Jump to content

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Μα καλά, είναι δυνατόν; Αυτή η εικόνα κυκλοφορεί εδώ και χρόνια! Παλιά την είχα και φόντο στο (επίσης παλιό) κινητό μου. Ούτε έναν άνθρωπο να σχεδιάσει ένα εξώφυλλο της προκοπής δεν μπορούν να βάλλουν; Και μετά σου λέει, μη πάρεις το πρωτότυπο - με το σκληρό εξώφυλλο, το τέλειο χαρτί, τα ανάγλυφα, ασημένια γράμματα στο πλάι και το προστατευτικό κάλυμμα με το επίσης ανάγλυφο σχέδιο - περίμενε τη μετάφραση, που θα σου βγει και 15 ευρώ πιο ακριβά, γιατί είναι σε δυο τόμους! Άλλος με τη βάρκα μας;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η ένσταση βασίζεται στο ότι η εικόνα είναι...παλιά;:huh:

Από τη στιγμή που είναι από τις αγαπημένες σου, δεν καταλαβαίνω γιατί της επιτίθεσαι. Για την τιμή υπάρχει θέμα φυσικά(όλοι μας το έχουμε θίξει) αλλά νομίζω ο συγκεκριμένος εκδότης κάνει βήματα προοδου βγάζοντας τη σειρά πλέον με 1 τόμο για κάθε βιβλίο. Btw, το χαρτί της έκδοσης στις ΗΠΑ ακόμη και hardcover δε το λες και "τέλειο" σε σχέση με αυτό της έκδοσης στη χώρα μας. Για το αντίστοιχο softcover ούτε λόγος έτσι; Οι εφημερίδες εχουν πολύ πιο ποιοτικό χαρτί.:lol:

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η υφή του μου αρέσει (μου θυμίζει λίγο τα προσκλητήρια γάμου) το ίδιο και η μυρωδιά του. Επίσης προτιμώ το χαρτί να μην είναι λευκό σαν το πανί.

Δεν επιτέθηκα στην εικόνα, προφανώς και μου αρέσει. Το θέμα μου είναι ότι ολόκληρος εκδοτικός δεν μπήκε καν στον κόπο να σχεδιάσει ένα νέο εξώφυλλο (φαντάζομαι ότι αυτοί το διάλεξαν, δεν τους το επέβαλλαν από έξω). Μου κάνει πολύ πρόχειρο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά συνηθισμένο να βάζουν για εξώφυλλο σχετικές ζωγραφιές. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα copyright δεν βλέπω κάποιο άλλο πρόβλημα. Ειδικά αφού το πας σε τεμπελιά, προχειρότητα ή οικονομία(που δεν βρίσκω τόσο κακό να κάνει κανείς οικονομία στις μέρες μας) να θυμίσω ότι κυκλοφορούν στα Αγγλικά αυτά τα βιβλία ουσιαστικά χωρίς εικόνα στο εξώφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ο 2ος τομος θα βρισκεται στο περιπτερο της anubis στην comicdom το σαββατοκυριακο για τους ανυπομονους σαν κι εμενα

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και εγώ ψιλοξενερώνω με την εικόνα, είναι τόσο μα τόσο κλασσική που δε κολλάει πως να το κάνουμε. Απ ότι βλέπω πάλι το σπάει στα δύο η Άνουβις.Καλό άρμεγμα....

Τις τελευταίες μέρες είδα βγήκε και σε paperback στα αγγλικά. Αφού μας αρμέξαν και εμάς καλά με το hardcover που κάνει τώρα τα άλλα να φαίνονται άσχημα....Μα ένα χρόνο μετά;

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι αν το έχουμε ξανασυζητήσει εδώ, πάντως με ένα τόσο μεγάλο βιβλίο, δεν μπορείς να αποφύγεις τους δύο τόμους. Συγκεκριμένα για το Dance, μία ενιαία έκδοση θα έφτανε τις 1300 σελίδες. Αν ήθελες να ρίξεις τις σελίδες, θα έπρεπε να πυκνώσεις αρκετά το κείμενο. Σε κάθε περίπτωση, το βιβλίο δεν είναι πλέον ευανάγνωστο, είτε λόγω όγκου είτε λόγω πύκνωσης.

 

Από κει και πέρα, τα της τιμής είναι άλλο θέμα, που έχουμε συζητήσει πολλές φορές, σχετικά με τα χαμηλά τιράζ και τις οικονομίες κλίμακας. Ο λόγος που τα ξένα paperback είναι τόσο φτηνά είναι ακριβώς αυτός - κυκλοφορούν αρκετά πιο μετά από το hardcover, κι έτσι η έκδοση έχει ήδη βγάλει τα έξοδά της... Κι ακόμα και το αγγλικό paperback είναι σε δύο τόμους.

 

Ως προς το εξώφυλλο, σίγουρα η εικόνα δεν επιλέχθηκε τυχαία. Μπορεί να μην συμφωνεί κάποιος με την επιλογή, σαφώς και είναι δεκτό, αλλά καταλήξαμε σ' αυτή την εικόνα ύστερα από αρκετό ψάξιμο και αρκετές άλλες εικόνες. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συμφωνώ με το ότι είναι αρκετά άσχετο εξώφυλλο με το ύφος του βιβλίου.Ακόμη και fluffwise να το δεις είναι λάθος.

Οι δράκοι του Μαρτιν είναι δίποδοι με τα άνω άκρα να είναι σχηματίζουν τις πτέρυγες(σαν και τα Wyvern από το Dungeons&Dragons) και όχι τετράποδα με έξτρα άκρα που σχηματίζουν τις πτέρυγες.

Επίσης είναι απαράδεκτο αυτό με το σπάσιμο των βιβλίων σε 2 τόμους έκαστο.

Από τους βασικούς λόγους που το γύρισα στα e-books(για τον ereader μου)και σε παραγγελίες από εξωτερικό για όσα βιβλία μου άρεσαν ιδιαίτερα(παραγγέλνω και την έντυπη έκδοση).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξενέρωσα με το τελευταίο βιβλίο...

 

Τη γραφή του Μάρτιν την αγαπάω από το 96, όπως κι όλοι μας εδώ. Ξέρετε πόσα χρόνια έχουνε περάσει που διαβάζουμε τη σειρά? Πάρα πολλά για να παρακολουθούμε τις συνέχειες. Και παρόλο που είναι πάρα πολλά (ε, κάτι λίγο λιγότερο από τη μισή μου ζωή ρε παιδί μου έτσι?) πάντα περίμενα τα βιβλία του με ανυπομονησία, περίμενα πως και πως να μεταφραστούν, να ανοίξω τις πρώτες σελίδες τους, να βρω αυτούς τους χαρακτήρες που τους ξέρουμε και τους αγαπάμε τόοοοοσα χρόνια. Και το τελευταίο βιβλίο απλά δεν προχωράει τίποτα, μας λέει ελάχιστα καινούργια πράγματα κι αυτά συγκαλυμμένα τόσο πολύ που χρειάζομαι επανάληψη για να θυμηθώ τι σκατά είχε γίνει τότε (4 ή 5 χρόνια πίσω ας πούμε). Και το χειρότερο για μένα: είναι γεμάτο με ξεκοιλιάσματα, γδαρσίματα, φρίκη, εμετούς και διάρροιες, φόνους, χαρακτήρες άθλιους καινούργιους.... Κι όχι πράγματα που παίζουνε κάποιο ρόλο, είναι εκεί απλά για να αηδιάσεις, να μισήσεις, να νιώσεις άσχημα. Ε και με μένα πέτυχε, αισθανόμουν άσχημα σε όλο το βιβλίο, ακόμα περισσότερο στο δεύτερο μισό του. Δεν ξέρω... καταρχάς κουράστηκα για να το διαβάσω ρε και νομίζω με πλήγωσε. Αυτή είναι η κατάλληλη λέξη. Γιατί κάτι με το οποίο έχεις σχέση τόσα χρόνια, έχει τη δύναμη να σε πληγώσει. Δεν θα περιμένω με τον ίδιο τρόπο τα επόμενα κι αισθάνομαι προδομένη.

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

 

Martin is a Master of Surprise

 

cd6f13f612a658775ad7af4076976f7b.jpg

Χαχαχα τη βλέπω συνέχεια και σκαω στα γέλια.

Παρεμπιπτόντως παράγγειλα το πρώτο βιβλίο της σειράς

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θεϊκή η εικόνα αυτή Μιχάλη. Βρήκα σήμερα μια ακόμα γαμάτη.

 

4566522_700b.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφού πλέον κι εγώ έχω διαβάσει τα δύο πρώτα βιβλία της σειράς θα προχωρήσω σε μια κριτική.

 

Σε γενικές γραμμές τα βιβλία ήταν ενδιαφέροντα.

Δε θα μιλήσω συγκεκριμένα για χαρακτήρες,γιατί δε θέλω να ελαττώσω την περιέργεια κανενός υποψήφιου αναγνώστη,μάλλον να την αυξήσω επιδιώκω.

 

Θετικά:

-Η ιδέα του Martin να φτιάξει ένα μυθιστόρημα φαντασίας στο οποίο όμως τα νήματα κινούν οι πολιτικές δολοπλοκίες,τα σπαθιά,τα τεχνάσματα στρατηγικής,η φεουδαρχία,τα οχυρά,τα χρήματα,κλπ... δηλαδή η δημιουργία ενός κόσμου στα μέτρα και στα σταθμά του Μεσαίωνα έτσι όπως τον ξέρουμε από την ιστορία κι όχι έτσι όπως τον ξέρουμε από τα παραμύθια(μπουλούκια δράκων,ορδές σκοτεινών μάγων,δαίμονες,νάνοι,ξωτικά,ιστορίες,κακό....),αποτελεί μία ιδιαίτερη προσέγγιση.

Ταυτόχρονα υπάρχει ένα κλείσιμο των ματιών ότι οι διάφορες μεταφυσικές δυνάμεις έχουν την τιμητική τους,πράγμα ευχάριστο.

-Ο γενικότερος ρεαλισμός που επικρατεί π.χ.θάνατος ηρώων,θάνατος <<κακών>>,απαγωγές,δουλεία,βανδαλισμοί,παρουσία αντί-ηρώων,προστασία αγαπημένων προσώπων με κάθε κόστος,ιπποτισμοί,αλλά και φαινομενικοί ιπποτισμοί...

-Πολυπρισματική αφήγηση,τριτοπρόσωπη μεν,μέσα από πολλούς χαρακτήρες δε.

-Περιγράφει όσο χρειάζεται,ούτε περισσότερο,ούτε λιγότερο.

-Ύπαρξη χαρακτήρων με έντονα πάθη,τα οποία ψυχογραφούνται σε ικανοποιητικό βαθμό.

-Δημιουργία ενός συναρπαστικού κόσμου με παγωμένες στέπες,θηριώδη οχυρά,ποτάμια,όρη σε βορειοδυτικά πρότυπα.Παράλληλα δε λείπει ένας ανατολικός κόσμος με ανθρώπους που θυμίζουν Μογγόλους και άλλους που θυμίζουν Άραβες.Στη δημιουργία του περιβάλλοντος έγκειται πιστεύω η καινοτομία του Martin.Έφτιαξε τις προυποθέσεις για να τρέξει το έπος του.Τα Γουέστερος καταλαμβάνουν μια συγκεκριμένη έκταση κι όχι όλη τη γη του έπους,έτσι ο Μαrtin δύναται να φέρει στο προσκήνιο ότι θέλει αρκεί να επινοήσει ένα βασίλειο λίγο πιο βόρεια ας πούμε.Άπειρες δυνατότητες,κόσμοι προς εξερεύνηση και κατά συνέπεια νέοι μπελάδες.

 

Αρνητικά:

-Η γλώσσα του μου φάνηκε κάπως στεγνή από λογοτεχνικά σχήματα και το λεξιλόγιο του κάπως μέτριο.Φυσικά υπάρχουν χωρία όπου επιδεικνύει την ευφράδεια του,αλλά μέχρι εκεί.Τώρα στο συγκεκριμένο ζήτημα δε θα επιμείνω πολύ γιατί διαβάζω το μεταφρασμένο το οποίο ενδέχεται να χάνει σε ομορφιά σε σχέση με το πρωτότυπο.

-Η έκταση είναι τόσο μεγάλη που οι επιβραδύνσεις της πλοκής είναι αναπόφευκτες.

-Θα ήθελα να μην υπήρχαν τόσοι χαρακτήρες σε νεαρή ηλικία,αλλά περισσότεροι πανούργοι και στιγματισμένοι ενήλικες.

-Λείπει αυτό το κάτι του αριστουργήματος...

 

ΥΓ: Τι έχουν πάθει όλοι με τον Ένταρτ Σταρκ?Και εμένα μου αρέσει η επιτηδευμένη ψυχρότητα του,η τρομαχτική σπάθα του και η περηφάνια του,όμως στερείται το χάρισμα της διαβολικής νοημοσύνης,πράγμα ασυγχώρητο για τα σκοτεινά γούστα μου.....

Link to comment
Share on other sites

Για τη γλώσσα, μάλλον φταίει η μετάφραση.

 

ΥΓ: Τι έχουν πάθει όλοι με τον Ένταρτ Σταρκ?Και εμένα μου αρέσει η επιτηδευμένη ψυχρότητα του,η τρομαχτική σπάθα του και η περηφάνια του,όμως στερείται το χάρισμα της διαβολικής νοημοσύνης,πράγμα ασυγχώρητο για τα σκοτεινά γούστα μου.....

Είναι ο μόνος "καλός" σε έναν κόσμο καθαρμάτων.

Link to comment
Share on other sites

φιλε TODESTRIEB αν θελεις τη γνωμη μου ξεκινα το θυελλα απο ατσαλι και οταν τελειωσεις ελα να συζητησουμε. απεριγραπτο επος που θα σου πεσει το σαγονι. ο μαρτιν στην καλυτερη του φορμα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το λεξιλόγιο του Μάρτιν θεωρώ ότι είναι μια χαρά, όπως άλλωστε και η γραφή του. Όμως το κακό είναι ότι έχει αρκετά κολλήματα με κάποιες λέξεις τις οποίες χρησιμοποιεί συνέχεια. Ειδικά στο πέμπτο βιβλίο καταντά κουραστικό και μάλιστα σε κάπιες εντελώς βαρετές σκηνές φαγητού

(έχω την εντύπωση ότι ο Τύριον θα έπρεπε να έχει γίνει τόφαλος btw)

πχ.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Θα φτάσω κάποια στιγμή στο θύελλα από ατσάλι και τότε καλά να 'μαστε θα ξαναγράψω τις σκέψεις μου,εξάλλου όπως είπα ο Μαρτίν μου αρέσει σε γενικές γραμμές.

 

Φίλε Nihilio καταλαβαίνω τι λες.αλλά θα προτιμούσα τον Σταρκ ως εκδικητή κι όχι ως καλό Σαμαρείτη.έτσι για να άναβαν και τα αίματα :juggle: .Το παράπονο μου όμως δεν είναι ότι αρέσει στους αναγνώστες ή στους θεατές της σειράς ο Νεντ κι ο κάθε Νεντ.Το θέμα μου είναι ότι στο μέσο αναγνώστη ή θεατή όποιος του πεις ότι είναι ο βασικός ήρωας με αυτόν θα συνταχθεί ψυχικά.Μου φαίνεται άσχημο το αποτέλεσμα αυτού του φαινομένου.Αν το σενάριο <<τραβιόταν>> με τον Τζόφρυ βασικό ήρωα,μπορεί μεν να μην είχε την απήχηση του Σταρκ γιατί όπως και να το κάνεις σε κάποιους δε θα άρεσε,αλλά η μερίδα του λέοντος των αναγνωστών-θεατών θα γούσταραναν εκείνον.Π.χ. είναι δυνατόν να μην αρέσουν στους πολλούς ο Βάρυς κι ο Μικροδάχτυλος?Εμένα είναι από τους αγαπημένους μου.Πάω στοίχημα ότι αν ο Τύριον δεν είχε κεφάλαια απ τη μεριά του ή αν κινούταν εναντίον του Ένταρτ παρά τα φοβερά στοιχεία του χαρακτήρα του,δε θα ήταν αρεστός τουλάχιστον όχι τόσο όσο τώρα.Τέλος πάντων μπορεί να έχω και λάθος,αλλά νομίζω επεξήγησα την άποψη μου.Εμένα μου άρεσε το Coyote κι όχι ο Road Runner,o doctor doom κι όχι οι fantastic four....

 

Τώρα όσον αφορά τη γλώσσα,ίσως να είναι η μετάφραση όπως δήλωσα και στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ο Βάρυς κυρίως αλλά και ο Μικροδάκτυλος δεν είναι κύριοι χαρακτήρες κι αυτό τους στοιχίζει σε φαν. Ειδικά ο αρχικατάσκοπος είναι αρεστός σε πολλούς αλλά δεν έχει δικά του κεφάλαια. Η Σέρσι που έχει κεφάλαια είναι αντιπαθητικιά πάντως. Ο Τζέιμι που είναι ο κλασικός αντιήρωας της ιστορίας και έχει και κεφάλαια έχει πολλούς φαν(αναμεσά τους κι εγώ) αλλά και πολλούς που τον μισούν για αυτό που έκανε στο πρώτο βιβλίο. Ο Τζόφρι είναι μακραν ο πιο σπαστικός τύπος και χάνει το βραβείο του χειρότερου μόνο από τον μπάσταρδο του Μπόλτον που είναι ψυχάκιας βέβαια.

θα προτιμούσα τον Σταρκ ως εκδικητή κι όχι ως καλό Σαμαρείτη

Δηλαδή τον Στάννις. :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Θα φτάσω κάποια στιγμή στο θύελλα από ατσάλι και τότε καλά να 'μαστε θα ξαναγράψω τις σκέψεις μου,εξάλλου όπως είπα ο Μαρτίν μου αρέσει σε γενικές γραμμές.

 

Φίλε Nihilio καταλαβαίνω τι λες.αλλά θα προτιμούσα τον Σταρκ ως εκδικητή κι όχι ως καλό Σαμαρείτη.έτσι για να άναβαν και τα αίματα :juggle: .Το παράπονο μου όμως δεν είναι ότι αρέσει στους αναγνώστες ή στους θεατές της σειράς ο Νεντ κι ο κάθε Νεντ.Το θέμα μου είναι ότι στο μέσο αναγνώστη ή θεατή όποιος του πεις ότι είναι ο βασικός ήρωας με αυτόν θα συνταχθεί ψυχικά.Μου φαίνεται άσχημο το αποτέλεσμα αυτού του φαινομένου.

O Εντ είναι επίτηδες γραμμένος έτσι

για να σου πέσει πιο βαρύς ο θάνατός του στο τέλος του πρώτου βιβλίου

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όπως τα λέγει η Νίενορ...Το dance μου έβγαλε την ψυχή και το διάβαζα κάπως από αγγαρεία, όχι με τον παλιό ενθουσιασμό. Είναι σαν να έφτιαξε έναν τόμο 1000+ σελίδων ως filler. Πάντως η σειρά που το φοβόμουν πως θα τα κάνει όλα μαντάρα είναι εξαιρετική τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Wait, δεν έχω σχολιάσει για το Dance εδώ;

Το διάβασα μονορούφι στις διακοπές αλλά όντως κάτι του λείπει. Το ίδιο είχε συμβεί και με το Feast αλλά εκεί ήταν λογικό αφου σου περιγράφει το σκηνικό μετά τον πόλεμο και είναι κομμάτι βαρετό. Οι βόλτες του Τζέιμι και οι χαζομάρες της Σέρσι πχ - εντάξει - τί να σου πούνε; Ενώ από Τύριον και Ντενέρις περίμενες κάτι παραπάνω. Ειδικά από τη νεαρή Ταργαρίαινα. Η κοπελιά όλο ακροάσεις και σκέψεις (ορισμένες χαζογκομενίστικες μάλιστα) ήτανε ενώ ο νάνος ταξιδάκια, φαγητό και σκάκι. Απογοήτευση που άρχισε και έκλεισε ουσιαστικά ένα story arc στο ίδιο βιβλίο και μάλιστα χωρίς σπουδαία ανάπτυξη. Το δε άλλο νέο story arc με τον πρίγκηπα(?) περιπλέκει τα πράγματα χωρίς να χρειάζεται. Στο τέλος αν η επιστολή είναι αληθινή

νομίζω ο Μάρτιν το παρακάνει με το "χα, τελικά κάτι έγινε και νίκησαν οι κακοί στη μάχη". Ναι, στις δολοπλοκίες οι κακοί εχουν λογικά το πάνω χέρι αλλά στις μάχες άμα ξαναδώ άλλη ανατροπή υπέρ των κακών σταματάω να διαβάζω.

 

Αμ το άλλο με τον Τζον; Αλλά για αυτό διατηρώ τις επιφυλάξεις μου γιατί νομίζω κάτι περίεργο παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος αν η επιστολή είναι αληθινή

νομίζω ο Μάρτιν το παρακάνει με το "χα, τελικά κάτι έγινε και νίκησαν οι κακοί στη μάχη". Ναι, στις δολοπλοκίες οι κακοί εχουν λογικά το πάνω χέρι αλλά στις μάχες άμα ξαναδώ άλλη ανατροπή υπέρ των κακών σταματάω να διαβάζω.

 

Αμ το άλλο με τον Τζον; Αλλά για αυτό διατηρώ τις επιφυλάξεις μου γιατί νομίζω κάτι περίεργο παίζει.

Προσωπικά έχω τις επιφυλάξεις μου, γιατί πχ

τον "Reek" και την "Arya" τους έχουν περιμαζέψει οι στρατιώτες του Stannis και όμως ο Bolton δεν τους έχει βρει

. Κάτι μου λέει ότι ίσως η επιστολή αυτή να μην περιγράφει τα πράγματα όπως έγιναν.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάτι μου λέει πως όταν θα διαβάζω το τι πραγματικά συνέβη θα φοράω γυαλιά πρεσβυοπίας!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η ένσταση βασίζεται στο ότι η εικόνα είναι...παλιά;huh.gif

Από τη στιγμή που είναι από τις αγαπημένες σου, δεν καταλαβαίνω γιατί της επιτίθεσαι. Για την τιμή υπάρχει θέμα φυσικά(όλοι μας το έχουμε θίξει) αλλά νομίζω ο συγκεκριμένος εκδότης κάνει βήματα προοδου βγάζοντας τη σειρά πλέον με 1 τόμο για κάθε βιβλίο. Btw, το χαρτί της έκδοσης στις ΗΠΑ ακόμη και hardcover δε το λες και "τέλειο" σε σχέση με αυτό της έκδοσης στη χώρα μας. Για το αντίστοιχο softcover ούτε λόγος έτσι; Οι εφημερίδες εχουν πολύ πιο ποιοτικό χαρτί.laugh.gif

 

το να χρησιμοποιείς μια εικόνα ή μέρος της εικόνας για να γλυτώσεις τα πνευματικά δικαιώματα είναι όλιγον γυφτιά (σόρρυ κιόλας αλλα είναι). Αμα πάς για την "επιμελημένη" έκδοση φρόντισε να έχεις ένα αυθεντικό εξώφυλλο ή έστω το αντίστοιχο εξώφυλλο της έκδοσης του εξωτερικού. Επίσης που είδες οτι ο εκδότης κυκλοφορεί τα βιβλία σε ένα τόμο; Το πέμπτο της σειράς κυκλοφορεί σε δύο τόμους με συνολικό κόστος απόκτησης κάτι λιγότερο απο 40,00€. Απλα οι ανατυπώσεις των προηγουμένων βιβλίων κυκλοφόρισαν σε ενιαίους τόμους, όπως θα έπρεπε να είχε γίνει απο την αρχή. Για το χαρτί θα συμφωνήσω.

 

 

 

Δε θυμάμαι αν το έχουμε ξανασυζητήσει εδώ, πάντως με ένα τόσο μεγάλο βιβλίο, δεν μπορείς να αποφύγεις τους δύο τόμους. Συγκεκριμένα για το Dance, μία ενιαία έκδοση θα έφτανε τις 1300 σελίδες. Αν ήθελες να ρίξεις τις σελίδες, θα έπρεπε να πυκνώσεις αρκετά το κείμενο. Σε κάθε περίπτωση, το βιβλίο δεν είναι πλέον ευανάγνωστο, είτε λόγω όγκου είτε λόγω πύκνωσης.

 

Από κει και πέρα, τα της τιμής είναι άλλο θέμα, που έχουμε συζητήσει πολλές φορές, σχετικά με τα χαμηλά τιράζ και τις οικονομίες κλίμακας. Ο λόγος που τα ξένα paperback είναι τόσο φτηνά είναι ακριβώς αυτός - κυκλοφορούν αρκετά πιο μετά από το hardcover, κι έτσι η έκδοση έχει ήδη βγάλει τα έξοδά της... Κι ακόμα και το αγγλικό paperback είναι σε δύο τόμους.

 

Ως προς το εξώφυλλο, σίγουρα η εικόνα δεν επιλέχθηκε τυχαία. Μπορεί να μην συμφωνεί κάποιος με την επιλογή, σαφώς και είναι δεκτό, αλλά καταλήξαμε σ' αυτή την εικόνα ύστερα από αρκετό ψάξιμο και αρκετές άλλες εικόνες. smile.gif

 

το "Pillars of the earth" στην Ελληνική έκδοση απο Bell έφτασε τις 1200 σελίδες και κυκλοφόρισε σε ένα τόμο με τιμή πώλησης 25,00 €. Θα συμφωνήσω οτι το χαρτί είναι χαμηλότερης ποιότητας αλλα παρόλα αυτά αποτελεί πολύ δελεαστική πρόταση για αγορά και δεν είναι καθόλου δυσανάγνωστο.

 

Επίσης μιας και αναφέρεις τα paperbacks, να σε ρωτήσω το εξής. O Anubis έχει ξεκινήσει άνοιγμα στον χώρο των BIPEΡ βιβλίων με την έκδοση αρκετών άρλεκιν (έξυπνη επιλογή) αλλα και αστυνομικών βιβλίων κ.α. Γιατι δεν κυκλοφορεί και σε τέτοιες εκδόσεις τα βιβλία του Μάρτιν; Υπάρχει κάποια συμφωνία με τον ξένο εκδότη που έχει τα δικαιώματα την οποία δεν γνωρίζουμε ή απλά κατέχοντας το μονοπώλιο ο της έκδοσης στην Ελλάδα έχει το προνόμιο να τα κυκλοφορεί όπως θέλει και σε ότι τιμή θέλει; Οσον αφορά τα έσοδα, πιστέυω οτι μια τέτοια έκδοση ακόμα και να είχε τιμή πώλησης 15,00 € θα πουλούσε αρκετά. Όσον αφορά τα ξένα paperbacks μόνο το "A storm of swords" και το "A dance of dragons"χωρίστηκαν στα δύο.

 

Για το εξώφυλλο τα είπα πιο πάνω και δεν ισχύουν μόνο για αυτη την έκδοση. Γενικά Ελληνικά βιβλία + εξώφυλλα = γυφτιες μεγατόνων.

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος αν η επιστολή είναι αληθινή

νομίζω ο Μάρτιν το παρακάνει με το "χα, τελικά κάτι έγινε και νίκησαν οι κακοί στη μάχη". Ναι, στις δολοπλοκίες οι κακοί εχουν λογικά το πάνω χέρι αλλά στις μάχες άμα ξαναδώ άλλη ανατροπή υπέρ των κακών σταματάω να διαβάζω.

 

Αμ το άλλο με τον Τζον; Αλλά για αυτό διατηρώ τις επιφυλάξεις μου γιατί νομίζω κάτι περίεργο παίζει.

Προσωπικά έχω τις επιφυλάξεις μου, γιατί πχ

τον "Reek" και την "Arya" τους έχουν περιμαζέψει οι στρατιώτες του Stannis και όμως ο Bolton δεν τους έχει βρει

. Κάτι μου λέει ότι ίσως η επιστολή αυτή να μην περιγράφει τα πράγματα όπως έγιναν.

Σχετικά με την επιστολή...

 

Πολύ πιθανό να το έσκασαν πριν ή κατά τη διάρκεια της μάχης αυτοί οι δύο.

 

 

Νταηγέρη, είπα ότι αρχισαν να (ξανα)βγάζουν τη σειρά με 1 τόμο για κάθε βιβλίο κάτι που βέβαια αφορά βιβλία που είχαν βγάλει πιο πριν σε 2 τόμους και προφανώς όχι το τελευταίο ακόμη που όπως είπες κυκλοφορεί ακόμη και στα Αγγλικά σε 2 τόμους. Το ίδιο πράγμα που λες κι εσύ αμέσως μετά. Πού με είδες να λέω ότι έβγαλε ο Ανούμπις το τελευταίο βιβλίο σε ένα τόμο;!; :mf_sherlock:

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to George R. R. Martin
  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..