Jump to content

Death


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Δεν είναι απίστευτα πρωτότυπη η ιδέα του Gaiman να βάλει το ' θάνατο ' να έχει γυναικείο πρόσωπο; Ποιος θα το περίμενε ποτέ ότι ο ' θάνατος '΄--ο Χάρος που λέμε-- θα είχε τέτοιο πρόσωπο; :o

 

Είναι μια γλυκιά κοπελίτσα που έρχεται πλάι σου να σου μιλήσει... και μετά, πεθαίνεις. Και πολλές φορές, δεν έχεις καταλάβει καν τι έχει συμβεί. Ή, ακόμα κι αν έχεις καταλάβει, ο ' θάνατος ' σου έρχεται πιο γλυκά...

Link to comment
Share on other sites

dreamdeath.gif

 

Όντως θανατερή και γλυκιά, δεν ξέρεις από που σου έρχεται....

Link to comment
Share on other sites

ladydeath_poster_cbm.jpg

 

Και σε άλλα comics υπάρχει θηλυκή Θάνατος. Εξ' άλλου, η Εντροπία είναι θηλυκή, και πολλά πράγματα καταστροφικά έχουν συνδεθεί με τη γυναίκα. Πυρ, γυνή και θάλασσα. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα για το comic, πάντως οι Ισπανοί έχουν δώσει στο θάνατο θηλυκή μορφή και χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Και στην Αρχαία Ιρλανδική Μυθολογία υπήρχε Θεά του Θανάτου, η Morrigan. Μάλιστα έπαιρνε μορφή κορακιού.

Όσο για την Death, προσωπικά εμφανισιακά μου αρέσει αλλά σαν στύλ (ομιλίας,συμπεριφοράς) μου είναι αδιάφορη. Αντίθετα ο Death του Pratchett.. :juggle:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Morrigan

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

H Death είναι μια γλύκα και μισή και δηλώνω επίσημα ότι είναι η χάρτινη γυναίκα της ζωής μου.

Και ο θάνατος του Πράτσετ όμως είναι θεϊκός. Σπίρτο;

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την Death, προσωπικά εμφανισιακά μου αρέσει αλλά σαν στύλ (ομιλίας,συμπεριφοράς) μου είναι αδιάφορη. Αντίθετα ο Death του Pratchett.. :juggle:

Hehehe, εμενα εμφανισιακα δε μου λεει και πολλα (μαλλον θα ειναι το cliche goth-girl στυλακι, που ηταν cliche κιολας απο τοτε που βγηκε το sandman...) - ενω απ την αλλη σα χαρακτηρας μ αρεσει παρα πολυ, ειναι φρεσκια και happygoth και υπερανω "ανθρωπινων κολληματων" - παλιααα που ειχα πρωτοδιαβασει το Sandman ειχα κιολας ankh στο λαιμο προς τιμην της, πλεον πανε πολλα χρονια ομως που το εχω χασει :(

 

Και ο Death του Pratchett ειναι κατ' εμε τρομερος χαρακτηρας, αλλα δεν υπαρχει συγκριση, ειναι απιστευτα διαφορετικοι, και ενταγμενοι σε διαφορετικα settings, ασχετα αν εχουν κοινους fans πολλες φορες... Ακομα και στο Good Omens που ειχαν γραψει ο Gaiman κι ο Pratchett μαζι παντως, ο Death εκει δεν ηταν 100% ο Death του Discworld...

 

Γενικα παντως, ναι, απο "κλασσικους" comic book characters, η Death ειναι μαλλον στο top-10 μου διαχρονικα, ακομα και σημερα.

 

Τελευταιο πραγμα που διαβασα σχετικα μ' αυτην ειναι το Death: At Death's Door, ενα manga-like reimagining του Season of Mists απο το Sandman, της Jill Thompson αν τη θυμαστε απ το sandman. Απ οσο ξερω δεν εχει βγει τιποτα με την ιδια την Death απ το late 2003 που βγηκε αυτο, μπορει και να κανω λαθος. Γενικα το extended Sandman universe εχει απασχολησει πολυ τη Vertigo παντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..