Jump to content

Λογοτεχνικές Ενοχλήσεις...


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Τι είναι εκείνο που σας ενοχλεί περισσότερο σε ένα λογοτεχικό βιβλίο; Τι είναι εκείνο που αν το δείτε μέσα σ'ένα βιβλίο μπορεί να σας κάνει ακόμα και να το παρατήσετε; Εκείνο ή εκείνα, γιατί ίσως να είναι και παραπάνω από ένα...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν έχω παρατήσει βιβλίο μόνιμα (δηλ. να μην πιάσω να το διαβάσω μέχρι το τέλος αργότερα). Συνήθως με ενοχλεί όταν δεν είναι ξεκάθαρη η οπτική γωνία του συγγραφέα (κυρίως όταν αλλάζει τελείως ανεξέλεγκτα μέσα σε παραγράφους...).

Link to comment
Share on other sites

Με ενοχλεί η έλλειψη βάθους στους χαρακτήρες, και η πολύ συμβατική πλοκή, γι αυτό και δεν διαβάζω πλέον τα άπειρα βιβλία που διάβαζα κάποτε..

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που συνεχίζω να διαβάζω ότι πέσει στα χέρια μου, τα παρατάω με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα απ'ό,τι παλιότερα. Πριν μερικά χρόνια θα διάβαζα κάτι μέχρι το τέλος μόνο και μόνο για να δω αν είναι όντως τόσο βαρετό όσο μου φάνηκε στην αρχή. Κάποια με εξέπληξαν θετικά αλλά τα περισσότερα με έκαναν να μετανιώσω το χρόνο που σπατάλησα για να τα διαβάσω. Πλέον, όταν παρατήσω κάποιο δεν το ξαναπιάνω.

 

Μ'ενοχλούν οι άχρηστες περίτεχνες σκηνές που υπάρχουν μόνο για να γεμίσουν τις σελίδες και δεν εξυπηρετούν σε τίποτα την ιστορία. Μ'ενοχλούν οι ρομαντικές ιστορίες που δρουν παράλληλα με τη βασική. Μ'ενοχλεί η νουθεσία του συγγραφέα(π.χ. Coehlo, Μπουσκαλιά κλπ). Μ'ενοχλούν, τέλος, οι βαρετές ιστορίες, αυτές που γράφτηκαν από ανθρώπους που δεν ήξεραν τι άλλο να κάνουν στη ζωή τους.

 

Υ.Γ: Η αρνητικότητα της απάντησης πάει πακέτο με τη διάθεσή μου, οπότε μη δίνετε μεγάλη σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πράγμα που θα με έκανε πλέον να παρατήσω ένα βιβλίο θα ήταν να ήταν να είναι άτεχνο. Ο λόγος δηλαδή, να είναι κακός. Τα υπόλοιπα πράγματα, νομίζω πως τώρα πια μπορώ να τα αντιμετωπίσω. Δε θα με παρέσερνε κάποιος εύκολα στις απόψεις του απέναντι στον κόσμο, όσο καλή ιστορία κι αν έγραφε (πράγμα που στο παρελθόν με πείραζε κι εμένα πολύ, αυτό το να διαφωνώ με το συγγραφέα).

 

Με ενοχλούν επίσης, οι πολύ κακές εκδόσεις. Αυτές που βγάζουν μελάνια στα χέρια και μετά πας να τρίψεις το μάτι σου και παθαίνεις επεφυκίτηδα τσακ μπαμ :p αλλά δεν τις παρατάω (πια), αφού έχω σταματήσει εντελώς να τις αγοράζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Δε παραταω βιβλια, ειναι αληθεια..

Με ενοχλουν ομως καποια συγκεκριμενα πραγματα και μου χαλανε τη διαθεση για αναγνωση..

Πχ οταν οι προτασεις του βιβλιου αποτελουνται απο ολοκληρες παραγραφους και ο συγγραφεας ξεχναει να βαλει τελεια, αυτο με κουραζει πολυ..

Επισης δε μου αρεσουν τα συντακτικα και γραμματικα λαθη...Η χρηση των λεξεων "ξαναεπιστρεφει" ή άνηκε (με τον τονο στο αλφα) μπορουν να με νευριασουν απιστευτα..Τα ορθογραφικα δε με ενοχλουν τοοοοσο πολυ στα βιβλια, γιατι συνηθως ειναι απο τυπογραφικα λαθη. Εκτος βεβαια, αν προκειται για λεξεις που τωρα τελευταια εχουν αποκτησει νεα ορθογραφια (που εγω δε τη καταλαβαινω), οπως η λεξη βρωμικος που τωρα εχει γινει βρομικος, ή η λεξη βρυκολακας που πλεον ειναι βρικολακας...

Ε..αυτα πανω κατω, με ενοχλουν αρκετα...devil2.gif

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

1. Με ενοχλεί πάρα πολύ το βαρετό κείμενο, φυσικά. Το ξεπερασμένο. Αυτό, ας πούμε, που επί δέκα σελίδες μας πληροφορεί για το πόσο τσαλακωμένη ήταν η πιτζάμα του ήρωα και αν το πρωινό του είχε κρυώσει μέσα στο δίσκο.

 

2. Αυτό που δεν αντέχω, και κατά πάσα πιθανότητα θα με κάνει να αφήσω την ίδια στιγμή το βιβλίο, είναι η βία για τη βία. Η τόσο κλισέ πια αρρώστεια, που βρίσκεται εκεί απλά γιατί θεωρείται μαγκιά η σκληρότητα, (σιγά το δύσκολο να είσαι ωμός με βιώματα που δεν έχεις! ). Με κάνει έξαλλη να μου σερβίρουν ένα πιάτο σκατά και να μου λένε "φάτα"... σε ένα βιβλίο που δεν το περιμένω. Μπορεί το εν λόγω βιβλίο να βρεθεί στο τζάκι.

 

3. Με ενοχλεί πάρα πολύ ο μιμιτισμός...

 

4. ...και η μεγάλη προβλεψιμότητα. Το να ξέρω τι θα κάνει/πάθει ένας χαρακτήρας από τη στιγμή που τον γνωρίζω.

 

5. Τέλος, με ενοχλεί πολύ όταν ο συγγραφέας κάνει προσπάθεια να μου δείξει ότι είναι έξυπνος, πολύ έξυπνος, τόσο έξυπνος που θα μείνω με ανοιχτό το στόμα. Όχι, δεν μένω με ανοιχτό το στόμα.

Link to comment
Share on other sites

1. Με ενοχλεί πάρα πολύ το βαρετό κείμενο, φυσικά. Το ξεπερασμένο. Αυτό, ας πούμε, που επί δέκα σελίδες μας πληροφορεί για το πόσο τσαλακωμένη ήταν η πιτζάμα του ήρωα και αν το πρωινό του είχε κρυώσει μέσα στο δίσκο.

 

2. Αυτό που δεν αντέχω, και κατά πάσα πιθανότητα θα με κάνει να αφήσω την ίδια στιγμή το βιβλίο, είναι η βία για τη βία. Η τόσο κλισέ πια αρρώστεια, που βρίσκεται εκεί απλά γιατί θεωρείται μαγκιά η σκληρότητα, (σιγά το δύσκολο να είσαι ωμός με βιώματα που δεν έχεις! ). Με κάνει έξαλλη να μου σερβίρουν ένα πιάτο σκατά και να μου λένε "φάτα"... σε ένα βιβλίο που δεν το περιμένω. Μπορεί το εν λόγω βιβλίο να βρεθεί στο τζάκι.

 

3. Με ενοχλεί πάρα πολύ ο μιμιτισμός...

 

4. ...και η μεγάλη προβλεψιμότητα. Το να ξέρω τι θα κάνει/πάθει ένας χαρακτήρας από τη στιγμή που τον γνωρίζω.

 

5. Τέλος, με ενοχλεί πολύ όταν ο συγγραφέας κάνει προσπάθεια να μου δείξει ότι είναι έξυπνος, πολύ έξυπνος, τόσο έξυπνος που θα μείνω με ανοιχτό το στόμα. Όχι, δεν μένω με ανοιχτό το στόμα.

 

Με κάληψε η Cassandra απόλυτα! Αυτά τα πέντε με τρελαίνουν! Και προσθέτω και την κακή επιμέλεια. Δεν φταίει ο συγγραφέας, φταίει ο εκδοτικός, αλλά εμένα με εκνευρίζει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..