Jump to content

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Οποτε Νιχιλιο θα πρεπει να κλεψεις τον Βαρδο.Τωρα ισως ειναι ηδη στη βιβλιοθηκη του οποτε θα σου στειλω σε ΡΜ εναν καταλογο με βιβλια του που θελω να μου(του) κλεψεις.

Αληθεια,εχει αρχισει το επομενο,το εχει προχωρησει;

Εχω κολλησει στα 2 πρωτα γιατι δεν βρισκω το τριτο στο Βολο.Θα κανω μια ερευνα απο Δευτερα και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και το amazon δεν κάνει καμιά προσφορά για όλα τα βιβλία μαζί, δυστυχώς!

 

Το Amazon δεν κάνει ποτέ προσφορές σε πακέτα βιβλίων (μάλλον πρέπει να πάρει μαθήματα από τον Λιάκο). Απλά, προτείνει κάποια βιβλία που πάνε μαζί, συνήθως δε υπάρχει και μια αρχική έκπτωση σε αυτά. Αλλά δεν πάει παρακάτω.

 

Στο θέμα των εκδόσεων τώρα: υπάρχει η αγγλική και η αμερικάνικη έκδοση. Η πρώτη είναι και αυτή που βρίσκεται συνηθέστερα στην Ελευθερουδάκη. Έχει μικρό μέγεθος και γραμματοσειρά, τα δε εξώφυλλα των βιβλίων είναι σε φάση οικοσήμων (όχι και κάτι ιδιαίτερο αν θέλετε τη γνώμη μου). Η αμερικάνικη έκδοση έχει τα ίδια εξώφυλλα με αυτά της έκδοσης του Anubis. Γενικά, είναι ωραίες εικόνες (αν και δε μου αρέσει ο Stannis στο εξώφυλλο του δεύτερου τόμου, σαν λιμοκοντόρο τον έχουν κάνει! Stannis ρε μούτρα!). Επίσης, απ'όσο ξέρω, hardback υπάρχουν μόνο στην αμερικάνικη έκδοση. Όποιος ψάχνει επομένως για βιβλία με σκληρό εξώφυλλο, ας πάει στο αμερικάνικο Amazon κι ουχί στο άγγλικο.

 

Τώρα, αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ο σκληρόδετος καινούριος τόμος έχει εξώφυλλο "αγγλικής" τεχνοτροπίας. Βέβαια, το Amazon δε φημίζεται για την ακρίβεια των εικόνων που έχει στο site του, οπότε θα το εκτιμούσα αν ο Βάρδος μπορούσε να μας το επιβεβαιώσει αυτό!

 

Ειρήσθω εν παρόδω, σήμερα έφτασε στα χέρια μου και ο δεύτερος τόμος... hardback εννοείται!

:thmbup:

 

Υ.Γ.1: Ξέχασα να αναφέρω μια ακόμα διαφορά της αγγλικής με της αμερικάνικης έκδοσης: το τρίτο βιβλίο στην αγγλική version έρχεται σε δυο τόμους, στην αμερικάνικη μόνο σε έναν (ο οποίος φαντάζομαι ότι θα είναι εντελώς κτήνος... όπου να'ναι θα μου έρθει κι αυτός!).

 

Υ.Γ.2: Βάρδε, η υπογραφή στον τόμο που έχεις είναι σκαλιστή στο εξώφυλλο ή με μελάνι;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις από το A Feast for Crows.

 

Κατ'αρχήν, μη φοβάστε, δεν έχει spoilers.

 

Έχω διαβάσει κάπου 90 σελίδες ως τώρα, που είναι πολλές, αν σκεφτεί κανείς ότι αυτό τον καιρό είμαι λιωμένος και τα μάτια που κάπως έτσι: :eek:

 

Μέχρι στιγμής, είναι πολύ καλό. Αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο, φυσικά.

 

Το βιβλίο έχει, συνολικά, 680 σελίδες: μεγάλες σελίδες του hardcover. Αυτό είναι μικρό μέγεθος για Martin, νομίζω. Ωστόσο, η ιστορία δεν είναι σφαιρική, πράγμα που λέει κι ο ίδιος ο Martin μέσα στο βιβλίο. Λείπουν κάμποσοι χαρακτήρες, όπως Jon, Daenarys, Tyrion. (Σοκ: Λείπει ο Tyrion, γαμώ την τρέλα! :o) Το βιβλίο επίκεντρώνεται στα γεγονότα γύρω από το Kings Landing, τα Iron Isles, και το Dorn. Υπάρχουν δύο καινούργιες οπτικές γωνίες. Τη μία σίγουρα την ξέρετε, γιατί είχε βάλει ο Martin απόσπασμα στο site του. Είναι η Cersei. Η άλλη είναι η Brienne. Όσοι έχετε διαβάσει το A Storm of Swords θα θυμάστε ότι--

 

(spoiler για A Storm of Swords)

 

 

--ο Jaime την είχε στείλει σε ένα quest κατά το τέλος του βιβλίου: να βρει τη Sansa. Γι'αυτό το quest διαβάζουμε τώρα.

 

 

Επίσης, στο βιβλίο αυτό έγινε κάτι που με εξέπληξε. Ο Martin πετάει τυχαίες οπτικές γωνίες, για να μας δείξει τι γίνεται σε άλλα μέρη του Westeros. Έτσι, πχ, υπάρχουν κεφάλαια με τίτλους, The Prophet, The Captain of the Guard, κτλ. Είναι όλα one-shot, απ'ό,τι έχω καταλάβει. Μια ΟΓ που δε θα ξαναεμφανιστεί στο βιβλίο.

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι το ύφος του Martin έχει, πλέον, γίνει πιο βαρύ απ'ό,τι συνήθως. Γράφει περισσότερες λεπτομέρειες και, γενικά, η ιστορία κινείται πιο αργά. Υπάρχει ένα κεφάλαιο, πχ, που τρώει 15 σελίδες για να μας πει ότι η Brienne έφτασε ένα πανδοχείο και μετά έφυγε...

 

Γενικώς, το βιβλίο επικεντρώνεται στους Cersei, Jaime, Samwell, Brienne, Arya, συν διάφορες τυχαίες ΟΓ και ένα μόνο (αν είδα καλά) κεφάλαιο με τη Sansa.

 

Όπως και νάχει... το περίμενα τόσο καιρό. Το τρώω σαν λύκος. It's fucking θεϊκό! :)

 

 

Βέβαια, το Amazon δε φημίζεται για την ακρίβεια των εικόνων που έχει στο site του, οπότε θα το εκτιμούσα αν ο Βάρδος μπορούσε να μας το επιβεβαιώσει αυτό!

 

Αυτά που έχω λάβει εγώ από Amazon είναι ίδια με την εικόνα που είδα. Πάντως, ναι, αν δεν έχει διαθέσιμο αυτό που δείχνει στην εικόνα, μπορεί να σου στείλει και κάποιο άλλο.

 

Υ.Γ.2: Βάρδε, η υπογραφή στον τόμο που έχεις είναι σκαλιστή στο εξώφυλλο ή με μελάνι;

 

Σκαλιστή.

Link to comment
Share on other sites

Αχά. Σκαλιστή υπογραφή έχει και ο δικός μου τόμος (τον οποίο τον αγόρασα πολύ καιρό μετά την κυκλοφορία του!). Επομένως, μάλλον είναι κάτι στάνταρντ για τις hardback εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ω ΘΕΟΙ! ΒΙΒΛΙΟ ΧΩΡΙΣ TYRION?! Πρέπει να περιμένουμε δλδ μέχρι το A Dance of Dragons?! :( Δεν πειράζει όμως! Είμαι σίγουρος οτι θα είναι Θεϊκο όπως και τα υπόλοιπα! :D

 

Αυτό που μου κάνει φοβερή εντύπωση είναι πως βιβλίο ενός Αμερικάνου συγγραφέα βγαίνει στην αγορά πρώτα στην Ευρώπη και μετά στην Αμερική! ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ! Και η διαφορά ειναι μεγάλη! 3 εβδομάδες! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΣΟ! ΑΛΗΤΕΙΑ! :p

 

ps: Ποτε είπαμε οτι βγαίνει το A Dance of Dragons? :p

Link to comment
Share on other sites

Αχά. Σκαλιστή υπογραφή έχει και ο δικός μου τόμος (τον οποίο τον αγόρασα πολύ καιρό μετά την κυκλοφορία του!). Επομένως, μάλλον είναι κάτι στάνταρντ για τις hardback εκδόσεις.

 

Το A Feast for Crows δεν έχει υπογραφή.

 

ps: Ποτε είπαμε οτι βγαίνει το A Dance of Dragons? :p

 

Απ'ό,τι λέει, σε ένα χρόνο. Θα δούμε, όμως. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

X8es agorasa to Feast for crows! Megalh porwsis! :D 8a to arxisw shmera!

 

2-3 mono parathrhseis....H ekdosh einai pragmatika kalh. H poiothta twn selidwn apisteuth. Apla ta hardcover mou thn dinoun afadasta :( To sklhro e3wfulo me enoxlei para polu (kai ti den 8a edina na htan me malako e3wfulo kai to fantasy artwork pou eixan ta prohgoumena tria). Einai arketa ews polu varu me apotelesma tis wres pou 8a h8ela na diavasw sto leoforeio h sto metro na einai sxedon adunato... Pragmatika kalh ekdosh kai teleio gia na ebloutiseis thn omorfh vivlio8hkh sou, alla akoma kai gia to spiti den einai 'euxristo' sto diavasma...Kalws h kakws m'aresoun oi paperback h toulaxiston me malako e3wfulo ekdoseis.

 

Den 3erw gia esas pou to kanate pre-Order (isws eprepe na to kanw kai egw) alla h timh thn hmera pou bghke (se diafora me thn pre-order timh) einai PARA polu megalh, den to perimena... Meta apo forous kai istories to agorasa gia 40.66 Kanadezika dollaria (peropou 29 euro, 9 euro perisotero apo thn timh gia pre-Order)...Oxi oti me apasxolei idietera apla apo periergia to anaferw...Alh8eia esas poso sas kostise? :)

Edited by Lord Ariakas
Link to comment
Share on other sites

Το διαβάζω κι εγώ αυτές τις μέρες. Τα σχόλια περιττεύουν - δεν είναι απλά καλό, είναι ΤΕΛΕΙΟ. Ρουφάω κάθε σελίδα και το ευχαριστιέμαι. Α ρε μάστορα Martin... :mf_bookread:

 

Den 3erw gia esas pou to kanate pre-Order (isws eprepe na to kanw kai egw) alla h timh thn hmera pou bghke (se diafora me thn pre-order timh) einai PARA polu megalh, den to perimena... Meta apo forous kai istories to agorasa gia 40.66 Kanadezika dollaria (peropou 29 euro, 9 euro perisotero apo thn timh gia pre-Order)...Oxi oti me apasxolei idietera apla apo periergia to anaferw...Alh8eia esas poso sas kostise?

 

17 ευρώ σύνολο (έξοδα αποστολής δεν είχε).

Link to comment
Share on other sites

:eek: sovara re Rikochet?! LOL! Apathloi oi Kanadoi? :o :p Ti ekdosh einai re c esena?! Me sklhro e3wfulo h me to malako opws htan ta 3 prohgoume? Poio e3wfullo exeis? An den kanw la8os einai 2...Egw exw auto:

 

0553801503_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το τελείωσα εδώ και κάποιες μέρες το Feast, αλλά δεν αξιώθηκα να γράψω τίποτα, ως τώρα. Κατ'αρχήν, ήταν γαμάτο, αλλά τα ευκόλως εννοούμε παραλείπονται, οπότε πάμε στα άλλα. :)

 

Σε αυτό το βιβλίο μού φάνηκε ότι γίνονται πολύ λιγότερα πράγματα σε σχέση με τα άλλα. Πχ, θυμάμαι που στο Game of Thrones, μέσα στις πρώτες 100 σελίδες είχε γίνει ο χαμός. Αυτό, απλά, δεν συμβαίνει στο Feast for Crows. Η πλοκή κινείται αργά. Όχι τόσο αργά όσο, ας πούμε, του Jordan. Αλλά για Martin, ναι, πηγαίνει αργά. Ωστόσο, δε σου δίνει την εντύπωση ότι σέρνεται, και, για να είμαι ειλικρινής, ευχαριστήθηκα κάθε σελίδα, κάθε παράγραφο, που διάβασα.

 

Και το τέλος, ω, ναι, το τέλος, ήταν όλα τα λεφτά!

 

Βέβαια, όταν το καλοσκεφτείς, νηφάλια, παρατηρείς ότι κάποια πράγματα δε δένουν από άποψη πλοκής, ή είναι πολύ τυχαία.

 

Ακολουθούν ΣΟΒΑΡΑ SPOILERS. Μην τα διαβάσετε αν δεν έχετε διαβάσετε το βιβλίο. Μιλάνε για το τέλος.

 

SPOILER Οι συναντήσεις που είχε η Brienne μού φάνηκαν πολύ τυχαίες. Συνέχεια έπεφτε πάνω στους "περίεργους", μέχρι που στο τέλος έπεσε πάνω στους πιο περίεργους απ'όλους. Αν ακολουθούσε κάποια στοιχεία, θα ήταν καλύτερα. Θα έδειχνε ότι προσπάθησε για να φτάσει κάπου. Έτσι όπως είναι, τα πράγματα ήταν πολύ τυχαία. Btw, δεν πιστεύω ότι είναι νεκρή, και η Catelyn με σόκαρε. Τερατώδες. :o

 

Όταν φυλάκισαν τη Cersei, ε, δεν μπορώ να το πιστέψω ότι, ξαφνικά, όλοι την παράτησαν και κανείς δεν πήγε να τη βοηθήσει. Λογικά, θα έμπαινε η βασιλική φρουρά εκεί μέσα και θα τα έκανε όλα λίμπα. Αλλά, επειδή είναι τόσο μεγάλη σκύλα σε όλο το βιβλίο, δεν μπορείς παρά να ευχαριστηθείς απείρως αυτό το τέλος. Μπλέχτηκε στα ίδια της τα δίχτυα. Sweet. :devil2:

 

Επίσης, ούτε ο Jaime πιστεύω πως θα έριχνε έτσι αδιάφορα το μήνυμά της στις φλόγες. Ναι μεν είχαν μεσολαβήσει διάφορα, αλλά, και πάλι, δε θα ενδιαφερόταν καν να δει τι γίνεται; Τέσπα, ίσως στη συνέχεια να δούμε και περισσότερα, βέβαια... ΤΕΛΟΣ SPOILER

 

Κατά τα άλλα, τι να πω; Απίστευτο. Θέλω κι άλλο. Θέλω κι άλλο. Θέλω κι άλλο!

 

Και θέλω να μάθω τι γίνεται παρακάτω. Αυτό ήταν πολύ μικρό και πολύ λίγο!

 

 

Ο δαίμων του φόρουμος χτύπησε και τα γαμημένα τα spoiler tags δε δουλεύαν κανονικά. Αργκχ. Ο Σάπιος πρέπει να φταίει :Ρ

Edited by Bardos
Link to comment
Share on other sites

Βάρδε, μη ξεχνάς ότι διάβασες μισό βιβλίο και ότι πολλά τυχαία πράγματα μπορεί να εξηγούνται στο επόμενο βιβλίο της σειράς.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι προς το τέλος...Για να πω την αλήθεια στo πρωτο μισό του βιβλίου είχα ξενερώσει αφάνταστα. Θα εξηγήσω το γιατί αφου όμως πω οτι η γραφή του Martin σ'αυτό το βιβλίο έχει πραγματικά βελτιωθεί! Ήταν που ήταν καλή τωρα είναι φανταστική...Ανανεομένος Martin! Η ανανέωση είναι πάντα καλή :)

 

Παρ'ολα αυτά έπιασα τον εαυτό μου να διαβάζει τα κεφάλαια γρήγορα πιο πολυ για να τα τελειώσω και όχι λόγω ενδιαφέροντος. Μου φάνηκε πολυ περίεργο που υπήρχαν πολλά ανούσια πράγματα που το μόνο που έκαναν ήταν να κουράζουν. Επίσης νέοι κύριοι χαρακτήρες στο 4ο βιβλίο μιας σειράς μου φαίνεται αρκετά τραβηγμένο. ΑΛΛΑ εντάξει το καταλαβαίνω οτι αυτό το βιβλίο είχε σκοπό ο Martin να το εκδώσει πακέτο με το Dance of Dragons πράγμα που σημαίνει οτι όλα αυτά θα ήταν ασύμαντα μιας και το βιβλιο μπορεί (κατ'εμένα πάντα) να είχε βαρετό πρόλογο αλλά μετα θα λυτρωνόμασταν :p

 

Μετα το μισό πρώτο μέρος όμως έχω εξαστιαστεί όπως όταν διάβαζα τα 3 προηγούμενα και ακόμα περισόττερο.

 

Έχω ακόμα καμια 100αρια σελίδες και πραγματικά το τέλος περιμένω (?!) να είναι άψογο!

 

Γενικώς πιστεύω οτι αυτό το βιβλίο, που όπως είπε ο Bardos δεν είχε τρομερές εξελίξεις στην πλοκή, οτι είναι ενας πρόλογος για το Dance of Dragons που όπως δείχνουν τα πράγματα θα είναι και το καλύτερο βιβλίο του Martin :D Για να δούμε...

 

υγ: Τα spoilers σου Barde δεν τα διάβασα, θα τα διαβάσω αφού τελειώσω το βιβλίο.

 

υγ#2: Το βιβλίο σας φάνηκε μικρότερο απο τα άλλα ή όχι?Απο τον αριθμό των σελίδων δεν μπορώ να κρίνω μιας και τα υπόλοιπα τα έχω σε Paperback.

Edited by Lord Ariakas
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι μικρότερο από το Storm of Swords. Αλλά νομίζω ότι πρέπει νάναι μικρότερο κι από τα άλλα. Δηλαδή, σε hardback είναι 680 σελίδες' άντε να είναι 800 (το πολύ) σε μαλακό εξώφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

:crybaby: Το τελείωσα και εγώ! Το τέλος ήταν όλα τα λεφτά! Συμωνω 100% με όλα αυτα που είπες Barde

 

SPOILER: ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤE ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΤΟΥ FEAST FOR CROWS

 

 

 

Δεν νομίζω να το πέταξε το γράμμα ο Jaime απο αδιαφορία, πιστεύω οτι το πέταξε για να μην βγεί "βρώμα" και υπάρχουν αποδείξεις... Αν και δεν στέκει πολυ σαν σκέψη...Χμου, δεν ξέρω :p

 

Και εμένα λιγο-πολυ το πως εξελίχτηκε η ιστορία με την Brienne μου φάνηκε περίεργη. Always imho, παραπάνω που ανέφερα οτι υπήρχαν κεφάλαια ανούσια? Ε της Brienne ήταν σαφώς τα περισόττερα...Γίνονταν τα ιδια και τα ιδια χωρις να επηρεάζει κάποιον ή κάτι

 

Το ιδιο με ενόχλησε και η όλη ιστορία με τους Kraken! :p

 

Παρ'ολα αυτα όμως απο το μέση του βιβλίου και μετα ήταν ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΤΑΤΟ! Sam, Cercei και Jaime εδωσαν ρέστα!

 

Με το μπαρδόν κι όλας αλλά η Cercei συμπεριφερόταν σαν ανέραστη γυναίκα που της δώθηκε ευκαιρία στην εξουσία και τα σκάτωσε! ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ σαν χαρακτήρας, παρα πολυ καλα δουλεμένη :D

 

RIDE ON MARTIN! :D

 

 

 

/SPOILER

Edited by Lord Ariakas
Link to comment
Share on other sites

SPOILER: ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤE ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΤΟΥ FEAST FOR CROWS

 

Με το μπαρδόν κι όλας αλλά η Cercei συμπεριφερόταν σαν ανέραστη γυναίκα που της δώθηκε ευκαιρία στην εξουσία και τα σκάτωσε! ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ σαν χαρακτήρας, παρα πολυ καλα δουλεμένη :D

 

Και γενικώς, η Cersei σε αυτό το βιβλίο ήταν λιγάκι "μαζεμένη", αν σκεφτείς τα όργια που έκανε στα προηγούμενα. Δλδ, όλο αυτό τον καιρό είχε πάει μόνο με την κ. Merryweather και μία φορά με τον Kettleblack; :shock: That's simply not Cersei.

 

Το ολικό αποτέλεσμα, βέβαια, ήταν θεϊκό.

Link to comment
Share on other sites

SPOILER

 

 

ΑχΑχαχα! Ναι! Αλλά να σου πω την αλήθεια άλλη χάρη είχε όταν τα έκανε στο παρασκήνιο και άλλη χάρη είχε τώρα που ήταν Queen Regent...

 

ps: Ξέχασες την φίλη μου την Taena :p

 

 

SPOILER

Edited by Lord Ariakas
Link to comment
Share on other sites

SPOILER

 

ΑχΑχαχα! Ναι! Αλλά να σου πω την αλήθεια άλλη χάρη είχε όταν τα έκανε στο παρασκήνιο και άλλη χάρη είχε τώρα που ήταν Queen Regent...

 

ps: Ξέχασες την φίλη μου την Taena :p

SPOILER

 

Μα αυτή είναι η κ. Merryweather. :)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθόντας να ξεπεράσω τα καλά σας λογία για το βιβλίο που με προτρέπουν να τρέφομαι με μακαρονία ολή την βδομάδα , η αγγλική έκδοση

απο το amazon βγαίνει στα 16 e χωρίς τα μεταφορικά .

Link to comment
Share on other sites

SPOILERS for A Feast for Crows

 

*

*

*

Στο τέλος, ο Jaime βλέπει μια γυναίκα στον ύπνο του. Ποια νομίζετε ότι είναι; Εγώ πιστεύω ότι είναι η νεκρή του μητέρα, χωρίς να είμαι και σίγουρος, βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

 

Χεχε και εγώ η μητέρα του πιστεύω οτι είναι γιατι αρχικά λέει: "I'm a knight" he told her, "and Cercei is a queen" πραγμά που δείχνει οτι η γυναίκα είναι οικείο πρόσωπο.

Και παρακατω λεει: Jaime called after her, but already she was moving away, her skirt whispering lullabies as it brushed across the floor. Don't leave me, he wanted to call but of course she'd left them long ago.

 

Νομίζω η bold τα εξηγεί όλα. Παρ'ολα αυτά πριν φτάσω σ'αυτο το σημείο πιστεύα οτι είναι η Mother (θεότητα) Χωρις κάποιο συγκεκριμένο λόγο.

 

Edited by Lord Ariakas
Link to comment
Share on other sites

Ναι η μάνα του ήταν, έκτος των άλλων την περιγράφει ως όμορφη, ξανθιά, τα χαρακτηριστικά των Lannister δηλαδή, συν το γεγονός ότι φαίνεται να ξέρει καλά τον Tywin.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ. Το ξεκίνησα την Δευτέρα και το τελείωσα πριν απο λίγα λεπτά, 2:30 ξημερώματα Παρασκευής. Πολύ πιο γρήγορα από τα υπόλοιπα βιβλία... βοήθησε βέβαια το ότι είναι μικρότερο από τα προήγουμενα και ότι το διάβασα σε ηλεκτρονική μορφή... όσο ωραία κι αν είναι τα βιβλία, οι γραμματοσειρές στα ASoIaF είναι τόσο μικρές που δεν μπορείς να διαβάσεις πάνω από 2 κεφάλαια χωρίς να σε πιάσει πονοκέφαλος.

 

Εντυπώσεις; Εντάξει, τι να λέμε τώρα, τα αυτονόητα; Είναι απόλαυση. Και πέρα από όλα τα άλλα που συνήθως επαινούμε στα έργα του Μάρτιν, τους χαρακτήρες, τις ρεαλιστικές καταστάσεις, τις ανατροπές, για μένα έλαμψε πάρα πολύ σε αυτό το βιβλίο το χιούμορ του. Έπιασα πολλές φορές τον εαυτό μου να γελάει με τις ατάκες και τις σκέψεις των χαρακτήρων, και σκεφτείτε ότι έλειπε από το βιβλίο ο πιο πνευματώδης και ειρωνικός χαρακτήρας του, ο Tyrion δηλαδή. Το μόνο ψιλοπαράπονο είναι ότι αφήνει υπερβολικά πολλά cliffhangers για τους περισσότερους χαρακτήρες του, τα οποία μάλιστα δεν θα απαντηθούν στο επόμενο βιβλίο αλλά στο μεθεπόμενο, έτσι η αναμονή θα είναι μεγάλη.

 

Spoilers άλλη μέρα, το κεφάλι μου βουίζει τώρα...

 

Edit: Πώπω, επισκέφτηκα τα boards των βίβλιων και ήδη ανακάλυψα 2 MAJOR PLOT TWISTS που μου ξέφυγαν τελείως... Α ρε Μάρτιν μάστορα, σε παραδέχομαι!

 

Τα twists:

 

 

Ο χαρακτήρας Alleras the Sphinx που εμφανίζεται στον πρόλογο και το τελευταίο κεφάλαιο του βιβλιού: O Maester Aemon έλεγε "The sphinx is the riddle" γιατί άραγε; Χμμμ, γρίφος... το όνομα... Alleras... ανάποδα... Sarella! Η Sand Viper που λείπει από το Dorne είναι στο Οldtown μεταμφιεσμένη σε άντρα! Θέλει να γίνει η πρώτη "μαστόρισα" ή να ανακαλύψει κάτι;

 

Ο Sandor είναι ζωντανός. Αυτό προκύπτει όχι μόνο γιατί λογικά αυτός θα πρέπει να αντιμετωπίσει τον αδελφό του που θα μετατρέψει σε Frankestein (ή Gregorstein) o Qyburn, αλλά γιατί τον βλέπουμε! Στο νησί με τους καλόγερους, είναι ο νεκροθάφτης. "...they passed a lichyard where a brother bigger than Brienne was struggling to dig a grave. From the way he moved, it was plain to see that he was lame. As he flung a spadeful of the stony soil over one shoulder, some chanced to spatter against their feet. “Be more watchful there,” chided Brother Narbert. “Septon Meribald might have gotten a mouthful of dirt.” The gravedigger lowered his head. When Dog went to sniff him he dropped his spade and scratched his ear." Τρία στοιχεία: ψηλότερος από την Brienne, τραυματίας, αγαπάει τα σκυλιά. Ο Elder Brother λέει ότι ο Hound πέθανε, αλλά εννοεί ότι πέθανε η περσόνα του ως Hound, ως σκληρός δολοφόνος.

 

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφέρον ο συλλογισμός σου Tauntaun13. Η δεύτερη σκέψη σου με πόρωσε! Μακάρι να είναι όντως έτσι!

 

Πωπω πάνω σε αναμένα κάρβουνα με έβγαλες να κάτσω :S ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ το Dance of Dragon...

Link to comment
Share on other sites

Αν και με χαλασε λιγο που λοιπουν οι αγαπημενοι μου χαρακτηρες, ειναι σαν να διαμαρτυρομαι που λειπουν τα συνηθισμενα φαγητα σε ενα "τσιμπουσι"!!

Δεν εχει ψητο λυκο αυτη τη φορά. Ευτυχώς!!

 

Αν και το ευχαριστιομουν δεοντως, δεν ειχα νοιωσει αυτο το "κατι" των προηγουμενων βιβλιων.

Come Princess in the tower...

Aυτο το κεφαλαιο με ΤΙΝΑΞΕ στον αερα. Το "red wedding" effect σε αυτο το βιβλιο!!

Οταν το διαβασα ημουν, OMG!! OMG!!! DORAN RULES!!! ARRIANNE RULES!!! DORNE RULES!!!!!!!!!!!!!!!!! :icon_yea:

 

Το αγαπημενο μου κεφαλαιο της σειρας μεχρι τωρα.

(goes off to read it again...)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to George R. R. Martin
  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..