Jump to content

Βιβλία που σας έχουν επηρρεάσει-βοηθήσει στη συγγραφή


heiron
 Share

Recommended Posts

Ειναι καποια βιβλια λογοτεχνικα που μας κανουν να θελουμε να γραψουμε παρομοια.Ειτε στο ιδιο θεμα ειτε στο ιδιο στυλ...

Ειναι καποια βιβλια-δοκιμια (πχ ιστορικα,φιλοσοφικα...) που μας δινουν ιδεες για μια ιστορια.Η εστω στοιχεια για μια ιστορια που εχουμε ηδη σκεφτει.

Ειναι καποια βιβλια (για συγγραφεις) που δινουν οδηγιες κα επηρρεαζουν τον τροπο γραφης μας.

 

Για εσας υπαρχουν τετοια;Κι αν ναι,ποια ειναι αυτα τα βιβλια στην περιπτωση σας;και γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν βιβλία που να μου έχουν κάνει κάτι από όλα αυτά (σε συνειδητό επίπεδο τουλάχιστον) επακριβώς, όμως κάθε φορά που διαβάζω ένα βιβλίο που μου αρέσει, που το βρίσκω αξιόλογο λογοτεχνικά και που ταξιδεύω μαζί του, γράφω πολύ περισσότερο από τι όταν διαβάζω βίπερ, ν-λογίες (τελοσπάντων από τέτρα-και πάνω :p) και τα λοιπά σχετικά.

 

Δε με κάνουν να θέλω απαραίτητα να γράψω κάτι σε αυτό το στυλ, υποθέτω πως έχω ήδη ένα (καλά δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, εδώ που τα λέμε) αλλά σίγουρα κλέβω λεξούλες ή συγκρατώ στη μνήμη μου ολόκληρες φράσεις τις οποίες τις θυμάμαι σε άσχετες περιπτώσεις. Καμιά φορά, από μία όμορφη λέξη ή φράση έχω μια ιστορία.

 

Όλα αυτά μόνο από λογοτεχνικά βιβλία. Για τα λοιπά συγγράμματα, όχι δοκίμιο δε με έχει κολλήσει ποτέ έτσι, αλλά καμιά φορά με τραβάνε τα επίκαιρα ή διάφορα άρθρα από τα οποία ουσιαστικά μπορείς να πάρεις μια ιστορία ολόκληρη και να τη βάλεις κάπου αλλού ή να την πεις με δικά σου λόγια ή ... Από την άλλη πλευρά, υπάρχει εκείνο το εκπληκτικό είδος, τα χρονολόγια ή χρονικά (και οι χρονικογράφοι του Βυζαντίου) που έχουν ένα υπέροχο στυλ και είναι το μόνο που μπορώ να πω πως έχω προσπαθήσει να γράψω έτσι στο παρελθόν, αν και ελάχιστα επιτυχημένα.

 

Βιβλία ολόκληρα για συγγραφείς δεν έχω διαβάσει. Κάποιες μελέτες όμως και κάποιες απόψεις, όπως για παράδειγμα κάποια πράγματα του Πόε, του Μπόρχες και του Τσέχωφ, έχω καταβάλει φιλότημες προσπάθειες να τα ακολουθήσω, οπότε ναι, υποθέτω πως τον έχουν επηρεάσει τον τρόπο που γράφω. Τον έχουν μάλλον κινήσει προς μια πιο συγκροτημένη κατεύθυνση.

 

Τώρα συγκεκριμένα βιβλία που μου έρχονται στο μυαλό είναι Η Μπαλάντα του Πανδοχέα (γενικότερα ο Beagle), το Έπος της Γαιοθάλασσας, Το Παιχνίδι του Στέμματος, το Σολάρις (αν και δεν έχω γράψει ποτέ εφ, αλλά δεν έχει να κάνει, κυρίως για τη φιλοσοφία του και για την άποψη του επάνω στον κόσμο), Πόε, Μάχεν και Μπλακγουντ στο παρελθόν όπως και ο Ντανσανύ αρκετά (ιδιαίτερα Η κόρη του Βασιλιά της χώρας των ξωτικών). Τώρα γιατί... έλα ντε? :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα νομίζω πως ο Ende μου την έχει κάνει τη ζημιά, όταν ήμουν πολύ μικρή. Με ώθησε προς όλο αυτό το semi-fantasy, semi-πραγματικό, ονειρικό ύφος, και προς τις αλληγορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είναι αρκετά βιβλία, κόμικς ή και ταινίες/σειρές που με έχουν επηρρεάσει.

 

Το αγαπημένο μου κόμικ Legion of Super-Heroes που από αυτό ξεκίνησα να ζωγραφίζω και να κάνω δικούς μου κόσμους και χαρακτήρες.

 

Η σειρά Σταρ Τρεκ και το Star Wars.

 

Kαι από βιβλία θα έλεγα το Foundation του Ασίμωφ, το Snow Queen της Joan Vinge, η Gloriana του Moorcock, τα βιβλία της Shirley MacLaine, κάποια βιβλία από το Clarion Writing Workshop, και διάφορα άλλα.

Τελευταία με επηρρέασε το I, Asimov του ιδίου αλλά και κάτι ακόμα που δεν είναι βιβλίο.

Ένα χαζο-φόρουμ στο Ίντερνετ, believe it or not. Να δείτε πως το έλεγαν....ffs, sfs, ssf, κάπως έτσι τέλος πάντων! :bleh: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνουν τα καλά συγκράματα, όποια κι αν είναι, είναι αυτή η διάθεση και η ασυναίσθητη θέληση να γράψω κάτι ανάλογο!

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία της Δέλτα κάνανε την ζημιά, και μάλιστα σε μεγάλη ηλικία. Λάτρεψα τον τρόπο που χρησιμοποιούσε την Ελληνική γλώσσα, και απο τ΄τοε άρχισα να γράφω στα Ελληνικά, και όχι στα Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Για μένα είναι λίγο περίεργο: δεν έχω ιδιαίτερο κόλλημα επ' αυτού, αλλά στ' αγγλικά γινόμουν πάντα λίγο κάφρος με τις ιστορίες μου, επειδή μ' έπαιρνε να το κάνω, κι έτσι πρώτα έγραφα κάτι ψιλικά στ' αγγλικά. Από την άλλη, ποτέ δεν είχα το κόλλημα να γράψω στα ελληνικά, αλλά το κοινό που ήθελε να πετύχω ή η αίσθηση που ήθελα να βγάλω απαιτούσε, κατ' εμέ, την αγγλική γλώσσα...

Link to comment
Share on other sites

...Ειναι καποια βιβλια (για συγγραφεις) που δινουν οδηγιες κα επηρρεαζουν τον τροπο γραφης μας.

Για εσας υπαρχουν τετοια;Κι αν ναι,ποια ειναι αυτα τα βιβλια στην περιπτωση σας;και γιατι;

 

Αν και έφτασε κάπως αργά το On Writing του Steven King το βρήκα χρήσιμο, και ευχάριστο επίσης. Άλλα που με επηρέασαν περισσότερο - στο θεωρητικό μέρος - ήταν τα - THE SCIENCE FICTION OF ISAAC ASIMOV. JOSEPH F. PATROUCH, JR. PANTHER BOOKS 1976. & - THE WRITER'S HANDBOOK 1987 EDITION. THE WRITER INC. Α, ναι και άρθρα του περιοδικού "ΠΤΗΣΗ".

 

 

 

 

Edit: Για να μην αναρωτιέστε, δεν έγινε κανένα edit στο ποστ του Outis εκτός από το μέγεθος των γραμμάτων στους τίτλους των βιβλίων που αναφέρει μάλλον επειδή έτσι μεταφέρθηκαν.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 17 years later...
On 3/28/2006 at 11:35 PM, heiron said:

Ειναι καποια βιβλια λογοτεχνικα που μας κανουν να θελουμε να γραψουμε παρομοια.Ειτε στο ιδιο θεμα ειτε στο ιδιο στυλ...

Ειναι καποια βιβλια-δοκιμια (πχ ιστορικα,φιλοσοφικα...) που μας δινουν ιδεες για μια ιστορια.Η εστω στοιχεια για μια ιστορια που εχουμε ηδη σκεφτει.

Ειναι καποια βιβλια (για συγγραφεις) που δινουν οδηγιες κα επηρρεαζουν τον τροπο γραφης μας.

 

Για εσας υπαρχουν τετοια;Κι αν ναι,ποια ειναι αυτα τα βιβλια στην περιπτωση σας;και γιατι;

Διαφωνώ κάθετα σε αυτό που σημείωσα, τουλάχιστον όπως το διατύπωσες. Δεν μας δίνει τίποτα οδηγίες, τίποτα όμως. Έμπνευση ή και να μας επηρεάσει φυσικά, αλλά οδηγία ξεκάθαρα όχι, δεν είμαστε μοδίστρες να συμβουλευόμαστε σχέδια πατρόν και μεζούρες.

Κάποια τα ξαναδιαβάζω επειδή μου έκαναν εντύπωση, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που γράφω. Μερικά από αυτά είναι τα εξής:

 Οι αόρατες πόλεις (Ίταλο Καλβίνο), Ένας ανήσυχος Δεκέμβρης / Άδραξε την Μέρα (Σολ Μπέλοου) , Ο δρόμος με τις φάμπρικες (Τζον Στάινμπεκ) , Η βουή και η μανία ( Γουίλιαμ Φώκνερ) , Ο λύκος της στέπας / Σιντάρτα (Έρμαν Έσσε) , Ο αλχημιστής / Το ημερολόγιο ενός μάγου (Πάουλο Κοέλιο) , Μνημονικός Τζόνι και άλλα διηγήματα ( William Gibson) , Ο θαυμάσιος μάγος του Οζ (Φρανκ Λ. Μπάουμ) , Ελεύθερη πτώση (William Golding) , Οι Σαμουράι (Σουσάκου Έντο) , Η ζωή του Πι (Γιαν Μαρτέλ) , Το κάστρο (Τζόζεφ Κρόνιν) , Το νησί του Δόκτωρ Μορώ / Η μηχανή του χρόνου (H.G.Wells) , Ταξίδι στο κέντρο της Γης/ Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες (Ιούλιος Βερν) , Η χάρη του θεού (Μπέρναρντ Μάλαμουντ) και διάφορα άλλα.

Edited by Aggelos95
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..