Jump to content

Ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς


heiron
 Share

Σας αρεσουν περισσοτερο τα παλια η τα νεα;  

69 members have voted

  1. 1. Διαλεχτε!

    • Παλια καλα...κλασικα αριστουργηματα!
      11
    • Νεα,με ενδιαφερουν οι φρεσκες ιδεες
      10
    • Δε βρισκω διαφορά,αρκει το βιβλιο να ειναι καλο
      48


Recommended Posts

Διαβάζω και από τα δυο είδη.

Όλα τα αλέθει ο καλός ο μύλος.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που διαβάζω και τα δύο, έχω διαπιστώσει ότι προτιμώ τα πιο φρέσκα βιβλία, ίσως γιατί θεωρώ ότι με αφορούν πειρσσότερο και είναι πιο κοντά στους προβληματισμούς μου. Έτσι, ψηφίζω τα "νεα" βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Βασικά επελεξα το τριτο, αλλα παντα δινω σημασια στην εποχη που γραφτηκε ενα βιβλιο, ετσι ανεβαινει στα ματια μου περισοτερο ενα παλιό που έχει διαχρονικη σημασια και μια προτοτυπη ιδέα για τα χρόνια του, παρα ένα νεο που έχει ενα σχετικά "κλισε" στορυ οσο καλογραμμενο και να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι καλώς ή κακώς, αλλά προτιμώ τις νέες κυκλοφορίες. Νιώθω πως με φέρνουν σε με επαφή με τον κόσμο και την κοινωνία όπως είναι διαμορφωμένα τώρα, κι έτσι μπορώ ευκολότερα να συνδεθώ με τον παλμό του παρόντος. Βέβαια, τα παλιότερα, "κλασσικά", είναι εξίσου σημαντικά καθώς για να κατανοήσει κανείς το παρόν του πρέπει να γνωρίζει πως έφτασε μέχρι εκεί, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το τρίτο.

 

Έχω μόνο να πω κάτι για τα παλιά βιβλία: θα συμφωνήσω με τον King_Volsung όταν είπε πως τα παλιά βιβλία είναι δοκιμασμένα ενώ τα καινούρια δεν είναι. Και για εμένα είναι η μοναδική διαφορά ανάμεσά τους. Τα παλιά κακά βιβλία έχουν αποτύχει και εξαφανίζονται καθώς οι εκδοτικοί οίκοι δεν τα ανατυπώνουν και όσοι τα διάβασαν δεν τα προτείνουν. Τα καινούρια είναι ακόμα στην προσπάθεια να κυριαρχήσουν και οι εκδοτικοί οίκοι προσπαθούν να τα προωθήσουν και για αυτό το λόγο μπορεί να είναι θολό το τοπίο ακόμα στα καλά και τα άσχημα βιβλία.

 

Όσο για τις διαφορές ανάμεσα στη θεματολογία των παλιών και των καινούριων βιβλίων θα συμφωνήσω και με τις δύο απόψεις. Από τη μια ορισμένα πράγματα δεν αλλάζουν μόνο και μόνο γιατί εξελίχτηκε η τεχνολογία. Ο πόλεμος, ο έρωτας, η εκδίκηση δεν αλλάζουν. Αυτά θα τα βρούμε σε όλα τα βιβλία από την αρχαιότητα και μετά. Από την άλλη όμως ένα βιβλίο της δεκαετίας του εβδομήντα δεν μπορεί να μου μιλήσει για τις ασθένειες όπως το Aids με τον ίδιο τρόπο που θα το κάνει ένα βιβλίο των τελευταίων δέκα χρόνων. Εκείνη την εποχή το μεγάλο πρόβλημα στην ιατρική ήταν ο καρκίνος όχι οι μεταδοτικές ασθένειες.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

 

 

συμφωνω με τα περισότερα αν και υπαρχουν εξαιρέσεις :) Αν ειχα ψηφισει θα ψηφιζα και εγω το 3ο.

Edited by I robot
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να τίθεται τέτοιο θέμα, αλλά από την άλλη, πιστεύω ότι ένας σοβαρός αναγνώστης πρέπει πρώτα απ' όλα να έχει διαβάσει έναν μεγάλο όγκο κλασικών, για να διαμορφώσει στέρεες βάσεις και μετά ας διαμορφώσει γούστα mf_sherlock.gif

 

Καμιά φορά γελάμε με έναν φίλο βιβλιοπώλη, που μπαίνουν στο βιβλιοπωλείο του διάφοροι περίεργοι και τον ρωτάνε "αν παίζει τίποτα καινούργιο" laugh.gif

Και μιλάμε για ανθρώπους που δεν έχουν ψωνίσει (και πιθανότατα διαβάσει) ούτε έναν κλασικό συγγραφέα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι τύποι βλέπουν τα βιβλία σαν...ρούχα.Να αγοράσουν και να διαβάσουν δηλαδή το βιβλίο που βγήκε τελευταία και έκανε επιτυχία ώστε να έχουν κάτι να πούνε στην παρέα τους αν το πετύχουν στη βιτρίνα ενός βιβλιοπωλείου ή γίνει μια σχετική συζήτηση στην τιβι πχ.Αυτό το είδος του "μοδάτου" αναγνώστη με κάνει να αποφεύγω ακόμη και καλά βιβλία ΕΦΦ όπως τα Χαρι Πότερ πχ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Και εγω επελεξα το 3ο...

Προσφατα πηρα το Κυνηγος Φαντασματων (Α. Κακουρη) που γραφτηκε το 1974..Επισης προσφατα πηρα και το "Αποκοσμο" (Α. Κλαβαν) που γραφτηκε το 1998..Σειρα εχει συντομα και η Καρμιλλα..

Γενικα, δε κοιταω ποτε εγινε η 1η εκδοση ενος βιβλιου, αλλα το θεμα του και ποσο κοντα ειναι στα γουστα μου..

Παντως, τολμω να πω οτι τις περισσοτερες φορες με κερδιζουν τα παλιοτερα βιβλια, αλλα αυτο δε μεταφραζεται σε οποιαδηποτε μορφη προκαταληψης σχετικα με την ημερομηνια εκδοσης τους..

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το 3, σαν καλός βιβλιοφάγος. Καλό να είναι και...

 

Βέβαια, σε ό,τι αφορά τυχόν συλλεκτικές, hardcover εκδόσεις και τα ρέστα, εκεί μιλάνε οι παλίοι. Αλλά για βιλία γενικά, πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν αριστουργήματα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απάντησα το δεύτερο, το τρίτο μου φαίνεται πολύ διπλωματική απάντηση, αλλά με βρίσκει να διαφωνώ πλήρως. Δεν υπάρχει ενδιάμεση απάντηση, κάτι πρέπει να σου αρέσει. Το μου αρέσουν και τα 2 δεν είναι απάντηση. Δηλαδή αν σε όσους απάντησαν το 3ο, τους ρωτούσαμε τι βιβλία έχουν στη βιβλιοθήκη τους, θα είχαν πχ 100 παλιά και 100 καινούρια. Όχι. Άρα κάτι προτιμάνε περισσότερο... Έστω ως έναν βαθμό και όχι απόλυτα. Ή μπορείς να πεις σε αυτή την φάση που βρίσκομαι διαβάζω περισσότερο το ένα ή το άλλο:)

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απάντησα το δεύτερο, το τρίτο μου φαίνεται πολύ διπλωματική απάντηση, αλλά με βρίσκει να διαφωνώ πλήρως. Δεν υπάρχει ενδιάμεση απάντηση, κάτι πρέπει να σου αρέσει. Το μου αρέσουν και τα 2 δεν είναι απάντηση. Δηλαδή αν σε όσους απάντησαν το 3ο, τους ρωτούσαμε τι βιβλία έχουν στη βιβλιοθήκη τους, θα είχαν πχ 100 παλιά και 100 καινούρια. Όχι. Άρα κάτι προτιμάνε περισσότερο... Έστω ως έναν βαθμό και όχι απόλυτα. Ή μπορείς να πεις σε αυτή την φάση που βρίσκομαι διαβάζω περισσότερο το ένα ή το άλλο:)

 

Γιατί δεν υπάρχει ενδιάμεση απάντηση; :huh:

Η δική μου η βιβλιοθήκη έχει σίγουρα πάνω από 100 καινούργια βιβλία και πάνω από 100 παλιά. Οι φάσεις που περνάω έχουν να κάνουν περισσότερο με το θέμα και όχι με την ημερομηνία έκδοσης του βιβλίου. Και δεν θεωρώ ότι είμαι η εξαίρεση του κανόνα... υπάρχουν πολλοί σαν κι εμένα! (αυτό το τελευταίο δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό... :8):)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απάντησα το δεύτερο, το τρίτο μου φαίνεται πολύ διπλωματική απάντηση, αλλά με βρίσκει να διαφωνώ πλήρως. Δεν υπάρχει ενδιάμεση απάντηση, κάτι πρέπει να σου αρέσει. Το μου αρέσουν και τα 2 δεν είναι απάντηση. Δηλαδή αν σε όσους απάντησαν το 3ο, τους ρωτούσαμε τι βιβλία έχουν στη βιβλιοθήκη τους, θα είχαν πχ 100 παλιά και 100 καινούρια. Όχι. Άρα κάτι προτιμάνε περισσότερο... Έστω ως έναν βαθμό και όχι απόλυτα. Ή μπορείς να πεις σε αυτή την φάση που βρίσκομαι διαβάζω περισσότερο το ένα ή το άλλο:)

 

Γιατί δεν υπάρχει ενδιάμεση απάντηση; :huh:

Η δική μου η βιβλιοθήκη έχει σίγουρα πάνω από 100 καινούργια βιβλία και πάνω από 100 παλιά. Οι φάσεις που περνάω έχουν να κάνουν περισσότερο με το θέμα και όχι με την ημερομηνία έκδοσης του βιβλίου. Και δεν θεωρώ ότι είμαι η εξαίρεση του κανόνα... υπάρχουν πολλοί σαν κι εμένα! (αυτό το τελευταίο δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό... :8):)

 

Δεν ξέρω αλλά η 3η επιλογή μου θυμίζει αυτό που λένε "καλό παιδί να 'ναι...". Στην τελική το θέμα δεν είναι αν μας αρέσουν τα καλά ή τα κακά βιβλία, αλλά αν διαβάζουμε περισσότερο καινούρια ή παλιά. Δε νομίζω να παραδέχεται κανείς ότι διαβάζει μόνο κακά βιβλία :)

Ωραία, να το θέσω αλλιώς.

Μέσα από το sff, αν κάποιος κάνει περισσότερο σχόλια/κριτικές/παρουσιάσεις καινούριων βιβλίων, σημαίνει ότι στην παρούσα φάση ασχολείται με καινούριες κυκλοφορίες. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θεωρεί σκατά τα παλιότερα χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απάντησα το δεύτερο, το τρίτο μου φαίνεται πολύ διπλωματική απάντηση, αλλά με βρίσκει να διαφωνώ πλήρως. Δεν υπάρχει ενδιάμεση απάντηση, κάτι πρέπει να σου αρέσει. Το μου αρέσουν και τα 2 δεν είναι απάντηση. Δηλαδή αν σε όσους απάντησαν το 3ο, τους ρωτούσαμε τι βιβλία έχουν στη βιβλιοθήκη τους, θα είχαν πχ 100 παλιά και 100 καινούρια. Όχι. Άρα κάτι προτιμάνε περισσότερο... Έστω ως έναν βαθμό και όχι απόλυτα. Ή μπορείς να πεις σε αυτή την φάση που βρίσκομαι διαβάζω περισσότερο το ένα ή το άλλο:)

 

Γιατί δεν υπάρχει ενδιάμεση απάντηση; :huh:

Η δική μου η βιβλιοθήκη έχει σίγουρα πάνω από 100 καινούργια βιβλία και πάνω από 100 παλιά. Οι φάσεις που περνάω έχουν να κάνουν περισσότερο με το θέμα και όχι με την ημερομηνία έκδοσης του βιβλίου. Και δεν θεωρώ ότι είμαι η εξαίρεση του κανόνα... υπάρχουν πολλοί σαν κι εμένα! (αυτό το τελευταίο δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό... :8):)

 

Δεν ξέρω αλλά η 3η επιλογή μου θυμίζει αυτό που λένε "καλό παιδί να 'ναι...". Στην τελική το θέμα δεν είναι αν μας αρέσουν τα καλά ή τα κακά βιβλία, αλλά αν διαβάζουμε περισσότερο καινούρια ή παλιά. Δε νομίζω να παραδέχεται κανείς ότι διαβάζει μόνο κακά βιβλία :)

Ωραία, να το θέσω αλλιώς.

Μέσα από το sff, αν κάποιος κάνει περισσότερο σχόλια/κριτικές/παρουσιάσεις καινούριων βιβλίων, σημαίνει ότι στην παρούσα φάση ασχολείται με καινούριες κυκλοφορίες. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θεωρεί σκατά τα παλιότερα χαχαχα

 

:lol: Μπορεί και να σημαίνει όμως πως θεωρεί ότι τα παλιά/κλασσικά βιβλία είναι ήδη γνωστά οπότε παρουσιάζει περισσότερο τα καινούργια. Προσωπικά πάντως δεν μπορώ να διαχωρίσω τα βιβλία μου αριθμητικά σε παλιά ή καινούργια, και γιατί αγοράζω οτιδήποτε μπορώ και με ενδιαφέρει ανεξάρτητα αν είναι παλιό ή καινούργιο, αλλά και γιατί μπορεί να υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που κάποιος ίσως έχει περισσότερα παλιά. Όπως για παράδειγμα, ότι παλαιότερα βιβλία μπορούν να βρεθούν πιο εύκολα μεταχειρισμένα, σε φθηνότερες τιμές κλπ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω καμμια διαφορά. Έχω βιβλία και από κλασσική λογοτεχνία και από μοντέρνα, και φαντασίας και μη. Γι'αυτό ψήφισα το 3. Μάλιστα συμφωνώ και με τον Oberon πιο πάνω σχετικά με τα φθηνότερα ή μεταχειρισμένα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγώ διαβάζω τα πάντα αρκεί να είναι του γούστου μου, δεν έχω κανένα κόλλημα...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα πάντα, συνήθως εναλλάξ, δηλαδή ένα βιβλίο κλασσικής λογοτεχνίας, ένα νεώτερης αλλά από τις μέχρι τώρα προτιμήσεις μου, βλέπω ότι σαφώς υπερέχει για τα δικά μου γούστα η κλασσική και κυρίως Ρωσική λογοτεχνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προτιμώ τα βιβλία που είναι γραμμένα από "παλιούς" συγγραφείς. Είτε αυτά γράφτηκαν χθες είτε αυτά γράφτηκαν πριν από είκοσι χρόνια. Αυτά που δε μου αρέσουν είναι τα εμπορικά βιβλία, τα βιβλία που είναι στη μόδα, τα βιβλία που μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα πρόκειται να ξεχαστούν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..