Jump to content

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Μερικά facts, για να μην υπάρχουν παρανοήσεις :)

 

- Το ότι το εξώφυλλο δεν είναι το πρωτότυπο, δε σημαίνει ότι δεν πληρώνεις δικαιώματα, εννοείται ότι όλα τα εξώφυλλα έχουν πληρωθεί κανονικά στους αντίστοιχους δικαιούχους.

- Τα εξώφυλλα της πρωτότυπης έκδοσης του Dance with Dragons ακολουθούν πλέον άλλη νοοτροπία από τα πρώτα των ελληνικών εκδόσεων, νοοτροπία που δεν θέλαμε να ακολουθήσουμε. Το ελληνικό εξώφυλλο του Α' τόμου αποτελεί έργο του Stephen Youll για το Dance with Dragons, το οποίο -απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον- δεν έχει χρησιμοποιηθεί σε καμία άλλη μεταφρασμένη έκδοση και συνεπώς αποτελεί κάποια πρωτοτυπία (ή τουλάχιστον, δεν είχε χρησιμοποιηθεί μέχρι πριν έξι μήνες, που μπορώ να μιλήσω με σιγουριά).

- Απο κει και πέρα, οποιεσδήποτε αντιρρήσεις ως προς το εικαστικό των εξωφύλλων είναι φυσικά καλοδεχούμενες :) απλά ήθελα να τονίσω ότι α) εννοείται ότι οι εικόνες είναι νόμιμες και β) εννοείται ότι αφιερώσαμε χρόνο και σκέψη στο να καταλήξουμε σε αυτές

 

Τώρα, ως προς τους τόμους, δε θα ήθελα να αναλύσω τα οικονομικά της κάθε έκδοσης, θα ήθελα απλά να προσθέσω πως, κατά τη δική μου άποψη, δεν είναι μια λύση για όλο τον (αναγνωστικό) κόσμο... Δεν αποκλείεται όμως κάποια στιγμή να δοκιμαστεί και αυτή η έκδοση για τα βιβλία του Μάρτιν. (Πάντως, όντως, τα δικαιώματα είναι διαφορετικά για κάθε μορφή έκδοσης).

Link to comment
Share on other sites

Μερικά facts, για να μην υπάρχουν παρανοήσεις :)

 

- Το ότι το εξώφυλλο δεν είναι το πρωτότυπο, δε σημαίνει ότι δεν πληρώνεις δικαιώματα, εννοείται ότι όλα τα εξώφυλλα έχουν πληρωθεί κανονικά στους αντίστοιχους δικαιούχους.

- Τα εξώφυλλα της πρωτότυπης έκδοσης του Dance with Dragons ακολουθούν πλέον άλλη νοοτροπία από τα πρώτα των ελληνικών εκδόσεων, νοοτροπία που δεν θέλαμε να ακολουθήσουμε. Το ελληνικό εξώφυλλο του Α' τόμου αποτελεί έργο του Stephen Youll για το Dance with Dragons, το οποίο -απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον- δεν έχει χρησιμοποιηθεί σε καμία άλλη μεταφρασμένη έκδοση και συνεπώς αποτελεί κάποια πρωτοτυπία (ή τουλάχιστον, δεν είχε χρησιμοποιηθεί μέχρι πριν έξι μήνες, που μπορώ να μιλήσω με σιγουριά).

- Απο κει και πέρα, οποιεσδήποτε αντιρρήσεις ως προς το εικαστικό των εξωφύλλων είναι φυσικά καλοδεχούμενες :) απλά ήθελα να τονίσω ότι α) εννοείται ότι οι εικόνες είναι νόμιμες και β) εννοείται ότι αφιερώσαμε χρόνο και σκέψη στο να καταλήξουμε σε αυτές

 

Τώρα, ως προς τους τόμους, δε θα ήθελα να αναλύσω τα οικονομικά της κάθε έκδοσης, θα ήθελα απλά να προσθέσω πως, κατά τη δική μου άποψη, δεν είναι μια λύση για όλο τον (αναγνωστικό) κόσμο... Δεν αποκλείεται όμως κάποια στιγμή να δοκιμαστεί και αυτή η έκδοση για τα βιβλία του Μάρτιν. (Πάντως, όντως, τα δικαιώματα είναι διαφορετικά για κάθε μορφή έκδοσης).

 

 

διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλα υπάρχει νομίζω κάποιου είδους νόμος που επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις το 10% μιας εικόνας χωρίς να πληρώσεις δικαιώματα ή κάπως έτσι. Γιαυτό και βλέπουμε σε πολλά βιβλία ή δίσκους, ένα μέρος απο ένα πίνακα και όχι ολόκληρός. Μπορεί να κάνω λάθος εγώ αλλα νομίζω οτι ισχύει οπότε εξηγείται αυτό:

 

EB-00-1022.jpg

 

ενώ ο πλήρης πίνακας είναι αυτός:

 

dance_with_dragons_new.jpg

 

τώρα τι νοοτροπίες υπάρχουν στις ξένες και τι στις Ελληνικές εκδόσεις το ξέρεις καλύτερα αλλα αντίστοιχη χρήση ενός μέρους της πλήρης εικόνας υπάρχει πχ και στην καινούρια έκδοση του "A storm of swords"

 

StephenYoull-AStormOfSwords.jpg

 

 

EB-00-506_new.jpg

 

----

 

¨Οσον αφορά το δεύτερο μέρος της απάντησης σου νομίζω οτι θα ήταν αρκετά ενδιαφέρον να μάθουμε λίγη μπαλίτσα για τα οικονομικά κάθε έκδοσης και τα δικαιώματα που αντιστοιχούν σε εκδόσεις τσέπης ή μεγάλες. Όχι απαραίτητα για το "A song of fire and ice" αλλα γενικότερα ώστε να έχουμε μια εικόνα της διαδικασίας έκδοσης ενός βιβλίου στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό της εικόνας που χρησιμοποιείται είναι σαφώς μεγαλύτερο του 10% πάντως.

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα ξανά, μπορεί να κάνω λάθος και να ισχύει για μεγαλύτερο ποσοστό. Αν γνωρίζει κάποιος ας ενημερώσει για να μήν λέμε αοριστίες. :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ δεν έχω ιδέα για κάποιο τέτοιο νόμο, αλλά θα μου φαινόταν περίεργο να είναι πάνω από το 10%... Αλλιώς ο καλλιτέχνης χάνει χρήματα... Και ναι, σε κάθε περίπτωση, το κομμάτι της εικόνας που χρησιμοποιήσαμε είναι αρκετά μεγάλο, και κυρίως, είναι το κεντρικό κομμάτι της σύνθεσης...

 

Ως προς την έκδοση που λες, αυτό που ισχύει γενικά είναι ότι για κάθε διαφορετική μορφή έκδοσης (paperback, trabeback, e-book, audiobook κτλ). Ο εκδότης διαλέγει ποια μορφή θέλει να χρησιμοποιήσει και αγοράζει τα αντίστοιχα δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πάντως στα αγγλικά υπάρχουν εκδόσεις paperback σε ένα τόμο για κάθε βιβλίο. Το αν δυσκολεύει κάποιον να το διαβάσει είναι προσωπικό θέμα. Εξάλλου δεν είπε κανείς να τυπώνονται τα βιβλία μόνο σε paperback. Αλλά να δίνεται και αυτή η οικονομικότερη επιλογή σε όσους δεν έχουν πρόβλημα να διαβάσουν μικρότερες γραμματοσειρές και ενδιαφέρονται κυρίως για το περιεχόμενο του βιβλίου και όχι για το εξώφυλλο ή την ποιότητα του χαρτιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Νομιζω οτι το geek-ομετρο μου(!), κοντευει να τερματισει. Εχω διαβασει κατι παραπανω απο το 1/4 του πρωτου βιβλιου, παιζοντας παραλληλα στο μυαλο μου τη μουσικη των τιτλων αρχης της σειρας! :tease:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το geek-ομετρο μου(!), κοντευει να τερματισει. Εχω διαβασει κατι παραπανω απο το 1/4 του πρωτου βιβλιου, παιζοντας παραλληλα στο μυαλο μου τη μουσικη των τιτλων αρχης της σειρας! :tease:

 

Το ίδιο έκανα εγώ με το Ντέξτερ... Από Σεπτέμβρη έχω σκοπό να ξεκινήσω το πρώτο βιβλίο GOT, καιρός ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στην ελληνικη γλωσσα "καταρρακτή"! Την εχω πετυχει καμια δεκαρια φορες μεχρι τωρα και εχω σκαλωσει. Στην αρχη νομιζα οτι ηταν απλα ενα τυπογραφικο λαθος. Αλλα αυτο συνεχιζεται. Υποθετω οτι εννοει "καταπακτή", αλλα να το εχουν λαθος τοσες φορες;!

Link to comment
Share on other sites

gregacm διάβασε για την καταρρακτή στην εικόνα 15 αυτής της πολύ ενδιαφέρουσας ιστοσελίδας

http://www.culture.gr/culture/mystras-edu/history/04.html

διαβάστε και τις υπόλοιπες σελίδες.Έχουν πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την μεσσαιωνική πόλη(στην συγκεκριμένη περίπτωση τον Μυστρά).

Edited by flamandin
Link to comment
Share on other sites

Η λέξη καταρρακτή υπάρχει και είναι μεσαιωνικός όρος. Μπορεί να βρεθεί στην βιβλιογραφία του Εμμανουήλ Κριαρά του μεγαλύτερου Έλληνα φιλολόγου της Μεσαιωνικής και νέα γραμματείας. Άρα μην σας παραξενεύει! Εννοείται ότι σημαίνει όπως πολύ σωστά δείχνει η εικόνα 15 στο ποστ του Τάσου την σιδερόπορτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το τελειωσα χθες το βραδυ. Δεν εχω πολλα να πω. Διαβαζεται γρηγορα (ρουφιεται ακομα κι αν εχεις δει τη σειρα). Καλες οι περιγραφες κτλ, αν και νομιζω οτι μερικες δεν χρειαζοταν να τις επαναλαμβανει τοσο συχνα. Για παραδειγμα, οι στολες της Βασιλικης Φρουρας και και της Φρουρας της Πολης. Οκ, καταλαβαμε πως ειναι, μετα τη δευτερη περιγραφη!

 

Μου αρεσε που διαβασα πιο αναλυτικες λεπτομερειες για το παρελθον των χαρακτηρων και του Γουεστερος γενικοτερα. Ηταν, αλλωστε κι ενας απο τους λογους που αποφασισα να ξεκινησω τα βιβλια.

 

Σχετικα με καποια πραγματα που υπαρχουν στα βιβλια και δεν ειδαμε στη σειρα, αυτα που μου αρεσαν και θα ηθελα να τα δω, ειναι η αναβαση στο καστρο του Ευρι, οπου και φαινεται γιατι θεωρειται απορθητο. Επισης, θα ηθελα να δω και το καστρο του Ριββεραν.

 

Α, καθε φορα που διαβαζα σκηνη του Αρχοντα Μορμοντ στο Τειχος και πεταγοταν το κορακι του ("καλαμποκι, καλαμποκι, καλαμποκι") μου ερχοταν στο μυαλο η φωνη που κανει ο Σερβετας οταν λεει ανεκδοτο με παπαγαλο! :p

 

http://www.youtube.com/watch?v=ELSMMEA0D4w

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαβασά το πρώτο βιβλίο της σειράς και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.Η ιστορία έχει ενδιαφέρον, απ'οποια μεριά και να το δεις το βιβλίο, οι χαρακτηρες είναι εξαιρετικοί, ακόμη και στους πιο μισητούς βρίσκεις στοιχεία τους να λατρέψεις.Γενικά πρόκειται για ένα αριστούργημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τη ντουντουκα, που ακουγεται περα απο το Τειχος και προειδοποιει για το αν πλησιαζουν φιλοι, αγριοι ή οι Αλλοι, ποιος τη φυσαει; Υπαρχει καποιο παρατηρητηριο ή το κανει καποιος φρουρος; Τι κολλημα εφαγα τωρα;!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά κάποιος από αυτούς που έχουν βάρδια σκοπού στο ύψωμα όπου έχουν ταμπουρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω φτασει στη μεση του 2ου τομου του 3ου βιβλιου, δηλ

 

 

μολις τελειωσα τον γαμο του Τζοφρυ. ΕΠΟΣ!
Ενα σαρδονιο χαμογελο ειχε ζωγραφιστει στα χειλη μου στις τελευταιες δυο σελιδες! :p
3/3 ο Στανις με συνοπτικες διαδικασιες!

Την δουλεια στο μαλακισμενο, μαθαινουμε ποιος την εκανε; Η πρωτη μου σκεψη ειναι οι Ταϊρελ. Ολλενα και Μαργκαιρυ συγκεκριμενα. Ισχυει;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεσα επεσες. Το 3ο βιβλιο ειναι μακραν το πιο συναρπαστικο της μεχρι τωρα σειρας. Σε περιμενουν και αλλες εκπληξεις πριν το τελος του...

Link to comment
Share on other sites

Μεσα επεσα;! Ερχομουν να με αυτοαναιρεσω, αφου στο αμεσως επομενο κεφαλαιο μαθαινουμε αλλα!

 

 

Και εννοω φυσικα τη συμμετοχη του Μπαιλις. Το λεει ξεκαθαρα στη Σανσα οτι αυτος την εκανε τη δουλεια! Απο την αλλη, σκεφτομουνα οτι οι Ταιρελ δεν ειχαν λογο να τον ξεκανουν τον Τζοφρυ, τουλαχιστον οχι μεχρι να μεινει εγκυος η Μαργκαιρυ. Αρα μαλλον απορριπτω αυτη τη θεωρια, εκτος κι αν Μπαιλις και Ταιρελ τα εκαναν πλακακια!

 

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα τι να σχολιασει κανεις; Απο που να ξεκινησω; Καθε κεφαλαιο και ενα χτυπημα.

 

Πρεπει να πω οτι ειχα μυριστει

 

 

οτι ο Τζειμι θα βοηθουσε τον Τυριον, αλλα δεν περιμενα να παει να καθαρισει Ταιγουιν και Σεϊ. Πολυ γουσταρα ομως. Μαμησε τα ολα ρε κοντε!

 

 

Οπως επισης και το

 

 

οτι ο Τζον πηγαινε σφαιρα για Διοικητης της Νυχτερινης Φρουρας. Τωρα να δω τον Σταννις που του ανατραπηκαν τα σχεδια. Ωραια και η μαχη στο Τειχος με τους Αγριους.

 

 

Επιτελους ειδαμε

 

 

την Αρυα να χρησιμοποιει το νομισμα του Τζακεν. Μεγαλο το ενδιαφερον κι εδω.

 

 

Στον επιλογο

 

 

που εχουμε το come back της Κατλυν, προφανως την ανεστησε ο Θορος οπως εκανε και με τον Ντονταριον, ετσι; Ρ'Λορ ο μοναδικος θεος που κανει αισθητη την παρουσια του, σωστα;

 

 

Τελος

 

 

ο Μικροδαχτυλος θα τους ξεκανει ολους μου φαινεται. Δεν δειχνει να τον υπολογιζει κανεις σοβαρα, αλλα τσουκου τσουκου την κανει τη δουλεια του.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικο οτι γουσταρες πολυ το 3ο βιβλιο, για μενα ειναι απο τα καλύτερα που εχω διαβασει. Κανε ενα διάλειμμα πριν το 4 που ειναι καπως σκοτεινο και "χαλαρο", αλλα πολυ καλο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1-2 παρατηρησεις απο το 4ο βιβλιο, μιας κι εχω περασει τη μεση. Σιγουρα δεν υπαρχει η δραση που υπηρχε στο 3. Μαλλον λογικο, αφου μετα απο τον χαμο που προηγηθηκε καπου πρεπει να ηρεμησουν ολοι και να ανασυνταχθουν. Φαινεται να γινεται μια προεργασια με μηχανορραφιες κτλ, για να ακολουθησει μια δυνατη συνεχεια.

 

Αλλά, ουτε φωνη ουτε ακροαση σε αυτες τις 450 σελιδες απο

 

 

Τυριον και Νταινερυς! Γιατι; Που εχουν χαθει αυτες οι ψυχες; Γενικα στο συνολο των βιβλιων εως τωρα, νομιζω οτι τα κεφαλαια αυτων των δυο, ηταν αυτα που μου αρεσαν πιο πολυ και τωρα καπως μου λειπουν.

 

 

Ο,τι γινεται με Αρυα ειναι το πιο ενδιαφερον μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Το 4ο και το 5ο βιβλιο ειναι μαζι. Στο ενα παιζουν οι μισοι χαρακτηρες και στο αλλο οι αλλοι μισοι.ενοποιειται καπου μετα την μεση του 5ου

Link to comment
Share on other sites

Το τελειωσα! Οι 150-200 τελευταιες σελιδες πολυ δυνατες κι αυτες κι εδωσαν τροφη για τη συνεχεια. Οι επομενοι 2 τομοι θα πανε για τη νεα χρονια μαλλον!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to George R. R. Martin
  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..