Jump to content

Άρθουρ Κλαρκ (Arthur Clarke)


Recommended Posts

Γεια σας. Δεν έχω διαβάσει Clarke ακόμα και λέω να ξεκινήσω. Ποιο μου προτείνεται. Έχω το "Πρωτογέννητοι". Είναι τριλογία από ότι είδα. Αξίζει? Ή να πάρω κάποιο άλλο?

 

Το "Πρωτογέννητοι" είναι το τρίτο βιβλίο της τριλογίας, οπότε μην το διαβάσεις αν δεν έχεις διαβάσει τα δυο προηγούμενα ("Το μάτι του χρόνου", "Ηλιακή καταιγίδα" είναι τα δυο πρώτα). Δεν την έχω διαβάσει την τριλογία αυτή -αν και υπάρχει στην βιβλιοθήκη μου-, έχω ακούσει όμως καλά λόγια.

 

Τώρα, για αρχή θα σου πρότεινα σίγουρα αυτά τα δυο: "2001: Οδύσσεια του Διαστήματος" και "Οι επικυρίαρχοι". Τα έχω διαβάσει και ξέρω τι λέω.

Επίσης τα "2010: Οδύσσεια δυο", "Ραντεβού με τον Ράμα 1", "Η πόλη και τ'άστρα" είναι από τα πολύ γνωστά του έργα, αν και δεν τα έχω διαβάσει.

 

Ας πούνε και τίποτα οι πιο έμπειροι με τον Κλαρκ :p

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχάς. μάλλον θα ψάξω το 2001 για αρχή.. ξέρεις αν οι μεταφράσεις είναι καλές?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχάς. μάλλον θα ψάξω το 2001 για αρχή.. ξέρεις αν οι μεταφράσεις είναι καλές?

 

Οι μεταφράσεις της τριλογίας ("Το μάτι του χρόνου", "Ηλιακή καταιγίδα", Πρωτογέννητοι") θα είναι σίγουρα καλές, γιατί μιλάμε για Θωμά Π. Μαστακούρη και εκδόσεις Αίολος (εγγύηση με λίγα λόγια). Η μετάφραση του "2001: Οδύσσεια του Διαστήματος" από εκδόσεις Anubis μου φάνηκε πάρα πολύ καλή. Τώρα για τις μεταφράσεις των εκδόσεων Κάκτος, υπάρχουν αγκαθάκια, άλλες είναι κακές και μέτριες, άλλες ικανοποιητικές και αρκετά καλές (αυτό γενικά για τα βιβλία ΕΦ των εκδόσεων). Για τα συγκεκριμένα βιβλία που ανέφερα πιστεύω ότι θα είναι ικανοποιητικές. Απλά είναι παλιές και θα δείχνουν τα χρόνια τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! λόγο δουλειάς έχω καιρό να διαβάσω το οτιδήποτε αλλά τώρα που θα χαλαρώσω θα ξεκινήσω, θα το ψάξω από anubis και αν το βρω καλώς!

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που αναφέρει ο Blade, προτείνω Επικυρίαρχοι - Ραντεβού με το Ράμα - Η πόλη και τα άστρα με αυτή τη σειρά. Δεν ξέρω όμως τι υπάρχει διαθέσιμο στα ελληνικά, αυτό τον καιρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1 Για το Ραντεβού με τον Ράμα, προσωπικά είναι το αγαπημένο μου από τον συγγραφέα.

 

Btw:Όρκο δεν παίρνω για την όποια Ελληνική μετάφραση, στα αγγλικά το διάβασα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μολις τελειωσα το οι επικυρίαρχοι. Ενταξει παρα πολυ καλο βιβλιο και δικαιως το προτεινουν ολοι. Θα συνεχισω με το ραντεβου μαλλον. Το 2001 να διαβασω πρωτα το βιβλιο η να δω πρώτα την ταινια;;; αν και 29 χρονων δεν την έχω δει ποτε...δεμ ξέρω πως μου ξεφυγες τόσα χρονια και γενικα ειμαι φαν της φαντασιας, εφ, και των ταινιών γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

 1618515809_ChildhoodsEnd-Cover2.thumb.jpg.32ffaef41be3dccd3161c78ed67d7a36.jpg 646882713_ChildhoodsEnd-Cover3.jpg.3c34586b345f00f2fa71fe35b0072273.jpg 1591971402_ChildhoodsEnd-Cover4.jpg.8aa2906feadaa251f9d218cb3d686d8c.jpg 1731108032_ChildhoodsEnd-Cover5.jpg.93909a142658005c68061d45ec12e8a0.jpg 644736751_.thumb.jpg.264ce2d8df4577ff93810caea374ca5f.jpg

Childhood's End/Οι Επικυρίαρχοι (Εκδόσεις Κάκτος)
Είχα πάρα πολλά χρόνια να διαβάσω βιβλίο του Clarke (έχω διαβάσει και τα 2001, Ραντεβού με τον Ράμα) και αυτό εδώ, όπως και τα δύο άλλα δικά του που έχω διαβάσει, μου άρεσε αρκετά. Είναι και αυτό ένα βιβλίο που, ως επί το πλείστον, βασίζεται στις διάφορες "μεγάλες" ιδέες του συγγραφέα και όχι στην πλοκή ή στους χαρακτήρες.
Παρά τις όποιες αδυναμίες στους παραπάνω τομείς, είναι ένα βιβλίο που διαβάζεται νεράκι και κρατάει τον αναγνώστη πολύ εύκολα. Σε αυτό βοηθάει πάρα πολύ και απλή, στρωτή γραφή.
Γενικά οι συγκεκριμένες εκδόσεις δεν έχουν και την καλύτερη φήμη για τις μεταφράσεις τους, αλλά εμένα μου αυτή μου φάνηκε μια χαρά. Δεν έκανα όμως τη σύγκριση 1-1 με το πρωτότυπο για να είμαι 100% σίγουρος.
Σε κάθε περίπτωση είναι ένα βιβλίο που, πιστεύω, οι περισσότεροι φαν της παλαιάς κοπής επιστημονικής φαντασίας θα το ευχαριστηθούν αρκετά, αλλά μάλλον δεν ισχύει και το ίδιο για αυτούς που θέλουν ένα πιο μοντέρνο ανάγνωσμα.

Edited by Ghost
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα του βιβλίου.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Άρθουρ Κλαρκ (Arthur Clarke)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..