Jump to content

Τα αγαπημένα σας τέρατα


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν, ο Ντίνος έχει δίκιο κι εγώ είχα λάθος εντύπωση (ίσως επηρεασμένος από το ότι διάβασα πρώτα το βιβλίο). Άρα το Alien όντως δεν προέρχεται από βιβλίο, αν και αυτό δεν θα αλλάξει την γενικότερη άποψή μου :rolleyes: (Όταν βλέπεις μια φοβερή και τρομερή Ε.Φ. ταινία, υπάρχει μια πολύ καλή πιθανότητα η ιδέα, ή και αυτούσια

όπως το Alien

, να προέρχεται από βιβλίο.) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    5

  • Darkchilde

    3

  • RaspK

    8

  • greenmist

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Alan Dean Foster, ο ίδιος ... :death: συγγραφέας που με ταλαιπώρησε με το novelization του Πολέμου των Άστρων (τόπικ: Επιστήμη και Φαντασία).

Link to comment
Share on other sites

Και ας μην ξεχνάμε οτί πολλοί μπερδεύουν (ειδικά από την καθολικη εκκλησία) τους δαίμονες Incubus - Succubus με τα βαμπίρ. Δεν είμαι σίγουρη, ίσως από αυτήν την παρεξήγηση (ή το δικό μου μπερδεμένο εγκέφαλο) τα βαμπίρ να πέρασαν από την αποκρουστική μορφή του "σάκου γεμάτου αίμα" στην γοητευτική μορφή που τα ξέρουμε σήμερα.

 

Είμαι μαζί σου γενικά, το έχω δηλώσει και στις προηγούμενες σελίδες (παρόλο που δεν βλέπω το βρυκόλακα ως "τέρας" ακριβώς) αλλά όχι, δεν είναι η παρερμηνία των Σούκουμπους που τους έκανε όπως είναι (τουλάχιστον από αυτά που είχα ψάξει κάποτε κάνοντας μια σχετική εργασία) είναι αφενώς τα λιβελογραφήματα των Οθωμανών για τον Βλαντ Τέπες (τον δε θυμάμαι αριθμό) που τα πήρε κάποιος τα μάζεψε και τα έκδοσε και ύστερα ο Λε Φανού έγραψε την Καρμίλα (που αν τα θυμάμαι τώρα καλά είναι και το πρώτο έργο στο οποίο ο βρυκόλακας πίνει αίμα ζωντανών και δεν είναι κάτι απροσδιόριστο) και μετά ένας άλλος (που πάλι δε θυμάμαι πως τον λένε- κάτι σαν Μονέτ? κάπως έτσι) έγραψε ένα θεατρικό όπου ο βρυκόλακας είχε καρδιά κι αγαπούσε μια θνητή και ύστερα ο Στόουκερ τα μάζεψε όλα αυτά και τα έκανα το "Δράκουλα του Στόουκερ". Τουτέστιν, στη λογοτεχνία το οφείλουμε και στη φαντασία των προηγούμενων :) Ε?ε?

Link to comment
Share on other sites

Περίπου όπως τα λέει η ανωτέρω δεσποσύνη (τα λοιπά είναι λεπτομέρειες, πέραν, ίσως, του Vampyre του John Polidori).

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι λίγο off-topic, αλλά ο γνωστός και μη εξαιρετέος ποιητής Γιώργος Μπλάνας έχει φτιάξει μια Εγκυκλοπαίδεια Τεράτων, που την ανεβάζει εδώ (έχει φτάσει μέχρι το Λ, αλλά συνεχίζει τακτικά).

Κάποια είναι από τη λογοτεχνία, άλλα έχουν εμφανιστεί με τον έναν ή τον άλλον τρόπο σε βιβλία.

Μερικά είναι ιδιαιτέρως σουρεαλιστικά, και δίνουν ίσως ιδέες για διηγηματάκια...

 

post-1523-1214649209_thumb.jpg

Ξέχασα το αγαπημένο μου τέρας... τι αγαπημένο, αυτό το λατρεύεις!

Edited by Gully Foyle
Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι λίγο off-topic, αλλά ο γνωστός και μη εξαιρετέος ποιητής Γιώργος Μπλάνας έχει φτιάξει μια Εγκυκλοπαίδεια Τεράτων, που την ανεβάζει εδώ (έχει φτάσει μέχρι το Λ, αλλά συνεχίζει τακτικά).

Κάποια είναι από τη λογοτεχνία, άλλα έχουν εμφανιστεί με τον έναν ή τον άλλον τρόπο σε βιβλία.

Μερικά είναι ιδιαιτέρως σουρεαλιστικά, και δίνουν ίσως ιδέες για διηγηματάκια...

 

 

Να σαι καλά άνθρωπε μου!!!

 

 

Αγαπημένα τέρατα; Ε φυσικά Gremlins!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Το τέρας που μου έχει αποτυπωθεί ήταν μιας παλιάς b-ταινίας, με μαύρους ηθοποιούς, που ένας από αυτούς (με αφάνα) έκανε το βρικόλακα. Η ταινία λεγόταν Blackula(!) :selfcentered: . Μπορεί να ακούγεται αστείο, αλλά σαν ιδέα είναι τρομακτική!

 

Πέρα απ'τη πλάκα για μένα απ'τα τρομακτικότερα 'τερατά, αν όχι τα ποιο τρομακτικά είναι οι κλόουν. Νομίζω έχουν αναφερθει και αρχετυπικά( από το Γιουνγκ..?). Το βάψιμο που κάνει τα χαρακτηριστικά υπερμεγέθη και ότι σχετίζονται με την παιδικότητα μας ανάγεται σε shit your pants territory!

 

:catmad:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συμφωνώ για τους κλόουν. Πάντα τους έβρισκα αποκρουστικούς και δεν γέλαγα ποτέ με τ'αστεία τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

φυσικα δεν θα μπορουσε να ειναι αλλος απο τον Μεγαλο Παλαιο

 

Call_of_Cthulhu_by_sonofamortician.jpg

 

Ια, Ια Κθουλου Φταγκν,,,εεε,,,συγνωμη παρασυρθηκα λιγο....:devil2:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 2/17/2007 at 11:31 PM, The Blackcloak said:

η Tiamat των Βαβυλωνίων

Δες μία πολύ αξιόλογη εικονογράφιση της Tiamat!

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..