Jump to content

Νέες Εκδόσεις Comic στην Ελλάδα, Ιανουάριος-Φεβρουάριος 2006


mistseeker
 Share

Recommended Posts

Να επισημάνω πως στα ΧτΔ #4 υπάρχει ένα διήγημα του Νεκτάριου Χρύσου με τίτλο "...όχι αυτού του κόσμου" εμπνευσμένο από τον κόσμο του Έλεμπρος!

 

Σχετικά με το "..εκ των υστέρων.." θα κυκλοφορήσει από την Παρασκευή 24/2.

 

Δείγμα από μερικές σελίδες του:

 

 

ΕΞΩΦΥΛΛΟ:

 

Exofilo1.jpg

 

 

Εσωτερικό ΕΞΩΦΥΛΛΟΥ:

 

Exofilo2.jpg

 

 

 

& οι..."ΑΧΟΝΤΕΣ ΤΩΝ ΔΑΚΤΥΛΙΔΩΝ!":

 

Damaskinos.jpg

 

 

Εκδόσεις ΨΤΛ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μερικά νέα του χώρου (για όσους δεν τα έχετε ήδη διαβάσει σε πιο εξειδικευμένα forums).

 

Το Μάρτιο, οι εκδόσεις "Ψυχής τα Λαμπυρίσματα" ('Χρονικά του Δρακοφοίνικα', 'Ομάδα Υ' κλπ.) θα κυκλοφορήσουν μια καινούρια έκδοση με το όνομα "Real Comics".

 

COVER_RC_01.jpg

 

Η κυκλοφορία του έχει προγραμματιστεί διμηνιαία. Φιλοδοξία των εκδοτών του είναι να λειτουργήσει και ως "βήμα" για νέους καλλιτέχνες.

 

Στο 1ο τεύχος ανακοινώνεται η ύπαρξη ασπρόμαυρης ιστορίας της ομάδας "Υ" καθώς και μικρές αυτοτελείς (ή σε συνέχειες) ιστορίες άλλων δημιουργών, δηλαδή:

 

 

 

Ελπίζω το Real comics να μην κάνει τα ίδια τραγικά λάθη που έκανε το ΥΨΙΛΟΝ (κρυμένες αφίσες του καθεστώτος της 21 Απριλίου κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το Real comics να μην κάνει τα ίδια τραγικά λάθη που έκανε το ΥΨΙΛΟΝ (κρυμένες αφίσες του καθεστώτος της 21 Απριλίου κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π.)

 

Θα σου πρότεινα, με όλη την καλή μου διάθεση, να μπεις σ' αυτόν τον "μεγάλο κόπο" να διαβάσεις πρώτα τα φανερά σημεία του κόμικ, για να μπορέσεις ύστερα να "αναγνώσεις" και να "ανιχνεύσεις" τα κρυφά. Γιατί απ' ότι κατάλαβα πέφτεις στο ίδιο "τραγικό" λάθος -που ηθελημένα ή μη- έκαναν προηγουμένως κάποιοι άλλοι, δηλαδή να κρίνεις πριν σχηματίσεις τη δική σου γνώμη, αφού έχεις αποκτήσει γνώση πραγματική του project. Όταν έχεις πάρει στα χέρια σου και έχεις διαβάσει το κόμικ, πρώτον θα το καταλάβω και δεύτερον θα το ξανασυζητήσουμε -μετά χαράς- σε άλλη βάση!!!

 

Συγγνώμη, αλλά το ότι αναμασάς απόψεις και ιδέες που είναι τουλάχιστον -αποδεδειγμένα πια σε όλο το χώρο- μετά από 2 ολόκληρα χρόνια κακόπιστες και προκατελειμένες είναι "ηλίου φαεινότερον".

Σκέψου το και περιμένω τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ άποψη! :beerchug:

 

Ως τότε...

 

Φιλικά

Κατερίνα Στύλου

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα, με όλη την καλή μου διάθεση, να μπεις σ' αυτόν τον "μεγάλο κόπο" να διαβάσεις πρώτα τα φανερά σημεία του κόμικ, για να μπορέσεις ύστερα να "αναγνώσεις" και να "ανιχνεύσεις" τα κρυφά. Γιατί απ' ότι κατάλαβα πέφτεις στο ίδιο "τραγικό" λάθος -που ηθελημένα ή μη- έκαναν προηγουμένως κάποιοι άλλοι, δηλαδή να κρίνεις πριν σχηματίσεις τη δική σου γνώμη, αφού έχεις αποκτήσει γνώση πραγματική του project. Όταν έχεις πάρει στα χέρια σου και έχεις διαβάσει το κόμικ, πρώτον θα το καταλάβω και δεύτερον θα το ξανασυζητήσουμε -μετά χαράς- σε άλλη βάση!!!

 

Συγγνώμη, αλλά το ότι αναμασάς απόψεις και ιδέες που είναι τουλάχιστον -αποδεδειγμένα πια σε όλο το χώρο- μετά από 2 ολόκληρα χρόνια κακόπιστες και προκατελειμένες είναι "ηλίου φαεινότερον".

Σκέψου το και περιμένω τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ άποψη! :beerchug:

 

Ως τότε...

 

Φιλικά

Κατερίνα Στύλου

 

 

Αυτό σημαίνει ότι είναι λάθος που βάλατε την αφίσα της 21 Απριλίου και ότι δεν θα ξανακάνετε κάτι παρόμοιο; Γιατί δεν θυμάμαι να είπες πουθενά δημόσια κάτι τέτοιο. Αν το έχεις πει και το έχεις γράψει δημοσίως και δεν το πήρα είδηση τότε ζητάω συγνώμη εκ προτέρων.

Μόνο αυτήν την παρατήρηση είχα να κάνω. Από σεβασμό στο sff.gr δεν πρόκειται να επεκταθώ παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι είναι λάθος που βάλατε την αφίσα της 21 Απριλίου και ότι δεν θα ξανακάνετε κάτι παρόμοιο; Γιατί δεν θυμάμαι να είπες πουθενά δημόσια κάτι τέτοιο. Αν το έχεις πει και το έχεις γράψει δημοσίως και δεν το πήρα είδηση τότε ζητάω συγνώμη εκ προτέρων.

Μόνο αυτήν την παρατήρηση είχα να κάνω. Από σεβασμό στο sff.gr δεν πρόκειται να επεκταθώ παραπέρα.

 

 

α) Θα επιμείνω... Διάβασε το κόμικ (ξέρεις, buble προς buble !!!!)

β) Αν δεν το κατάλαβες, δεν υπάρχει καμια κρυμμένη αφίσα. Κάπου :rolleyes: έχασες το σενάριο!

γ) Δεν μπορώ να γίνω περισσότερο σαφής. Μάλλον εσύ πρέπει να το ξανασκεφτείς ή καλύτερα να αναθεωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα περί αφισών "21ης Απριλίου" που έθιξε ο Γιώργος, θα πώ και τη δική μου άποψη:

 

Αγόρασα το 2ο τεύχος του 'Υψιλον' το καλοκαίρι, με μισή καρδιά, από ένα βιβλιοπωλείο εδώ. Μισή καρδιά, γιατί δεν κυκλοφορούσε τίποτε άλλο ενδιαφέρον να πάρω εκείνη την περίοδο.

 

Το κόμικ ήταν για μένα, μια πολύ ευχάριστη έκπληξη κι ένα έναυσμα για να αγοράσω και τα άλλα τρία.

 

Παραβλέποντας αρκετά ελαττώματα που, κατά την άποψή μου, είχε στο σκίτσο και στα χρώματα, θεωρώ ότι, σε επίπεδο σεναρίου είχε αυτό που λείπει, κατά τη γνώμη μου, από τις περισσότερες ελληνικές δημιουργίες του χώρου: Δεμένο σενάριο, ωραία διήγηση (με φλασμπακ κλπ.) και καλοστημένους χαρακτήρες. Σίγουρα, το σκηνικό με τους Έλληνες "υπερήρωες" με ξένισε λίγο (γενικά δε μου αρέσουν καθόλου τα υπερηρωϊκά κόμικ). Προσωπικά δε διέκρινα φασιστικά ή φασίζοντα υπονοούμενα στη διήγηση. Ίσως η εικόνα του σταυρού στο μέτωπο ενός ήρωα και η υπερχρήση της Ελληνικής σημαίας σε κάποια σημεία να δημιουργήσουν συνειρμούς σε κάποιο αναγνώστη, δε νομίζω όμως ότι αυτό ήταν στις διαθέσεις ή τις προθέσεις των δημιουργών του. Έτσι όπως είδα την ιστορία εγώ προσωπικά, δε μου φαίνεται ότι η όλη πλοκή προωθεί, με κάποιο τρόπο, ακροδεξιά ή άλλα παρόμοια ιδεώδη. Το αντίθετο, μάλιστα, αν κρίνω απ'την τροπή που παίρνουν τα πράγματα μετά το τρίτο τεύχος. Ίσως να υπάρχει κάτι που παράβλεψα. Θα ξαναψάξω τα τεύχη για να βρώ επίμαχα σημεία κάποια στιγμή.

 

Αλλά το ότι δεν διέκρινα κάτι στην κυρίως ανάγνωση, εμένα προσωπικά μου λέει ότι το πιο πιθανό είναι πως δεν είχαν τέτοιους σκοπούς οι δημιουργοί. Γενικά δεν τα πάω καλά με 'κρυμμένα μηνύματα' σε κόμικ. Πιο πιθανό, άλλωστε, μου φαίνεται να βρώ κρυμμένα μυνήματα σε άλλου είδους κόμικ πάντως (π.χ. στη σειρά VERTIGO της DC), παρά σε ένα μάλλον action τίτλο όπως το Ύψιλον .

 

Ν.

Edited by mistseeker
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας εκ μέρους των εκδόσεων θα ήθελα να επισημάνω κάποια σημαντικά σημεία.

 

Δυστυχώς το όλο θέμα του "φασιστικού Υ" ξεκίνησε από κάποιους επαγγελματίες (& μη) στον χώρο των κόμικς και ενισχύθηκε από ένθετο εφημερίδας με καίρια επιρροή στο χώρο αυτό.

 

Κλείνοντας 2 χρόνια από την έκδοση του 1ου τεύχους Υ (& και περισσότερο από την οnline δημοσίευσή του) διαπιστώνω πως η λάσπη, ακόμη, "καλά κρατεί"!

 

Φίλε gema, δεν φταις εσύ, απλά μεταφέρεις όσα άκουσες από κάποιους που, πιθανόν, εμπιστεύεσαι!

Το σενάριο του Υ στηρίζεται στην ιδέα του «Υπερήρωα» και στην απομυθοποίησή του. Για να βοηθήσω, σε όσους δεν το έχουν διαβάσει, το κόμικ ανατρέπει τα «κλασικά στερεότυπα» καθώς από το 1ο τεύχος φαίνεται ότι οι «Ήρωες», που αποτελούν την Ομάδα Υ, είτε είναι ένα είδος υπαλλήλων, είτε εκβιάζονται από μια εταιρεία που τους χρησιμοποιεί για τα δικά της οικονομικά συμφέροντα.

Αυτοί οι «υπάλληλοι με στολή» συντελούν σε μια διαφημιστική προπαγάνδα όπου ο «κακός», που φαίνεται να τους χειραγωγεί, δείχνει να έχει ακροδεξιές καταβολές.

 

Το πως λοιπόν το ΦΑΝΕΡΟ ημερολόγιο στο γραφείου του «ΚΑΚΟΥ» που δείχνει 21η Απριλίου, καταλήγει σε μια «κρυμμένη αφίσα της Δικτατορίας (?!?!)» είναι αξιοπρόσεκτο σημείο της δύναμης που έχουν τα ΜΜΕ (αν μη τι άλλο!)

Επίσης είναι χαρακτηριστικό, και φαίνεται από την άποψή σου, το πως χαρακτηρίζεται ΑΡΝΗΤΙΚΑ ένας, ολόκληρος, εκδοτικός οίκος που έχει συμβάλλει σημαντικά τα τελευταία χρόνια στην ελληνική σκηνή των κόμικς, προωθώντας Έλληνες δημιουργούς (πράγμα αδιανόητο για τα έως τώρα δεδομένα!) λόγω μιας «κακής» και «συντεχνιακής» νοοτροπίας ενός χώρου που θεωρεί πως μονοπωλεί το ελληνικό κόμικ!

 

Το σενάριο του ΥΨΙΛΟΝ, όπως παρατηρεί ο mistseeker, είναι ενδιαφέρον, αν όχι εντυπωσιακό, (κατ’ εμένα), δίνοντας μια διαφορετική ώθηση στο «υπερηρωικό» κόμικ. Καθώς είναι και το 1ο του είδους του στην Ελλάδα θα παρακαλούσα η κριτική του να γίνεται πιο προσεκτικά.

 

Φιλικά

Σαγώνας Φώτης

Εκδόσεις ΨΤΛ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Y5Cover-1.jpg

 

 

Αυτό είναι το εξώφυλλου του 5ου τεύχους του Υ.

 

Όπως διαπιστώνουμε όλοι στο εξώφυλλο κρύβονται :mf_sherlock: , εκτός από τις "φανερές" S/M σκηνές, και "αναρχοκουμμουνιστικά μηνύματα" καθώς ο Κυανόλευκος, που φοράει την Ελληνική Σημαία, είναι δέσμιος από την πόρνη-ηρωίδα Κίρκη και την κοιτάζει με άβουλο βλέμμα! :tease: :tease: :tease:

Link to comment
Share on other sites

Όπως διαπιστώνουμε όλοι στο εξώφυλλο κρύβονται :mf_sherlock: , εκτός από τις "φανερές" S/M σκηνές, και "αναρχοκουμμουνιστικά μηνύματα" καθώς ο Κυανόλευκος, που φοράει την Ελληνική Σημαία, είναι δέσμιος από την πόρνη-ηρωίδα Κίρκη και την κοιτάζει με άβουλο βλέμμα! :tease: :tease: :tease:

 

Το είχα καταλάβει από καιρό, τι σκοτεινοί κύκλοι μηχανεύονται να περάσουν ύπουλα τα μηνύματά τους μέσω των εκδόσεών σας. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..