Jump to content

Γκράχαμ Μάστερτον (Graham Masterton)


trillian
 Share

Recommended Posts

Τον Graham Masterton τον εμαθα απο αυτο το forum και μου κεντρισαν το ενδιαφερον

οι διαφορες αντικρουομενες αποψεις για τα βιβλια του,αλλοι τα λεγαν σκουπιδια κ αλλοι συναρπαστικα.

Ετσι αγορασα το "αυτοι που δεν κοιμουνται ποτε" απο εκδοσεις ΟΞΥ και ξετρελαθηκα!

Το θεωρω το καλυτερο βιβλιο τρομου/φρικης που διαβασα ποτε.Ορισμενα κομματια του

σε αφηναν με ανοιχτο το στομα να αναρωτιεσαι τι μπορει να υποφερει ενας ανθρωπος!

Βεβαια δεν ελειπαν κ καποια αδυνατα σημεια,οπως το ευκολο φιναλε,αλλα η συνολικη εικονα

ηταν εξαιρετικη.(για μενα το τελος δεν παιζει τοσο ρολο σε ενα βιβλιο ή μια ταινια)

Αργοτερα αγορασα τον Παρια και το Μανιτου.

Το πρωτο συνδυαζε καταπληκτικα εναν αρχεγονο δαιμονα,μαγισσες,φαντασματα,ζομπι,το μυστηριο της

εξερευνησης του αγνωστου βυθου και σε κραταγε μεχρι την τελευταια σελιδα.

Το δευτερο για την εποχη που βγηκε πιστευω ηταν πρωτοποριακο κ σου σηκωνε την τριχα καγκελο σε καποια

σημεια μεσα στο νοσοκομειο(στους σκοτεινους παγωμενους διαδρομους)

Μετα τον αφησα για να αποφυγω την μονομανια(να "πιασω" κ κανεναν αλλον συγγραφεα ).

 

Παντως το καλοκαιρακι ανετα θα αγοραζα ακομα 1-2 βιβλια του,αφου ειναι οτι πρεπει για νυχτερινη αναγνωση

και η γραφη του δε σε κουραζει καθολου.Μαλλον το Τραυμα,το Αθωο Αιμα ή τον Kαθρεφτη.

 

Γενικα τον θεωρω κορυφαιο στο ειδος του!

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει τύχει να διαβάσει κανείς το "Αθώο αίμα";Μόλις πέρσι μεταφράστηκε στα ελληνικά απο τις εκδόσεις ΟΞΥ.Ο τίτλος πρωτοτύπου είναι "Innocent blood".Αν το έχει διαβάσει κανείς,να μου πει την άποψή του.Σκέφτομαι να το αγοράσω,και επειδή ακούω θετικά και αρνητικά σχόλια για τον Μάστερτον,δεν ξέρω αν είναι απο τα καλά του.

 

Δεν σκοτώνει, αν και η ιδέα είναι πολύ πρώτη κατά τη γνώμη μου. Όχι από τα καλύτερά του.

Αν δεν θέλεις να ξεκινήσεις από κάτι κλασικό (όπως πχ το Μανιτού) θα σου έλεγα να τσεκάρεις τους Δαίμονες της Νορμανδίας (μικρό και πίτα στον δαίμονα).

Link to comment
Share on other sites

Παντως το καλοκαιρακι ανετα θα αγοραζα ακομα 1-2 βιβλια του,αφου ειναι οτι πρεπει για νυχτερινη αναγνωση

και η γραφη του δε σε κουραζει καθολου.Μαλλον το Τραυμα,το Αθωο Αιμα ή τον Kαθρεφτη.

Θα πρότεινα Άρχοντα του Ψεύδους και Δαιμονισμένη Ταξιαρχία (αν και το Αθώο Αίμα και τον Καθρέφτη δεν τα έχω διαβάσει ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Dagoncult, το διάβασα το Αθώο Αίμα, πέρυσι. Η ιδέα του πολύ πρώτη, όντως, και η πλοκή ενδιαφέρουσα, αλλά έχω διαβάσει και πολύ καλύτερα βιβλία. Πάντως, για να περάσει η ώρα, καλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω τη διάθεση να διαβάσω άλλο λίγο κλασσικό Μάστερτον αυτόν τον καιρό. Στη βιβλίοθήκη έχω ένα Omnibus με τα Tengu, Devils of D-day και The Mirror. Ποιο από τα τρία θα μου προτείνατε να διαβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Τενγκου. Σαφέστατα Τένγκου. Ότι αγαπάς στον Μάστερτον είναι εκεί. Το Ντέβιλς προσωπικά το βρήκα πολύ αδύναμο και κουραστικό. Και ο καθρεπτης ελιναι καλός, αλλά το Τένγκου καλύτερο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη σειρά μου θα προτείνω τον Παρία και τον Άρχοντα του Ψεύδους. Για μένα ο Masterton είναι από τουε κορυφαίους του είδους. Όταν διάβαζα τον Παρία, ζοριζόμουν να κοιμηθώ το βραδυ. Αυτό κάτι λέει! Στα αρνητικά του, έχω να τονίσω και εγώ αυτό που επισημαίνει ο Anwrimos23 φίλος μου. Στο τέλος, λες και κάτι τον πιάνει ρε παιδάκι μου και τελειώνει απότομα! Έχω διαβάσει 5-6 βιβλία του, και σε όλα έχω το ίδιο παράπονο. Πάντως ο Παρίας και O Άρχοντας του Ψεύδους είναι καταπληκτκά.

 

Υ.Γ. Με αυτά που γράψατε, λέω να ρίξω μια ματιά στο Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη σειρά μου θα προτείνω τον Παρία και τον Άρχοντα του Ψεύδους. Για μένα ο Masterton είναι από τουε κορυφαίους του είδους. Όταν διάβαζα τον Παρία, ζοριζόμουν να κοιμηθώ το βραδυ. Αυτό κάτι λέει! Στα αρνητικά του, έχω να τονίσω και εγώ αυτό που επισημαίνει ο Anwrimos23 φίλος μου. Στο τέλος, λες και κάτι τον πιάνει ρε παιδάκι μου και τελειώνει απότομα! Έχω διαβάσει 5-6 βιβλία του, και σε όλα έχω το ίδιο παράπονο. Πάντως ο Παρίας και O Άρχοντας του Ψεύδους είναι καταπληκτκά.

 

Υ.Γ. Με αυτά που γράψατε, λέω να ρίξω μια ματιά στο Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται :devil2:

Εγώ στον Παρία δε δυσκολεύτηκα καθόλου να κοιμηθώ τα βράδια, γιατί ήμουν φαντάρος σε απόσπαση να κάνω δουλειά γραφείου ολημερίς και να κοιμάμαι τα βράδια.

Ο Άρχοντας του Ψεύδους έχει ένα τρομερό πρώτο κεφάλαιο. Το αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται επίσης το διάβασα φαντάρος σε κατάσταση που ήμασταν αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται. Ρώτησα για τα τρία συγκεκριμένα γιατί αυτά έχω αδιάβαστα...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι φοβερο το πρωτο κεφαλαιο του Αρχοντα.Το "Μανιτου" λεει τιποτε?Επισης μου ειχαν προτεινει και το "Ενταφιασμος"!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι φοβερο το πρωτο κεφαλαιο του Αρχοντα.Το "Μανιτου" λεει τιποτε?Επισης μου ειχαν προτεινει και το "Ενταφιασμος"!

To Μανιτού είναι αρκετά ενδιαφέρον βιβλίο - δεν έχει το in your face ultraviolence αλλά είναι πολύ ωραίο μεταφυσικό θρίλερ που διαβάζεται ευχάριστα. Για τα σήκουελ του δεν έχω ιδέα.

 

Πάντως, ο καλύτερος Masterton που έχω διαβάσει ως τώρα είναι ίσως στο charnel house - είχε ατμόσφαιρα, ωραίο κακό και τέλος που παραδόξως έβγαζε νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θεωρώ τον Ενταφιασμό ένα από τα χειρότερα πράγματα που έχει γράψει ο Μάστερτον. Σίγουρα το χειρότερο που έχει εκδοθεί στα ελληνικά. Αλλά ξέρω πολύ καλά ότι πολύς κόσμος διαφωνεί με αυτό, και το θεωρεί πάρα πολύ καλό.

 

Ενώ αντιθέτως, ξέρω ότι πολλοί απεχθάνονται δύο βιβλία του που θεωρώ από τα καλύτερά του: "Σάρκα και Αίμα" και "Τραύμα".

 

Τένγκου΄: ναι, από τα πολύ καλά έπίσης - και από τα βιβλία που πραγματικά γλέντησα μεταφράζοντάς τα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θεωρώ τον Ενταφιασμό ένα από τα χειρότερα πράγματα που έχει γράψει ο Μάστερτον. Σίγουρα το χειρότερο που έχει εκδοθεί στα ελληνικά. Αλλά ξέρω πολύ καλά ότι πολύς κόσμος διαφωνεί με αυτό, και το θεωρεί πάρα πολύ καλό.

 

Ενώ αντιθέτως, ξέρω ότι πολλοί απεχθάνονται δύο βιβλία του που θεωρώ από τα καλύτερά του: "Σάρκα και Αίμα" και "Τραύμα".

 

Τένγκου΄: ναι, από τα πολύ καλά έπίσης - και από τα βιβλία που πραγματικά γλέντησα μεταφράζοντάς τα.

To "Τραύμα" ήταν περίεργο, με την έννοια ότι δεν είναι κλασικός Μάστερτον αλλά ξεφεύγει πολύ από τη συνταγή. Δε θα το έλεγα άσχημο, απλά δεν είναι για να διαβάσεις άλλον έναν Μάστερτον ανάμεσα σε ότι άλλο διαβάζεις. Για το "Σάρκα και Αίμα" επιφυλλάσσομαι γιατί είναι από αυτά που δεν έχω διαβάσει.

 

Τώρα για το Τένγκου και τη μετάφρασή του, δυστυχώς δε θα τη διαβάσω, αφού τα βιβλία που ανέφερα τα έχω στα αγγλικά (ας είναι καλά το charnel house που έψαχνα και που το βρήκα μοναχά σε ένα μεταχειρισμένο omnibus - αλλά από την άλλη 2,5 λίρες για 4 βιβλία δεν είναι καθόλου άσχημα)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα μιλησω μονο για τον "Παρια", μιας που ειναι το μονο που εχω διαβασει απο τον συγκεκριμενο συγγραφεα...Μαλιστα το διαβαζα & το τελειωσα πριν απο 3 μηνες..

Σαν υποθεση ειχε ενδιαφερον, αλλα με κουρασαν οι υπερβολικες λεπτομερειες της καθημερινοτητας των ηρωων που δεν προχωρουσαν τη πλοκη..

Προκειται ομως για ενα βιβλιο που πραγματευεται φαντασματα...Κατα τη γνωμη μου, στη σημερινη εποχη ο,τι βιβλιο και να διαβασει κανεις πανω στο θεμα, δυσκολα πειθεται και ακομα δυσκολοτερα τρομαζει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες το "Τρομερή Ομορφιά", από τις εκδόσεις Οξύ.

Το έχει διαβάσει κανένας; Mάλλον θα το τιμήσω...

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψετε μια εκφραση αποψης, οντας καινουριος στο forum; Δεν υπαρχει ΚΑΚΟ εργο του Masterton! Καποια μπορουν να θεωρηθουν κατωτερα καποιων αλλων, ασθενεστερα, λιγοτερο ευφανταστα, ισως οχι τοσο καλα δουλεμενα, αλλα κακα; Δεν θα το ελεγα....... Δηλωνω ευθαρσως, ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ οπαδος του εν λογω συγγραφεως και μπορω να καυχηθω οτι εχω παρα πολλα βιβλια του (σχεδον ολα τα τρομου, εννοειται, οχι τα ερωτικα του δοκιμια) στα Αγγλικα, και στα Ελληνικα ολα οσα εχουν κυκλοφορησει, πλην τριων! Του Terrible Beauty που δεν το εχω παρει ακομα, του Υμνου που το ψαχνω μανιωδως (και απο το Οξυ μου ειπαν οτι πιθανως να το βρουν τον Σεπταμβριο με τις επιστροφες) Και της Σφιγγας που εχασα μικρος, κανοντας την βλακεια να το δανεισω σε φιλο και το πεταξε η μητερα του!!!!!! Σημειωτεον το εν λογω βιβλιο ηταν το πρωτο του που διαβασα και ενα απο τα 5 καλυτερα που εχω διαβασει ποτε!!! Παρεπιπτοντως, μηπως καποιος που το εχει ειναι προθυμος να το αποχωριστει; Eστω για λιγο ωστε να μου δοθει η ευκαιρια να το σκαναρω; Αν παλι το θεμα ειναι οικονομικο....θα τα βρουμε...... Θα συνφωνησω με οσους θεωρουν το πρωτο κεφαλαιο του Black Angel (Αρχοντας του Ψευδους) κορυφαιο και θα επισημανω οτι το ιδιο ισχυει και για το Sleepless (Αυτοι Που Ποτε Δεν Κοιμουνται) και για το The Devil In Grey (Δαιμονισμενη Ταξιαρχια) και το Tengu, και παει λεγοντας.... Και εκει, πιστευω, βρισκεται το προβλημα του Masterton, αυτο που δινει πυρομαχικα στους πολεμιους του, με την μορφη κριτικης του ειδους: αδυνατη συνεχεια, προβλεπομενη πλοκη, βιαστικο τελος και τα ρεστα....... Η πλειοψηφια των εργων του χαρακτηριζεται απο υπεροχα αιματοβαμμενα πρωτα κεφαλαια, πληρη ανατριχιαστικης, εμμετικης, κτηνωδους, απανθρωπης βιας, περιγραφομενης με τοσο επωδυνα λεπτομερη κλινικο τροπο, ωστε καθε λιγο ψαχνεις τα ρουχα σου για λεκεδες αιματος, κομματιων σαρκας και καταλοιπα μυαλων! Κατοπιν τουτου θεωρω λογικο το οτι η συνεχεια του βιβλιου δειχνει ελαφρως αδυναμη..... Αλλα, απο την αλλη, αυτο ειναι το χαρακτηριστικο του που εγινε αιτια να λατρεψω το εργο του! Αυτη ειναι η γνωμη μου, τουλαχιστον....... Ελπιζω να μην σας κουρασα....πολυ......

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

@Inquisitor Συμφωνω και επαυξανω !!!!Το terrible beauty το καταπια!ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ,εφαμιλλο το υμνου και αρκετα πολυπλοκο αλλα συναμα απλο.Ανατριχιαστικο σε καθε φασμα του και οχι μονο στα πρωτα κεφαλαια!Απο την αλλη εγω προσωπικα το Devil in GrEy ,το θεωρω το αγαπημενο μου βιβλιο του .(5 εξ αυτον με ειδικη αφιερωση απο τον ιδιο ,οταν ηρθε στο jemma..).Βy the way ειμαι πεπεισμεος οτι ο Υμνος υπαρχει σε αρκετα βιβλιοπωλεια τοσο ιντερνετικα οσο και φυσικα,παρε ενα τηλεφωνο στο Jemma ,πιστευω θα εχεις καλα νεα!Την Σφιγγα που ειπες δεν εχει παρει το ματι μου πουθενα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες διαβάζω και εγώ την Τρομερή Ομορφιά. Πολύ δυνατή αστυνομική ιστορία φρίκης, γεμάτη παγανιστικές δοξασίες της Ιρλανδίας.Η ήρωας, μία γυναίκα αστυνόμος, η οποία περνάει κρίση στο γάμο της και έχει τύψεις για το θάνατο του μωρού της. Τα μακάβρια ευρήματα 11 γυναικείων σκελετών-ηλικίας περίπου 80 χρόνων-στο χωράφι ενός μορφονιού αγρότη, γίνεται η αιτία για να αρχίσουν έρευνες. Αλλά τα πραγματικά προβλήματα αρχίζουν όταν κάποιος επαναλαμβάνει την ίδια ιεροτελεστία μετά από πολλά χρόνια.

Δε θα πω άλλα για να μη το χαλάσω. Πάντως μπλέκει μέσα πολλά και δεν μοιάζει με μια απλή αστυνομική ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που λέτε για την Τρομερή Ομορφιά, μάλλον θα με κάνετε να ξοδέψω και άλλα λεφτά σε βιβλίο, αν και θα είναι σταγόνα στον ωκεανό, με τόσα βιβλία που αγοράζω. Άντε, θα το πάρω, μαζί με το Ίλιον του Σίμονς που βγαίνει κατά τον Σεπτέμβριο(μακάρι!).

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που λέτε για την Τρομερή Ομορφιά, μάλλον θα με κάνετε να ξοδέψω και άλλα λεφτά σε βιβλίο, αν και θα είναι σταγόνα στον ωκεανό, με τόσα βιβλία που αγοράζω. Άντε, θα το πάρω, μαζί με το Ίλιον του Σίμονς που βγαίνει κατά τον Σεπτέμβριο(μακάρι!).

 

Διάβασέ το αξίζει!

Εγώ έχω καεί, μετά από αυτό θα διαβάσω τον Άρχοντα του Ψέυδους και τη Δαιμονισμένη Ταξιαρχία... Το σίγουρο είναι πως σιγά-σιγά θα διαβαστούν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που λέτε για την Τρομερή Ομορφιά, μάλλον θα με κάνετε να ξοδέψω και άλλα λεφτά σε βιβλίο, αν και θα είναι σταγόνα στον ωκεανό, με τόσα βιβλία που αγοράζω. Άντε, θα το πάρω, μαζί με το Ίλιον του Σίμονς που βγαίνει κατά τον Σεπτέμβριο(μακάρι!).

 

Διάβασέ το αξίζει!

Εγώ έχω καεί, μετά από αυτό θα διαβάσω τον Άρχοντα του Ψέυδους και τη Δαιμονισμένη Ταξιαρχία... Το σίγουρο είναι πως σιγά-σιγά θα διαβαστούν όλα.

Αυτά τα δύο και το "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται" μου φάνηκαν τα καλύτερα* από όσα έχω διαβάσει από τον Μάστερτον (και το Charnel House αλλά αυτό δεν έχει μεταφραστεί)

 

*ΟΚ, όχι ο Άρχοντας του Ψεύδους, το πρώτο του κεφάλαιο. Αλλά ήταν τόσο καλό που ανεβάσει πάρα πολύ όλο το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα την Τρομερή Ομορφιά. Καταρχάς, να πω πως πέρασα ευχάριστα διαβάζοντάς το. Ξέρει ο π@#στης να σκαρώνει ωραίες ιστορίες, που σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον. Αλλά θα ήθελα να επισημάνω κάποια αρνητικά:

Το κείμενο είχε αρκετά λάθη συντακτικά, σε σημείο να σε εκνευρίζει, του στυλ: "πήγε πάρει να ποτήρι νερό". Ωραία δε λέω ότι έχασα το νόημα, αλλά δεν παύει να είναι μαλακία και ενοχλητικό. Ειδικά από την στιγμή που πληρώνεις και 16 ευρώ. Θα ήθελα πιο προσεγμένη μεταφράση/επιμέλεια.

Σε άλλο σημείο μπερδεύτηκα με τις ημερομηνίες: έλεγε έβγαλε εισιτήριο στις 29 Ιουνίου και το πλοίο απέπλευσε την 1η Μαίου(?), ενώ σε κάποιο άλλο σημείο έλεγε πως απέπλευσε την 1η Μαρτίου.

Όσον αφορά την ιστορία μου φάνηκε πως είχε τεράστια τρύπα στο σημείο

που συμμετείχε μία άγνωστη (Λούσι) -η οποία συστήθηκε ως καθηγήτρια πανεπιστημίου του Μπέρκλευ-στις έρευνες τις αστυνομίας για την πιο πολύκροτη (υποτίθεται) υπόθεση στην ιστορία της Ιρλανδίας, χωρίς να ψάξει κανείς ιδιαίτερα τα στοιχεία της και να τα διασταυρώσει επαρκώς. Λέει ο μπάτσος και καλά πως ρώτησε στο πανεπιστήμιο αν υπάρχει το όνομα της καθηγήτριας και μόνο (???) χωρίς περαιτέρω ερωτήσεις. Αλλά αυτός ήταν ο μόνος τρόπος να αποκτήσει πρόσβαση στον τόπο της θυσίας- αφού αυτός φυλασσόταν από μπάτσους. Γιατί έπρεπε και τα υπόλοιπα πτώματα να τοποθετηθούν στο ίδιο σημείο. Δεν ήταν πολύ βολικό όμως; Kαι οι μπάτσοι που φύλαγαν τον χώρο - ο οποίος ήταν τόπος ανήκουστου εγκλήματος- δεν έκαναν ούτε περιπολίες ούτε τίποτα; πήγαινε ανενόχλητη και έστηνε τα κόκαλα των θυμάτων και σκόρπαγε τι σάρκες και κανείς δεν το παρατηρούσε... Εντάξει, πολύ τραβηγμένο και ψεύτικο! Επίσης έγινε και πολύ (πάρα πολύ) προβλέψιμο το τέλος.

 

Ίσως τελικά βιάστηκα να το χαρακτηρίσω πολύ καλό. Τελικά ήταν μέτριο και κάπως αφελές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα το πρώτο κεφάλαιο του Άρχοντα του Ψεύδους, αλλά δε μου φάνηκε και τόσο σοκαριστικό, φρικιαστικό και αποτρόπαιο! Κάτι σε SAW μου έκανε, αλλά στο πιο light. Εντάξει ήταν ακραίο (θέλω να πω δεν το συναντάς σε πολλές ταινίες/βιβλία τρόμου)

το να καρφώνει ένας μασκοφόρος ψυχάκιας και να καίει 2 νήπια στον τοίχο, αλλά το σταύρωμα του πρώην μπάτσου και της γυναίκας του (και ο βιασμός της) στο πάτωμα δεν με εξέπληξαν κιόλας.. έχουμε δει και πολύ χειρότερα σε αρκετές ταινίες τρόμου.

Η έκφραση ανοσία στη βία μάλλον ταιριάζει εδώ.

Δεν προσπαθώ να υποστηρίξω ότι το διαβάζεις και σου φτιάχνει το κέφιbiggrin.gif, αλλά δε σε στιγματίζει κιόλας... είναι η μέση βία που συναντάς σε κάθε ταινία τρόμου που σέβεται τον εαυτό της και θέλει να σοκάρει και να τρομοκρατήσει το κοινό της.

Θα επανέλθω μετά την ολοκλήρωση της ανάγνωσης του βιβλίου για περαιτέρω σχόλια.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το πρώτο κεφάλαιο του Άρχοντα του Ψεύδους, αλλά δε μου φάνηκε και τόσο σοκαριστικό, φρικιαστικό και αποτρόπαιο! Κάτι σε SAW μου έκανε, αλλά στο πιο light. Εντάξει ήταν ακραίο (θέλω να πω δεν το συναντάς σε πολλές ταινίες/βιβλία τρόμου)

το να καρφώνει ένας μασκοφόρος ψυχάκιας και να καίει 2 νήπια στον τοίχο, αλλά το σταύρωμα του πρώην μπάτσου και της γυναίκας του (και ο βιασμός της) στο πάτωμα δεν με εξέπληξαν κιόλας.. έχουμε δει και πολύ χειρότερα σε αρκετές ταινίες τρόμου.

Η έκφραση ανοσία στη βία μάλλον ταιριάζει εδώ.

Δεν προσπαθώ να υποστηρίξω ότι το διαβάζεις και σου φτιάχνει το κέφιbiggrin.gif, αλλά δε σε στιγματίζει κιόλας... είναι η μέση βία που συναντάς σε κάθε ταινία τρόμου που σέβεται τον εαυτό της και θέλει να σοκάρει και να τρομοκρατήσει το κοινό της.

Θα επανέλθω μετά την ολοκλήρωση της ανάγνωσης του βιβλίου για περαιτέρω σχόλια.

Ανοσία στη βία δε λες τίποτα. Κανένα "girl next door" ίσως να μπορεί πλέον να σε σοκάρει αν το κεφάλαιο αυτό δε σου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου υπάρχει ενα διήγημα με ενα μωρό καρφωμένο στο τοίχο με πηρούνι ψησταριάς...μακάρι να θυμόμουν ποιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το πρώτο κεφάλαιο του Άρχοντα του Ψεύδους, αλλά δε μου φάνηκε και τόσο σοκαριστικό, φρικιαστικό και αποτρόπαιο! Κάτι σε SAW μου έκανε, αλλά στο πιο light. Εντάξει ήταν ακραίο (θέλω να πω δεν το συναντάς σε πολλές ταινίες/βιβλία τρόμου)

το να καρφώνει ένας μασκοφόρος ψυχάκιας και να καίει 2 νήπια στον τοίχο, αλλά το σταύρωμα του πρώην μπάτσου και της γυναίκας του (και ο βιασμός της) στο πάτωμα δεν με εξέπληξαν κιόλας.. έχουμε δει και πολύ χειρότερα σε αρκετές ταινίες τρόμου.

Η έκφραση ανοσία στη βία μάλλον ταιριάζει εδώ.

Δεν προσπαθώ να υποστηρίξω ότι το διαβάζεις και σου φτιάχνει το κέφιbiggrin.gif, αλλά δε σε στιγματίζει κιόλας... είναι η μέση βία που συναντάς σε κάθε ταινία τρόμου που σέβεται τον εαυτό της και θέλει να σοκάρει και να τρομοκρατήσει το κοινό της.

Θα επανέλθω μετά την ολοκλήρωση της ανάγνωσης του βιβλίου για περαιτέρω σχόλια.

Ανοσία στη βία δε λες τίποτα. Κανένα "girl next door" ίσως να μπορεί πλέον να σε σοκάρει αν το κεφάλαιο αυτό δε σου έκανε εντύπωση.

 

Χμμ είχα διαβάσει σε μία ιστοσελίδα (με αληθινά εγκλήματα) το περιστατικό στο οποίο βασίστηκε το βιβλίο και μπορώ να πω ότι με ανακάτεψε και με έκανε να σιχαθώ το ανθρώπινο είδος. Δεν ξέρω τι αισθήματα θα μου προκαλούσε η ανάγνωση ενός τέτοιου βιβλίου, το οποίο ξέρω ότι βασίζεται σε αληθινά γεγονότα.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Γκράχαμ Μάστερτον (Graham Masterton)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..