Jump to content

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Με κάθε επιφύλαξη, το προσχέδιο για την "τριλογία"  A Song Of Ice And Fire καθώς και περίληψη για το A Game of Thrones. Ενδιαφέρουσες οι αλλαγές που έκανε(και θα κάνει) τελικά πέρα από το γεγονός ότι έβαλε τελικά 800 χαρακτήρες και εμπλεκόμενες πλευρές παραπάνω.

http://bryndenbfish.tumblr.com/post/110090605541/someone-from-waterstones-books-snapped-a-picture

Link to comment
Share on other sites

Για μενα φιλε ξεκινα απο το δευτερο οπως ξεκινησα κι εγω, κ δεν εχασα πολλα πραγματα. Οπωσδηποτε να διαβασεις το τριτο που για μενα ειναι απο τα καλυτερα βιβλια γενικοτερα που εχω διαβασει

Link to comment
Share on other sites

Για θυμιστε μου, εχει ανακοινωθει απο καποιον εκδοτικο αν θα εκδοθει και ποτε το World of Ice and Fire;

Link to comment
Share on other sites

Το μονο μου παραπονο ειναι οτι δεν ασχοληθηκε σε κανενα τομο με τον Σαμ. Με ειχε ψησει πολυ η ιστορια του.

Link to comment
Share on other sites

Παντως οχι το 2015 οπως ειπε κ ο συγγραφεας

 

 

Μαλλον μπερδεψες το The World of Ice and Fire (το οποιο εχει ηδη εκδοθει στα αγγλικα και ειναι η ιστορια πριν τα γεγονοτα του GoT) με το Winds of Winter (εκτο βιβλιο της σειρας).

Link to comment
Share on other sites

Το World of Ice and Fire το είχα κατεβάσει στα αγγλικά όταν εκδόθηκε και όταν δεν έχω τι να κάνω, κάθομαι και χαζεύω τις εικονογραφήσεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εικονογράφηση όντως. Κάποια στιγμή πρέπει να κάτσω να το διαβάσω. 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το διαβάσεις. Είναι σαν βιβλίο ιστορίας για έναν κόσμο του φανταστικού. Έχω μάθει τόσα πράγματα για το Westeros και το Essos που έχω μείνει άφωνος με το μέγεθος και το βάθος του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έμαθα ότι θα κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Μεταίχμιο και το Fevre Dream... Μάλλον μέσα στο 2015.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης από τις εκδόσεις Μεταίχμιο πρόκειται να βγει το Windhaven, κάποια στιγμή μέσα στο 2016 (μάλλον).

 

EDIT: Να περιμένουμε επίσης The Armageddon Rag και Hunter's Run, μέσα στο 2016 και τα δυο. Τι ωραία!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Μόλις ξεκίνησα το "Ο ιππότης των επτά βασιλείων" και φαίνεται αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ο ελληνικός τίτλος του Fevre Dream, θα είναι αυτός: Το όνειρο του Μισισιπή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι Εκδόσεις Anubis έχουν τη χαρά και την τιμή να ανακοινώσουν στο αναγνωστικό κοινό ότι πολύ σύντομα στις προθήκες των βιβλιοπωλείων θα βρίσκεται "Η Εγκυκλοπαίδεια του Τραγουδιού της Φωτιάς και του Πάγου" του G.R.R. Martin, μια εξαιρετική έκδοση αναφοράς με μαγευτική εικονογράφηση που καλύπτει όλες τις γνωστές και άγνωστες πτυχές της ιστορίας των Επτά Βασιλείων.

Την έκδοση αυτή θα συνοδεύσει η επανέκδοση με νέο εξώφυλλο του graphic novel "Περιπλανώμενος Ιππότης", εικονογραφημένη διασκευή της ομότιτλης νουβέλας του G.R.R. Martin, η οποία αποτελεί προοίμιο του Game of Thrones.

απο facebook....μεχρι τα μεσα ιουλιου λενε....να δουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tuf Voyaging

 

Ένα από τα λίγα βιβλία που έχει Martin εκτός του Game of Thrones και ειδικά σε είδος επιστημονικής φαντασίας. Το βιβλίο είναι μια συλλογή 7 ιστοριών που είχαν δημοσιευτεί πρώτα (όλες εκτός από μία) στο περιοδικό Analog την περίοδο 1978-85 με πρωταγωνιστή τον Tuf Haviland.

Ο Tuf είναι ένας περίεργος τύπος 2.5 μέτρα ψηλός, καραφλός, ελαφρώς παχουλός και αγαπάει πάρα πολύ τις γάτες του. Οι περισσότεροι τον περνάνε λίγο χαζό και εύκολα εκμεταλλεύσιμο αλλά δεν γνωρίζουν ότι είναι, τελικά, πολύ πιο έξυπνος απ' όλους τους. Όσον αφορά τώρα τις ίδιες τις ιστορίες οι περισσότερες είναι μέτριες, μόνο 2-3 προσωπικά μου άρεσαν αρκετά και αν και έχει λίγο περίεργο λεξιλόγιο δεν "κόλλησα" πουθενά.

Το βιβλίο γενικά δεν είναι τίποτα τρομερό θα το έλεγα πιο πολύ σαν απλά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα τον Δράκο του Πάγου. Πρόκειται για ένα όμορφο παραμύθι, όχι ιδιαίτερα παιδικό, με ωραία νοήματα. Απλώς δεν καταλαβαίνω για ποιους απευθύνεται. Δηλαδή, είναι αρκετά παιδικό για ενήλικες-εφήβους και όχι τόσο παιδικό για παιδιά. Η εικονογράφιση είναι πάντως αριστούργημα. Ο Royo είναι υπέροχος, ακόμα και εδώ που δεν έχει γυμνό! :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο δράκος του πάγου

 

Το πολύ ωραίο και καλογραμμένο αυτό παραμύθι είναι η πρώτη μου επαφή με το έργο του Τζ. Ρ. Ρ. Μάρτιν. Δεν μου φάνηκε και τόσο παιδικό, ούτε απλοϊκό, αντίθετα είχε μια πολύ ιδιαίτερη ιστορία και κάποια βαθύτερα νοήματα. Η γραφή, με τις όμορφες περιγραφές γεγονότων, τοπίων και συναισθημάτων, σίγουρα μου άρεσε, ήταν ακριβώς όπως έπρεπε. Όσον αφορά την εικονογράφηση του Ρόγιο, πραγματικά πολύ όμορφη, έδεσε τέλεια με το ύφος της ιστορίας. Τώρα σε ποιους απευθύνεται το έργο... Μάλλον σε ενήλικους που θέλουν να διαβάσουν μια όμορφη και συνάμα σύντομη ιστορία φαντασίας, αλλά και σε παιδιά που θέλουν να αρχίσουν το όμορφο ταξίδι στον κόσμο του Φανταστικού. Προτείνω πρώτα να το διαβάσουν οι γονείς... και μετά σίγουρα να το δώσουν στα παιδιά τους!

 

8/10

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο Martin κλέβει λίγο από το χρόνο του στο γράψιμο για να εμφανιστεί στην σειρά Z Nation υπογράφοντας το 7ο βιβλίο του σαν.... ζόμπι!

Δείτε τις φωτογραφίες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο ιππότης των Επτά Βασιλείων

 

Μετά το πολύ ωραίο και καλογραμμένο παραμύθι "Ο δράκος του πάγου" που διάβασα φέτος τον Αύγουστο, το συγκεκριμένο βιβλίο αποτελεί την δεύτερη επαφή μου με το έργο του Μάρτιν. Όπως καταλαβαίνετε, είναι και η πρώτη μου γνωριμία με τον απίστευτο κόσμο της σειράς Το Τραγούδια της Φωτιάς και του Πάγου, μιας και τα γεγονότα του βιβλίου αυτού διαδραματίζονται περίπου εκατό χρόνια πριν τα γεγονότα της επίσημης σειράς.

 

Στις τρεις νουβέλες του βιβλίου, διαβάζουμε τις περιπέτειες του Ντάνκαν του Ψηλού και του Εγκ. Ο πρώτος είναι ένας νεαρός πανύψηλος περιπλανώμενος ιππότης, που μόλις έθαψε τον γέρο ιππότη Άρλαν του οποίου ήταν βοηθός από μικρό παιδάκι, όντας πλέον ελεύθερος να κάνει του κεφαλιού του. Ο δεύτερος είναι ένα δεκάχρονο αγόρι, που για κάποιους μυστηριώδεις λόγους ξυρίζει το κεφάλι του και κρύβει την αληθινή του ταυτότητα (έως ένα σημείο). Θα γνωριστεί με τον Ντάνκαν και θα γίνει βοηθός του. Οι δυο τους θα συμμετάσχουν σε κονταρομαχίες, θα περιπλανηθούν από πόλη σε πόλη και από δάσος σε δάσος, θα προσκολληθούν προσωρινά σε κάστρα, και θα μπλέξουν σε δολοπλοκίες και φασαρίες...

 

Λοιπόν, από το όμορφο παραμυθάκι που διάβασα τον Αύγουστο δεν θα μπορούσα να βγάλω συμπεράσματα για το έργο του Μάρτιν, με αυτή την συλλογή όμως κάτι κατάλαβα: Ο τύπος δεν παίζεται. Ειλικρινά, ο Μάρτιν με τις τρεις υπέροχες αυτές νουβέλες κατάφερε να με ταξιδέψει σ'έναν άλλο, μακρινό κόσμο, όπως κατάφερε να κάνει ο Τόλκιν τότε που διάβασα τα δικά του βιβλία. Επικές μάχες δεν υπάρχουν, όμως έχουμε πολλές δυνατές σκηνές, δολοπλοκίες, κονταρομαχίες, ιπποτικές πράξεις, και δεν συμμαζεύεται. Η γραφή είναι πραγματικά εξαιρετική, όμορφη και άκρως ευκολοδιάβαστη και ξεκούραστη, με ωραίες περιγραφές, κάποιες τρομερές ατάκες και χιούμορ. Επίσης οι δυο πρωταγωνιστές τα σπάνε κανονικά.

 

Θα έλεγα και άλλα πολλά, δεν θέλω να σας κουράσω όμως. Μπορώ να πω ότι μαγεύτηκα από την γραφή, την κοσμοπλασία και τους χαρακτήρες, και για κάμποσες ώρες ξέφυγα εντελώς από την πεζή πραγματικότητα. Αν ξετρελάθηκα από τις νουβέλες αυτές, που δεν είναι δα και τόσο πολυδιαφημισμένες, φαντάζομαι πόσο θα ξετρελαθώ από τα τούβλα της σειράς, που έχουν δεκάδες εκατομμύρια φανατικούς οπαδούς ανά τον κόσμο.

 

Υ.Γ. Θα μου λείψουν οι Ντάνκαν και Εγκ. Πολύ ευχαρίστως θα διάβαζα ακόμα εκατό νουβέλες με τα κατορθώματά τους!

 

9.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο "Ο δράκος του πάγου" που κυκλοφόρησε πρόσφατα από το Μεταίχμιο το ξεφύλλισα σε ένα βιβλιοπωλείο και, όπως το είχα φανταστεί, περιέχει ΜΟΝΟ το διήγημα που υπάρχει και στην ανθολογία του anubis "Ιστορίες φαντασίας με δράκους" ως "Ο δράκος των πάγων", http://www.biblionet.gr/book/76108/%CE%99%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82_%CF%86%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82_%CE%BC%CE%B5_%CE%B4%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82

που ακόμα μπορείτε να τη βρείτε στα παζάρια όπως της Κλαυθμώνος με περίπου 5 ευρώ και λιγότερα. Στην ίδια ανθολογία 1ον υπάρχουν κι άλλα διηγήματα και 2ον έχει πιο ωραίο εξώφυλλο, κατά τη γνώμη μου. Μην πάρετε ολόκληρο το βιβλίο για ένα μόνο διήγημα, ειδικά αν έχετε ήδη την ανθολογία του anubis.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 Ας τουμπανιάσουμε την Ελληνική έκδοση του Fevre Dream με 600+ σελίδες ενώ το original έχει 300+ ώστε να μπορούμε να το πουλήσουμε 20 ευρώ στους πλούσιους τους Έλληνες.  :glare:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο δράκος του πάγου

 

Την συγκεκριμένη ιστορία δεν την είχα διαβάσει, οπότε ήταν μια καλή ευκαιρία να την δω σε αυτή, την καινούργια έκδοση, με τις πραγματικά πολύ καλές ζωγραφιές του Royo.

 

Η ιστορία γενικά, αν και διαδραματίζεται γύρω από ένα εξάχρονο κορίτσι, είναι αρκετά "σκληρή" αλλά έχει μια αρκετά ενδιαφέρουσα κοσμοπλασία για τις σελίδες που είναι.

Όμως, ένα μεγάλο αρνητικό που βρήκα, είναι το κομμάτι του ίδιου του κοριτσιού, που προσωπικά δεν μου κράτησε το ενδιαφέρον όσο θα έπρεπε.

 

Από την άλλη βέβαια, οι ζωγραφιές του Royo, σου δίνουν μια εντελώς άλλη αίσθηση της ιστορίας, που πιστεύω ότι έστω γι' αυτό μόνο, το βιβλίο αυτό αξίζει να διαβαστεί.

 

7/10

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το όνειρο του Μισισιπή (Fevre Dream)

 

Πέρυσι είχα τις δυο πρώτες μου επαφές με το έργο του Τζ. Ρ. Ρ. Μάρτιν, αρχικά με το καλογραμμένο και όμορφο παραμύθι "Ο δράκος του πάγου" και στην συνέχεια με την εκπληκτική συλλογή τριών νουβελών "Ο ιππότης των Επτά Βασιλείων". Τώρα τριτώνει το... καλό, με ένα πραγματικά εξαιρετικό βιβλίο που συνδυάζει άριστα τον τρόμο και την φαντασία με το ιστορικό μυθιστόρημα. Γραμμένο το 1982, πλέον είναι από τα καλύτερα και κλασικά μυθιστορήματα που έχουν να κάνουν με βρικόλακες.

 

Ο ψηλός, χοντρός και μάλλον άσχημος Άμπνερ Μαρς, καπετάνιος ποταμόπλοιων, μετά από καταστροφές που υπέστησαν τα λίγα ποταμόπλοια του, έμεινε με ένα σαράβαλο και πολλά οικονομικά προβλήματα. Τότε είναι που τον πλησιάζει ένας αινιγματικός και υπερβολικά λευκός πλούσιος αριστοκράτης, κάποιος Τζόσουα Γιορκ, ο οποίος του προτείνει μια προσφορά, που είναι αδύνατο να αρνηθεί. Γιατί ο Γιορκ διάλεξε τον Άμπνερ Μαρς για συνεργάτη του, ποιοι είναι οι σκοποί του και γιατί φέρεται παράξενα; Ο Μαρς βέβαια θα κάνει το όνειρό του πραγματικότητα, φτιάχνοντας το καλύτερο ποταμόπλοιο του Μισισιπή με τα λεφτά του Γιορκ, όμως αυτά που θα ζήσει είναι βγαλμένα από τους χειρότερους εφιάλτες...

 

Μιλάμε για ένα πραγματικά εξαιρετικό και άκρως χορταστικό μυθιστόρημα, το οποίο με ταξίδεψε πίσω στο 1857, στους μεγάλους ποταμούς των Ηνωμένων Πολιτειών και στον όμορφο και συναρπαστικό κόσμο των ποταμόπλοιων. Έμαθα ένα κάρο πράγματα για την λειτουργία τους, κατάλαβα την σημαντικότητα που είχαν εκείνη την εποχή, παράλληλα όμως διάβασα και μια πολύ δυνατή ιστορία, γεμάτη δράση, βία, ένταση και αγωνία για την συνέχεια. Η γραφή του Μάρτιν είναι πραγματικά τέλεια, ευκολοδιάβαστη και εθιστική, με συναρπαστικές περιγραφές των τοπίων και των σκηνών δράσης. Οι χαρακτήρες μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντες και καλογραμμένοι, ενώ η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετική, σε σημεία σκοτεινή και ανατριχιαστική.

 

Καλύτερη αρχή για το 2016 δεν θα μπορούσε να γίνει, με το απίθανο αυτό βιβλίο απόλαυσα δράση, βία και ένταση, ενώ ταξίδεψα και σε μια άλλη εποχή, σε πολύ ωραία και ενδιαφέροντα μέρη που πάντα με έλκυαν. Ήδη ο Μάρτιν έγινε ένας από τους αγαπημένους μου συγγραφείς του Φανταστικού, χωρίς καν να έχω διαβάσει την σειρά που τον έκανε τόσο γνωστό σε όλο τον κόσμο. Μάλλον θα την αφήσω για το τέλος, μέχρι να ολοκληρωθεί. Περιμένω πως και πως να μεταφραστούν και άλλα βιβλία του.

 

9.5/10

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to George R. R. Martin
  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..