Jump to content

Πώς σας έχει επηρεάσει το Διαδίκτυο;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Ως συγγραφείς, πώς σας έχει επηρεάσει το Διαδίκτυο; Θετικά; Αρνητικά; Έχετε μάθει πράγματα που αλλιώς δε θα μαθαίνατε; Τι γνώσεις σάς έχει προσφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ότι μάλλον θετικά με έχει επιρεάσει. Μόνο ότι μου προσφέρει χώρους στους οποίους μπορώ να ακούσω άμεσο feedback για αυτά που γράφω και ότι με φέρνει σε επαφή σε άλλους που ασχολούνται με τη συγγραφή είναι κάτι το πολύτιμο.

Επίσης προσφέρει μεγάλη ταχύτητα όταν κάποιος ψάχνει για πληροφορίες, αν και γενικά δεν είμαι τόσο εξαρτημένος στη βιβλιογραφική έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με βοήθησε να δώ άλλους που προσπαθούν να βελτιώσουν την ικανότητά τους στην συγγραφή...

 

αυτό με έκανε και μένα να προσπαθήσω και όχι τόσο στο να γράψω καλύτερα αλλά και γενικότερα να βελτιώσω διάφορες πτυχές του εαυτού μου....

 

(κι ένα ευχαριστώ... εδώ )

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έδωσε τη δυνατότητα να παρουσιάσω τη δουλειά μου και να δεχτώ κριτική γι'αυτή. Μου έδωσε τη δυνατότητα να επικοινωνήσω με ανθρώπους, και εδώ και στο εξωτερικό, που με βοήθησαν 1)να βγώ απ'τη φούσκα στην οποία ζούσα μέχρι τότε και 2) να αρχίσω να βελτιώνομαι και να εξελίσσομαι.

 

Χωρίς τους GreekFantasyWriters (και το sff, φυσική συνέχεια εκείνου του yahoo group), χωρίς το Deviantart και χωρίς μεμονωμένα άτομα (όπως το Βάρδο και μερικούς άλλους, κυρίως ξένος) θα ήμουν πολύ χειρότερος συγγραφέας απ'ότι τώρα.

 

Άλλωστε, επικοινωνώντας με όλους σας νοιώθω πως δεν είμαι γραφικός και μόνος ;)

 

Ν. :flowers:

Link to comment
Share on other sites

To Διαδίκτυο με έχει επηρεάσει, κυρίως, θετικά. Κατά πρώτον, γιατί βρήκα και διάβασα άρθρα τα οποία λέγανε πράγματα που ποτέ δεν τα είχα φανταστεί, και ήταν πολύ, πολύ χρήσιμα. Υπάρχουν πράγματα στη συγγραφή που, αν δε σ'τα πούνε, δεν μπορείς να τα ξέρεις. Ή ίσως να τα κάνεις μόνο με το ένστικτο. Αλλά, όταν ξέρεις και τι κάνεις, είναι ακόμα καλύτερα.

 

Κατά δεύτερον, μέσα από το Διαδίκτυο, μπορώ και παραγγέλνω βιβλία που απλά δεν βρίσκω στην Ελλάδα: βιβλία συγγραφέων που τους θεωρώ καλούς και θέλω να τους έχω διαβάσει.

 

 

Έχει και ένα αρνητικό το Διαδίκτυο: Κάποιες φορές σού τρώει το χρόνο τσάμπα, ενώ θα μπορούσες να κάθεσαι να γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και ένα αρνητικό το Διαδίκτυο: Κάποιες φορές σού τρώει το χρόνο τσάμπα, ενώ θα μπορούσες να κάθεσαι να γράφεις.

 

Behold the great power of PROCRASTINATION!

 

:dancing4dh:

 

N.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και ένα αρνητικό το Διαδίκτυο: Κάποιες φορές σού τρώει το χρόνο τσάμπα, ενώ θα μπορούσες να κάθεσαι να γράφεις.

 

Αχέμ, αυτή την εβδομάδα το κατάλαβα, έχω γράψει σχεδόν ένα τετράδιο, από την Πέμπτη που έπεσε μέχρι σήμερα. Όμως:

 

Άλλωστε, επικοινωνώντας με όλους σας νοιώθω πως δεν είμαι γραφικός και μόνος
όπως λέει κι ο mistseeker επάνω, πράγμα που δε σημαίνει απλά πως φτιάχνει η διάθεσή μου, μα και πως δεν ντρέπομαι-μου φαίνεται χάσιμο χρόνου-κτλ πια το να γράφω παραμύθια για μεγάλους. Για να είμαι ειλικρινής, το μόνο που με έχει βοηθήσει συγγραφικά από το ίντερνετ μέχρι στιγμής, είναι αυτή εδώ η κοινότητα. Και από άποψη βελτίωσης και από πλευράς ψυχολογικής στήριξης.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δε γραφω ( με τη παραδοσιακη εννοια δλδ. μυθηστορήματα η πεζα, γραφω επι το πληστον μονο bacgrounds και campaigns :p ) πολλες φορες εχω βρει εμπνευση μεσα στο internet, καθως και σιγουρα η δυνατοτητα που δινει να παραγγελνουμε βιβλια που δε θα ερθουν ποτε στα ελληνικα βιβλιοπωλεια ειναι πολυ χρησημη.

 

Παλιοτερα που ζωγραφιζα ηταν ωραιο να βαζω τα σχεδια μου στο νετ οπου δεχομουνα τη κριτικη απο ενα φασμα ατομων που αλοιως δε θα ειχα την ευκαιρια να γνωρισω, πραγμα που με βοηθεισε να μαθω καινουργιες τεχνικες και να βελτιωσω οσες χρησιμοποιουσα.

 

Γενικα πιστευω οτι το νετ ειναι ενας ευκολος τροπος να διευρηνεις πολυ τους οριζοντες σου σε συγκεκριμενα θεματα λογω της κατηγοριοποιησης των online communities

Link to comment
Share on other sites

Δίκτυο = άνθρωποι = επικοινωνία = πληροφορίες/εμπειρία = καλύτερο γράψιμο. Όσο πιο πλούσιος είναι κανείς μέσα του, τόσο πιο πολλά πράγματα έχει να πει. Το να τα πει καλά είναι θέμα χαρίσματος και πολλής εξάσκησης. Αλλά το να έχει κάτι να πει, είναι θέμα ζωής.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

  • 17 years later...
On 3/11/2006 at 9:16 PM, Βάρδος said:

Ως συγγραφείς, πώς σας έχει επηρεάσει το Διαδίκτυο; Θετικά; Αρνητικά; Έχετε μάθει πράγματα που αλλιώς δε θα μαθαίνατε; Τι γνώσεις σάς έχει προσφέρει;

Θα έλεγα θετικά καθώς μπορώ να ερευνώ κάτι ενώ γράφω ώστε να μπορέσω να το γράψω πιο ρεαλιστικά. Επίσης η αλληλεπίδραση με άλλους συγγραφείς, η ανάγνωση independent ιστοριών από συγγραφείς που τώρα κάνουν τα πρώτα τους βήματα αλλά και πιο γνωστούς, βοηθάει πάρα πολύ!

 Πριν το διαδίκτυο διαβάζαμε αποκλειστικά τα μεγάλα ονόματα με αποτέλεσμα να νιώθουμε κάπως μειονεκτικά, "πως να συγκριθώ εγώ με αυτό" και "δε θα φτάσω ποτέ να γράφω όπως αυτός", βλέπαμε μερικές φάλαινες και μερικούς καρχαρίες σε έναν τεράστιο ωκεανό, και αγνοούσαμε όλα τα μικρότερα ψάρια που στατιστικά, πάντα είναι περισσότερα.

 Το μόνο αρνητικό είναι πως χάνεσαι στον τεράστιο όγκο της πληροφορίας, δηλαδή αυτό δεν είναι από μόνο του κακό απλά κυριολεκτικά δε ξέρεις τι να πρωτοδιαβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..