Jump to content

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

 

Ο χαρακτήρας Alleras the Sphinx που εμφανίζεται στον πρόλογο και το τελευταίο κεφάλαιο του βιβλιού: O Maester Aemon έλεγε "The sphinx is the riddle" γιατί άραγε; Χμμμ, γρίφος... το όνομα... Alleras... ανάποδα... Sarella! Η Sand Viper που λείπει από το Dorne είναι στο Οldtown μεταμφιεσμένη σε άντρα! Θέλει να γίνει η πρώτη "μαστόρισα" ή να ανακαλύψει κάτι;

 

Αυτή είναι, όντως, μια ενδιαφέρουσα θεωρία. Αλλά πώς είναι δυνατόν ο Aemon να γνώριζε γι'αυτό το πράγμα; Μόνο μέσω κάποιας μαντείας. Όμως πουθενά δεν υπάρχει υπόνοια για κάτι τέτοιο' ή, τουλάχιστον, εγώ δεν έχω προσέξει κάτι...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "λογική" εξήγηση, ο Martin έχει βάλει προφητείες στο στόμα ή τα όνειρα πολλών άσχετων χαρακτήρων, πχ ο γελωτοποιός του Stannis προβλέπει το Red Wedding:

 

 

"Fool's blood, king's blood, blood on the maiden's thigh, but chains for the guests and chains for the bridegroom, aye aye aye."

 

Fool's blood: ο γελωτοποιός των Φρέυ που σκότωσε η Catelyn, King's blood: ο Robb, blood on the maiden's thigh: η παρθενιά της Roslyn, chains for the guests and chains for the bridegroom: η αιχμαλωσία των καλεσμένων και του Edmure. Όλα αυτά στο 2ο κεφάλαιο του Davos στο SoS, 600 σελίδες πριν το γάμο.

 

 

Νομίζω ότι ο Martin περισσότερο το κάνει αυτό για να "παίξουμε" μαζί του, να προσπαθούμε να μαντέψουμε το νόημα φαινομενικά άσχετων φράσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Για να κάνουμε ένα πολύ μικρό update λοιπόν, ο George δουλεύει στο A Dance With Dragons και ελπίζει να είναι έτοιμο το φθινόπωρο ή το πολύ στο τέλος του χρόνου. Επίσης άλλαξε τον τίτλο του τελευταίου βιβλίου από A Time Of Wolves σε A Dream Of Spring. Δηλαδή περιμένουμε το A Dance With Dragons, μετά το The Winds Of Winter και τέλος (?) το A Dream Of Spring.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε ένα πολύ μικρό update λοιπόν, ο George δουλεύει στο A Dance With Dragons και ελπίζει να είναι έτοιμο το φθινόπωρο ή το πολύ στο τέλος του χρόνου. Επίσης άλλαξε τον τίτλο του τελευταίου βιβλίου από A Time Of Wolves σε A Dream Of Spring. Δηλαδή περιμένουμε το A Dance With Dragons, μετά το The Winds Of Winter και τέλος (?) το A Dream Of Spring.

 

 

 

Κοίτα, ο ίδιος έλεγε ότι το A Feast for Crows και το A Dance With Dragons θα ήταν ένα βιβλίο. Απλά του έβγαινε τεράστιο καθώς το έγραφε. Πολύ φοβάμαι ότι το ίδιο θα συμβεί και σε άλλο ένα τουλάχιστον. Ακριβώς επειδή κάνει ανάπτυξη τόσο πολλών χαρακτήρων ξεχωριστά, με τον καθένα να'χει τουλάχιστον 2 με 3 κεφάλαια στο κάθε βιβλίο, δεν μπορεί παρά να γίνει μεγαλύτερο απ'όσο είναι στο μυαλό του. Επομένως, μέχρι ν'αρχίσει να τα γράφει ούτε ο ίδιος θα ξέρει πόσα θα είναι.

 

 

 

Δηλαδή, δε θα υπάρχει A Time of Wolves; Έχω την εντύπωση ότι τους χρωστάει ένα τέτοιο τίτλο μετά από τα όσα "έκανε" σ'αυτή την οικογένεια.

 

 

 

Άσχετο, αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι ο John δεν είναι γιος του μπαμπά-Stark αλλά του αδερφού του; Δε το βασίζω πουθενά πέρα από το αναφερόμενο ήθος αυτού του ανθρώπου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ο ίδιος έλεγε ότι το A Feast for Crows και το A Dance With Dragons θα ήταν ένα βιβλίο. Απλά του έβγαινε τεράστιο καθώς το έγραφε. Πολύ φοβάμαι ότι το ίδιο θα συμβεί και σε άλλο ένα τουλάχιστον. Ακριβώς επειδή κάνει ανάπτυξη τόσο πολλών χαρακτήρων ξεχωριστά, με τον καθένα να'χει τουλάχιστον 2 με 3 κεφάλαια στο κάθε βιβλίο, δεν μπορεί παρά να γίνει μεγαλύτερο απ'όσο είναι στο μυαλό του. Επομένως, μέχρι ν'αρχίσει να τα γράφει ούτε ο ίδιος θα ξέρει πόσα θα είναι.

 

 

 

Δηλαδή, δε θα υπάρχει A Time of Wolves; Έχω την εντύπωση ότι τους χρωστάει ένα τέτοιο τίτλο μετά από τα όσα "έκανε" σ'αυτή την οικογένεια.

 

 

 

Αντιγράφω από το blog του:

 

 

 

Oh, and I've also come up with a new title for the seventh (and final, I hope, I hope, I hope) volume of the series -- A DREAM OF SPRING. I like the sound of that a lot better than A TIME FOR WOLVES, which has been my working title for book seven up to now, and I also think it gives a better sense of the book that I want to write. So -- A DANCE WITH DRAGONS, then THE WINDS OF WINTER, then A DREAM OF SPRING. Shouldn't take me long (hah).

 

 

 

Ελπίζει ότι θα είναι το τελευταίο αλλά για να δούμε... όσο για την αλλαγή τίτλου, νομίζω ότι θέλει να δείξει ότι το συνολικό μέλλον του Westeros τον ενδιαφέρει περισσότερο από την εκδίκηση των Stark.

 

 

 

Άσχετο με το θέμα μας αλλά επίσης από το blog του:

 

 

 

On the way back, I stopped in Chicago [...] We had a great time catching up, and visited my favorite restaurant in the world, the Greek Islands in Greektown, where we ate flaming cheese and shouted "Opaa!"

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Erovianna, για τον John, η δημοφιλέστερη εκδοχή είναι ότι είναι γιός της αδερφής του Eddard

Link to comment
Share on other sites

Ε, αφού ο Μάρτιν έχει βρει τους τίτλους για τα επόμενα βιβλία, εγώ είμαι ήσυχη.

 

Πάντως έχει σχεδόν έτοιμη και μια τρίτη νουβέλα με τους Dunk & Egg, τους ήρωες του Hedge Knight και του Sworn Sword, αλλά έχει κολλήσει στον τίτλο.

 

Οταν λέμε ότι ο John είναι γιος του αδερφού του Ned, για ποιον από τους 2 αδερφούς λέμε? Για τον πεθαμένο ή τον αγνοούμενο? Γιατί και αυτή η θεωρία μπορεί να έχει ψωμί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τον πεθαμένο λέω. Δεν ήξερα ότι υπάρχει κι άλλος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τον πεθαμένο λέω. Δεν ήξερα ότι υπάρχει κι άλλος!

 

 

 

Αύριο με τον κηδεμόνα σου...

Link to comment
Share on other sites

Χαμένος = Benjen Stark.

Κατά τη δημοφιλέστερη εκδοχή πατέρας του Jon είναι ο Raeghar Targaryen και μητέρα του η Lyanna. Υπάρχει όμως και η μικρή πιθανότητα να είναι ο Cranoggman που συνάντησε τη Lyanna στο τουρνουά του Harrenhal, κατά τη γνώμη μου(ναι αυτός που συνδέθηκε με τον άγνωστο ιππότη του οποίου την ιστορία λέει η Meera στον Bran)...

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι, ο Crannogman της ιστορίας είναι ο πατέρας της Meera, ο Ηowland Reed δηλαδή, έτσι έμαθε την ιστορία άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Χαμένος = Benjen Stark.

Κατά τη δημοφιλέστερη εκδοχή πατέρας του Jon είναι ο Raeghar Targaryen και μητέρα του η Lyanna. Υπάρχει όμως και η μικρή πιθανότητα να είναι ο Cranoggman που συνάντησε τη Lyanna στο τουρνουά του Harrenhal, κατά τη γνώμη μου(ναι αυτός που συνδέθηκε με τον άγνωστο ιππότη του οποίου την ιστορία λέει η Meera στον Bran)...

 

Α, τον "μπάρμπα", το κοράκι λέτε. Μάλλον έχω πάθει αμνησία, δεν εξηγείται αλλιώς. Ποια είναι η Lyanna, η αδερφή η πεθαμένη; Και ο Crannoggman;

 

:tease: Βοήθεια γιατρέ, έχω altzheimer απ'τα 23 μου!

Link to comment
Share on other sites

Eroviana, να πίνεις πολύ καροτόζουμο - κάνει καλό στη μνήμη.

 

Η Lyanna Stark είναι η πεθαμένη αδελφή του Νεντ και των άλλων 2. Η κοπέλα που ήταν να παντρευτεί το βασιλιά Ρόμπερτ...

 

Ο Benjen Stark είναι ο θείος -το κοράκι- που πήγε για περιπολία κι όποιος τον είδε κερδίζει ένα πλαστικό λουκούμι. Αν και στο επόμένο βιβλίο πιστεύω ότι θα συναντηθεί με τον Bran, το σακάτικο ανιψάκι του, πέρα από το Τείχος. (Ο Coldhands ίσως???)

 

Τώρα οι crannoggmen είναι κάτι τύποι που ζουν στους βάλτους του Βορρά. Αρχοντας εκεί πέρα είναι ο Howland Reed , που ήταν φίλος του Νεντ Σταρκ και αν θυμάμαι καλά πολέμησαν μαζί έξω από τον Tower of Joy τον Arthur Dayne και τους άλλους της βασιλικής φρουράς.

Ο Reed έχει 2 παιδιά: την Meera και τον Jojen.

 

Εγώ νομίζω ότι ο Howland και ο Jojen είναι το ίδιο πρόσωπο -οι πρώτοι κάτοικοι του Βορρά που κάνα μάγεια και έβλεπαν οράματα κλπ, ξέρετε ποιους λέω.

 

Αν τα μπέρδεψα και λίγο , μη διστάζετε, διορθώστε ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Eroviana, να πίνεις πολύ καροτόζουμο - κάνει καλό στη μνήμη.

 

Η Lyanna Stark είναι η πεθαμένη αδελφή του Νεντ και των άλλων 2. Η κοπέλα που ήταν να παντρευτεί το βασιλιά Ρόμπερτ...

 

Ο Benjen Stark είναι ο θείος -το κοράκι- που πήγε για περιπολία κι όποιος τον είδε κερδίζει ένα πλαστικό λουκούμι. Αν και στο επόμένο βιβλίο πιστεύω ότι θα συναντηθεί με τον Bran, το σακάτικο ανιψάκι του, πέρα από το Τείχος. (Ο Coldhands ίσως???)

 

Τώρα οι crannoggmen είναι κάτι τύποι που ζουν στους βάλτους του Βορρά. Αρχοντας εκεί πέρα είναι ο Howland Reed , που ήταν φίλος του Νεντ Σταρκ και αν θυμάμαι καλά πολέμησαν μαζί έξω από τον Tower of Joy τον Arthur Dayne και τους άλλους της βασιλικής φρουράς.

Ο Reed έχει 2 παιδιά: την Meera και τον Jojen.

 

Εγώ νομίζω ότι ο Howland και ο Jojen είναι το ίδιο πρόσωπο -οι πρώτοι κάτοικοι του Βορρά που κάνα μάγεια και έβλεπαν οράματα κλπ, ξέρετε ποιους λέω.

 

Αν τα μπέρδεψα και λίγο , μη διστάζετε, διορθώστε ελεύθερα.

 

 

 

Thanks Pixie! Τώρα μπορώ να πω θυμήθηκα αρκετά πράγματα.

 

 

 

Τέλος πάντων, αυτό που έλεγα για τον Τζον. Ο Νεντ δε μου κολλάει για άνθρωπος που θα άφηνε μια κοπέλα έγκυο και μετά θα την παρατούσε. Βέβαια, τον πήρε υπό την προστασία του, αλλά όπως και να το κάνουμε ήταν το "μπασταρδάκι". Αντίθετα, είτε ο αδελφός που πέθανε ήταν λίγο "πεταχτούλης"(αλήθεια, δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα γι'αυτόν), είτε το κοράκι που απαγορεύεται να'χει παιδί. Και στις δύο περιπτώσεις, μου φαίνεται ότι ο Νεντ θα ήθελε αφενός να προστατέψει τη μνήμη του ενός και αφετέρου να προστατέψει την τιμή του άλλου. Ή απλά τον έχω εξιδανικεύσει τόσο που λέω βλακείες. Απλά απ'την πρώτη στιγμή που το διάβασα δεν μπόρεσα να το δεχτώ. Για τη μητέρα δεν έχω κάνει υποθέσεις. Κάποια ευγενούς καταγωγής σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι πιο πιθανό μητέρα του να είναι η αδερφή του Νεντ, γιατί αν θυμάστε, ο Νεντ τη θυμόταν συνέχεια να του λέει "Promise me". Kι επισης, δε θυμάμαι ακριβώς που το βασίζω, αλλά κάτι έπαιζε με τo τριγωνο Lyanna-Robert-Τargaryen, κάτι έκρυβε ο Νεντ απο το Ρομπερτ για το θέμα είχα πάντα την εντυπωση. Εγώ νομίζω ότι η Lyanna ηθελε τελικά τον άλλο, έκαναν και παιδι-τον Τζον- αλλά δεν το είπαν ποτέ στο Ρομπερτ γιατί καταλαβαίνετε τι θα γινόταν. Οπότε τον πηρε ο Νεντ για γιο του.

 

Κι επισης, αν ισχυει το παραπανω, ο Τζον έχει και αίμα Τargaryen, οπότε μπορω να φανταστώ πολλά σενάρια που τον δένουν με τη Daenerys ;)

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι πιο πιθανό μητέρα του να είναι η αδερφή του Νεντ, γιατί αν θυμάστε, ο Νεντ τη θυμόταν συνέχεια να του λέει "Promise me". Kι επισης, δε θυμάμαι ακριβώς που το βασίζω, αλλά κάτι έπαιζε με τo τριγωνο Lyanna-Robert-Τargaryen, κάτι έκρυβε ο Νεντ απο το Ρομπερτ για το θέμα είχα πάντα την εντυπωση. Εγώ νομίζω ότι η Lyanna ηθελε τελικά τον άλλο, έκαναν και παιδι-τον Τζον- αλλά δεν το είπαν ποτέ στο Ρομπερτ γιατί καταλαβαίνετε τι θα γινόταν. Οπότε τον πηρε ο Νεντ για γιο του.

 

Κι επισης, αν ισχυει το παραπανω, ο Τζον έχει και αίμα Τargaryen, οπότε μπορω να φανταστώ πολλά σενάρια που τον δένουν με τη Daenerys ;)

 

 

 

Χμμ...αν είναι έτσι όμως, τότε γιατί ο Νεντ στράφηκε εναντίον του Targaryen; Μιλάμε για τον Rhaegan το νεαρό πρίγκιπα, σωστά; Εκτός απ'το γεγονός ότι η Λιονταρίνα μας Cersei ήθελε να τον παντρευτεί, εκείνος παντρεύτηκε την κοπελιά απ'το Dorne. Αυτό έγινε πριν πεθάνει η Lyanna, σωστά; Κι η Lyanna δεν έμοιαζε τόσο με τ'αδερφια της, έτσι δεν είναι; Αν ο πατέρας του Τζον ήταν "δράκος" δε θα'μοιαζε τόσο πολύ με αυθεντικό Stark. Ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Χμ Βασικά υπάρχει η πιθανότητα ο Ned να φοβόταν όλους τους Baratheon-Lannister loyalists που ήθελαν να εξαφανίσουν τη γενιά των Targaryen και γι αυτό να έκρυψε την ταυτότητα του Jon. Τέλος πιθανόν δίκαια να μισούσε ο ίδιος τους Targaryens δεδομένου του τι είχαν κάνει στον πατέρα και τον αδερφό του. Παρ' όλ' αυτά αγαπούσε την αδερφή του και δεν είχε λόγο να εχθρεύεται το Jon που ήταν απλά ένα μωρό, ενώ είχε λόγο να θέλει να τον προστατεύσει, την τελευταία επιθυμία της Lyanna. Γι αυτό και κράτησε την ταυτότητά του μυστική.

 

Τώρα ,όσο για το Raeghar νομίζω ότι δεν έστεκε πολύ στα καλά του, αφού ανέδινε διαρκώς μιας αίσθηση κορεσμού και "επιθυμία θανάτου", παρά το ότι ήταν τουλάχιστον ικανός με ό,τι κι αν καταπιανόταν. Πιθανώς ένα κομμάτι τρέλας είχε περάσει από τον πατέρα του σε αυτόν και ώς εκ τούτου έκανε πράξεις που δεν υπάγονται στη λογική και ήταν αντίθετες στα συμφέροντά του και της οικογένειάς του.

 

Τελικά, πιστεύω ότι η Lyanna δεν αγαπούσε τον Raeghar, αλλά τον Crannogman που είχε έρθει στο τουρνουά του Harrenhal(όπως λένε η Meera και ο Jojen (Howland?)), όμως είχε κάποιο λόγο, είτε μητρικό φίλτρο είτε κάτι πιο παράξενο, να θέλει τον Jon ζωντανό, τόσο ωστε να πιέσει το Ned να τον κρατήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις Blackcloak, κάτι έτρεχε σίγουρα με τον Rhaegar. Δεν λέει κάπου ότι στην αρχή ήταν του διαβάσματος και εντελως ξαφνικά τα παράτησε και άρχισε να ασχολείται με τα όπλα?

 

Νομίζω όμως ότι δεν του έστριψε. Ο Varys ήταν και τότε πληροφοριοδότης, οπότε μπορεί να τον είχε πληροφορήσει για τις κινήσεις του Robert να σφετεριστεί το θρόνο, ο πατέρας του ήταν θεόμουρλος και είχε να φοβάται την κληρονομική τρέλα, και αγαπούσε άλλη γυναίκα από αυτήν που παντρεύτηκε. Η πίεση που ένιωθε ο Rhaergar ήταν τρομερή. Και καλά τα κατάφερνε, να λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι μου κάνετε καλοκαιριάτικα... Λοιπόν (Spoiler warnings etc.):

 

 

 

O Rhaegar ήταν "τρελός" με την έννοια του ρομαντικού τρελού, του παρεξηγημένου ποιητή-πολεμιστή κλπ. Τα πάντα σχετίζονται με την προφητεία για "τον πρίγκηπα που θα σώσει τον κόσμο" (Τhe Prince who was promised) ο οποίος προφανώς είναι αυτός που θα σώσει το Westeros από την απειλή των Others. Ο Ρhaegar διάβασε κάπου για αυτή την προφητεία και κατάλαβε/ένοιωσε ότι καθήκον του ήταν να "βοηθήσει" να έρθει αυτός ο πρίγκηπας στον κόσμο. Εδώ βέβαια παίζουν πολλές θεωρίες σχετικά με το ποιόν θεωρεί ο καθένας ότι είναι αυτός ο Πρίγκηπας. Πολλοί θεωρούν ότι είναι ο Jon, έτσι ο Rhaegar απήγαγε την Lyanna όχι από έρωτα, αλλά από αίσθηση "καθήκοντος" γιατί θεώρησε ότι αυτός ο καρπός της ένωσής τους θα ήταν ο "Μεσσίας". Άλλοι λένε ότι ο Rhaegar νόμιζε ότι ο Prince ήταν ο νόμιμος γιος του, ο Αegon, που δολοφονήθηκε από τον Mountain Clegane αν και κάποιοι πάλι θεωρούν ότι μπορεί να είναι ζωντανός και να είχε αντικατασταθεί πριν την πολιορκία του King's Landing με άλλο μωρό! Στο όραμα που βλέπει η Danny στον οίκο των μάγων στο ACoK o Rhaegar της λέει "He is the Prince that was promised and his is the song of ice and fire". (Στο Ice and Fire στέκονται πολλοί γιατί ο Jon αν είναι απόγονος Targaryen-Stark ενώνει τα δυο αυτά στοιχεία). Aμέσως μετά της λέει "There must be one more. The dragon has three heads". Eπομένως μπορεί να θέλησε να κάνει τον Jon για να συμπληρώσει την τριάδα από Targaryen. Mια αλλή θεωρία είναι ότι ο "Μεσσίας" ή ένα από τα τρία κεφάλια είναι η Danny, οπότε εκεί ο ρόλος του Rhaegar είναι πιο έμμεσος αλλά πάλι αυτός δημιούργησε τα γεγονότα που προκάλεσαν τον πόλεμο και κατ'επέκταση την "εξορία" της Danny. (Επίσης για ένα από τα κεφάλια παίζει πολύ ο... Τyrion! Yπάρχουν μάλιστα αρκετές θεωρίες που υποστηρίζουν ότι ίσως να έχει κι αυτός αίμα Targaryen μέσα του).

 

 

 

Tώρα, σχετικά με την ιστορία του Crannogman. Είναι προφανές ότι ο Knight of the Laughing Tree ήταν η Lyanna. Μόλις εξαφανίστηκε, ο βασιλιάς οργισμένος έστειλε διάφορους ιππότες για να βρουν τον μυστηριώδες ιππότη, ανάμεσα τους και τον Rhaegar. Όλοι βέβαια γύρισαν με άδεια χέρια αλλά πολλοί υποθέτουν ότι ο Rhaegar βρήκε την Lyanna και εντυπωσιασμένος από το θάρρος της υποσχέθηκε να μην αποκαλύψει το μυστικό της. Προφανώς εκεί ξεκίνησε και ο θαυμασμός του προς αυτήν. Λογικά και η Lyanna αισθανόταν κάτι για τον Rhaegar, είτε αυτό ήταν απλή έκτιμηση, είτε έρωτας.

 

 

 

Για τον Ned πρέπει κάτι να έπαιζε με κάποια άλλη γυναίκα, πιθανότατα την Ashara Dayne, η οποία πήδηξε από τον πύργο της όταν ο Ned πήγε να της παραδώσει το σπαθί του νεκρού αδερφού της. Άλλωστε την Catelyn την παντρεύτηκε από υποχρέωση καθώς ήταν λογοδοσμένη στον νεκρό αδερφό του.

 

 

 

Ο Jon όντως μοιάζει φοβερά με Stark (αυτός ήταν ο κύριος λόγος που τον μισούσε η Catelyn άλλωστε, αφού σχεδόν όλα τα παιδιά της με τον Ned πλην της Arya πήραν την ομορφιά των Tully παρά την αγριάδα των Stark) αλλά αυτό δεν τον εμποδίζει να είναι και μισός Targaryen πχ.

 

 

 

Blackcloak, έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις θεωρίες γύρω από το ASoIaF, είσαι ο πρώτος που λέει ότι ο Jojen είναι ο πατέρας του(!), δεν νομίζω να στέκει αυτό :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Που είδες να λέω κάτι τέτοιο; :S, εγώ είπα πως η Lyanna αγαπούσε τον Jojen, όχι πως έκανε το παιδί του ;P. Αν και αυτή η αιρετική θεωρία δεν φαίνεται άσχημη :bleh: .

Link to comment
Share on other sites

Ώπα sorry, η Pixie είπε ότι ο Howland είναι ο Jojen. Και η θεωρία πάντως ότι Howland+Lyanna=Jon δεν στέκει γιατί τότε δεν θα είχε λόγο να πάρει το παιδί ο Ned, θα το έπαιρνε ο Howland που ήταν και δίπλα του στο νεκροκρέβατο της Lyanna.

 

Πάντως ο Martin έχει πει ότι τον Howland θα τον δούμε από λίγο εώς καθόλου, γιατί είναι ο μόνος στο Westeros που ξέρει σχεδόν όλη την αλήθεια γύρω από αυτά τα γεγονότα καθώς είναι ο μόνος εν ζωή αυτόπτης μάρτυρας.

Link to comment
Share on other sites

Tauntaun, με έχεις στείλει αδιάβαστη! κανονικά όμως :o

 

Έχεις κι άλλα τέτοια πετυχημένα στο τσεπάκι σου? κι αν ναι μοιράσου τα μαζί μας, please!

 

Εγώ μια φορά μέχρι πρόσφατα (προ διάβασμα ποστ Tauntaun δηλαδή :p) έλεγα πως είναι γιος της Λυάνα και του δράκου, μα επειδή ακριβώς το λέγαμε όλοι, το δαιμονικό μυαλό του Μάρτιν θα το αλλάξει και θα κάνει κάτι κουλό. Τώρα... ξέρωγω... τι να πω? θα δούμε στη συνέχεια υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Το Asoiaf είναι ένα βιβλίο που θα με κάνει να παραφράσω τον Dirty Harry και να πω: οι θεωρίες είναι σαν τις κ***τρυπίδες- όλοι έχουν από μία!

 

Γιατί δεν σας αρέσει η θεωρία μου? Τα μικρά πράσινα ανθρωπάκια ζουν κρυμμένα στους βάλτους και θα βοηθήσουν τους κατοίκους των Westeros να απωθήσουν τους Others. Και επειδή είναι μαγικά ζουν πολλά χρόνια και ο Howland που θέλει να βοηθήσει τους Stark , λέει ότι είναι γιος του εαυτού του για να εξηγήσει το γεγονός ότι δε γέρασε...

 

Επίσης έχω μια απορία και θέλω να με βοηθήσετε (ειδικά ο Tauntaun γιατί απ' ότι κατάλαβα μαζί τα γράφουν τα βιβλία με τον Μάρτιν).

 

Οταν ο maester Aemon αρνήθηκε το θρόνο οι επόμενοι στη διαδοχή ήταν ο γιος του Aerion Brightflame (=αυτού που ήθελε να γίνει δράκος, ήπιε υγρό πυρ και έγινε πτώμα) που ήταν μωρό , η μικρή κόρη του δεύτερου αδελφού του Aemon και ο Aegon, ο τρίτος αδελφός του Aemon, ο οποίος έγινε τελικά βασιλιάς γιατί παραμερίστηκαν τα 2 μικρά.

Το ερώτημα είναι , πού είναι τώρα τα 2 μικρά (οεο)? Λέτε να τα έχουμε δει πουθενά?

Πουθενά δεν αναφέρει τι χρώμα έχουν τα μάτια του Varys, αυτό είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι ο Ταουνταουν ειναι ο Μαρτιν.Βεβαια συνεργαζεται με καποιον...το Φωσκολο!

 

Αληθεια,ο Μαρτιν τι λεει;Εχει ξεκαθαρισει την πλοκη εξαρχης η σκεφτεται "αχα,οι φαν μου περιμενουν το Α η το Β στο επομενο βιβλιο...οποτε ας μη γραψω το Β οπως σκοπευα...ας γραψω Γ βρε αδερφε";;;

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια,ο Μαρτιν τι λεει;Εχει ξεκαθαρισει την πλοκη εξαρχης η σκεφτεται "αχα,οι φαν μου περιμενουν το Α η το Β στο επομενο βιβλιο...οποτε ας μη γραψω το Β οπως σκοπευα...ας γραψω Γ βρε αδερφε";;;

 

 

 

Εγώ μια φορά μέχρι πρόσφατα (προ διάβασμα ποστ Tauntaun δηλαδή :p) έλεγα πως είναι γιος της Λυάνα και του δράκου, μα επειδή ακριβώς το λέγαμε όλοι, το δαιμονικό μυαλό του Μάρτιν θα το αλλάξει και θα κάνει κάτι κουλό. Τώρα... ξέρωγω... τι να πω? θα δούμε στη συνέχεια υποθέτω.

 

 

 

Αυτό είναι κάτι για το οποίο έχω αναρωτηθεί κι εγώ. Καλώς ή κακώς, η ύπαρξη του internet δίνει την ευκαιρία σε όλους μας να διαδώσουμε τις θεωρίες μας και να τις συγκρίνουμε με αυτές άλλων. Νομίζω ότι ο Martin είχε πει σε μια συνέντευξή του ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάποιο plot point επειδή μπορεί κάποιος να το μάντεψε. Έτσι κι αλλιώς υπάρχουν τόσες και τόσες θεωρίες που ότι και να γράψει όλο και κάποιος θα βρεθεί που να το είχε προβλέψει. Από την άλλη αποκλείεται να μην έχει περάσει από το μυαλό του να παίξει λίγο μαζί μας, από την στιγμή που ξέρει πλέον τι περιμένουμε από αυτόν. Εννοείται ότι θα προτιμούσα να μείνει στο αρχικό του σχέδιο, όποιο κι αν είναι αυτό, κι ας είναι όλες οι θεωρίες μου λάθος :bleh:

 

 

 

Γιατί δεν σας αρέσει η θεωρία μου? Τα μικρά πράσινα ανθρωπάκια ζουν κρυμμένα στους βάλτους και θα βοηθήσουν τους κατοίκους των Westeros να απωθήσουν τους Others. Και επειδή είναι μαγικά ζουν πολλά χρόνια και ο Howland που θέλει να βοηθήσει τους Stark , λέει ότι είναι γιος του εαυτού του για να εξηγήσει το γεγονός ότι δε γέρασε...

 

Επίσης έχω μια απορία και θέλω να με βοηθήσετε (ειδικά ο Tauntaun γιατί απ' ότι κατάλαβα μαζί τα γράφουν τα βιβλία με τον Μάρτιν).

 

Οταν ο maester Aemon αρνήθηκε το θρόνο οι επόμενοι στη διαδοχή ήταν ο γιος του Aerion Brightflame (=αυτού που ήθελε να γίνει δράκος, ήπιε υγρό πυρ και έγινε πτώμα) που ήταν μωρό , η μικρή κόρη του δεύτερου αδελφού του Aemon και ο Aegon, ο τρίτος αδελφός του Aemon, ο οποίος έγινε τελικά βασιλιάς γιατί παραμερίστηκαν τα 2 μικρά.

Το ερώτημα είναι , πού είναι τώρα τα 2 μικρά (οεο)? Λέτε να τα έχουμε δει πουθενά?

Πουθενά δεν αναφέρει τι χρώμα έχουν τα μάτια του Varys, αυτό είναι σίγουρο.

 

 

 

Oι Greenmen και τα παιδιά του δάσους σιγουρα θα παίξουν πολύ σημαντικό ρόλο στη συνέχεια (εφόσον έχουν παραμείνει κάποιοι από αυτούς βέβαια).

 

 

 

Ο Howland ήταν στην ηλικία του Ned όταν πήγαν στον πόλεμο. Επομένως για να έχει ισχύ η θεωρία σου θα πρέπει εκτός από το να μην γερνάει, να μπορεί και να αλλάζει την όψη του από άντρα σε παιδί. ;)

 

 

 

Τα δύο παιδιά που αποκλείστηκαν από διάδοχοι (του Aerion ήταν μπάσταρδο και το κορίτσι καθυστερημένο αν θυμάμαι καλά) ακόμα κι αν ζουν, θα είναι πάνω από 70 χρονών. Ο Egg έγινε βασιλιάς το 233 και τώρα είμαστε γύρω στο 300 νομίζω. Βέβαια, κανείς δεν αποκλείει να έχουν απογόνους... δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό πάντως να παίξει κάτι από αυτή την πλευρά.

 

 

 

Το Asoiaf είναι ένα βιβλίο που θα με κάνει να παραφράσω τον Dirty Harry και να πω: οι θεωρίες είναι σαν τις κ***τρυπίδες- όλοι έχουν από μία!

 

 

 

Ειδικά για το ASoIaF αυτό ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Από την στιγμή που υπάρχει θεωρία που υποστηρίζει ότι ο πιο παρεξηγημένος και κατά βάθος καλός χαρακτήρας όλου του βιβλίου είναι η... Cercei :whip: μπορείς να πεις ότι τα έχουμε δει όλα :tease:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to George R. R. Martin
  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..