Jump to content

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Συνήθως οι συγγραφείς γράφουν τα καλύτερα έργα τους σχετικά νέοι. Μερικά στην αρχή ίσως όχι τόσο καλά, μετά μπουμ η επιτυχία κι από εκεί και πέρα κυρίως τη βγάζουν με το όνομα που έκαναν. Αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο Οπότε μπορεί κι ο Μάρτιν στα 65 ή στα 70 του μπορεί να γράψει το ίδιο καλά. Επίσης, όσον αφορά το θάνατο, πριν τα 80-85 το πιο πιθανό είναι να πεθάνει κανείς από καρκίνο που σε βρίσκει και στα 35 και στα 25, άσχετα αν είσαι χοντρός ή με κοιλιακούς φέτες.

 

Φυσικά και δεν είναι απόλυτο. Αλλά είναι η εξαίρεση. Και δε λέμε να συνεχίσει ο Μάρτιν να γράφει το ίδιο καλά στα 65 όπως στα 50, αλλά να μπορέσει να ξαναγράψει στα 65 όπως έγραφε στα 50 (που τέλειωσε το A Storm of Swords), γιατί στο μεταξύ έχει πέσει αισθητά. Νομίζω ότι αυτό είναι ακόμα πιο σπάνιο φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

 

Συνήθως οι συγγραφείς γράφουν τα καλύτερα έργα τους σχετικά νέοι. Μερικά στην αρχή ίσως όχι τόσο καλά, μετά μπουμ η επιτυχία κι από εκεί και πέρα κυρίως τη βγάζουν με το όνομα που έκαναν. Αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο Οπότε μπορεί κι ο Μάρτιν στα 65 ή στα 70 του μπορεί να γράψει το ίδιο καλά. Επίσης, όσον αφορά το θάνατο, πριν τα 80-85 το πιο πιθανό είναι να πεθάνει κανείς από καρκίνο που σε βρίσκει και στα 35 και στα 25, άσχετα αν είσαι χοντρός ή με κοιλιακούς φέτες.

 

Φυσικά και δεν είναι απόλυτο. Αλλά είναι η εξαίρεση. Και δε λέμε να συνεχίσει ο Μάρτιν να γράφει το ίδιο καλά στα 65 όπως στα 50, αλλά να μπορέσει να ξαναγράψει στα 65 όπως έγραφε στα 50 (που τέλειωσε το A Storm of Swords), γιατί στο μεταξύ έχει πέσει αισθητά. Νομίζω ότι αυτό είναι ακόμα πιο σπάνιο φαινόμενο.

 

Νομίζω ότι, ειδικά σε αυτήν την περίπτωση, αφού πρόκειται για κάτι που το είχε αρχίσει εδώ και πολλά χρόνια και ενδεχομένως είχε σκεφτεί και την κατάληξή του από πολύ πιο νεαρή ηλικία, υπάρχουν ελπίδες το τέλος της σειράς βιβλίων να είναι αντάξιο της αρχής.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πήγανε τα δικαιώματα στο Μεταίχμιο. Πόσα διαφορετικά εξώφυλλα θα έχω για μια σειρά στη βιβλιοθήκη μου. Τα παλιά της Anubis, το Dance With Dragons της Anubis με το νέο εξώφυλλο και η συνέχεια από Μεταίχμιο??

Link to comment
Share on other sites

 

Πρόσεξα και κάτι, ( και στους δύο τόμους), που δεν θυμάμαι αν το κάνει σε όλα τα βιβλία: επαναλαμβάνει τις ίδιες ακριβώς φράσεις. Συνέχεια. Ίδιες παρομειώσεις, ίδιες εκφράσεις... Αυτό το "useless like nipples on a breastplate" πόσες φορές να το χρησιμοποίησε;

 

 

 

Το κάνει σε όλα τα βιβλία. Τα κρανία του σπάνε συνήθως with a sickly crunch, μια αίσθηση μένει πάντοτε στον αέρα like a woman's perfume και λοιπά και λοιπά και λοιπά.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πρόσεξα και κάτι, ( και στους δύο τόμους), που δεν θυμάμαι αν το κάνει σε όλα τα βιβλία: επαναλαμβάνει τις ίδιες ακριβώς φράσεις. Συνέχεια. Ίδιες παρομειώσεις, ίδιες εκφράσεις... Αυτό το "useless like nipples on a breastplate" πόσες φορές να το χρησιμοποίησε;

 

 

 

Το κάνει σε όλα τα βιβλία. Τα κρανία του σπάνε συνήθως with a sickly crunch, μια αίσθηση μένει πάντοτε στον αέρα like a woman's perfume και λοιπά και λοιπά και λοιπά.

 

Ναι, σε θυμάμαι να το λες, αλλά το είχα ξεχάσει όταν διάβαζα τα δυο τελευταία βιβλία. Μόνο σ' αυτά το πρόσεξα, πάντως.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Πήγανε τα δικαιώματα στο Μεταίχμιο. Πόσα διαφορετικά εξώφυλλα θα έχω για μια σειρά στη βιβλιοθήκη μου. Τα παλιά της Anubis, το Dance With Dragons της Anubis με το νέο εξώφυλλο και η συνέχεια από Μεταίχμιο??

Παιδιά, ψυχραιμία! Το Μεταίχμιο πήρε τα δικαιώματα για τα υπόλοιπα βιβλία του Μάρτιν, όχι για το Game of Thrones. Μπορείτε να κοιμάστε ήσυχοι!

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

 

 

Πήγανε τα δικαιώματα στο Μεταίχμιο. Πόσα διαφορετικά εξώφυλλα θα έχω για μια σειρά στη βιβλιοθήκη μου. Τα παλιά της Anubis, το Dance With Dragons της Anubis με το νέο εξώφυλλο και η συνέχεια από Μεταίχμιο??

Παιδιά, ψυχραιμία! Το Μεταίχμιο πήρε τα δικαιώματα για τα υπόλοιπα βιβλία του Μάρτιν, όχι για το Game of Thrones. Μπορείτε να κοιμάστε ήσυχοι!
τα επόμενα της σειράς θα βγουν στο μεταίχμιο
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν είναι σίγουρο ότι θα βγει το The Ice Dragon. Ελληνικός τίτλος: Ο Δράκος του Πάγου. Παιδικό είναι περισσότερο, σίγουρα πάντως θα το τιμήσω. Ελπίζω να βγάλουν όμως κάτι Fevre Dream, Dying of the Light, The Armageddon Rag κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωσει δεν λέει κάτι για GoT. Αν όντως ήταν να εκδόσουν το 6ο, δεν θα το έλεγαν ξεκάθαρα; Επίσης, έχω πηγές από Anubis που με διαβεβαίωσαν πως, προς το παρόν τουλάχιστον, διατηρούν τα δικαιώματα του GoT.

Link to comment
Share on other sites

Σε διαβεβαίωσαν από Anubis ότι έχουν τα δικαιώματα για το 6ο βιβλίο; Γιατί χλωμό το βλέπω.

Λογικά διατηρούν τα δικαιώματα για τα 5 πρώτα βιβλία λίγο ακόμη, δεν μπορεί έτσι ξαφνικά να τα πάρει άλλος ενώ πουλάνε ακόμη μια χαρά. Πάντως το Μεταίχμιο θα μπορεί να διαπραγματευτεί καλύτερα για 6ο βιβλίο και πέρα εφόσον μόλις έκλεισε ντιλ για μπόλικα βιβλία του.

 

Πέρα από το Ice Dragon και ίσως άλλα σχετικά με τον κόσμο του ASOIAF επιμένω ότι το Fevre Dream θα ήταν μια λογική επιλογή ως το δημοφιλέστερο μη-ASOIAF related βιβλίο του και αφού η θεματολογία του έχει αρκετή πέραση τελευταία, με βαμπιροτέτοια κτλ.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωσει δεν λέει κάτι για GoT. Αν όντως ήταν να εκδόσουν το 6ο, δεν θα το έλεγαν ξεκάθαρα; Επίσης, έχω πηγές από Anubis που με διαβεβαίωσαν πως, προς το παρόν τουλάχιστον, διατηρούν τα δικαιώματα του GoT.

θέλεις να μας πεις ότι ο ανουμπις υπάρχει ακόμα? Χλωμό το κόβω. Ίσως προσπαθήσουν να διώξουν το στοκ που έχουν σε παζάρια και μετά τέλος
Link to comment
Share on other sites

 

Η ανακοίνωσει δεν λέει κάτι για GoT. Αν όντως ήταν να εκδόσουν το 6ο, δεν θα το έλεγαν ξεκάθαρα; Επίσης, έχω πηγές από Anubis που με διαβεβαίωσαν πως, προς το παρόν τουλάχιστον, διατηρούν τα δικαιώματα του GoT.

θέλεις να μας πεις ότι ο ανουμπις υπάρχει ακόμα? Χλωμό το κόβω. Ίσως προσπαθήσουν να διώξουν το στοκ που έχουν σε παζάρια και μετά τέλος

 

Ότι υπάρχει, υπάρχει. Με τα βίας φυσικά, αλλά υπάρχει, κυρίως για τα παζάρια που λες και εσύ. Έχουν φοβερά θέματα και μάλλον σιγά σιγά θα μας αφήσουν.

 

Σε διαβεβαίωσαν από Anubis ότι έχουν τα δικαιώματα για το 6ο βιβλίο; Γιατί χλωμό το βλέπω.

Λογικά διατηρούν τα δικαιώματα για τα 5 πρώτα βιβλία λίγο ακόμη, δεν μπορεί έτσι ξαφνικά να τα πάρει άλλος ενώ πουλάνε ακόμη μια χαρά. Πάντως το Μεταίχμιο θα μπορεί να διαπραγματευτεί καλύτερα για 6ο βιβλίο και πέρα εφόσον μόλις έκλεισε ντιλ για μπόλικα βιβλία του.

 

Πέρα από το Ice Dragon και ίσως άλλα σχετικά με τον κόσμο του ASOIAF επιμένω ότι το Fevre Dream θα ήταν μια λογική επιλογή ως το δημοφιλέστερο μη-ASOIAF related βιβλίο του και αφού η θεματολογία του έχει αρκετή πέραση τελευταία, με βαμπιροτέτοια κτλ.

Όχι, με διαβεβαίωσαν πως τα δικαιώματα για το GoT, (δεν είπαν κάτι για νούμερο βιβλίου) δεν τα πήραν το Μεταίχμιο. Συμφωνώ μαζί σου πάντως, εννοείται πως το Μεταίχμιο μπορεί πολύ άνετα να κάνει καλύτερο deal με Μάρτιν. ΕΠίσης, μακάρι να βγει το Fevre Dream, το θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν είναι σίγουρο ότι θα βγει το The Ice Dragon. Ελληνικός τίτλος: Ο Δράκος του Πάγου. Παιδικό είναι περισσότερο, σίγουρα πάντως θα το τιμήσω. Ελπίζω να βγάλουν όμως κάτι Fevre Dream, Dying of the Light, The Armageddon Rag κλπ.

The ice dragon δεν είναι ένα διήγημά του από τη συλλογή "Ιστορίες φαντασίας με δράκους", anubis; Ωραίο, θα μπορούσε να θεωρηθεί και παιδικό τώρα που το λες, αλλά δεν ξέρω αν έχει ψωμί για ολόκληρο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

0010457_195.jpeg

 

Αυτό είναι το εξώφυλλο του παιδικού/εφηβικού βιβλίου Ο Δράκος του πάγου, που θα κυκλοφορήσει τον Ιούνιο από τις εκδόσεις Μεταίχμιο, με εικονογράφηση του Luis Royo.

 

Τον Ιούνιο θα κυκλοφορήσουν επίσης σ'έναν τόμο οι τρεις νουβέλες της σειράς The Tales of Dunk and Egg, έργο που αποτελεί προοίμιο του Game Of Thrones. Ο τίτλος του συγκεντρωτικού τόμου θα είναι αυτός: Ο ιππότης των επτά βασιλείων. Βέβαια οι δυο πρώτες ιστορίες έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά, μιας και υπάρχουν στις ανθολογίες Θρύλοι (Legends) των εκδόσεων Anubis, σε επιμέλεια Robert Silverberg. Πάντως σίγουρα θα το τιμήσω!

 

Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να συνεχίσουν με Fevre Dream κλπ κλπ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eπιτέλους θα δούμε Dunk και Egg. Έχω την graphic novel έκδοσή του, αλλά τα βιβλία είναι πάντα τόσο καλύτερα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάπου πέτυχα ανακοίνωση πως ούτε το 2015 θα δούμε το 6ο βιβλίο. Κοινώς έτσι όπως πάμε η σειρά μάλλον θα τελειώσει πριν τα βιβλία........

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα τελειώσουμε πριν τα βιβλία. Δεν είναι μόνο ο Μάρτιν θνητός, είμαστε κι εμείς, ε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον να μας κάνει μια σούμα, να μάθουμε ποιος επιτέλους θα κάτσει πάνω στις σπαθούμπες και ποιανού είναι βρε γυναίκα το παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά να το δεις τα τελευταία βιβλία που είναι μεγαλύτερα και την υπόθεση δεν την είχε σκεφτεί από την αρχή ο Μάρτιν παρά μόνο μέσες άκρες(νομίζω όταν είχε την ιδέα ήταν για τριλογία οπότε είναι λογικό από το 4ο να έχει κάποιο θέμα) και πλέον είναι πιο πολυάσχολος με την τηλεοπτική επιτυχία...θέλουν κάπου μια πενταετία. Οπότε, αφού ο Χορός βγήκε το 2011, οι Άνεμοι θα βγούνε κατά το 2016. Κι αν δεν προλάβει μια βολική ημερομηνία για την ΗΒΟ(γκουχ, γκουχ...νομίζω κάτι τέτοιο έγινε με το Χορό), πολύ φοβάμαι ότι ίσως το πάνε για το 2017.

Edited by heiron
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχω βαρεθεί και παρατήσει τη σειρά εδώ και 2 σεζόν, μιλήστε μου αν δείξει το τέλος, έτσι όπως το πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελειωσα κ το πεμπτο βιβλιο της σειρας. Καλο, καλυτερο απο το τεταρτο(αν κ εχει φοβερα κεφαλαια στο τελος του) αλλα οχι σαν το δευτερο η' τριτο.

Προσωπικα παντως δεν ανησυχω. Νομιζω οτι καπου τα εχει σχεδον γραμμενα ολα, κ απλα κανει μικροδιορθωσεις κ τελειοποιησεις. Τον φανταζομαι να του μπαινουν συνεχεια ιδεες κ συνεχεια ετσι να προσθετει κ να προσθετει κεφαλαια. Αλλωστε μη ξεχνατε πως προσφατα δηλωσε οτι θα βγει μεχρι κ 8ο βιβλιο, οποτε... καπου εχει προδιαγεγραμμενο το τελος....

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι εδώ και καιρώ να αρχίσω τα βιβλία game of thrones,έχω δει ώμος την σειρά μέχρι την 4 seasson και δεν ξέρω να τα αρχίσω από την αρχή η να μην διαβάσω τα τρία πρώτα βιβλία ?

Link to comment
Share on other sites

H πρώτη σεζόν είναι αρκετά πιστή στο 1ο βιβλίο. Από τη 2η σεζόν αρχίζει ένα ψιλομπάχαλο αλλά οκ. Το θέμα είναι ότι κατά πως δείχνουν τα πράγματα τώρα με την 5η σεζόν όχι απλά θα έχουν μικροαλλαγές αλλά θα εξαφανίσουν πλοκές και θα τις αντακαταστήσουν με άλλες. Κι αυτό σημαίνει ότι θα εξαφανίσουν και παίκτες του Παιχνιδιού. Τώρα αν για οικονομία θες να μην πάρεις τα 3 πρώτα βιβλία και να χάσεις σημαντικό μέρος της απόλαυσης,οκ.

Last but not least, διαβάζοντας τα βιβλία θα μπορείς να το παίζεις αφ'υψηλού και να σχολιάζεις με περισπούδαστο ύφος "Κοιτάξτε αγαπητά μου παιδια...στο βιβλίο δεν είναι έτσι...επίσης αποκαλύπτεται ότι...". :mf_bookread: :rtfm: :mf_sherlock:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι θα ξεκινήσω από το πρώτο  η από το δεύτερο 

Edited by Lich King
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to George R. R. Martin
  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..