλος του 5

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ο Jon πάντως είμαι σίγουρος ότι είναι ο Azor Ahai αναγενημένος,αν και ο Martin ξέρει πολύ καλά να σε ξαφνιάζει.

 

 

My two pennies on Beric Dondarion

 

Τι να πω;Ο καθένας έχει τις απόψεις του.

 

Απλά τα πράγματα.

Ότι έχει πει για χαρακτηριστικό του Azor Ahai η Melissandre, το έχει ο Beric. Ειδικά το φλεγόμενο σπαθί.

 

Ναι,αλλά ο Jon σε ένα από τα βιβλία είδε όνειρο πως πολεμάει τους Others με ένα κόκκινο ξίφος που καίει στα χέρια του.Άρα είναι σχεδόν σίγουρο ότι είναι ο Azor Ahai.

Το μόνο όνειρο του Jon που θυμάμαι είναι με το λύκο. Προσωπικά αν είναι αυτός ο Azor Ahai θα ξενερώσω. Μη σου πω πως

δεν θα με χαλούσε αν πέθανε τελικά στο τέλος του 5

 

Κακίες!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω διαβάσει τα δυο βιβλία της σειράς, ο Μάρτιν ξέρει πως να κρατάει τον αναγνώστη! είμαι εντυπωσιασμένος, έχω κάνει πολλές υποθέσεις για το τέλος, αλλά ποτέ μην είσαι σίγουρος με αυτόν τον συγγραφέα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τα δυο βιβλία της σειράς, ο Μάρτιν ξέρει πως να κρατάει τον αναγνώστη! είμαι εντυπωσιασμένος, έχω κάνει πολλές υποθέσεις για το τέλος, αλλά ποτέ μην είσαι σίγουρος με αυτόν τον συγγραφέα!

 

διαβασε επειγοντως το 3ο. ειναι το καλυτερο απο ολα μεχρι τωρα και απλα δεν θα πιστευεις την εξελιξη

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τα δυο βιβλία της σειράς, ο Μάρτιν ξέρει πως να κρατάει τον αναγνώστη! είμαι εντυπωσιασμένος, έχω κάνει πολλές υποθέσεις για το τέλος, αλλά ποτέ μην είσαι σίγουρος με αυτόν τον συγγραφέα!

 

διαβασε επειγοντως το 3ο. ειναι το καλυτερο απο ολα μεχρι τωρα και απλα δεν θα πιστευεις την εξελιξη

 

Θα δεκτώ την συμβουλή σου και θα το αγοράσω μέσα στην βδομάδα! Μόνο ο τίτλος με προϊδεάζει για μεγάλη σφαγή!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τα δυο βιβλία της σειράς, ο Μάρτιν ξέρει πως να κρατάει τον αναγνώστη! είμαι εντυπωσιασμένος, έχω κάνει πολλές υποθέσεις για το τέλος, αλλά ποτέ μην είσαι σίγουρος με αυτόν τον συγγραφέα!

 

διαβασε επειγοντως το 3ο. ειναι το καλυτερο απο ολα μεχρι τωρα και απλα δεν θα πιστευεις την εξελιξη

 

Θα δεκτώ την συμβουλή σου και θα το αγοράσω μέσα στην βδομάδα! Μόνο ο τίτλος με προϊδεάζει για μεγάλη σφαγή!

 

 

 

 

ειναι 2 τομοι στα ελληνικα . ο πρωτος ειναι καλος. ο δευτερος αστα να πανε. θα χασεις την μπαλα. δεν θελω να ριξω spoilers αλλα τι ναπω επος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

2/4/2012 ο δευτερος τομος του χορου των δρακων στα ελληνικα για οσους ενδιαφερονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to George R. R. Martin
  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..