Jump to content

Ένα πράγμα που έχετε μάθει από τη συγγραφή.


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Έμαθα πως είμαι υποκρίτρια και κλέφτρα. Αρνούμαι επανηλειμένα να εκθέσω τον εαυτό μου μέσα στο κείμενο, (γιατί "δεν μου αρέσουν οι προσωπικές ιστορίες, εγώ γράφω φάνταζυ"), αλλά εκμεταλεύομαι και εκθέτω μια χαρά άλλους ανθρώπους και τις ιστορίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Έμαθα ότι γράφω γιατί μου αρέσουν ιστορίες που δεν θα έχουνε ότι με χαλάει στις παρόμοιες άλλων που διαβάζω/βλέπω (ψώνιο!)

Edited by Anime_Overlord
Link to comment
Share on other sites

Έμαθα πως ο εαυτός μου γνωρίζει για μένα πράγματα, για τα οποία εγώ δεν έχω ιδέα, και τις περισσότερες φορές δεν μπαίνει καν στον κόπο να με ενημερώσει σχετικά.

 

Συμφωνώ απόλυτα και συμπληρώνω πως η συγγραφή μου δίνει την εμπειρία να εξερευνήσω έστω και πλασματικά πλευρές του εαυτού μου με τις οποίες δεν μπορώ να έρθω σε άμεση επαφή. Επίσης κάποιες φορές με βοήθησε να καταλάβω που οφείλονται διάφορες συμπεριφορές (ειδικά εκείνου του τύπου που πιάνεις τον εαυτό σου να συμπεριφέρεται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αλλά δεν ξέρεις από που σου κατέβηκε). Ωραίος τρόπος πειραματισμού έστω και πλασματικά...^_^

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα να είμαι ο εαυτός μου. Ακόμα κι αν αυτός χωρίζεται σε διάφορους χαρακτήρες...

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του γραψίματος μαθαίνω να είμαι ταυτόχρονα η δημιουργική συγγραφέας, η αποστασιοποιημένη αναγνώστρια και η αμείλικτη κριτικός του ιδίου έργου μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έμαθα να μηδενίζω τη σκέψη μου και να ξεκινώ πάλι από την αρχή, ακολουθώντας τελείως διαφορετικές κατευθύνσεις κάθε φορά.

 

Έμαθα ότι κάποια ελαττώματα ειναι πιο χρήσιμα απο τα προτερήματα και δε χρειάζεται να τα διορθώνουμε πάντοτε.

 

Επίσης έμαθα κι εγώ να μην τα παρατάω μόλις δυσκολεύομαι (για την ακρίβεια, αυτο ακόμα το μαθαίνω).

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα να μηδενίζω τη σκέψη μου και να ξεκινώ πάλι από την αρχή, ακολουθώντας τελείως διαφορετικές κατευθύνσεις κάθε φορά.

 

Γμτ... αυτό είναι από τα πολύ ζόρικα... εγώ πήζω... :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άλλο ένα πράγμα που έμαθα (πρόσφατα) είναι να σβήνω. Να πετάω τα άχρηστα, να μη λυπάμαι σελίδες ολόκληρες κειμένου, αν κρίνω πως βαραίνει το έργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το ένα μάλλον είναι λίγο... το πιο σημαντικό ίσως είναι η επιμονή! Ό,τι και να γίνει, ΠΡΕΠΕΙ να συνεχίσω! Να βελτιώνομαι εγώ, αλλά κι αυτά που γράφω και ποτέ να μην τα παρατάω επειδή κάποιος μου "τράβηξε" τ' αυτί. Σίγουρα ήθελε να βοηθήσει, εφόσον μπήκε στον κόπο να σπαταλήσει την ενέργεια του για να το κάνει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εύχομαι να μάθω (ακόμα στην προσπάθεια είμαι) να βάλω σε τάξη και κυρίως να αποτυπώσω με ακρίβεια όλη αυτή την ανωμ...εμ...έμπνευση που κουβαλώ. Η συγγραφή, πάνως, είναι εξαιρετικός τρόπος έκφρασης και επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μάθει να αρχειοθετώ την σκέψη μου,να είμαι αφαιρετικός,να μιλάω στον εαυτό μου,να γνωρίζω τον εαυτό μου,σε μένα και τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έμαθα οτι τα ωραία πράγματα θέλουν πολύ χρόνο για να ωριμάσουν και τελικά να αποκτήσουν υπόσταση. Αλλά κυρίως έμαθα οτι η πίστη και η ατέλειωτη αυτοπεποίθηση δεν μπορούν να φέρουν αποτελέσματα χωρίς προσπάθεια και κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα ότι γράφω γιατί μου αρέσουν ιστορίες που δεν θα έχουνε ότι με χαλάει στις παρόμοιες άλλων που διαβάζω/βλέπω (ψώνιο!)

 

Δεν νομίζω ότι είσαι ψώνιο. Και γω για τον λόγο αυτό ξεκίνησα να γράφω. Δλδ στο τέλος κάθε ιστορίας λέω αχ αυτό θα ήταν πιο ωραίο να ήταν έτσι ή εκείνο έπρεπε να γίνει αλλιώς. Οπότε είπα ότι θα γράψω κάτι που θα είναι αυτό ακριβώς που μου αρέσει.(χμμμμ....ίσως τελικά είμαστε και οι δύο ψώνια χαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει να λέω ιστορίες, πάνω και πριν από όλα αυτό είναι που με οδηγεί να γράφω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και τις λες πολυ καλα!

Μου αρέσει να λέω ιστορίες, πάνω και πριν από όλα αυτό είναι που με οδηγεί να γράφω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ότι το γράψιμο είναι η πιο επίπονη και εθιστική συνήθεια.

Υ.Γ. Καλώς σας βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι το γράψιμο είναι η πιο επίπονη και εθιστική συνήθεια.

Υ.Γ. Καλώς σας βρήκα.

 

Δεν θα μπορούσα να θέσω καλύτερα.

Καλωσόρισες!

Link to comment
Share on other sites

Ότι το γράψιμο είναι η πιο επίπονη και εθιστική συνήθεια.

Υ.Γ. Καλώς σας βρήκα.

 

Καλωσόρισες, αγαπητέ. :D

Link to comment
Share on other sites

Ότι όσο πιο πολύ προσπαθείς να αποφύγεις να εκφράσεις κάτι που σε πνίγει, τόσο το δυναμώνεις...Η συγγραφή είναι ανάγκη.

Edited by Virginia Woolf
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έμαθα πως μπορεί κανείς να χτίσει κόσμους ολόκληρους, με 24 μόλις ψωρο-γραμματάκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έμαθα πως μπορεί κανείς να χτίσει κόσμους ολόκληρους, με 24 μόλις ψωρο-γραμματάκια.

 

Opa, τι κόσμοi είναι αυτοί; μικρόκοσμοι;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το μέγεθος αναλογεί στον εγκέφαλο του δημιουργού :p

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα πως ακόμα κι αν υπάρχει ταλέντο, αν δεν το εκμεταλλευτείς, πάει χαμένο. Η σκληρή δουλειά -το καθημερινό γράψιμο, η έρευνα, το διάβασμα, διορθώσεις επί διορθώσεων- είναι αυτή που αναδεικνύει το ταλέντο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έμαθα πως ακόμα κι αν υπάρχει ταλέντο, αν δεν το εκμεταλλευτείς, πάει χαμένο. Η σκληρή δουλειά -το καθημερινό γράψιμο, η έρευνα, το διάβασμα, διορθώσεις επί διορθώσεων- είναι αυτή που αναδεικνύει το ταλέντο.

 

Συμφωνώ απολύτως.:good:

Η άποψή σου, η οποία αποτελεί συμπαντική αρχή, αφορά όλες τις ανθρώπινες δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή σου, η οποία αποτελεί συμπαντική αρχή, αφορά όλες τις ανθρώπινες δραστηριότητες.

Πράγματι. Κι αυτό είναι ίσως το πιο σημαντικό: ότι μου έμαθε πράγματα που μπορούν να εφαρμοστούν και σε άλλους τομείς της ζωής.

 

Μου έμαθε επίσης πως αν αγαπάς κάτι, αξίζει να το προσπαθείς και να το παλεύεις, ακόμα κι αν δε λάβεις από την αρχή την αναγνώριση που θέλεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..