Jump to content

Μπορώ να Γράψω για Υπαρκτά Πρόσωπα ή/και Εταιρείες;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Έχετε ποτέ σκεφτεί να βάλετε ένα υπαρκτό πρόσωπο μέσα σε μια ιστορία σας; Πχ, έναν Έλληνα ή ξένο τραγουδιστή; Έχετε σκεφτεί ποτέ να βάλετε το Goodys Ομόνοιας σ'ένα διήγημά σας, όπου μέσα στο συγκεκριμένο κατάστημα πέφτει ξύλο με ρόπαλα;

 

Θα επιτρεπόταν, νομικά, να το κάνετε; Ή θα σας κυνηγούσαν;

 

Υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα εδώ, στο αδελφό φόρουμ, το sffworld.com, όπου απαντούνται μερικά βασικά ερωτήματα που μπορεί να έχουν κάποιοι. Ειδικά, η κυρία KatG συνήθως ξέρει τι λέει.

 

*

 

Αλλά ας μη μείνουμε μόνο στο νομικό θέμα. Έχετε ποτέ επιχειρήσει να βάλετε μέσα σε ιστορία σας αληθινά πρόσωπα ή μαγαζιά; Αν ναι, γιατί; Αν όχι, γιατί; Και, γενικότερα, πώς σας φαίνεται ως ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα μπορεις να αναφερεις ο,τι θες.ΕΙναι και διαφημιση.Αν δεν κανω λαθος εχω πετυχει διαφορα σε βιβλια.Τωρα αν ασχολεισαι πιο διεξοδικα με αυτα και δη ασχημα(πχ λες οτι στο ταδε εστιατοριο σερβιρουν μπριζολες απο ανθρωπους που δολοφονουν,μαλλον θα υπαρχει προβλημα!

Παντως,αναμενω απαντηση απο δικηγορους σουφουφιτες.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ΑΝ θέλω να γράψω μια βόλτα κατω στο μοναστιράκι και στο ταδε ταδε και ταδε μαγαζί (στανταρ δεν θα είναι ιστορια φαντασίας) θα πρέπει να πάρω την άδεια απο κάθε μαγαζί ;

πόσο μάλλον για τα πρόσωπα.

Δέν μπορούμε να πλάθουμε δικά μας ελληνικά ονόματα π.χ. "Βίλος Παρουζίδαλης" !!!

 

Είναι κάπως :/ ... τεσπα όντως κάποιοι εδώ ίσως γνωρίζουν καλύτερα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να έχεις πάρει άδεια, αν είναι να κάνεις μια απλή αναφορά σε κάτι. Αν, όμως, η εταιρεία που γράφεις παίζει μεγάλο ρόλο στην ιστορία σου, καλύτερα να της αλλάξεις όνομα. Πχ, μη βάλεις τη Vodafone' πες την Nodafone.

 

Επίσης, αν βάζεις στα κείμενά σου υπαρκτά άτομα, παίζει να φας καμια μήνυση, απ'ό,τι έχω καταλάβει, και να πληρώνεις τα μαλλιά της κεφαλής σου.

 

Mistseeker -- τι έχεις να πεις για το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να έχεις πάρει άδεια, αν είναι να κάνεις μια απλή αναφορά σε κάτι. Αν, όμως, η εταιρεία που γράφεις παίζει μεγάλο ρόλο στην ιστορία σου, καλύτερα να της αλλάξεις όνομα. Πχ, μη βάλεις τη Vodafone' πες την Nodafone.

 

Επίσης, αν βάζεις στα κείμενά σου υπαρκτά άτομα, παίζει να φας καμια μήνυση, απ'ό,τι έχω καταλάβει, και να πληρώνεις τα μαλλιά της κεφαλής σου.

 

Mistseeker -- τι έχεις να πεις για το θέμα;

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω ψάξει το θέμα, Κώστα. Αυτό που είναι δεδομένο, είναι πως κανένας δε μηνύθηκε ποτέ για απλή αναφορά εταιρείας, προϊόντος, ή προσώπου στην ιστορία του.

 

Αν είναι απαραίτητο κάποιο (λογικά διάσημο) πρόσωπο, φυσικό ή νομικό, να παίζει σημαντικό ρόλο σε μια ιστορία, νομίζω πως με το κατάλληλο disclaimer στην αρχή του κειμένου ("Το παρόν είναι δημιούργημα μυθοπλασίας, δεν υφίσταται σκοπός να θιχτούν πρόσωπα ή εταιρείες," κλπ κλπ) περιορίζονται κατά πολύ οι πιθανότητες να εναχθεί ο συγγραφέας. (Και λέω περιορίζονται, και όχι εκμηδενίζονται, διότι αγωγές και μηνύσεις μπορεί να κάνει ο καθένας για το κάθε τι. Αλλά το ζήτημα είναι κατά πόσο οι ενέργειές του αυτές θα τελεσφορήσουν τελικά. Τι μπορεί δηλαδή να τεκμηριώσει-θεμελιώσει ενώπιον δικαστηρίου.)

 

Ν.

Edited by mistseeker
Link to comment
Share on other sites

Ουτως η αλλως η αναφορα ειναι παντα διαφημιση..ειτε αρνητικη ειτε θετικη ειναι παντα καλη.Οποτε με τις μηνυσεις απλα θα ενισχυσεις κι αλλο το βιβλιο.Και παντα το "καθε ομοιοτητα ειναι συμπτωματικη και ουδεμια σχεση εχει και μπλα μπλα..." το καλυπτει αρκετα.

 

Ελαφρως ασχετο με το θεμα αλλα "νομικο-λογοτεχνικο"...

Ο συγγραφεας του "Ιερο αιμα,Ιερο γκρααλ" εκανε μηνυση στον Μπραουν οτι στον Κωδικα εχει κλεψει στοιχεια απο το βιβλιο του.Ομως,στο δικαστηριο δεν εχει πολλες ελπιδες διοτι υποτιθεται οτι το "Ιερο αιμα,ιερο γκρααλ" ειναι non-fiction!

(εχω χασει το λινκ...)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάπως πολύπλοκο. Το να πεις σε μία ιστορία σου κάτι του στύλ : Δεξιά μου ήταν το τάδε μαγαζί και απέναντι το δείνα δεν είναι κακό. Αν πεις όμως ότι έπεσε ξύλο με ρόπαλα στο Τάδε μαγαζί είναι δυσφήμηση. Μάλλον μπορούν να σου κάνουν μήνυση. Εκτός εάν το συμβάν αυτό είναι αληθινό και αν έχει δηλωθεί στην αστυνομία. Αν έχει γίνει έτσι, τότε είναι επίσημο. Αν όχι...είναι κάπως ριψοκίνδυνο.

 

Για το αν μπορείς να βάλεις υπαρκτά πρόσωπα, και πάλι εξαρτάται από τις συνθήκες. Δεν μπορείς να πεις ότι ο τάδε (π.χ.) πολιτικός παίρνει μίζες. Έχεις την μήνυση στο τσεπάκι. Μπορείς όμως να βάλεις τα μικρά ονόματα, χωρίς να φωτογραφίζεις πρόσωπα. Δεν μπορείς να πεις χωρίς να ριψοκινδυνεύσεις κάτι του στυλ : Ο Δημήτρης από υπουργός τουρισμού έγινε υπουργός Υγείας και άρχισε να δίνει μίζες. Φωτογραφίζεις χαλαρά τον Αβραμόπουλο.

 

Είναι δίκοπο μαχαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια στην ΕΦ μπορεις να βρεις ενα σωρο δικαιολογιες για να τα μπαλωσεις.Εναλλακτικη ιστορια,παραλληα συμπαντα και διαστασεις,καθρεπτικοι εαυτοι...

Μπορεις να πεις οτι στο επομενο βιβλιο αποκαλυπτεται οτι ο Δημητρης αυτος που παιρνει μιζες ειναι εξωγηινος,και ο πραγματικος ειναι αιχμαλωτος στον Σειριο!Βρε,λες???

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν είναι παράνομο. Γνωρίζω όμως πως τα παράνομα πράγματα, αν δεν σε δει κανείς να τα κάνεις, ή αν τα δει και δεν τον ενοχλήσουν/δεν τα καταγγείλει, μένουν ατιμώρητα. :tongue:

 

Κοινώς, αν δεν αποφασίσει κανείς να μυγιαστεί και να σου κάνει μύνηση, αν δεν γράψεις πολύ κακά λόγια για καμμιά πολύ μεγάλη εταιρία κι αν δεν έχεις λεφτά να σου φάνε ή αν δεν είσαι πραγματικά πολύ διάσημος... δεν τρέχει και τίποτε, υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια στην ΕΦ μπορεις να βρεις ενα σωρο δικαιολογιες για να τα μπαλωσεις.Εναλλακτικη ιστορια,παραλληα συμπαντα και διαστασεις,καθρεπτικοι εαυτοι...

 

Δεν είναι εκεί το θέμα, heiron. Δηλαδή, δεν εξαρτάται από την αιτιολόγησε. Αν βάλεις μέσα στην ιστορία σου υπαρκτό πρόσωπο, ισχύει αυτό που λέει και η Νιέννα: μπορείς άνετα να φας μήνυση, αν γράφεις μέσα κάτι που δεν αρέσει στον άλλο.

 

Βέβαια, ακόμα και μήνυση να μη φας... φαντάσου να γράφεις, ας πούμε, σε μια ιστορία σου για έναν φίλο σου ή γνωστό σου, και εννοείται να γράφεις γι'αυτόν με μη-κολακευτικό τρόπο. Παίζει και να μη σου ξαναμιλήσει ποτέ...

 

Προσωπικά, ποτέ δε θα έβαζα --ούτε έχω βάλει μέχρι στιγμής-- υπαρκτά πρόσωπα σε κάποια ιστορία μου. Ακόμα κι έναν πρόεδρο αν ήθελα να βάλω, θα του άλλαζα το όνομα, την εξωτερική περιγραφή, και το βασικό χαρακτήρα, και ούτε γάτα ούτε ζημιά. ;) Εξάλλου, συγγραφέας είσαι, μια ιστορία θέλεις να πεις. Αλλιώς, γίνεσαι απεχθής Αναστασιάδης και το πας στη σάτιρα. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, απ ό,τι συμπαιρένω απο εδώ (στο ποστ της 15ης Φεβρουαρίου-ειναι σχετικό και ενδιαφέρον) υπάρχουν νόμοι που σου επιτρέπουν να κάνεις αναφορές σε επιχηρήσεις, είτε είναι φαντασία είτε όχι, μέσα σε κάποια πλαίσια. Ποια πλαίσια είναι αυτά, προφανώς εξαρτάται απο τον εκάστοτε νόμο και την κάθε χώρα.

 

Αλλά γενικά, αν θέλεις να κάνεις μια αναφορά σε κατι τέτοιο στην ιστορία σου, μάλλον θα είναι συμπτωματική και μικρή, οπότε δεν έχει και πολλή σημασία τι λες. Αν η αναφορα ειναι εκτενής, αν κάποιο πρόσωπο ή επιχείρηση παίζει σημαντικό ρόλο στην ιστορία σου, τότε είναι διαφορετικά τα πράγματα και θα πρέπει να προσέξεις....σαφώς, υπάρχει η ελευθερία του λόγου, οπότε μπορεις να γράψεις ό,τι θες, και απλά να ριψοκινδυνέψεις τη μήνυση (ρωτήστε όλους τους δημοσιογράφους πόσες μηνύσεις έχουν φάει :p)

Link to comment
Share on other sites

  • 17 years later...
On 3/7/2006 at 2:08 AM, Βάρδος said:

Έχετε ποτέ σκεφτεί να βάλετε ένα υπαρκτό πρόσωπο μέσα σε μια ιστορία σας; Πχ, έναν Έλληνα ή ξένο τραγουδιστή; Έχετε σκεφτεί ποτέ να βάλετε το Goodys Ομόνοιας σ'ένα διήγημά σας, όπου μέσα στο συγκεκριμένο κατάστημα πέφτει ξύλο με ρόπαλα;

 

Θα επιτρεπόταν, νομικά, να το κάνετε; Ή θα σας κυνηγούσαν;

Θα απαντήσω πρώτα στο υπογραμμισμένο μέρος και μετά στο άλλο με την έντονη γραφή.

1)  Ναι, το έχω σκεφτεί, ίσως κάποτε το κάνω.

2) Επιτρέπεται, φυσικά και επιτρέπεται, όσο δε γράφεις κάτι δυσφημιστικό για το τάδε πρόσωπο ή το τάδε μαγαζί ή εταιρία, ίσα ίσα δωρεάν διαφήμιση τους κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..