Jump to content

gothic comic art


Balidor
 Share

Recommended Posts

Δεν πρόκειται για γοτθάδες που έχασαν την έννοια του γότθικου στοιχείου, για ένα από τα φαινόμενα του δυτικού πολιτισμού ( ; ) που είναι σχεδόν άγνωστο σε μας και την ελληνική κοινωνία.

 

Εκεί τα σκίτσα ( comix ) μετατράπηκαν σε ένα νέο ξεχωριστό λογοτεχνικό είδος άξιο αναφοράς. Υπάρχουν πολλά σκίτσα ( comix ) για μεγάλους - όχι λόγω του adult περιεχομένου τους, αλλά λόγω της σοβαρότητας και του απόκοσμου φιλοσοφισμού τους.

Βέβαια παράγονται και ένα σωρό άλλα σχέδια που περιέχουν γραφικά το σχετικό γότθικο στυλ και με ποικιλία από gothic-ήρωες. Μερικά από τα πλέον γνωστά είναι τα The Crow, Vampirella, Vampyre Princess Miyu, Sandman, Scary GodMother, Lady Death, Cry for Dawn, Chi-Chian, Oh My Goth, Johnny the Homicidal Maniac κ.α. Πολλά από αυτά είναι γεμάτα μαύρο χιούμορ και άλλά διακωμωδούν την ίδια την γότθικη υποκουλτούρα ( gothic subculture ) ή πιο συγκεκριμένα τα στερεότυπα και τις ομαδικές τάσεις των εκπροσώπων της.

Τα περισσότερα από εκείνα δε, είναι απλά ιστορίες για τις φανταστικές περιπέτειες των σκοτεινών πλασμάτων και για την καθημερινή επιβίωση αυτών σε αυτόν τον κόσμο "απόντων".page3-1023-full.jpg

Edited by Spark
Διαγράφηκαν οι εικόνες και το link της πηγής επειδή δεν λειτουργούσαν.
Link to comment
Share on other sites

Basika Για να καταλαβω, Γοτθικο εννοεις το απρομαυρο σχεδιο, η αυτο που εχει σκοτεινο περιβαλλον γυρω του, δηλαδη τι απο τα σχεδια που εχω κανει στην Γκαλλερυ μου ειναι Γκοθικ?

Θελω να καταλαβω καλυτερα στο τι σημαινει και τι καθοριζεται σαν ενα "Σκοτεινο Σχεδιο"...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να σου πώ..

εγώ βασικά ψάχνω για να μαθαίνω, δέν είμαι αυτός που θα μπορούσε να σου δώσει τις απαντήσεις...

απλά πόσταρα σαν ένα είδος (που για μένα) είναι κι αυτό ενδιαφέρον και άξιο προσωχής και φυσικά δέν (θυμάμαι) να υπήρχε αναφορά σε τόπικ !!!!!

 

Εάν βρώ και άλλο site ή κάπου αλλού αναφορά θα ποστάρω καθώς και σχολιασμό απο σας... (δέν τα βάζω για μένα) !!!

Link to comment
Share on other sites

Platinum το σκοτεινό σχέδιο έχει να κάνει περισσότερο με το συναίσθημα που αποδίδει παρά με την τεχνοτροπία του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..