Jump to content

Γκράχαμ Μάστερτον (Graham Masterton)


trillian
 Share

Recommended Posts

βρηκα το αυτοι που ποτε δεν κοιμουνται σε ενα βιβλιοπωλειο στην αθηνα!!!

Γιουπι και ειχε εξαντληθει! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από Masterton έχω διαβάσει μόνο τον Άρχοντα του Ψεύδους που μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Φυσικά όλο το βιβλίο έφθινε μετά από το πρώτο κεφάλαιο που ήταν απλά συγκλονιστικό αλλά αν μέχρι τέλους κρατιόταν στο ίδιο επίπεδο, αν όλα τα βιβλία του ήταν έτσι, τότε ο Masterton θα πούλαγε πιο πολύ απο Στήβεν Κινκ και Κλάιβ Μπάρκερ μαζί

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από Masterton έχω διαβάσει μόνο τον Άρχοντα του Ψεύδους που μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Φυσικά όλο το βιβλίο έφθινε μετά από το πρώτο κεφάλαιο που ήταν απλά συγκλονιστικό αλλά αν μέχρι τέλους κρατιόταν στο ίδιο επίπεδο, αν όλα τα βιβλία του ήταν έτσι, τότε ο Masterton θα πούλαγε πιο πολύ απο Στήβεν Κινκ και Κλάιβ Μπάρκερ μαζί

 

 

Συμφωνω σε αυτο για τον αρχοντα του ψευδους!! Οντως το 1ο κεφαλαιο ηταν συγκλονιστικο αλλα οσο προχωρουσε η ιστορια το βιβλιο εφθινε. Αλλα δεν παυει να ειναι ενα πολυ καλο βιβλιο!

Σειρα εχει το αυτο που ποτε δεν κοιμουνται....

Edited by sora_1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτο για τον αρχοντα του ψευδους!! Οντως το 1ο κεφαλαιο ηταν συγκλονιστικο αλλα οσο προχωρουσε η ιστορια το βιβλιο εφθινε. Αλλα δεν παυει να ειναι ενα πολυ καλο βιβλιο!

Σειρα εχει το αυτο που ποτε δεν κοιμουνται....

 

Ναι και εμένα μου άρεσε, αν και από ότι είδα σε πολλά άλλα μέλη όχι. Από Masterton έχω επίσης το Σάρκα και Αίμα, Έκσταση Θανάτου, Παγιδευμένοι, ο Παρίας και Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται αλλά εκτός από τον Άρχοντα δεν έχω διαβάσει τίποτα άλλο. Αλήθεια το Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας το τελείωσες; Αν ναι, πέρνα μία βόλτα από το topic του Ketchum...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχεις τους παγιδευμενους ?

εγω το ψαχνω αλλα δεν το βρισκω.....εχει εξαντληθει!

εχει κανεις υποψη του, που μπορω να το βρω?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτο για τον αρχοντα του ψευδους!! Οντως το 1ο κεφαλαιο ηταν συγκλονιστικο αλλα οσο προχωρουσε η ιστορια το βιβλιο εφθινε. Αλλα δεν παυει να ειναι ενα πολυ καλο βιβλιο!

Σειρα εχει το αυτο που ποτε δεν κοιμουνται....

Το πακέτο του Λιακόπουλου πήρες; :tongue:

Link to comment
Share on other sites

εχεις τους παγιδευμενους ?

εγω το ψαχνω αλλα δεν το βρισκω.....εχει εξαντληθει!

εχει κανεις υποψη του, που μπορω να το βρω?

 

Απ'ότι βλέπω υπάρχει στο site της Πρωτοπορίας το συγκεκριμένο βιβλίο.

 

Link : Παγιδευμένοι

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα το: "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται" (πόσο καλός ο μεταφρασμένος τίτλος σε σχέση με το πρωτότυπο "the sleepless")

Ασφαλιστής επιστρέφει στην ενεργό δράση για να ανακαλύψει τι συνέβη κατά την πτώση ενός ελικοπτέρου που μετέφερε έναν αμερικάνο "αρεοπαγίτη" και την οικογένειά του. Και κάποιοι ίσως αναρρωτηθούν: "ποιος είναι αυτή τη φορά ο δαίμονας και πού είναι βυθισμένο το πλοίο;" αλλά εγώ εντυπωσιάστηκα ευχάριστα με το πόσο δεμένο και ισχυρό ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Κι εδώ υπάρχει ένα lame showdown που χαλάει το γλυκό, καθώς και υπερβολή, αλλά ο κακός είναι πολύ καλογραμμένος, μπορείς να ταυτιστείς κάπως με τους χαρακτήρες, το gore είναι απολαυστικά αηδιαστικότατο (ειδικά η γάτα - μπρρ...) και το τέλος-τέλος παραδόξως καλό. Συστήνεται ανεπιφύλλακτα

 

Και για όσους αναρρωτιούνται ποια θρησκεία/μυθολογία πιάνει αυτή τη φορά

είναι η Εβραϊκή και οι Εγρήγοροι/Νεφιλίμ

 

Link to comment
Share on other sites

εχεις τους παγιδευμενους ?

εγω το ψαχνω αλλα δεν το βρισκω.....εχει εξαντληθει!

εχει κανεις υποψη του, που μπορω να το βρω?

 

Καλά ψάξε και αν δεν το βρεις πες μου να σου το δώσω

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω υπάρχει στο site της Πρωτοπορίας το συγκεκριμένο βιβλίο.

 

Link : Παγιδευμένοι

 

 

ευχαριστω πολυ θα παρω τηλ να δω αν υπαρχει οντως σιγουρα,γιατι μερικες φορες λενε οτι θελουν στα site τους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους, ειναι το πρωτο μου ποστ!

 

Απο Μαστερτον εχω διαβασει αρκετα βιβλια (Τενγκου/Μανιτου/Αρχοντας/Αυτοι που δεν κοιμουνται/Παγιδευμενοι/Παριας/Δαιμονες της Νορμανδιας).

Πιστευω πως σε μεγαλο βαθμο αυτοπαγιδευεται στην μανιερα του. Υπαρχει ενας Δαιμονας-στανταρ παιζουν σπλατεριες-πνευματισμος-επιπεδοι χαρακτηρες-λιγο σεξακι-αδυναμα τελειωματα. Αυτο ομως δεν αναιρει και την δυναμη των βιβλιων του. Το γεγονος οτι ασχολειται με αρχετυπικα θεματα (Δαιμονες-Παραδοσεις) δινει ενδιαφερον σε οσους δεν εχουν προηγουμενη γνωση αυτων και γραφει με ενα στυλ που διαβαζεται γρηγορα και ευχαριστα. Ενω δεν εχω διαβασει κατι απο αυτον που να θεωρω οτι ανηκει στα Μεγαλα Εργα της Λογοτεχνιας τρομου (αν και ο Αρχοντας του Ψευδους ειναι ενα πολυ καλο βιβλιο και θεωρω την στιχομυθια αναμεσα στον Δαιμονα και τον Ηρωα απολαυστικη) απο την αλλη δεν εχω αφησει και βιβλιο του στη μεση. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα βεβαια...Αυτο που εγω θεωρω μειον (gore) αλλος το λατρευει π.χ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο παριας εχει να κανει με ζομπι ?

Το λεω αυτο γιατι στο ξενο εξωφυλλο του βιβλιου λεει ''when the dead walk beware''

Αυτο το λενε συνηθως για τα ζομπι.....σωστα?

 

να και το εξωφυλλο:

http://www.fantasticfiction.co.uk/m/graham...rton/pariah.htm

Link to comment
Share on other sites

Ο παριας εχει να κανει με ζομπι ?

Το λεω αυτο γιατι στο ξενο εξωφυλλο του βιβλιου λεει ''when the dead walk beware''

Αυτο το λενε συνηθως για τα ζομπι.....σωστα?

 

να και το εξωφυλλο:

http://www.fantasticfiction.co.uk/m/graham...rton/pariah.htm

Περίπου. Με φαντάσματα έχει να κάνει, τα οποία αποκτούν και υλική υπόσταση σε κάποιο σημείο, από ότι θυμάμαι τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει να διαβάσει κανείς το Prey? Απ' όσο γνωρίζω δεν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά, αλλά κυκλοφορεί χρόνια μιας και δεν είναι από τα καινούρια του. Μου είπαν πως όχι μόνο αποτελεί φόρο τιμής στο Lovecraft (πρώτο συν), αλλά και πως δε θυμίζει καθόλου Masterton επειδή δεν υπάρχει ούτε ένας δαίμονας κι ούτε μία ερωτική περιγραφή σε ολόκληρο το βιβλίο (δεύτερο συν μιας και σίγουρα θα είχε ενδιαφέρον να διαβάσει κανείς έργο του Masterton που να μην περιέχει τα trademarks του). Έχοντας διαβάσει πολλά (αν όχι όλα όσα έχουν μεταφραστεί) από τα βιβλία του συγκεκριμένου κι ούσα μεγάλη fan του έργου του (αν και παραδέχομαι πως το τέλος των έργων του είναι πάντοτε αδύναμο και "πάσχει" τόσο σε ένταση όσο και σε φαντασία) είμαι πολύ περίεργη να ακούσω σχόλια για το συγκεκριμένο.

 

Όσο για τη βιβλιογραφία του που συζητούσατε: από τα παλιότερα θα πρότεινα τα: "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται", "O Άρχοντας του Ψεύδους" και "Παρίας", ενώ από τα πιο καινούρια το "Τένγκου". Νομίζω πως αν κάποιος θέλει να διαβάσει ένα από τα πιο χαρακτηριστικά του έργα, τότε κάποιο από (ή όλα) αυτά θα έπρεπε να διαβάσει. Αντίθετα, η σειρά των Μανιτού παρότι ιδιαιτέρως διαδεδομένη για κάποιον ανεξήγητο σε εμένα προσωπικά λόγο, δε μου άρεσε και τη θεωρώ από τα χειρότερά του. Όχι πως στερείται φαντασίας, αλλά ο τρόπος συγγραφής τους είναι κάπως... υποδεέστερος από τα standards του να το πω(?), κουραστικός να το πω(?), no good πάντως.

Edited by Shinigami
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις καποιο site που να μπορω να διαβαζω ή να κατεβαζω βιβλια τρομου στα αγγλικα?

Ενδιαφερομαι για Masterton και Monster Nation, Monster Island, Monster Planet !

 

*δεν ηξερα αν επρεπε να κανω νεο τοπικ οποτε το εβαλλα εδω!

Link to comment
Share on other sites

Νόμιμα; Πολύ δύσκολο να βρεις κάτι σύγχρονο. Υπάρχουν όμως πολλά site με ιστορίες που γράφτηκαν πριν το 1940 και ανήκουν στο public domain. Δες πχ το wikisource

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις καποιο site που να μπορω να διαβαζω ή να κατεβαζω βιβλια τρομου στα αγγλικα?

Ενδιαφερομαι για Masterton και Monster Nation, Monster Island, Monster Planet !

 

*δεν ηξερα αν επρεπε να κανω νεο τοπικ οποτε το εβαλλα εδω!

 

let me rephrase

 

ψαξε στο google και θα βρεις τα παντα για τα βιβλία που ψάχνεις

Edited by wannabe
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις καποιο site που να μπορω να διαβαζω ή να κατεβαζω βιβλια τρομου στα αγγλικα?

Ενδιαφερομαι για Masterton και Monster Nation, Monster Island, Monster Planet !

 

*δεν ηξερα αν επρεπε να κανω νεο τοπικ οποτε το εβαλλα εδω!

http://www.brokentype.com/monster/

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!

αυτο ακριβως εψαχνα,γιατι δεν ξερω αν θα μπορεσω να τα διαβασω στα αγγλικα μπορει να με κουρασουν,οποτε μην αγοραζω το βιβλιο και τελικα δεν το διαβασω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σημερα τελειωσα την εκδικιση του μανιτου!

Ωραιο στο συνολο βιβλιο....στην αρχη ομως με κουρασε λιγο αλλα απο τη μεση και μετα αποκτα πολυ ενδιαφερον, οχι απο τα καλυτερα του Μαστερτον παρολα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Τι να λεμε τωρα... O Masterton ειναι μεγαλος μαστορας του ειδους, και κλασικη περιπτωση "love him or hate him" κατασταση.

 

Αγαπημενα μου ολα του, με τοπ τα "Αυτοι που ποτε δε κοιμουνται", "Ο Παριας", "Ο αρχοντας του ψευδους" και το "Μανιτου".

Link to comment
Share on other sites

sora_1

σημερα τελειωσα την εκδικιση του μανιτου!

Ωραιο στο συνολο βιβλιο....στην αρχη ομως με κουρασε λιγο αλλα απο τη μεση και μετα αποκτα πολυ ενδιαφερον, οχι απο τα καλυτερα του Μαστερτον παρολα αυτα!

 

καλημέρα. λογικά έχεις διαβάσει και το ''μανιτού'', που είναι πιο καλό. λοιπόν, αν και θα ακουστεί περίεργο, για δες και τον ''ενταφιασμό''. είναι το τρίτο μέρος της τριλογίας (πιο πολλές σελίδες) και γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ. εγώ το ξεφτίλισα σε πολύ λίγες μέρες. ο Μισκ. τα γ... όλα φίλε. κόλαση. με γνώση του ρίσκου... ίσως είναι του καλύτερό του (για 'μένα), μαζί με τον άρχοντα του ψεύδους (με την καλύτερη αρχή του κόσμου) και τους ''δαίμονες της Νορμανδίας''-''the devils of d-day'' (δεν έχω βρει πολλούς φαν του συγκεκριμένου, αλλά είναι πηγμένο στην σατανίλα πρέπει να σου πω).

Link to comment
Share on other sites

Το "Μανιτου" ειναι τετραλογια ("Μανιτου", "Η εκδικηση του Μανιτου, ""Αιμα για το Μανιτου" και "Το Μανιτου: Ενταφιασμος"). Παντως ο Μισκουαμακους ειναι μακραν απο τους πιο gore κακους ever.

 

To "Οι δαιμονες της Νορμανδιας" ειναι πιο ατμοσφαιρικο και πιο γκριζο, απ'τ'αλλα βιβλια του.

 

Αντε να βγει και το επομενο βιβλιο του...Α! και να επανεκδωθει και το "Παγιδευμενοι"...

Edited by Nephilim
Link to comment
Share on other sites

To πρώτο μανιτού νομίζω ότι ήταν το καλύτερο!

Επίσης κυκλοφορούν και (από τις εκδόσεις Σιμωσις-Βιβλιοθήκη του τρόμου δεκαετίας 80 που θα τα βρείτε με λίγο ψάξιμο στο Μοναστηράκι) το Τζίνι και Η Σφίγγα που κινούνται στα ίδια πλαίσια του γνωστού Μοτίβου που χρησιμοποιεί συνήθως ο Μαστερτον, αν και κανένα από τα δύο δεν αγγίζει το Μανιτου.

Πολύ καλό επίσης ήταν και ο Απόγονος!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Γκράχαμ Μάστερτον (Graham Masterton)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..