Jump to content

Τα αγαπημένα σας τέρατα


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Η λογοτεχνεία τρόμου είναι γνωστή για τα τέρατά που παρουσιάζονται στις σελίδες της, είτε ανθρωπόμορφα είτε όχι. Σε εσάς ποια από αυτά σας έχουν μείνει στο μυαλό και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    5

  • RaspK

    8

  • Nienor

    3

  • Celestial

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Περα απο κλασσικες τρομακτικες φιγουρες, που απαντωνται σε πολλες διαφορετικες και διαφορετικων στυλ και συγγραφεων ιστοριες τρομου, απο τον Cthulhu κλπ μεχρι κανα vampire/werewolf, απο τον serial killer (ναι, τον βλεπω ως "τερας" :p) ως το φαντασμα, generic εικονες γενικα, απο συγκεκριμενους μονο απο ταινιες μου εχουν μεινει απ ο,τι μπορω να σκεφτω... κανας Pinhead, κανας Hannibal, κανας Jason...

Link to comment
Share on other sites

Το "τέρας" που μου έρχεται πρώτο στο μυαλό στην ερώτηση αυτή είναι συνήθως αυτό που συνηθίζουμε να λέμε "βρυκόλακα" (και που δεν είναι) στα χρήσιμα αντικείμενα. Μ'αρέσει ακριβώς γι'αυτό: επειδή δεν είναι κάτι συγκεκριμένο κι επείδη η ιδιότητα που έχει είναι άκρως τρομαχτική.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντα με γοητευαν τα ζομπι ( μη γελατε ρεεεε :p) διοτι πιστευω οτι ειναι η προσοποποιηση του ποιο ενδομυχου ανυρωπινου φοβου, οτι αλλοι ανθρωποι που ηταν κοντα μας και τους αγαπουσαμε θα γυρισουν απο το θανατο οχι για να μας ξαναδουν αλλα για να μας φαν τα braiiiinnssssss και να μας παρασυρουν μετα κι εμας να φαμε τα braaaiiiinnnssss αυτων που αγαπαμε........ :D ασε που παντα ειναι απειρα και πεθαινουν με πολυ εντυπωσιακους τροπους :D

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάλι μου έρχεται πρώτος ο Φρεντυ Κρούγκερ...¨Ηταν το πρώτο "τέρας" που ειδα, μου έχει χαρίσει άπειρους εφιάλτες, και γενικά το όλο κόνσεπτ με τα όνειρα με τρόμαζε πάρα πολύ...Επισης...μη γελάσετε....τρομάζω πολυ με τα "θρησκευτικά" τερατα--ξέρετε, το μωρό της ρόζμαρυ, εξορκιστης κτλ. Δεν ξέρω γιατί, αλλά τρομάζω (ίσως επειδη δεν πιστευω, και κάπου όταν βλέπω τέτοιους δαίμονες σκέφτομαι "κι αν ειναι αληθεια;" :p).

 

Κι επειδη τώρα πρόσεξα ότι το θέμα ειναι για λογοτεχνία τρόμου, να πω ότι απο βιβλια το αγαπημένο μου ειναι το It και ο περιεργος τυπος που λεει κι η Κιάρα απο τα χρήσιμα αντικείμενα. Και ο Μισκουαμάκους απο το Μανιτου δεν ήταν άσχημος...

Link to comment
Share on other sites

Vlad Tepes Dracula.

Dr. Frankenstein (και το πλάσμα που έφερε στην ζωή).

Golem.

 

Όλα από τα βιβλία, βέβαια. Εκεί γαμούνε σα μοτίβα!

Link to comment
Share on other sites

Ποιός όμως διάβασε τον Άρχοντα του Ψεύδους του Μάστερτον και κοιμόταν ήσυχος μετά το πρώτο κεφάλαιο.

 

Εγώ :p.

 

Ναι, ήταν σοκαριστικό, βιαιο, εμετικό, ασύλληπτο, φρικιαστικό, σου ανακάτευε το στομάχι και τον εγκέφαλο, αλλά...κατα κάποιο τρόπο η συνέχεια του βιβλιου δε δικαίωνε αυτη την αρχή, κι έτσι τελικά έχανε αρκετά απο την ισχύ της. Αλλωστε ειναι και το γεγονός ότι όταν κάτι πάει επιτηδες να με σοκάρει, απο αντιδραση και μόνο δε σοκάρομαι καθόλου :p.

 

Η μάστιγα απο τον υφαντόκοσμο...γαμωτο, αυτη τη στιγμη θυμάμαι πάρα πολύ λιγα πράγματα απο κεινη...Ίσως δε μου ειχε κάνει τόση εντύπωση, αλλά έχω και καιρό που το διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε τερατα, εννοουμε τερατα οχι κακους ετσι δεν ειναι ?

 

 

Νομιζω ο Δδρακουλας ειναισυμπαθεστατος, διοτι ο

χαρακτηρας του, ο τροπος σκεψης του, τα κινητρα του,

σκιαγραφουνται ολα με πειστικοτατο τροπο.

 

Το ιδιο και το τερας της Mary Selley.

 

Η οπτικη γωνια της ιστοριας απο την πλευρα του τερατος,

νομιζω ειναι πολυ θετικο στοιχειο σε ιστοριες τρομου.

 

 

Αλλωστε, σε ιστοριες με τερατα ο πραγματικος πρωταγωνιστης ειναι το τερας

 

 

Αγγελος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενθουσιάζει η όλη υπόθεση 'τέρατα'. Προτιμάω τον πιο αφηρημένο τρόμο, είναι πιο... τρομακτικός. Με τα τέρατα ξέρεις τι να περιμένεις. Τα βλέπεις, είναι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το Αυτό του Στιβεν Κινγκ αναμφίβολα. Είναι κακός που σου μένει χαραγμένος στο μυαλό.

Τα τέρατα από το Καμπάλ του Clive Barker. Μια αρκετά έξυπνα δοσμένη ιδέα τεράτων που κρύβονται από τους ανθρώπους.

Επίσης τα πλάσματα στα τούνελ από την ιστορία του Lovecraft "the lurking fear".

Link to comment
Share on other sites

Δεν προτιμάω τα όποια τέρατα για λόγους φόβου· ούτως ή άλλως, πιστεύω πως το Horror Fiction κακώς αποδίδεται ως Λογοτεχνία Τρόμου κι όχι Φρίκης. Το θέμα δεν είναι να σε τρομάζουν πάντα...

Link to comment
Share on other sites

''Πραγματικα'' τέρατα, ήταν όντως ενδιαφέροντα του Μπάρκερ στο Κάμπαλ...γράφω κάτι παρόμοιο αυτόν τον καιρό... Ανθρωπόμορφα τέρατα νομίζω οτι είναι πιο ενδιαφέροντα.

Πέρα απ αυτά, ο Μπαμπούλας(όπως τον περιγράφει ο Κίνγκ) είναι αρκετά ενδιαφέρων και τρομακτικός.

Link to comment
Share on other sites

"Επίσης τα πλάσματα στα τούνελ από την ιστορία του Lovecraft "the lurking fear"." pssss..... αυτόν τον είχα ξεχάσει. Ναι, όντως, αυτά είναι τέρατα!

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ!!

 

Μου αρέσουν σχεδών τα πάντα. Απο παραμορφωμένα αποτρόπαια όντα έχως διαβολικοί δαίμονες-εξωγήινοι με άρρωστο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Το αγαπημενο μου τερας το οποιο επισης ειναι κομματι σε πολλες ιστοριες μου ειναι αυτο που απλα εχει την ικανοτητα να σε κανει να νιωσει και να ζησεις τους φοβους σου ... εαν επιζησεις σιγουρα σου εκανε καλο ...

 

κοινοφελες το υδριμα κυριοι.

Link to comment
Share on other sites

Το τέρας που πραγματικά έχει αποτυπωθεί στο μυαλό μου είναι το Αυτο του King.

Link to comment
Share on other sites

Η λογοτεχνεία τρόμου είναι γνωστή για τα τέρατά που παρουσιάζονται στις σελίδες της, είτε ανθρωπόμορφα είτε όχι. Σε εσάς ποια από αυτά σας έχουν μείνει στο μυαλό και γιατί;

 

Ο άνθρωπος. Γιατί είναι το χειρότερο από όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αληθέστατο. Δε θεωρώ σύμπτωση πως το τέρας των έργων που ανέφερα είναι, κατά βάση, ανθρώπινο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ίσως επειδή τα βιβλία γράφονται απο ανθρώπους...?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή τα βιβλία γράφονται απο ανθρώπους...?

 

Γιατί λες ψέματα; Αφού το ξέρεις ότι κι εγώ γράφω βιβλία...

 

 

Σοβαρά πάντως, ο άνθρωπος ως "τέρας" πιστεύω έχει περισσότερο ενδιαφέρον. Αυτός είναι κι ο λόγος που, όταν βλέπεις σε μια ιστορία τα δεκάδες τέρατα, απλά γελάς. Όταν όμως βλέπεις ανθρώπους κατά κύριο λόγο, τότε ξέρεις ότι είναι μια ιστορία που μπορείς να την πάρεις σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εξαρτάται... Ο λόγος που μπορείς εσύ να πεις κάτι τέτοιο είν' επειδή σε μεγάλο βαθμό οι απόψεις σου αποτελούν το καταστάλαγμα αιώνων που έχουν παρέλθει πριν από σένα. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα έλεγες το ίδιο πράγμα με την ίδια άνεση αν ήσουν ένας άνθρωπος του 2.006 π.Χ...

 

Από την άλλη, ο άνθρωπος είναι, κατά βάση, το τρομακτικότερο κτήνος μ' έναν τρόπο που θυμίζει τις αναφορές που γίνονται στον Εξολοθρευτή: επειδή είναι ο καθένας μας, διεισδύει παντού και διαφεύγει του διαχωρισμού - ένα λύκο τον προσέχεις περισσότερο, ξεχωρίζει, όχι όμως έναν άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει...ίσως. Τι έχεις να πείς για τα πρόβατα όμως? Είναι ελκυστικά και παχουλούλια, αλλά ποτέ δε ξέρεις τι κρύβουν...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εξαρτάται... Ο λόγος που μπορείς εσύ να πεις κάτι τέτοιο είν' επειδή σε μεγάλο βαθμό οι απόψεις σου αποτελούν το καταστάλαγμα αιώνων που έχουν παρέλθει πριν από σένα. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα έλεγες το ίδιο πράγμα με την ίδια άνεση αν ήσουν ένας άνθρωπος του 2.006 π.Χ...

 

Τι να σου πω, ρε μεγάλε; Αν ήμουν άνθρωπος των σπηλαίων, ίσως και να σκεφτόμουν διαφορετικά. :Ρ

 

Από την άλλη, ο άνθρωπος είναι, κατά βάση, το τρομακτικότερο κτήνος μ' έναν τρόπο που θυμίζει τις αναφορές που γίνονται στον Εξολοθρευτή: επειδή είναι ο καθένας μας, διεισδύει παντού και διαφεύγει του διαχωρισμού - ένα λύκο τον προσέχεις περισσότερο, ξεχωρίζει, όχι όμως έναν άνθρωπο.

 

So?

 

Εντάξει...ίσως. Τι έχεις να πείς για τα πρόβατα όμως? Είναι ελκυστικά και παχουλούλια, αλλά ποτέ δε ξέρεις τι κρύβουν...

 

Σωστά. Πρέπει να τα ξεκοιλιάσεις, πρώτα, για να μάθεις. The fatter the better. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Μην πετροβολείσετε όταν ακούσετε την άποψή μου... Το τέρας που με έκανε να τρομάξω περισσότερο απο όλα στην ζωή μου, ήταν ο βούρκος στην ταινία του Μικρού μου Πόνυ. Το ποιο τρομαχτικό πράγμα που έχω δεί, μια μάζα βούρκου που καλύπτει τα πάντα χωρίς διάκριση. Ακόμα και τώρα δεν το έχω ξεπεράσει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κανείς δεν το ανέφερε (εκτός από τον BunnyDee φευγαλέα), αλλά ολόκληρη μυθολογία έχει δημιουργηθεί με κεντρικό στοιχείο ένα τέρας, ίσως το πιό φρικιαστικό σε όλη τη λογοτεχνία τρόμου... ΚΘΟΥΛΟΥ! B)

Το χαρακτηριστικό στον Κθούλου είναι ο τρόπος με τον οποίον τον χειρίζεται ο δημιουργός του, H.P. Lovecraft. Περιγράφει στο περίπου το παρουσιαστικό του τέρατος, αφήνοντας ένα μεγάλο μέρος της εμφάνισής του στην φαντασία του αναγνώστη...

cthulhu.jpg

Edited by Johnny
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..