Jump to content

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

1863836802_GeorgeR.R.Martin.thumb.jpg.b34ce966f5f027c575490e43b395c41a.jpg

Ανανέωσε τη σελίδα του για το Feast of Crows.

 

Έλεος! Πότε θα το βγάλει, πλέον;;! :angry:

Edited by Spark
Προστέθηκε η εικόνα του συγγραφέα.
Link to comment
Share on other sites

Δείτε και μια αρνητική κριτική για τον φίλο μας.

 

http://www.infinityplus.co.uk/nonfiction/thrones.htm

 

 

Γενικά, απ' ό,τι έχω παρατηρήσει, έχουν δημιουργηθεί δύο "στρατόπεδα" σχετικά με το Song of Ice and Fire. Το πρώτο (και μεγαλύτερο) στρατόπεδο το θεωρεί "θεϊκό", το άλλο στρατόπεδο το θεωρεί "ανάξιο λόγου". Τι γίνεται; Δεν υπάρχουν πια άνθρωποι που να πιστεύουν ότι ο κάθε συγγραφέας έχει και τα υπέρ και τα κατά του;...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Oταν σου αρέσει κάτι πολύ είναι δύσκολο να είσαι αντικειμενικός. Γι' αυτό και συνήθως προσπερνάμε τις όποιες αδυναμίες έχει ο αγαπημένος μας συγγραφέας.

Για τον Μάρτιν τώρα, είναι αλήθεια οτι δεν μπορεί να αρέσει σε όλους. Δεν θα αρέσει σε αυτούς που σοκάρονται εύκολα και σε όσους προτιμούν τα πιο light read βιβλία. Άλλο είναι να διαβάζεις κάτι με 2-3 πρωταγωνιστές και άλλο είναι τα 15 διαφορετικά viewpoints. Δεν είναι δύσκολο να χαθεί κανείς στα δαιδαλώδη κατασκευμάστα της δολοπλοκίας και της γενεαλογίας των οίκων.

Όσο για την γλώσσα, την οποία κατακρίνει το παραπάνω review, ο Μάρτιν χρησιμοποιεί λεξιλόγιο και γλωσσικά ιδιώματα παρμένα απο τον μεσαίωνα για να προσφέρει μεγαλύτερο ρεαλισμό. Και κάτι άλλο, έχετε προσέξει που η γλώσσα αλλάζει απο κεφάλαιο σε κεφάλαιο? Είναι ανάλογα τον χαρακτήρα. Αλλιώς σκέπτεται και άλλες λέξεις χρησιμοποιεί ένας peasant και αλλιώς ενας noble. Tα κεφάλαια ενος παιδιού είναι πιο απλά απο αυτά ενός ενηλίκου. Γι' αυτό και ο Μάρτιν θεωρεί πιο δύσκολα τα viewpoints των παιδιών επειδή πρέπει να μπεί στην ψυχολογία του 9χρονου και του 10χρονου.

Θα κλείσω με μια φράση απο ένα review που μου έχει μείνει. "Εκεί που οι άλλοι φτιάχνουν πύργους, ο Μάρτιν χτίζει πυραμίδες."

 

Υ.Γ. Καλώς σας βρήκα! :thmbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο βιβλίο της σειράς, μεταφράστηκε στα ελληνικά, με τίτλο "Παιχνίδι του Στέμματος" (:angry: ), και θα κυκλοφορήσει σε δύο τόμους. Καλά ως εδώ...Αυτό όμως που με απογοήτευσε αλλα και με χαροποίησε ταυτόχρονα ήταν ο οίκος που ανέλαβε την μετάφραση, που ονομάζεται Anubis. Απο τη μιά χαίρομαι που άρχισε να μεταφράζει κάτι "σοβαρό" εκτός απο τις νουβέλες DnD-άδικων κόσμων, απο την άλλη όμως, επιφυλάσσομαι όσον αφορά τη μετάφραση... :unsure:

 

Παρεπιμπτώντος, διαβάζω αυτό τον καιρό το πρώτο βιβλίο, (στα αγγλικά εννοείται) και έχω φτάσει μέχρι τη μέση...Είναι υπέροχο! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

apo oso kserw einai 7... Barde esy ti les?

 

PS:TA KATAFERA EKLEISA TA 19 KAI DEN EXW SKOTW8EI AKOMA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

AI!KARAMBA! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

apo oso kserw einai 7... Barde esy ti les?

 

www.GeorgeRRMartin.com

 

Ναι, μάλλον 7 θα είναι.

 

PS:TA KATAFERA EKLEISA TA 19 KAI DEN EXW SKOTW8EI AKOMA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

AI!KARAMBA! :lmao:

 

Εύγε, τέκνον μου. Εγώ είμαι ήδη undead, όπως επίσης και ο Μελδόκιος, τον οποίο ανέστησα με ένα ξόρκι που μου έμαθε μια γάτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μια απορία στα βιβλία του Μάρτιν. Για την ακρίβεια, την είχα από καιρό, αλλά ποτέ δεν την είχα ποστάρει. Τώρα, σκέφτηκα ότι ίσως να είχε ενδιαφέρον να τη συζητήσουμε. Ακόμα κι αυτοί που δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία, νομίζω θα μπορούσαν να πουν μια άποψη.

 

Η απορία μου είναι η εξής: Στον κόσμο του Song of Ice and fire υποτίθεται ότι ο χειμώνας κρατάει χρόνια, όπως και το καλοκαίρι. Αφού, λοιπόν, κρατάει ο χειμώνας χρόνια, λογικά, κάποια φυτά και σπαρτά δε θα πρέπει να φυτρώνουν ή να αναπτύσσονται. Ως γνωστόν, οι αγρότες το φθινόπωρο σπέρνουν, την άνοιξη ανθίζουν τα σπαρτά, και το καλοκαίρι θερίζουν. Αν ο χειμώνας κρατάει χρόνια, σημαίνει ότι δεν θερίζουν (!). Κι αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει, ας πούμε, σιτάρι, και άλλα δημητριακά. Επομένως, η μόνη λύση για την επιβίωση σε έναν τέτοιο κόσμο θα ήταν να υπάρχουν τεράστιες αποθήκιες που θα γέμιζαν μέχρι σκασμού το καλοκαίρι, για να έχει ο κόσμος να τρώει το χειμώνα. Ωστόσο, στα βιβλία δεν έχω δει κάτι τέτοιο να αναφέρεται πουθενά. Ή ίσως να μην το έχω προσέξει.

 

Επίσης, αν λάβουμε υπόψη μας όλο το βιολογικό κύκλο, κάποια ζώα δε θα έβρισκαν τροφή και κάποια άλλα θα ήταν σε χειμέρια νάρκη για χρόνια ολόκληρα (και πώς ξεσκευρώνουν όταν έρθει το καλοκαίρι μετά από τέτοιο ύπνο;).

 

Βέβαια, μπορείς να πεις, "Δε βαριέσαι, είναι φαντασία," και να το λύσεις το θέμα. Αλλά, και πάλι, δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποια εξήγηση; Πχ, αναφορές σε ζώα ή φυτά που είναι διαφορετικά κατά κάποιο τρόπο από αυτά που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στον πλανήτη Γη;

 

Ίσως εγώ να μην έχω παρατηρήσει κάτι.

 

Τι γνώμη έχετε για το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν νομίζω ο Μάρτιν να εξηγεί τι γίνεται με τις εποχές. Το αφήνει λίγο στο φλού, όπως κάνει και με τη μαγεία.

 

Η δικιά μου αντίληψη είναι οτι ''΄χειμώνας'' και ''καλοκαίρι'' έχουν διαφορετικό νόημα στον κόσμο του Μάρτιν. Κάθε x χρόνια, όπου x=άγνωστο, έρχεται μια εποχή με βαρύ ψύχος. Αυτό φαίνεται οτι επηρεάζει μόνο τον Westeros, και όχι τις περιοχές της ανατολής.

 

Πιστεύω οτι για αυτό, ευθύνονται οι Others η οποιαδήποτε άλλη δύναμη τους κινεί. Στους μύθους εξάλλου ο χειμώνας και οι Others σχετίζονται άμεσα. Μην ξεχνάτε οτι η σειρά λέγεται A Song Of ICE And FIRE και τα πάντα έχουν σαν βάση αυτό το μοτίβο.

 

Όσο για την περίοδο του καλοκαιριού, ισχύουν οι κανονικές κλιματολογικές αλλαγές και η εναλλαγή των εποχών είναι σε κανονικά πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τέλειωσα σήμερα το πρώτο βιβλίο.

Το βρήκα πολύ καλό. Αν και ως fantasy βιβλίο δεν έχει καμία καινοτομία, η ιδέα να το γράψει ως ιστορίκο μυθιστόρημα και να επικεντρωθεί στα παιχνίδια των ευγενών και αρχόντων είναι πάρα πολύ καλή. Καταφέρνει να έχει μια πολύ καλή πλοκή, που δε κάνει τον αναγνώστη να βαρεθεί, παρά τις 800 σελίδες του βιβλίου. Σε αυτό βοηθούν και οι εξαιρετικοί χαρακτήρες.

Χωρίς να θεωρώ το βιβλίο ό,τι καλύτερο έχει βγει στο fantasy ξέρω ότι πρέπει σύντομα να πάρω τα δύο επόμενα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για χαρά παίδες .... επηδεί κάποια στιγμή θα πρέπει να πιάσω και τον εν λόγο κύριο από που να ξεκινήσω..... δεν έχω καμία επαφή μέχρι σήμερα με τον Martin οπότε κάθε συμβουλή δεκτή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και ο Μάρτιν έχει γράψει και μερικά non fantasy, με καλύτερο απο αυτά το fevre dream (έχει vampires) έγινε γνωστός με τη σερά A Song Of Ice And Fire. Το πρώτο βιβλίο έχει τον τιτλο 'A Game of Thrones' και είναι must-buy.

Αν μπορείς παραγγειλέ τα απο το net αλλιως πήγαινε στον Ελευθερουδάκη στη πανεπιστημίου.

 

Α, Beholder αν τα διαβάσεις και δεν σου αρέσουν στα αγοράζω στην τιμή που τα αγόρασες!

Link to comment
Share on other sites

Για περάστε, για περάστε από το About A Feast for Crows (11/03/04) στη σελίδα του κυρίου.

 

Νομίζω ότι έχω αρχίσει να τον συμπαθώ περισσότερο. Να και ένας από τους ευφυείς Αμερικάνους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ω τι απογοήτευσις... Ακόμα μία ανακοίνωση που δεν μας δίνει το έναυσμα δια τρελλλούς πανιγυρισμούς...

 

I said that I hoped to have the book done by the end of the year. Famous last words. No, it's not done, though I am getting closer. I have more than thirteen hundred pages in final draft form and another hundred or so in roughs or fragments, but there are still some chapters yet to write. I'm telling myself that I'm on the home stretch. As soon as FEAST as done, I will announce it here.

 

—George R.R. Martin, January 17, 2004

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος δεν έχει σημασία (σιωπή, πρόστοιχο μυαλό :-Ρ). Η ποιότης έχει.

 

Και η ταχύτητα. :rolleyes: Η αλήθεια είναι πως έχω ξενερώσει με την αναμονή. Επιπλέον, από τότε που τελείωσα το A Storrm of Swords ως τώρα, έχω διαβάσει ένα σωρό βιβλία. Δεν ξέρω αν θα δω το A Feast of Crows με τον ίδιο τρόπο που θα το έβλεπα τότε. Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι καλύτερος από το 90% των σύγχρονων συγγραφέων, κι αυτό δε νομίζω να αλλάξει στο σύντομο μέλλον.

 

Πάντως, άμα σκεφτεί κανείς ότι ο Μάρτιν λέει πως θα βγάλει 7 βιβλία, κι αν λάβει υπόψη του τους ρυθμοιύς του Μάρτιν, τότε θέλουμε ακόμα 8 χρόνια τουλάχιστον μέχρι να διαβάσουμε το τέλος της σειράς.

 

Ελπίζω ως τότε ο Μάρτιν να είναι ζωντανός. :blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prwta ap'ola 8a h8ela na euxaristw ton Hyborian pou maliase h glwssa tou na fwnazei oti h seira "A song of Ice and Fire" tou George Martin einai kataplhktikh kai sthn sunexeia ton Rikochet pou mou protine anepifilakta na thn diavasw. Euxaristw polu kai pali paidia! :guitar: :)

 

Twra eimai peripou sto telos tou "A game of thrones" kai pragmatika exw kataen8ousiastei. Einai kataplhktiko vivlio, etsi opws akrivws 8a fadazomoun ena teleio ergo fantasy. Polles fores einai sokaristikos, alla auto m'aresei polu giati gia 'mena einai kainotomia. Oi xarakthres tou einai polu kala doulemenoi kai suneidhta h mh anapthsw apex8ies kai filies mazi tous :blush: (Is it lame? :whistling:)

 

Eimai sigouros oti den exw dei ton Martin s'olo tou to megaleio gi'auto kai epifhlasomai na dwsw mia kaluterh kai ektenesterh perigrafh otan diavasw ola ta vivlia ths seiras!

 

"Hear my words, and bear witness to my vow. Night gathers, and now my watch begins. It shall not end until my death. I shall take no wife, hold no lands, father no children. I shall wear no crowns and win no glory. I shall live and die at my post. I am the sword in the darkness. I am the watcher on the walls. I am the fire that burns against the cold, the light that brings the dawn, the horn that wakes the sleepers, the shield that guards the realms of men. I pledge my life and honour to the Night's Watch, for this night and all the nights to come." :worshippy:

Edited by Lord Ariakas
Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε ένας καλός φίλος δώρο το Game of Thrones και το τελείωσα. Ομολογώ πως ήταν ένα υπέροχο βιβλίο, μου άρέσει να παρακολουθώ πολλούς χαρακτήρες και πολλές απόψεις. Δύσκολο δεν μου φάνηκε, ούτε συμφωνώ με την ιδέα πως μπορεί να μην αρέσει επειδή δεν είναι ελαφρύ. Διότι φυσικά δεν είναι βαρύ και τελειώνει και γρήγορα παρ'ολες τις πολλές σελίδες. 'Ενα πράγμα που δεν μου αρέσει στον Martin και είναι ίσως το μόνο που δεν μ'αρέσει, είναι η μίξη εντελώς πεζών ονομάτων [π.χ Jon] με ονόματα όπως "Cercei" kai "Daenerys". Δεν ταιριάζει... εκτός αν αυτά είναι τα 'αρχαία' ονόματα και τα απλά είναι τα πιο συνιθισμένα και σύγχρονα. Πχ. όπως "Αταλάντη" και "Γιάννης" στην Ελλάδα.

Να το διαβάσετε το βιβλίο. Είναι καλό fantasy και δεν απευθύνεται σε κρετίνους. :p

Βέβαια δεν είναι και το καλύτερο βιβλίο του κόσμου, αλλα είναι good read.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χμμ...

Θέλω να διαβάσω κανένα βιβλίο από Martin και δεν έχω διαβάσει τίποτα.

Μπορείτε να μου πείτε από που είναι το καλύτερο να αρχίσω;

Link to comment
Share on other sites

A game of thrones (Κυκλοφορεί στα Ελληνικά ως: Το παιχνίδι του στέμματος) που είναι το πρώτο της πολυλογίας του Song of ice and fire (Τραγούδι της φωτιάς και του πάγου στα ελληνικά)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Popo re paidia eixa ksexasei thnuparksh autou tou site kai twra pou to ksanavrhka tuxaia sugini8ika.Mias kai me 8ewrw eidhmwn panw sto 8ema tou MArtin as pw kai egw thn gnwmh mou panw se kapoia 8emata.Nai einai o kaliteros auto omws den xreiazete na to suzhthsoume:P...Loipon se auto pou pes file mou Barde gia tis epoxes nomizw oti thn apanthsh thn exei dwsei o idios o MArtin.Mporei oi epoxes na kratane xronia alla opws exei pei einai perissotero sumboliko.Kai to xei pei mesa sta vivlia.To xoun perigrapsei oi xarakthres.Mporei px o xeimwnas na krataei 5 xronia alla auto den shmenei oti ka8e xronoa den allazoun oi epoxes kanonika.Apla panta yparxei o xeimwnas na tis filtrarei.Dhladh o xeimwnas ka8e xronou einai polu varhs idiws ston vora enw analoges einai kai oi epiptwseis stis alles epoxes.Uparxei dhladh zesth periodos alla den einai kai toooso zesth.Oso omws kai na krataei o xeimwnas katw sto Dorne as poume den prokeite na doune xionia ktl.

Oson afora ta onomata pou pe i Nienna den nomizw oti kai auto to 8ema to xei afhsei sthn tuxh o Martin.Oso 8umamai twra kapoia onomata auto pou paizei idiaitero rolo einai i katagwgh tous.Px ta onomata twn Targaryen einai polu epivlhtika kai wraia.DAenerys,Aemon ktl.To idio kai kapoiwn refined oikwn opws twn Lannister.Vlepe px Cersei.Anti8etws enas bastardos opws o Jon einai logiko na min exei kana elaborate name.Genikotera auto vlepoume na isxuei ston bora opou oi an8rwpoi einai pio aploi kai ousiwdhs.

Telos na pw oti xairome polu pou voh8hsa wste allos enas filos (vl Lord Ariakas) na vu8istei ston uperoxo kosmo tou Westeros!

Auta:)

Link to comment
Share on other sites

Μα, ο χειμώνας είναι χειμώνας. Δε γίνεται να έχει θέρος. Άρα, δε θερίζουν κιόλας. Άρα πώς τρώνε;

 

Κοίτα... ο Brian Aldiss στο Heliconia δίνει μια πολύ καλή εξήγηση για έναν κόσμο τέτοιου στυλ, αλλά η Heliconia είναι επιστημονική φαντασία. Τώρα, το γεγονός ότι ο Μάρτιν είναι φαντασία σκέτη, νομίζω ότι τον γλιτώνει από επιστημονικές εξηγήσεις, αλλά δεν μπορώ και να δεχτώ ότι ο χειμώνας... δεν είναι ακριβώωως χειμώνας αλλά είναι κάτι άλλο, και απλά λέμε ότι είναι χειμώνας για τη φιγούρα. Αυτό δε σημαίνει ότι δε μου αρέσει ο Μάρτιν. ΛΑΤΡΕΥΩ το γράψιμό του. Αλλά δεν τον θεωρώ και τόσο καλό ως world-builder. Θα μπορούσε, τουλάχιστον, να δίνει κάποια στοιχεία σχετικά με τις εποχές στον κόσμο του.

Link to comment
Share on other sites

Ma sou lew re oti ousiastika den ti8ete tetoio provlhma mias kai oi epoxes enallasonte kanonika ana 4 mhno as poume.Apla gia kapoia xronia epikratei px o "xeimwnas".Dhladh kata thn diarkeia autwn twn xronwn pou epikratei o xeimwnas oi xeimwnes einai ekseretika duskoloi enw ta kalokairia pio mild kai drosera.Panta analogika kai me thn perioxh.Dhladh ekeinh thn periodo sto Winterfell isws kai mhn liwnoun pote ta xionia olo ton xrono pou leei o logos enw sto Dorne den prokeite na xionisei oute mesa sto kataxeimwno kai as dianuoune mia periodo "Xeimwna".Auto loipon den tous apotrepei na 8erizoun ktl stis swstes epoxes ana xrono.Apla px oso pio voria toso pio duskola kai toso kai pio mikri i periodos mesa ston xrono pou 8a kanei zesth.Egina katanohtos?Exw kai provlhma me thn suntaksh mou ws gnwston!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες (και πριν το είχα καταλάβει), αλλά δε νομίζω ότι αυτό έχει ο Μάρτιν στο μυαλό του. Τουλάχιστον, διαβάζοντας τα βιβλία, δε μου γεννιέται αυτή η εντύπωση. Αυτό που λες γίνεται στο Helinonia' έχουν το "μεγάλο καλοκαίρι" και το "μικρό καλοκαίρι" κτλ. Αλλά ο κόσμος είναι διαμορφωμένος έτσι ώστε να "σηκώνει" την όλη κατάσταση. Δηλαδή, ας πούμε, τον Μεγάλο Χειμώνα η ανθρωπότητα κρύβεται σε σπηλιές κτλ. Μου φαίνεται παράξενο ότι θα ίσχυε αυτή η ιστορία με το Χ χρόνια χειμώνας/Χ χρόνια καλοκαίρι, αλλά κατά τα άλλα όλα θα ήταν όπως στη Γη. Λογικά, νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχουν κάποιες μεγάλες αλλάγες στο πώς θα έχει διαμορφωθεί η κοινωνία και η φύση. Στο aSoIaF η μόνη διαφορά από την Αγγλία είναι στο ότι λένε "winter is coming". Καταλαβαίνεις τι εννοώ; Ο συγγραφέας κάνει μια μεγάλη αλλαγή στην ίδια τη φύση του κόσμου, αλλά αυτή η αλλαγή δεν επηρεάζει τίποτα ουσιαστικό επάνω στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to George R. R. Martin
  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..