Jump to content

Η όπερα του διαστήματος


Recommended Posts

Λοιπον,οι περισσοτεροι απο εσας γνωριζουν τι εστι διαστημικη οπερα. Διαστρικη περιπετεια με διαστημοπλοια και μαχες,τυχοδιωκτες,αυτοκρατοριες,ωραιες δεσποσυνες(που πρεπει συνηθως να σωθουν),εξωγιηνοι ισως κτλ κτλ..

 

Σας αρεσει το ειδος και γιατι;Ποια ηταν η διαστημικη οπερα που σας κερδισε πιο πολυ;Και ποια σας απογοητευσε;

 

Πριν απο πολλες δεκαετιες ηταν το κυριαρχο ειδος της ΕΦ.Τωρα βγαινει μια καλη αραια και που.Ομως πιστευω οτι εχει μελλον,δεδομενου οτι ουσιαστικα ειναι ενα επος ΕΦ.Ετσι εχει αρκετες ομοιτητες με τα φαντασυ επη που ειναι τοσο της μοδας τα τελευταια χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι βγαίνει αραιά και που, άλλωστε έχει ήδη δημιουργηθεί ο όρος new space opera με πολλά καλά δείγματα από Hamilton, Bujold, Banks, Stross και άλλους, απλά πέφτει θύμα αυτών που έχουμε συζητήσει πολλές φορές, ότι πλέον εμπορικά η ΕΦ είναι στη σκιά του fantasy, ότι δεν μεταφράζεται πλέον τόσο πολύ στην Ελλάδα κλπ.

 

Από τις παλιές καλές κλασσικές space operas μια που έχω ξεχωρίσει ιδιαίτερα είναι το Nova του Samuel Delany. Έχει πολύ ενδιαφέροντες χαρακτήρες, ταξίδια σε πολλούς διαφορετικούς κι εξωτικούς πλανήτες, όμορφες αναφορές στην Ελλάδα και ειδικά στη γειτονιά της Πλάκας (Ο Delany δούλεψε για λίγο ως τραγουδιστής σε nightclub στην Αθήνα) και πέρα από την περιπέτεια μπορεί να διαβαστεί και ως μια φουτουριστική μεταφορά του Αρθουριανού κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως με αφήνει αδιάφορο. Βέβαια, αν πούμε Διαστημική Όπερα την Αρμάδα, τότε ναι, υπάρχει μια όπερα που παρακολουθώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το αγαπημενο μου genre επιστημονικης φαντασιας (η fantasy, αναλογως) αλλα υπαρχουν πολλα στον τομεα που με εχουν συναρπασει... Παραδοξως, το Star Wars (που με τιποτε δε θα το χαρακτηριζα επιστημονικη φαντασια, αλλα σιγουρα ανηκει στον all-inclusive space opera χωρο) μ αρεσει παρα πολυ ως setting, ειδικα το expanded universe του.

 

Επισης, Robots / Foundation / Empire series του Asimov, Firefly/Serenity, Battlestar Galactica, Armada που αναφερθηκε, γενικα ενα σωρο αλλα - αναλογα κιολας τι θα συμπεριλαβει κανεις στον ορισμο - rock my socks.

 

Προσφερεται κιολας για hard sci fi, που ειναι το αγαπημενο μου ειδος επιστημονικης φαντασιας μαζι με τα "lighthearted παραμυθια" της Χρυσης Εποχης, πολυ περιεργως κιολας γιατι συμφωνα με το Orion's Arm και με επιστημονες γενικοτερα το FTL travel ειναι ουσιαστικα ανεφικτο (παντα βεβαια υπαρχει ελπιδα για αλλους τροπους "γρηγορου" ταξιδιου στα αστερια... εδω ο ανθρωπος καταφερε να πεταξει ;) )

 

Αυτο καθεαυτο το space opera παντως προσφερεται και για technobabble και λοιπες "τρυπες να πεσει κανεις" που με ενοχλουν παρα πολυ στο sci fi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Λοιπον,οι περισσοτεροι απο εσας γνωριζουν τι εστι διαστημικη οπερα. Διαστρικη περιπετεια με διαστημοπλοια και μαχες,τυχοδιωκτες,αυτοκρατοριες,ωραιες δεσποσυνες(που πρεπει συνηθως να σωθουν),εξωγιηνοι ισως κτλ κτλ..

Σας αρεσει το ειδος και γιατι;Ποια ηταν η διαστημικη οπερα που σας κερδισε πιο πολυ;Και ποια σας απογοητευσε;

Πριν απο πολλες δεκαετιες ηταν το κυριαρχο ειδος της ΕΦ.....

Αυτό το τελευταίο είναι understatment (υποτιμά την κατάσταση)! Στα πρώτα χρόνια της Ε.Φ. του 20ου αιώνα (και λίγο πριν) και μέχρι το 1950 περίπου η "Διαστημική Όπερα" ήταν *το μόνο* είδος διαστημικής Ε.Φ. Βασικά η Επιστημονική Φαντασία που ασχολούνταν με το διάστημα *ήταν* η Space Opera. Η ίδια η φράση σημαίνει: Διαστημικό Έργο (εκ του λατινικου opus=έργο).

 

Βέβαια, τα χρόνια πέρασαν, οι άνθρωποι που έγραφαν και διάβαζαν Ε.Φ. μεγάλωσαν το έργο με τα στερεότυπα (ή μήπως τα αρχέτυπα) έδωσε τη θέση του σε ποιο "προσγειωμένα" πράγματα. Μερικά όμως από τα παλιά (ειδικά εκείνα που ήταν κάπως συγκρατημένα και δεν περιέχουν πράγματα που έχουν διαψευστεί - Αρειανούς, και κατοίκους της Αφροδίτης π.χ.) διαβάζονται ευχάριστα.

 

Κλασική space opera - και νομίζω άγνωστη στην Ελλάδα - είναι η σειρά (σε setting γαλαξιακής αυτοκρατορίας) της "Οικογένειας Ντ' Αλαμπέρ" του E.E. "Doc" Smith (που ήταν και πρώτος συνειδητός διδάξας της space opera) (και εν μέρει κάποιον Stephen Goldin.

 

Είναι κάτι σε James Bond (έχει στοιχεία πολιτικής) και σε ένα σύμπαν σαν της Γαλαξιακής Αυτοκρατορίας του Ασίμωφ.

 

Είναι από τα όψιμα έργα space opera (η αρχή έγινε με τη νουβέλα "Imperial Stars" το Ε.Ε. "Doc" Smith το 1975), το οποίο έγινε και το πρώτο της σειρά (και νομίζω το μόνο μεταφρασμένο στα Ελληνικά).

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα αγαπημένα μου είδη ε.φ. Και όπως λεει ο Tauntaun13 ζει και βασιλεύει και μάλιστα ξαναπαρουσιάζει άνθηση, όπως με τους συγγραφείς που αναφέρει. Να προσθέσω και τον John C. Wright με την τριλογία του Golden Age.

 

Δε θα σχολιάσω το αν και κατά πόσο το SW είναι ε.φ. ή όχι μια που η Μελ δεν ποστάρει πια.

 

Δεν είναι ακριβές οτι παλιά ήταν το "μόνο" είδος ε.φ., υπήρχαν χιλιάδες διηγήματα που δεν ήταν space opera, αλλά ήταν σίγουρα το κυριάρχο.

 

Η οικογένεια D'Alembert μου είναι γνωστή και μ'αρέσει. Κλασσικές ιστορίες. Παλιές και ωραίες.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένη Διαστιμική όπερα, είναι το Macross. Είναι άψογη. Και να σαν είδος έχει ακόμα πολλά να πεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το Macross ήταν από τις αγαπημένες μου space operas, αν και μου αρέσει κυρίως η περίοδος από το Super Dimensional Fortress Macross μέχρι και το Macross Plus.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μ'άρεσε και μένα πολύ. Αν και αργότερα, όπως στο Macros Plus δεν ήταν space opera πια, αλλά sci-fi/cyberpunk.

Link to comment
Share on other sites

...Δε θα σχολιάσω το αν και κατά πόσο το SW είναι ε.φ. ή όχι μια που η Μελ δεν ποστάρει πια....
Για το STARWARS, μια και αναφέρθηκε, άσχετα από τις ταινίες, η... χιλιολογία με τις νουβέλες... (έχω καμια 50αριά, πια) είναι κλασικά δείγματα Space Opera των ημερών μας. Πιο ακριβή "επιστημονικά", λιγότερο "αφελή", με κάποια προσπάθεια ανάπτυξης χαρακτήρων και αποφυγή στερεότυπων (όσο το επιτρέπει το story, να συνενοούμαστε!).

 

Μου άρεσαν τα περισσότερα πολύ, αλλά κάποια στιγμή, μετά από πάνω από 10 βιβλία Yuuzhan Vong (New Jedi Order), κουράστικα και έμεινα πίσω....

 

Αλήθεια για τα Ελληνικά του είδους, υπήρξαν μερικά...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, και στο Macross Plus διατηρεί στοιχεία space opera (η ιστορία εξελίσσεται σε δύο πλανήτες, τη Γη και την Εδέμ), ενώ στο Macross 7 (που αναφέρεται στον 7ο στόλο Macross) έχουμε επαναφορά σε καθαρόαιμο, σχεδόν, space opera.

 

Άλλο ενδιαφέρον space opera ήταν και το Captain Harlock (ή Herlock, δεν είμαι σίγουρος πως γράφεται το πρωτότυπο).

Link to comment
Share on other sites

Χμμ όχι, δε νομίζω. Το οτι εξελίσσεται σε δύο πλανήτες δεν το κάνει space opera. Το Plus δεν έχει στοιχεία space opera εκτός ίσως από το οτι λαμβάνει χώρα σε ένα σύμπαν με πολλούς κόσμους.

Τόσο η βασική πλοκή όσο και η όλη κοσμο-αντίληψη πλησιάζει πολύ περισσότερο σε cyberpunk.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν, απλά υπάρχει αυτή η διάσταση του επικοισμού και της διερεύνησης νέων κόσμων, ειδικά στο Macross 7, αλλά δεν είμαι ειδήμονας.

 

Άλλο μεταξύ cyberpunk και space opera με μεγαλύτερη τάση προς το πρώτο είναι η σειρά νουβελών Lensman, που μας έδωσε και τη βάση αρκετών κινηματογραφικών και original video anime (ξέρω 2-3) από το ίδιο κιόλας studio. Θα ήθελα πολύ να μελετήσω τη σειρά, αλλά δυστυχώς γνωρίζω μόνο τη γενικότερη πλοκή της. Μπορεί να είναι γνωστή και σε άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Aν θυμάμαι καλά η άνιμε σειρά Lensman ¨εχει κοινά με το πρώτο βιβλίο της λογοτεχνικής σειράς αλλά μετά πάει σε τελείως διαφορετική πορεία.

 

Από τα Lensman έχω διαβάσει μόνο τα δύο πρώτα. Αλλά είναι αρκετά περισσότερο, ε?

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο. Το Star Wars, δεν είναι Space Opera, αλλά περισότερο Space Fantasy. Μπορεί και να έχω άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Το Star Wars είναι αμάλγαμα science fantasy και space opera.

 

Διονύση, δυστυχώς δεν έχω διαβάσει κανένα από τα Lensman μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο. Το Star Wars, δεν είναι Space Opera, αλλά περισότερο Space Fantasy. Μπορεί και να έχω άδικο.
Για να το καθορίσουμε θα έπρεπε να ξέρουμε τι είναι ΄το ένα και τι το άλλο.

 

Μου φαίνεται ξεκάθαρο το space opera έχει γνωστές προδιαγραφές και δεν ξέρω κάτι στα STARWARS να έίναι εκτός προδιαγραφών space opera.

 

Από την άλλη, space fantasy... δε νομίζω να υφίσταται ως όρος της λογοτενίας Ε.Φ. - δεν το έχω δει τέλοσπάντων - οπότε πως ορίστηκε, κι από ποιους; Και σε τι διαφέρει από τη space opera?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπερδεύτηκε ο Month (το έχει ξανακάνει το λάθος): SCIENCE fantasy, και είναι όρος που περιγράφει έργα που αιθεροβατούν μεταξύ science fiction και fantasy. Κλασικός τέτοιος συγγραφέας είναι ο Ιούλιος Βερν, αφού τα μισά του έργα είναι science fantasy ή fiction κι όχι science fiction.

Link to comment
Share on other sites

Η space opera εχει πολλα στοιχεια φαντασυ,πολυ συχνα.

Βλεπε Πολεμο των Αστρων,Ντιουν,Φλας Γκορτνον κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πράγματι η παλιά space opera είχε κάποια στοιχεία φάντασυ, αν όχι στην τεχνολογία τουλάχιστον στην ¨οπτική" των χαρακτήρων.

Η νέα space opera πάλι δεν έχει και τόσα. Πάντως το υποείδος της space opera έχει κάποια χαρακτηριστικά που το ξεχωρίζουν από άλλα. Κάποτε είχα κάνει ένα τόπικ με ορισμούς που είχα βρει για τα διάφορα υποείδη της λογοτεχνίας του φανταστικού. Αν το βρω θα βάλω το λινκ εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μάθω τον ακριβή ορισμό της space opera και ποιά έργα ανήκουν σε αυτή.

Όσο για μένα, έχω πει πολλές φορές πως το έργο που μου άρεσε τρομερά ήταν το Night's Dawn Trilogy του Hamilton. Αλλά ίσως αλλάξω γνώμη όταν τελειώσω και το judas unchained του ίδιου από το Commonwealth Saga, το οποίο φαίνεται να είναι ακόμα πιο ωραίο.

Γενικώς μου αρέσει πάρα πολύ σαν είδος. Τι έχετε να μου προτείνετε για μετά;

Link to comment
Share on other sites

Ένας κλασσικός ορισμός της space opera, θα ήταν κάτι σαν: Ιστορίες με τεράστιες μάχες που συμβαίνουν σε γαλαξιακές αυτοκρατορίες ή στο πολύ μακρινό μέλλον, με ανθρώπινα στοιχεία αλλά και μια δυιστική ηθική "καλό εναντίον κακού". Χαρακτηριστικό τους επίσης είναι η πολυ εξελιγμένη αλλά όχι υποχρεωτικά "λογική, με σημερινά δεδομένα εξηγήσιμη" τεχνολογία.

 

Ονομάστηκε opera από το γνωστό μουσικό είδος στο οποίο επίσης υπάρχουν χαρακτήρες και καταστάσεις "μεγαλύτερες-από-τη-ζωή" και μια σχετική υπερβολή.

 

Το Σταρ Τρεκ και το Star Wars εμπεριέχουν σχεδόν κάθε στοιχείο του παραπάνω ορισμού, ακόμα και το Σταρ Τρεκ στο οποίο η δυιστική ηθική δεν είναι τόσο εμφανής συχνά.

 

Παλαιότερα το μεγαλύτερο μέρος της ε.φ. είχε έντονα στοιχεία space opera.

Σήμερα όμως έχουν γίνει κάποιες αλλαγές. Το καλό και το κακό δεν είναι σαφώς διαχωρισμένα, το ανθρώπινο στοιχείο είναι πολύ πιο εκλεπτυσμένο, οι μάχες μπορεί να είναι πιο "εσωτερικές" και να μην σχετίζονται με διαστημόπλοια καθόλου, και η τεχνολογία αρκετά πιο ακριβής. Μια έμφαση στη νέα space opera έχει δωθεί σε πιο νέες επιστήμες όπως την κυβερνητική, τη μιμητική μηχανική κλπ.

 

Θα σου πρότεινα τα εξής:

 

Hyperion Cantos (Hyperion, Fall of Hyperion, Endymion, Rise of Endymion) και τη νοβελέτα Orphans of the Helix, όλα από τον Dan Simmons.

 

Ακόμα οτιδήποτε βρεις από τον Charles Stross ειδικά το Singularity Sky και τις συνέχειες του.

 

Την απίστευτη τριλογία του John C. Wright (Golden Age, Phoenix Exultant, Golden Transcendent) που πέρα από space opera εμπερίεχει και μια καταπληκτική φιλοσοφία.

 

Έργα του Kevin J. Anderson όπως και την σειρά "Galactic Milieu" της Julian May αν σ'αρέσουν τα psionics.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

...Ονομάστηκε opera από το γνωστό μουσικό είδος στο οποίο επίσης υπάρχουν χαρακτήρες και καταστάσεις "μεγαλύτερες-από-τη-ζωή" και μια σχετική υπερβολή...
Πράγματι το "όπερα" κολλήθηκε γι' αυτό, αλλά έχει περισσότερη προϊστορία.

 

Στις πρώτες μέρες ραδιοφώνου (~1920) διάφορες εταιρίες (κατ' αρχήν απορρυπαντικών) "πρόσφεραν" μέσω ραδιοφώνου στο κοινό ραδιοφωνικά σήριαλ που είχαν αυτό το στοιχείο της "larger than life" υπερβολής (με στερεότυπα, οι καλοί, καλότατοι, και οι κακοί, κακότατοι, οι ηρωίδες πανέμορφες, οι ήρωες αμέμπτου ηθικής κτλ.). Συνήθως με ερωτικά και αστυνομικά... αν αναρωτιέστε... ναι τα παλιά Ελληνικά "ραδιοφωνικά δράματα" (Λαμπίρης, Μικρή πικρή μου αγάπη κτλ.) και τα σημερινά "Φωσκολικά δράματα" (Λάμψη κτλ.) της τηλεόρασης είναι κατ' ευθείαν απόγονοι.

 

Αυτά επειδή γινόταν με τη χορηγία εταιριών απορρυπαντικών (σαπουνιών δηλαδή) ονομάστηκαν: Σαπουνόπερες (soap opera). Κι επειδή τα πρώτα "διαστημικά" διηγήματα ακολουθούσαν τη συνταγή της σαπουνόπερας τους αποδόθηκε ο χαρακτηρισμός space opera - ίσως κάπως κοροϊδευτικά. Οι συγγραφείς Ε.Φ. όμως είπαν "space opera? τιμή μας και καμάρι μας!" και συνέχισαν να γράφουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Κι επειδή τα πρώτα "διαστημικά" διηγήματα ακολουθούσαν τη συνταγή της σαπουνόπερας τους αποδόθηκε ο χαρακτηρισμός space opera - ίσως κάπως κοροϊδευτικά. Οι συγγραφείς Ε.Φ. όμως είπαν "space opera? τιμή μας και καμάρι μας!" και συνέχισαν να γράφουν...

 

 

 

Διάβαζοντας την βιογραφία του ανθρώπου που πρωτοχρησιμοποίησε τον όρο, όντως τον χρησιμοποίησε υποτιμητικά, αναφερόμενος όμως στην κακή ΕΦ που έβγαινε με ρυθμό πολυβόλου τα πρώτα χρόνια της εξάπλωσής της.

 

 

 

Wilson Tucker suggested the term in 1941 to describe what he called "the hacky, grinding, stinking, outworn space-ship yarn" – i.e., substandard science fiction.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest roriconfan

Δεν βλέπω να αναφέρετε καθόλου το anime Legend of the Galactic Heroes. Όνομα και πράγμα είναι. Τρώει λάχανο όλες τις σαπουνόπερες, διαστημικές και μη, που γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..