Jump to content

Horror: TOP-5


heiron
 Share

Recommended Posts

Εχουμε τοπικ με τοπ-5 στις αλλες μεγαλες κατηγοριες αλλα οχι στον τρομο.Ειπα να κανω λοιπον!

Προσωπικα δεν εχω διαβασει πολυ τρομο αρα δε λεει να κανω τοπ-5.Ομως εχω περιεργεια να δω τι θα πειτε για να παω να παρω καποιο αξιολογο.

Κατα προτιμηση μην αραδιασετε 5 βιβλια του ιδιου συγγραφεα...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε τοπικ με τοπ-5 στις αλλες μεγαλες κατηγοριες αλλα οχι στον τρομο.Ειπα να κανω λοιπον!

Προσωπικα δεν εχω διαβασει πολυ τρομο αρα δε λεει να κανω τοπ-5.Ομως εχω περιεργεια να δω τι θα πειτε για να παω να παρω καποιο αξιολογο.

Κατα προτιμηση μην αραδιασετε 5 βιβλια του ιδιου συγγραφεα...

Εγώ από τρόμο αν και έχω δει πολύ στο σινεμά,στη λογοτεχία έχω περιοριστεί κυρίως στον Κινγκ.

Άρα θα σου προτείνω ένα από τα αγαπημένα μου αν και όχι τόσο γνωστά του βιβλία.Είναι το 'Desperation'.

Έχει να κάνει με την αιώνια πάλη ανάμεσα στο καλό και το κακό και έχει τη συνήθη μορφή στην οποία ειδηκεύεται ο Κινγκ.

Φτιάχνεται μια παρέα από ετερόκλητους ανθρώπους όταν παρουσιάζεται ένα κακό πνεύμα και στην προσπάθεια τους να το εξωντώσουν κάποιοι επιβιώνουν και κάποιοι όχι.

Η γραφή περιέχει ένα μυστήριο σε όλα τα κεφάλαια του βιβλίου και για 650 σελίδες είσαι σε συνεχή εγρήγορση για την επόμενη εξέλιξη και την καθαρτήρια αποκάλυψη του μυστηρίου.Στις τελευταίες 50 σελίδες αποκαλύπτεται η αλήθεια,εξιστορείται η αρχέγονη ιστορία του πνέυματος και γίνεται η καθαρτήρια μάχη.

Πιστεύω θα σου αρέσει πολύ.Εμένα αν και αυτού του είδους οι γραφές δεν μου αρέσουν-προτειμώ πιο ανατρεπτικά έργα όπως αυτά του Πόε-το συγκεκριμένο με εντυποσίασε.

Θα σου πρότεινα κάποια έργα του Πόε,ο οποίος είναι πιο αυθεντικός όσον αφορά την ατμόσφαιρα του τρόμου που δημιουργεί με την πένα του αλλά το διήγημα και ακόμη περισσότερο το ποίημα σαν μορφή είναι μάλον αποθητικές μορφές για τους αναγνώστες.

Link to comment
Share on other sites

Με σειρά προτίμησης:

 

1) Jack Ketchum - Girl Next Door

2) Stephen King - It

3) H.P. Lovecraft - The Case of Charles Dexter Ward

4) H.P. Lovecraft - Rats on the Walls / The Model of Pickman

5) Arthur Machen - The Inmost Light

Link to comment
Share on other sites

Ok,το θεωρησα δεδομενο επειδη εχουμε παραμφερη "τοπ-5" για αλλες κατηγοριες.Μιας και εισαι νεο-σχετικα-μελος να διευκρινησω οτι εννοω "βιβλια".Μυθιστορηματα δηλαδη αλλα και μερικα μικροτερα μπορουν να αναφερθουν.Οχι ομως διηγηματα των λιγων χιλιαδων λεξεων και κατω.

 

Απο αυτα που αναφερθηκαν καλοβλεπω την Περιπτωση του Τσαρλς Ντεξτερ Γουορντ(εχω διαβασει μερικα του Λαβκραφτ).Ηταν να το παρω αντι του βιβλιου του Ντικ που διαβαζα τις προαλλες αλλα μου αλλαξε γνωμη ενας σεσημασμενος καλος κυριος.

Κινγκ δεν εχω διαβασει αλλα απο παλια μου χτυπουσε καπως ασχημα...Ισως επειδη εβλεπα ενα σωρο βιβλια του σε μινι μαρκετ στις παραλιες...

Link to comment
Share on other sites

1) H.P.Lovecraft - The case of Charles Dexter Ward

2) J.Ketchum - Girl next door

3) C.Barker - Damnation game

4) L.K.Hamilton - Guilty pleasures

5) J.R. King - Carnival of fear

 

Τα δύο τελευταία δεν είναι καθαρά βιβλία τρόμου, το 4ο είναι urban fantasy/gothic/detective/horror και το 5o fantasy/horror και γραμμένο για παιχνίδι ρόλων. Επίσης έβαλα μόνο βιβλία και όχι διηγήματα.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

1) The Black Cat --Poe

2) Πολλά από Clarke Ashton Smith (δεν μπορώ να ξεχωρίσω τώρα)

3) Cabal --Barker

4) Νύχτες της Εκάτης --Μπαλάνος :o

5) The Case of Charles Dexter Ward --H.P.Lovecraft

 

 

(Με τυχαία σειρά)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Χ.Φ.Λάβκραφτ - Το κάλεσμα του Κθούλου

2. Χένρυ Κατνερ - Ο σκοτεινός κόσμος

3. Μάικηλ Κρούμπερ - Ο τροπικός της νύχτας

4. Χ.Φ.Λάβκραφτ - Στα βουνά της τρέλλας

5. Άλτζετον Μπλάκγουντ - Οι ιτιές

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κι από μένα τα 5 καλύτερα, σε τυχαία σειρά

 

@ - Sthephen King, IT

@ - Jack Ketchum, Girl Next Door

@ - Jonathan Carroll, The Voice of our Shadow

@ - Clive Barker, The Books of Blood Vol. 1-6

@ - Richard Matheson, I am Legend

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

1. Εργοστάσιο σφηκών - Ίαν Μπανκς

2.Το στρίψιμο της βίδας - Χένρι Τζέημς

3.Δίψα για αίμα - Simon Clark

4.Ματωμένο φεγγάρι - S.P.Somtow

5.Μάτια - Ιγκνάθιο Χεσούς Αλδαπουέρτα (πολύ άρρωστο ανάγνωσμα ακόμη και για το είδος του)

 

 

Ένα ακόμη βιβλίο που ανήκει στο είδος της φανταστικής λογοτεχνίας είναι

"Ο άρχοντας των μυγών" του Γουίλιαμ Γκόλντινγκ. Δεν ξέρω αν τυπικά μπορεί να καταχθεί

στο είδος "τρόμος". Προσωπικά θα το κατέτασα άνετα και μάλιστα πρώτο στη λίστα

για τους παρακάτω λόγους :

- Πραγματεύεται μια απολύτως αθώα κοινωνία παιδιών- ναυαγών που μακριά από πολιτισμικά

πρότυπα εξελίσσεται σε ένα απίστευτα πρωτόγονο και ωμό (όχι όμως άναρχο) όχλο.

- Είναι τρομαχτικό γιατί θα μπορούσε κάλλιστα να συμβεί οπουδήποτε και οποτεδήποτε

- Είναι εξαιρετικά πρωτότυπο (για την εποχή που γράφτηκε) και καλογραμμένο

- Γυρίστηκε σε ταινία από τον Μπρουκς (ασπρόμαυρη) την οποία και προτείνω ανεπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

myst, το "ματωμένο φεγγάρι" τι λέει ως βιβλίο; Το έχω σταμπάρει εδώ και καιρό, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω.

Επίσης το "εργοστάσιο σφηκών" κυκλοφορεί στα Ελληνικά, κι αν ναι από ποιές εκδόσεις; Είχα δει παλιά ένα ντοκυμανταίρ που αναφερόταν σε αυτό και έχω περιέργεια να το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Το "Εργοστάσιο σφηκών" έχει κυκλοφορήσει στα ελληνικά από τις εκδόσεις ΟΞΥ το 1996.

Στο ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο της Προτοπορίας φαίνεται εξαντλημένο αλλά μπορείς να το ψάξεις

στον ίδιο τον εκδοτικό οίκο www.oxy.gr και εαν υπάρχει στο στέλνουν ταχυδρομικά.

Διαφορετικά εαν ανήκεις στους fan της επιστημονικής φαντασίας και έρθεις στη Σύρο το Μάιο

για το Φεστιβάλ θα χαρώ πολύ να στο δανείσω. Εαν πάλι δεν έρθεις μπορώ να στο στείλω και μου το επιστρέφεις όποτε το διαβάσεις.Εξάλλου πιστεύω ότι τα τα βιβλία πρέπει να αλλάζουν χέρια.

Το "Ματωμένο Φεγγάρι" πάλι είναι μια ιστορία για λυκάνθρωπους. Αν σου αρέσουν τέτοιες ιστορίες θα

το ευχαριστηθείς ιδιαίτερα. Είναι πολύ καλογραμμένο και πρωτότυπο στο είδος του αφού η ιστορία

εξελίσσεται σε 2 αιώνες. Για να πάρεις μια ιδέα παραθέτω ό,τι είναι γραμμένο στο οπισθόφυλλο :

 

1963: Η νεαρή Κάρι Ντιπρέ ξεκινάει μια έρευνα για τον Αντεροβγάλτη του Λάραμι, ένα μανιακό δολοφόνο που σκόρπισε το θάνατο τη δεκαετία του 60. Και τίποτα δεν μπορεί να την προετοιμάσει για τα στοιχεία που θα φέρει στο φως.

 

1880-1888: Στο προσκήνιο του εποικισμού της άγριας Δύσης, δύο πανίσχυρες φυλές λυκανθρώπων μάχονται για την κυριαρχία της αμερικανικής ηπείρου.

 

Πώς όμως συνδέονται αυτές οι δύο ιστορίες; Ποιο τρομακτικό μυστικό κρύβεται στο παρελθόν της Ντιπρέ; Και πώς μπορείς να ξεφύγεις από τη φρίκη που ξυπνά το φως της πανσελήνου;

 

«Όταν ο Somtow αποφασίζει να σε τρομάξει, ο τρόμος φτάνει μέχρι το μεδούλι». Dean Koontz «Ό,τι πέτυχε η Anne Rice με τους βρυκόλακες, το πετυχαίνει και ο Somtow με τους λυκανθρώπους». Literary Review

Link to comment
Share on other sites

Να μια καλή πεντάδα μου απο βιβλία που μπορούν να ενταχθούν στο ευρύτερο πλαίσιο της λογοτεχνίας τρόμου. Τα πρώτα δύο δεν ακολουθούν ολοκληρωτικά τα γνωστά μοτίβα και φόρμες της λογοτεχνίας τρόμου, ενώ τα 3 και 4, έχουν γερές δόσεις αλληγορίας και πραγματικά αξίζει να τα διαβάσει όποιος απλά αγαπάει την λογοτεχνία. Για το 5 έχω γράψει στο τόπικ ''τι διαβάζετε'', στην 59 σελίδα. Φανταστικο!

 

1. Εντγκαρ Αλαν Πο - Η αφήγηση του Άρθουρ Γκόντροτ Πυμ

2. Χάουαρντ Φιλιπ Λαβκραφτ - Τα Βουνά της Τρέλας

3. Μισέλ Φέιμπερ - Κάτω απο το δέρμα

4. Άλμπερτ Σάνσεζ Πινόλ - Ψυχρό Δέρμα

5. Μάθιου Γκρέγκορι Λιούις - Ο Καλόγερος

 

Βάζω και ένα μπαλαντέρ το Δίψα για Αίμα του Σάιμον Κλαρκ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολλά από τα αγαπημένα μου τα έχετε αναφέρει, αλλά ας παραθέσω κι εγώ την δικιά μου ματωμένη λίστα..μουαχαχα :whistling:

 

Jack Ketchum - The Girl next Door

Clive Barker - Books of Blood

Graham Masterton - Ο Άρχοντας του Ψεύδους

Stephen King - It

J.P. Dixon - Η ιστορία του χειρούργου (το συγκεκριμένο από όσο ξέρω βρίσκεται μόνο στην συλλογή "Σκοτάδι" από τις εκδόσεις ΟΞΥ αλλά αξίζει να το διαβάσετε, είναι πραγματικά ανατριχιαστικό...)

Link to comment
Share on other sites

J.P. Dixon - Η ιστορία του χειρούργου (το συγκεκριμένο από όσο ξέρω βρίσκεται μόνο στην συλλογή "Σκοτάδι" από τις εκδόσεις ΟΞΥ αλλά αξίζει να το διαβάσετε, είναι πραγματικά ανατριχιαστικό...)

 

H μόνη ιστορία που με έκανε πραγματικά να ανατριχιάσω καθώς την διάβαζα. Πολύ καλό, πράγματι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ιδού και η δική μου πεντάδα:

1. The call of Cthulhu and other weird stories, H.P.Lovecraft, ed. by S.T.Joshi, Penguin

2. Hellraiser (The hellbound heart), Κλάιβ Μπάρκερ, εκδ. Οξύ

3. Δίψα για αίμα, Μαρκ Ρόνσον, εκδ. Σίμωσι (εξαντλημένο-έχει κλείσει ο εκδοτικός οίκος εδώ και 20 χρόνια)

4. Το τζιν, Γκρέιαμ Μάστερτον, εκδ. Σίμωσι (όπως παραπάνω)

5. Θεσπέσιο πτώμα, Πόππυ Ζ. Μπράιτ, εκδ. Οξύ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τα 5 καλύτερα ε?

 

1. It - Stephen King

2. Toothfairy - Graham Joyce

3. Talisman - Stephen King

4. Our Lady of Darkness - Fritz Leiber

5. World War Z - Max Brooks

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μυθιστορήματα και όχι διηγήματα λοιπόν...

 

1) Τα βουνά της Τρέλλας, ΧΦΛαβκραφτ (ή εντάσσεται στις νουβέλες;;;)

2) Οι Δαίμονες του Χιλ Χάουζ, Σίρλευ Τζάκσον

3) Εργοστάσιο Σφηκών, Ιαν Μπανκς

4) Το Σκοτεινό Ημερολόγιο, Γκράχαμ Τζόυς

5) Ο Άρχοντας του Ψεύδους, Γκράχαμ Μάστερον

 

close but no cigar:

Salems Lot, Στέφεν Κίνγκ

Το Στοίχειωμα, Ρίτσαρντ Μάθεσον

Τα Ερείπεια, Σκοτ Σμιθ

και πολλά ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώνοντας τη λίστα:

1) H.P.Lovecraft - The case of Charles Dexter Ward

2) J.Ketchum - Girl next door

3) Graham Joyce - The tooth fairy

4) Somptow - Moondance (Ματωμένο Φεγγάρι)

5) P. Straub - Koko

Link to comment
Share on other sites

Nihillio, σου άρεσε τόσο πολύ το Ματωμένο Φεγγάρι τελικά;

Ήταν ο ορισμός επικού τρόμου, το πώς έδενε η εποχή με τον λυακνθρωπικό μύθο - και τα καλά βιβλία με λυκανθρώπους σπανίζουν.

 

Αν και θέλω να επανεξετάσω τη λίστα μου, γιατί υπάρχουν πολλά βιβλία που μου άρεσαν αλλά δεν μπήκαν μέσα, με πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα το "Άσε το κακό να μπει".

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει και πολλά τρόμου, αλλά μελλοντικά θα διαβάσω.

Η σειρά είναι τυχαία.

 

1. Σάιμον Κλαρκ - Δίψα για αίμα

2. Πήτερ Στράουμπ - Κόκο

3. Έντουαρντ Λη - Οι γυναίκες με τα μαύρα

4. Στήβεν Κινγκ - Το Κοράκι

5. Νταν Σίμονς - Το τραγούδι της Θεάς Κάλι

 

Άλλα που έχω αφήσει εκτός πεντάδας, είναι:

 

- Στήβεν Κινγκ - Σάλεμς Λοτ

- Μπέντλεϊ Λιτλ - Οι αγνοημένοι

- Μπέντλεϊ Λιτλ - Αποκάλυψη

- Ίαν Μπάνκς - Εργοστάσιο σφηκών

- Στήβεν Κινγκ - Οι ρυθμιστές

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1.Λαβκραφτ-Τσαρλς Ντεξτερ γουόρντ

2. Μπλακγουντ-Οι ιτιές

3. Κινγκ-the stand

4. Μπλέιτυ-Εξορκιστής

5.Στόκερ-Dracula

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1. Jack Ketchum - The Girl next Door

2. Clive Barker - Books of Blood

3. Graham Masterton - Ο Άρχοντας του Ψεύδους

4. Stephen King - Desperation

5. H.P.Lovecraft - The case of Charles Dexter Ward

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..