Jump to content

Goodkind


picollomaster
 Share

Recommended Posts

Και προφανως κανω πλακα :bag:

 

Βασικα εχω ακουσει οτι αντιγραφει τον Τζορνταν αν και τον τελευταιο δεν τον εχω διαβασει οποτε δεν εχω αποψη. Παντως η πλοκη ων βιβλιων του ακολουθει το διαδεδομενο 'ενας-απλος-ανθρωπος-ανακαλυπτει-οτι-ειναι-ηρωας/μαγος-και-πρεπει-να-σωσει-τον-κοσμο-απο-τον-κακο-μαγο'. Προσωπικα αυτο δε με πειραξε στα βιβλια του και γενικως δε με πειραζουν αυτου του ειδους τα κλισε εφοσων ειναι δωσμενα ωραια.

 

Και για τα πρωτα 3 βιβλια ηταν οντως πολυ ωραια δωσμενα. Ειδικα το δευτερο βιβλιο που ηταν για μενα και το καλυτερο. Δυστυχως ,και ενω ειχα πωρωθει, πηγα και διαβασα το 4. Πολυ μετριο, και αρχισα να βλεπω οτι ο πρωταγωνιστης δε πλησιαζει να αντιμετωπισει τον 'κακο', παρολαυτα αγορασα και το 5 και το διαβασα. Ελπιζα οτι μετα απο μια μικρη αναπαυλα θα γυριζαμε πισω στην πλοκη και θα ειχαμε καποια εξελιξη. Δυστυχως οχι ετσι λοιπον αποφασισα να το παρατησω. Απο οτι διαβαζω στο νετ και τα υπολοιαπ βιβλια μεχρι το 9 συνεχιζουν στο ιδιο ακριβως μοτιβο.

 

Με αλλα λογια κανονικη σαπουνοπερα, με την αγαπημενη του ηρωα μας να χανεται σχεδον στην αρχη καθε βιβλιου και να ξανασμηγει με τον αγαπημενο της προς το τελος, ο ηρωας τελευταια στιγμη ανακαλυπτει κατι που ειχε ξεχασει και βρισκει τη λυση του εκαστοτε προβληματος κτλ κτλ

 

Πιστεω οτι ειναι μεγαλη ξεφτιλα ως συγγραφεας να αρμεγεις τους οπαδους σου, με το να βγαζεις 3 καλα βιβλια και μετα να τους εγκλωβιζεις στο να αγορασουν αλλα 10 για να μαθουν πως τελειωνει η ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει Goodkind, αλλά αυτά που λες εσύ έχω ακούσει κι από άλλους, έτσι ποτέ δεν μπήκα στον κόπο. :D Για μένα, το γεγονός ότι αντιγράφει τον Τζόρνταν είναι αρκετά κακό από μόνο του. Αν σ'αυτό βάλεις και τις επαναλαμβανόμενες πλοκές, τα κλισέ, κτλ... όχι, ευχαριστώ δε θα πάρω. :rolleyes:

 

Το κάθε βιβλίο του είναι αυτοτελές, αν έχω καταλάβει καλά, και κάθε φορά ο ζούπερμαν Ρίτσαρντ διαλύει τα πάντα. Και ο Goodkind, όταν ρωτήθηκε πότε θα τελειώσει η σειρά, απάντησε "Όταν σταματήσουν να αγοράζουν"... Δικέ μου... :yeah:

 

 

Και, α, ναι: Καλωσόρισες, picollomaster! :)

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον ειναι ειλικρινης!

Βασικα,κι ο Τζορτναν τα ιδια δεν κανει;Ισως γραφει καλυτερα,ισως αολα ειναι προγενεστερος.

Προσωπικα εχω παντα το φοβο να συμβει κατι τετοιο με μια σειρα που δεν εχει ολοκληρωθει ακομη.Αλλα ορισμενες σειρες κανουν μπαμ οτι ειναι αυτου του ειδους!

 

(Καλως ηρθες picollomaster)

Link to comment
Share on other sites

Ο Jordan είναι πολύ καλύτερος, heiron. Τουλάχιστον, η ιστορία του είναι ενιαία. Και ο Rand, παρότι δυνατός, πρέπει συνέχεια να αντιμετωπίζει ένα σωρό προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα παιδια :beerchug:

 

Δεν εχω διαβασει Τζορνταν για να συγκρινω, αλλα εχω την εντυπωση οτι θα ειναι καλυτερος, νομιζω οι περισσοτεροι λενε οτι μεχρι και το πεμπτο βιβλιο η σειρα πηγαινε καλα.

 

Δυστυχως το προβλημα με τον goodkind ειναι ναι μεν δεν εχει ιδεες, αλλα παρολαυτα βγαζει 600-700 σελιδες το βιβλιο. Αποτελεσμα? γυρσω στισ 50-70 σελιδες ανα βιβλιο ειναι recap των πρηγουμενων βιβλιων και αυο στο 3-4-5 σκεφτειτε τι γινεται στο 9. Επισης οι ιδιες ακριβως σκηνες γινονται ξανα και ξανα. Ο Ριτσαρντ για καποιο λογο παει να κανει κατι που πιθανως ειναι υπερβολικα επικνδυνο, ε ο συγγραφεας βαζει τους πιστους του φιλους να του λενε επι 3 σελιδες οτι δεν πρεπει να το κανει ενω τελικα θα κανει του κεφαλιου του. Και ολα αυτα χρησιμοποιωντας τους πιο αισχρους διαλογους με διαρκεις επαναληψεις μονο και μονο για να βγαινουν οι σελιδες.

 

'θα παω στο καστρο μην προσπαθησετε να με σταματησετε'

'μα Αρχοντα δεν πρεπει, ειναι επικυνδυνο'

'πρεπει να παω και ας ειναι επικυνδυνο'

'μα ειναι τρελα να πατε μονος σας'

'το ξερω και ομως πρεπει να παω'

'Καρα εσυ ξερεις καλυτερα πες του κατι'

'αρχοντα δεν σας επιτρεπω να πατε'

'ποια εισαι εσυ που δεν μου επιτρεπεις να παω? εγω θα παω μη προσθεισετε να με σταματησετε'

'αρχοντας σας παρακαλω, σκεφτειται την Καλαν'

'μα αυτην σκεφτομαι για αυτο θα παω και ας ειναι επικυνδυνο'

 

(2 σελιδες μετα)

 

'Ξεκιναω να παω στο καστρο'

 

Απο την αλλη ανα 100 σελιδες και οταν η Καλαν (love interest) βρισκεται κοντα του, πρεπει να την συρει σε μια γωνια για να τη φιλησει, οκ φυσιολογικο ειναι αλλα η σκηνη εχει περιγραφτει γυρσω στισ 15 φορες μεχρι τωρα.

 

Αρκετα τον εθαψα τον ανθρωπο :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εμένα πάντως όλα τα βιβλία μ άρεσαν πολύ.Ίσως κάνει λίγο κοιλιά στο Η ψυχή της φωτιάς αλλά το διάβασα πολύ ευχάριστα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(sygxwriste mou ta greeklish alla den exw ellhniko plhktrologio)

 

Den exw ftasei mexri to telos ths seiras (to aima tou poimniou einai to teleytaio pou diavasa) alla kai emena ta vivlia tou mou aresan arketa.

Den kserw an to styl tou einai paromoio me tou Jordan, alla proswpika me afhnei adiaforo. H plokh den einai (gia emena toulaxiston) eukola

provlepsimh kai oi xarakthres den einai pezoi, perigrafetai arketa o psyxismos tous. Mporei auto na bgazei tis 600-700 selides, picollomaster,

alla den einai peritto. To na niwseis ton xarakthra einai toso shmantiko oso kai na ekselix8ei h plokh. An xreiazontai 2 selides gia na ksekinhsei

gia to kastro logw eswterikwn sygkrousewn (ka8hkon-synais8hmata-fovos-prokatalhpseis...) tote 8a h8ela na diavasw gia tis sygkrouseis autes

kai thn ekseliksh tou xarakthra mesw twn apofasewn tou.

 

H alh8eia einai oti to exei travhksei ligo apo alles meries to zhthma. Entaky, h mia istoria erxetai kai denei me thn allh, alla thn idia mera? thn

idia stigmh? Autos o Richard apo thn wra pou eide thn Kaxlan den exei hremhsei lepto o an8rwpos. H dikh mou logikh leei oti o kosmos 8a ksana-

kindyneysei toso sovara afou exei perasei mia periodos hremias. Kai epipleon o hrwas 8a ekselix8ei me thn parodo tou xronou, oxi apo thn mia

mera sthn allh.

 

To kalo einai oti apo kapoio shmeio tou edwse ton "xoro me ta pneumata" san ability tou spa8iou gia na kseperasei to paralogo auto, oti dhladh, enas

odhgos twn daswn ligous mhnes prin, mpainei sthn maxh enantiwn pollwn "pshmenwn" stratiwtwn kai nikaei kiolas... Htan paralogo na antimetwpizei

estw kai enan stratiwth h' teras kai na nikaei (1o vivlio). Pantws se kapoia fash ta phre ta abilities kai stis maxes swma me swma kai sthn mageia

(h aferaitikh mageia kai h "orgh" tou, tou anoigoun panta tis pisw portes stis dyskoles katastaseis) .

 

Opws kai na exei, yparxoun shmeia pou to story-oi epekshghseis htan xalares, alla san sunolo ta vivlia htan apolaustika kai h entash klimakoumenh

se poly kalo ry8mo. Omologw oti vare8hka tis perigrafes tou vasanismou tou apo thn mort-sith gia 50 selides alla poly grhgora h varemara mou auth

efyge meta ka8ws h entash synexize na klimakwnetai mexri to telos.

 

Den ta 8ewrhsa loipon xasimo xronou ta vivlia tou kai sigoura 8a diavasw kai ta ypoloipa (kapoia stigmh).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καταρχήν bump, μιας και το τόπικ θα ήθελε και τις δικές σας απόψεις σχετικά. Ξέρω ότι κάποιοι έχετε διαβάσει κάποια από τα βιβλία του Terry Goodkind, οπότε σκέφτηκα να το κουβεντιάσουμε.

 

Προσωπικά τελείωσα τον πρώτο τόμο του πρώτου βιβλίου (Ο Πρώτος Κανόνας Του Μάγου) χτες. Γενικά θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους, ότι η κεντρική ιδέα είναι pure and applied κλισέ του κερατά κι ότι είναι βαρετός και γεμίζει σελίδες χωρίς κανένα απόλύτως λόγο, τραβώντας τις σκηνές με τον τρόπο που γλαφυρότατα περιέγραψε ο picollomaster το 2006.

 

Για να πούμε και του στραβού το δίκιο όμως, ο τύπος έχει μερικές ιδέες -αν μου επιτρέπετε την έκφραση, ιδέες υποστήριξης της κεντρικής του ιδέας- που πάω στοίχημα ότι πολλοί θα ήθελαν να έχουν. Τις αναπτύσσει αρκετά σωστά κατά τη γνώμη μου (εντάξει, λίγο περισσότερο απ' όσο έπρεπε, αλλά κατά τα άλλα σωστά). Για παράδειγμα,

 

 

το ότι για να είσαι ολοκληρωμένος σαν χαρακτήρας πρέπει να δέχεσαι και να αναγνωρίζεις τόσο τα καλά στοιχεια του εαυτού σου όσο και τα κακά, όπως

η οργή, -η οποία παρεμπιμπτόντως έχει αρκετές συνώνυμες λέξεις, και δε χρειάζεται να τη διαβάζουμε από την αρχή των 470 σελίδων ως το τέλος τους, θα μπορούσε να είναι θυμός, τσαντίλα κ.ά.

η ιδέα της Μητέρας Εξομολογήτριας, το ξόρκι που κάνει ο Ντάρκεν Ραλ για να πάει στον Κάτω Κόσμο, η περιγραφή των συνόρων και των Ανθρώπων της Λάσπης (αν κι εκεί έχει αρκετά κενά λογικής η σκέψη του.

 

 

Και κάτι που μου έκανε αρκετά κακή εντύπωση στην ελληνική μετάφραση. Παρατήρησα κάπου ένα πηδηματάκι στην πλοκή, σαν κάτι να έλειπε. Επειδή έχω πρόσβαση και στο πρωτότυπο το τσέκαρα και λείπει μια μικρή αλλά καθοριστική για την δύναμη της σκηνής παράγραφος... Και δεν ήταν θέμα χώρους, γιατί το κεφάλαιο τελειώνει αφήνοντας περίπου μισή λευκή σελίδα. Οπότε θεωρώ ότι είναι απροσεξία της ελληνικής έκδοσης.devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, δεν το είχα δει το νήμα.

 

 

Τα πρώτα είναι ωραία, θυμάμαι ότι είχα καταχαρεί με τον τρόπο που πήρε το χωριατόπαιδο-που-μεγαλώνει-με-θετούς-γονείς-και-έρχεται-ο-μάγος-τον-αποκαλύπτει-ότι-είναι-ο-εκλεκτός-και-τον-δίνει-ένα-μαγικό-σπαθί δηλαδή ΕΛΕΟΣ!!!! και όμως το χειρίστηκε αξιοπρεπέστατα. Όταν τέλειωσα το πρώτο βιβλίο λαχταρούσα να διαβάσω και το δεύτερο.

 

Μετά, μπάφιασα. Άντεξα μέχρι το πέμπτο και είμαι άξια θαυμασμού. Πολύ καλές ιδέες, δε διαφωνώ, αλλά η ιστορία καταντάει πολύ κουραστική και εκνευριστική σε κάποια φάση, για τους λόγους που αναφέρει και ο Πίκολο.

Εμένα με τσάντισε και το άλλο:

είχανε, ρε παιδί μου έναν αιχμάλωτο στα μπουντρούμια, έναν πολύ κακό και τρισάθλιο και επικίνδυνο με τρομερές δυνάμεις, κι αντί να κάθονται να τον φυλάνε σε βάρδιες των πέντε τη φορά, πήγαινε ξέρω 'γω η Κάλαν να τον ανακρίνει μόνη της και γενικά όλο από κάτι τέτοιες μαλακίες την πατάγανε συνέχεια. Δε λέω, ανθρώπινα τα λάθη, αλλά άλλο αυτό κι άλλο το να συμβαίνουν καταστροφές εξόφθαλμα μόνο και μόνο για να πάρει μπρος η υπόθεση

 

 

Α, ναι, ακόμα και το πολύ σαδομαζό με μπούκωσε στο τέλος. Άντε καλά, τσιγγέλι, είναι ανάγκη να είναι και σκουριασμένο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Ax να ήταν κι ο μόνος που γράφει έτσι... Πάρα πολλοί πετάνε εκεί μια σαχλαμάρα για να την γλυτώνουνε οι καλοί ή για να την σκαπουλάρει ο κακός και να περνάνε άλλες 3000 σελίδες γυρεύοντάς τον. Τα κλισέ μπορεί να πουλάνε από μόνα τους αλλά αν και είναι τίγκα στα βολικά γεγονότα, βράσε ρύζι.

Και το θέμα είναι ότι αν πουλάει όπως λέτε, δεν έχει λόγο να προσπαθήσει για κάτι καλύτερο. Που μου δίνει την εικόνα του τι άικιού έχουνε οι αναγνώστες του, μιας που αντί να περιμένουνε κάτι ισάξιο και καλύτερο σε κάθε βιβλίο αρέσκονται να κυνηγάνε το καρότο μιας σούπας.

Και δε το κρύβω, τα περισσότερα ανιμέ που βλέπω έχουνε ακριβώς το ίδιο μοτίβο. Ξεκινάνε με μια πρόφαση και μετά αναλώνονται σε βλακείες να περνάνε τα επεισόδια, κάνοντας τον θεατή να περιμένει σαν χαζός τι θα συμβεί. Και δε συμβαίνει τελικά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το πρώτο βιβλίο "Ο Πρώτος Κανόνας Του Μάγου" πριν από καμιά 12αριά χρόνια, την εποχή που διάβαζα φουλ και σαν τρελή φάντασυ. Θυμάμαι ότι το είχα διαβάσει αδιάφορα. Και μάλιστα τόσο αδιάφορα που, εκτός από το ότι δεν θέλησα να ψάξω για συνέχεια, όταν προσπάθησα να θυμηθώ τι έλεγε το βιβλίο δε θυμόμουνα σχεδόν τίποτα εκτός από το ποιος ήταν ο Πρώτος Κανόνας και πού χρησίμευσε στο τέλος.

Αν σας λέω ότι μετά από 800 σελίδες μυθστόρημα δε θυμάσαι σχεδόν τίποτα, ε μάλλον πρέπει να το εκλάβετε αυτό σαν κακή κριτική.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν κι η δική μου απορία, Τιέσσα: έχω διαβάσει το μισό βιβλίο (τον πρώτο τόμο) κι ακόμη αυτός ο ρημάδης ο κανόνας δεν έχει αναφερθεί πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν κι η δική μου απορία, Τιέσσα: έχω διαβάσει το μισό βιβλίο (τον πρώτο τόμο) κι ακόμη αυτός ο ρημάδης ο κανόνας δεν έχει αναφερθεί πουθενά.

 

Όταν είπα ότι διάβασα το πρώτο βιβλίο, εννοώ διάβασα ολόκληρο το αγγλικό βιβλίο, οπότε κάπου τέλος πάντων εμφανίστηκε και ο κανόνας. Τώρα, πού και πόσο πριν το τέλος, θα σε γελάσω. Αλλά στο τέλος, έγινε σαφές ότι χρησιμοποιήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

βασικά σκευτήτε πόσο καλό μπορεί να είναι ένα βιβλίο με ήρωα μάγο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που έχω διαβάσει από τον εν λόγω συγγραφέα είναι μία ιστορία που υπάρχει στον πρώτο τόμο των θρύλων της Anubis με τίτλο ''Χρέος Οστών''. Εντάσσεται στο ''Ξίφος της Αλήθειας'' φυσικά. Θα έλεγα ότι πάνω-κάτω συμφωνώ με όσα είπατε μέχρι τώρα. Ότι δηλαδή έχει μία-δύο καλές ιδέες, αλλά το σύνολο είναι μέτριο. Θυμάμαι από την συγκεκριμένη ιστορία, ότι ενώ ήταν καλούτσικη, κάποια στιγμή χρησιμοποίησε ένα κόλπο τόσο φθηνό, που με ξενέρωσε απίστευτα. Ήταν ένα τρυκ για να κάνει τους καλούς να επιτύχουν, ένα ξόρκι παραπλάνησης αν δεν κάνω λάθος. Αισθανόμουν τόσο βλάκας όταν τελείωσα την ιστορία λες και ο Goodkind μου είχε πει μία ατάκα του στυλ ''Αφού περίμενες κάτι πιο έξυπνο από αυτό, τότε καλά να πάθεις''! Το ξέρω πάρα πολύ καλά ότι δεν πρέπει να κρίνεις έναν συγγραφέα από μία μόνο ιστορία του, αλλά τα σχόλια σας με κάνουν να αμφιβάλω πολύ για το αν θα τον πιάσω ποτέ μου.

Link to comment
Share on other sites

βασικά σκευτήτε πόσο καλό μπορεί να είναι ένα βιβλίο με ήρωα μάγο.

 

 

Μα... φαντασάδες αθρώποι, βιβλία με ήρωες μάγους διαβάζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Τα βιβλία με μάγο πρωταγωνιστή που ξέρω είναι ο Χάρι Πότερ κι ο Ελμίνιστερ και δεν έχω ιδιαίτερη αγάπη για κανένα τους. Αλλά ο Σίκερ δεν είναι μάγος, είναι υπέρμαχος της αλήθειας (μπλιαχ, χαζό μόνο που το γράφω είναι)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μυαλό μου πήγε ντουγρού στη Γαιοθάλασσα...

 

Έντιτ: μιλώντας για μάγους πρωταγωνιστές δηλαδή.

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

Έχει πλάκα για χρονοσκοτώστρα, λέει ο καλός μου που διάβασε το Sword of Truth (ολόκληρο) στον στρατό. Εγώ ακόμα δεν το 'χω πιάσει το τούβλο. Αλλά εκείνος το θυμάται αρκετά καλά κι η γνώμη του είναι πως, αν και τραγικά ποβλέψιμο και μπαφιασμένο σ' όλα τα πιθανά κλισέ (τα βλέπεις να 'ρχονται απ' το βάθος), είναι καλογραμμένο κι ευχάριστο. Ιδία γνώμη θα εκφέρω όταν το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

βασικά σκευτήτε πόσο καλό μπορεί να είναι ένα βιβλίο με ήρωα μάγο.

 

Σκέφτομαι,έτσι προχειρα...Ελρικ,2η πενταλογια Αμπερ(βασικα και η πρωτη αλλα δεν ειναι ακριβως μαγος ο Κοργιν),το 1ο και το 4ο βιβλιο της Ετομοθανατης γης,Γαιοθαλασσα που αναφέρθηκε ήδη...Χμμμ...

Τελικα ένα βιβλιο με ηρωα μαγο μπορει να ειναι ΠΟΛΥ καλο.

Του Γκουντκιντ ισως να ειναι μουφα,τοσα χρονια μετά το προηγουμενο ποστ μου εδω ακομη δεν μπηκα στον πειρασμο να τον διαβασω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να πω και γω την αποψούλα μου....

Έχω σπαστεί αφάνταστα με τον μπάρμπα- Τέρρυ για αρκετούς λόγους...

Πρώτα από όλα από το βιβλίο 6 και μετά την χάνει τελείως την μπάλα. Δεν διαβάζεται ούτε με μπαζούκας επί κροτάφου. Η λέξη επανάληψη πραγματικά απέκτησε με αυτόν ένα νέο νόημα. Από ένα σημείο και μετά πιο πολλές επαναλήψεις έχει παρά εξελίξεις. Εκείνη η έρμη η Kahlan πόσες φορές ήταν στο παρατσακ του βιασμού;γύρω στις 8-9 νομίζω, σχεδόν μια σε κάθε βιβλίο. Επίσης η ιστορία παραααααααατραβααααααει. Απο το 3 μέχρι το 9 για έναν ηλίθιο που μπαίνει στο μυαλό σου την ώρα που κοιμάσαι; Τον Σάουρον σε 3 βιβλία τον φάγανε (συγκρίνεις την βασιλική πεταλούδα με την αλογόμυγα θα μου πεις τώρα), τον σχεδόν αθάνατο Βόλντεμορντ σε 7. Είναι δυνατόν 9 βιβλία να ασχολούμαστε με έναν τυπάκο, την στιγμή μάλιστα που την ίδια την ικανότητα του την προσπερνάμε με το devotion προς τον Lord Rahl;

 

Πέρα από τις πολλές λογικές και τεχνικές αδυναμίες του κειμένου, διάβασα κάτι δηλώσεις του Goodkind, όπου έλεγε ότι αυτός δεν γράφει φαντασία αλλά κάτι ανώτερο και ότι η φαντασία είναι για τους losers και όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τι γράφει στα βιβλία του δεν αξίζει να τα διαβάσει...επίσης σε άλλη συνέντευξη είπε ότι δεν θυμάται πότε διάβασε βιβλίο τελευταία φορά, ότι δεν τον ενδιαφέρουν τα βραβεία παρά μόνο να ανοίγουν οι αναγνώστες το πορτοφόλι τους και άλλα τέτοια ωραία....

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την αποψούλα μου....

Έχω σπαστεί αφάνταστα με τον μπάρμπα- Τέρρυ για αρκετούς λόγους...

Πρώτα από όλα από το βιβλίο 6 και μετά την χάνει τελείως την μπάλα. Δεν διαβάζεται ούτε με μπαζούκας επί κροτάφου. Η λέξη επανάληψη πραγματικά απέκτησε με αυτόν ένα νέο νόημα. Από ένα σημείο και μετά πιο πολλές επαναλήψεις έχει παρά εξελίξεις. Εκείνη η έρμη η Kahlan πόσες φορές ήταν στο παρατσακ του βιασμού;γύρω στις 8-9 νομίζω, σχεδόν μια σε κάθε βιβλίο. Επίσης η ιστορία παραααααααατραβααααααει. Απο το 3 μέχρι το 9 για έναν ηλίθιο που μπαίνει στο μυαλό σου την ώρα που κοιμάσαι; Τον Σάουρον σε 3 βιβλία τον φάγανε (συγκρίνεις την βασιλική πεταλούδα με την αλογόμυγα θα μου πεις τώρα), τον σχεδόν αθάνατο Βόλντεμορντ σε 7. Είναι δυνατόν 9 βιβλία να ασχολούμαστε με έναν τυπάκο, την στιγμή μάλιστα που την ίδια την ικανότητα του την προσπερνάμε με το devotion προς τον Lord Rahl;

 

Πέρα από τις πολλές λογικές και τεχνικές αδυναμίες του κειμένου, διάβασα κάτι δηλώσεις του Goodkind, όπου έλεγε ότι αυτός δεν γράφει φαντασία αλλά κάτι ανώτερο και ότι η φαντασία είναι για τους losers και όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τι γράφει στα βιβλία του δεν αξίζει να τα διαβάσει...επίσης σε άλλη συνέντευξη είπε ότι δεν θυμάται πότε διάβασε βιβλίο τελευταία φορά, ότι δεν τον ενδιαφέρουν τα βραβεία παρά μόνο να ανοίγουν οι αναγνώστες το πορτοφόλι τους και άλλα τέτοια ωραία....

 

Δεν εχω διαβάσει κανενα βιβλιο του και μετα απο ολα τα post που διαβασα εδω, πιστευω οτι δεν θα το κάνω ποτέ....καλα το τελευταιο αν ειναι αληθεια....τι να πω...:thumbdown::thumbdown::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας και απο εμέναyahoo.gif

Έχω διαβάσει δυστυχώς μόνο τα 5 πρώτα βιβλία αλλά σίγουρα θα συνεχίσω και με τα υπόλοιπα, η σειρά νομίζω πρέπει να διαβαστεί απο όλους! Και μόνο απο τις δηλώσεις του Goodkind οτι "ο ομαδικός βιασμός είναι δημοκρατία στην πράξη" ,τα βιβλία του δεν είναι φαντασίας αλλά μιλάνε για σημαντικά ανθρώπινα θέματα και φιλοσοφία και όποιος βρίσκει ομοιότητες στα βιβλία του με τα βιβλία του Τζορνταν είναι ανώριμος για να διαβάζει το Sword of truth νομίζω γίνεται αυτόματα συμπαθητικόςwink.gif

 

Πως δεν έχει αναφερθεί ακόμα απο κάποιον που έχει διαβάσει τα βιβλία το κοτόπουλο-που-δεν-ήταν-κοτόπουλο-αλλά-το-ΑΠΟΛΥΤΟ-κακό?

 

Υ.Γ. http://sandstormreviews.blogspot.com/2006/08/goodkind-parodies.html αυτό το σαιτ έχει εκπληκτικές παρωδίες των βιβλίων για όποιον ενδιαφέρεταιdrinks.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που αγόρασα τα βιβλία μεταχειρισμένα για πενήντα λεπτά το κομμάτι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεία σας και απο εμέναyahoo.gif

Έχω διαβάσει δυστυχώς μόνο τα 5 πρώτα βιβλία αλλά σίγουρα θα συνεχίσω και με τα υπόλοιπα, η σειρά νομίζω πρέπει να διαβαστεί απο όλους! Και μόνο απο τις δηλώσεις του Goodkind οτι "ο ομαδικός βιασμός είναι δημοκρατία στην πράξη" ,τα βιβλία του δεν είναι φαντασίας αλλά μιλάνε για σημαντικά ανθρώπινα θέματα και φιλοσοφία και όποιος βρίσκει ομοιότητες στα βιβλία του με τα βιβλία του Τζορνταν είναι ανώριμος για να διαβάζει το Sword of truth νομίζω γίνεται αυτόματα συμπαθητικόςwink.gif

 

Πως δεν έχει αναφερθεί ακόμα απο κάποιον που έχει διαβάσει τα βιβλία το κοτόπουλο-που-δεν-ήταν-κοτόπουλο-αλλά-το-ΑΠΟΛΥΤΟ-κακό?

 

Υ.Γ. http://sandstormrevi...d-parodies.html αυτό το σαιτ έχει εκπληκτικές παρωδίες των βιβλίων για όποιον ενδιαφέρεταιdrinks.gif

 

Χαχαχαχα ναι το κοτόπουλο.....που το θυμήθηκες;;;;

μεταξύ μας βέβαια με τόσες επαναλήψεις το κοτόπουλο θα μας έμενε;;

mater larh teach us, master ralh protect us....άλλο δεν θυμάμαι.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..