Jump to content

Αγαπημένος Δράκος στη Φαντασία


The Blackcloak
 Share

Αγαπημένος Δράκος  

78 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι;

    • Haku (Spirited Away)
      10
    • Drogon/Viserion/Rhaegal (Song of Ice and Fire)
      2
    • Smaug (the Hobbit)
      13
    • Glaurung (the Silmarillion)
      14
    • Skie/ Khellendros (Dragonlance)
      1
    • Ember/Pyros (Dragonlance)
      0
    • Cyan Bloodbane (Dragonlance)
      0
    • Balerion/Meraxes etc. (Song of Ice and Fire)
      4
    • Kallessin (Earthsea)
      11
    • Orm Embar (Earthsea)
      0
    • Irian (Earthsea)
      3
    • Fuhur (Endless Story)
      4
    • Flamestrike/Mantafleur (Dragonlance)
      1
    • Takhisis (Dragonlance)
      0
    • Paladine (Dragonlance)
      1
    • άλλος
      15


Recommended Posts

Διαλέξτε κάποιον (ους) από τους παραπάνω δράκους. Αν έχετε κάποιον άλλο στο μυαλό σας διαλέξτε "άλλος" και γράψτε όνομα ή περιγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Θα ψηφίσω την Ιριαν απο τη Γεωθάλασσα (και γενικά όλους τους δράκους της Γεωθάλασσας, και τον Καλλιεσίν και τον Ορμ Εμπαρ). Και τέταρτος στη σειρά ο Glaurung.

Οι του Μαρτιν ακόμα δεν εχουν κάνει και πολλά εδώ που τα λέμε, περιμένω να τους δω να χορεύουν ;) Και Dragonlance δεν έχω ιδέα, οποτε Erthasea it is...

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα οριακά το Haku - κατά τ' άλλα, μάλλον Καλεσίν.

Link to comment
Share on other sites

διαλεξα το άλλος, γιατί ο αγαπημένος μου δράκος είναι η Σαφίρα από το έραγκον.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα έλεγα κι εγώ τους δράκους από το A Song of Ice and Fire του Martin. Τους δράκους της Daenerys, φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Haku κι εγώ, αν κι ο Skie είναι όλα τα λεφτά. Δεν πρόσθεσες τον Mirror, από Dragolance.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος, καθώς ο αγαπημένος δράκος μου είναι ο Pyrite, απο το Dragonlance. Ο τύπος τα χώνει σε έναν Θεό! Και δεν τον υπακούει επίσης! Τι πιο cool υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα τον Fuhur από το Endless Story... Δεν τον ξέρω τον κύριο...!!!

 

Βέβαια αν εννοούσες τον Falcor από το The Neverending Story του Michael Ende, τότε αυτός είναι ο αγαπημένος μου, γιατί ήταν το πρώτο βιβλίο που διάβασα στην ζωή μου (όταν πήγαινα δημοτικό..!!) και αυτό το βιβλίο μου έδωσε τα ερεθίσματα να διαβάσω και για άλλα βιβλία με δράκους, ιππότες, ξωτικά κτλ.

Link to comment
Share on other sites

* ↑ The English translation of the book calls the magic land "Fantastica," although "Fantasia" is a closer translation of the original German name (Phantásien). The film and television adaptations all use "Fantasia."

* ↑ The German word "Phantasien" simply means "fantasies" in English. Thus the name of the country, although pronounced with the stress on a different syllable than in the 'normal' word, means something to the effect of "The Land of Fantasies". Other German names for the characters include:

 

* Atreju = Atreyu

* Fuchur = Falkor

* Die Kindliche Kaiserin = The Childlike Empress

* Mondenkind = Moonchild

 

Τον Falkor εννοούσα αλλά προφανώς η μετάφραση που διάβασα ήταν κατευθείαν από τα Γερμανικά και γι αυτό τον είχε Φούχουρ...

 

Όσο για το Neverending Story είχα ξεχάσει ότι ήταν έτσι ο τίτλος στα Αγγλικά όταν το έγραφα και μετά δε μπορούσα να το διορθώσω. :juggle:

Link to comment
Share on other sites

Falcor και για μένα. Αν και μ'αρέσει πολύ κι ο Smaug.

Πάντως ο πιό όμορφος είναι ο Haku.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ίριαν και για μένα, αν και λατρεύω και τον Φουχούρ. Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν όλοι οι δράκοι μ'αρέσουν πολύ (κι αυτοί που δε μ'αρέσουν είναι επειδή δεν τους ξέρω). Έχω κατιτίς με το είδος τους.

Link to comment
Share on other sites

Πώς να διαφωνήσω με αυτό το τελευταίο που λέει η Κιάρα; Δεν έχω δει ποτέ εκτέλεση που να είναι πραγματικά κακή!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ελπίζω να μην είναι πολύ αργά να ψηφίσω.Πάντως θα πω Smaug αν και θέλω να δω τι κάνουν οι δράκοι της Daeneris στην πράξη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να γυρισω την πλατη στο παρελθον μου - ο Kalessin ηταν αυτος που μου δημιουργησε την πορωση με τους δρακους, που κρατησε για ολη μου την εφηβεια (12-19)...

 

Ακομα θυμαμαι που εγραφα "Daughter of Kalessin" και λοιπες geeky χαζομαρες, βασισμενες σε fanfic που ειχα βγαλει στο μυαλο μου, σε κασετινες, τετραδια κλπ στο σχολειο... no wonder που οι περισσοτεροι εκει με θεωρουσαν weirdo... I blame Ursula!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fuhur και πάλι Fuhur (κι εγώ στα ελληνικά το διάβασα). Τι γλυκό πλάσμα!

Τι να κάνουμε, όταν πρωτοδιάβαζα το Neverending Story είχα χάσει τον ύπνο μου μέχρι να το τελειώσω. Ακόμα κι αν το ξαναδιαβάσω τώρα και μου φανεί λιγότερο καλό, πάλι θα έχω μείνει με την εντύπωση που έκανε στο 10χρονο εαυτό μου ^_^

Edited by Rhapsody
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

επειδή ακόμα δεν αξιόθηκα να διαβάσω πολλά από τα άλλα για να βγάλω άκρη θα πω τον Smaug... Hobbit και πάλι Hobbit.....

Link to comment
Share on other sites

Χμμ προηγείται ο Καλεσίν βλέπω, κάτι που είναι λίγο περίεργο, αν σκεφτεί κανείς ότι ελάχιστα εμφανίζεται στα βιβλία, σε αντίθεση με άλλους δράκους, που είναι πρωταγωνιστές.

 

Ίσως όμως να μην είναι και τόσο περίεργο - μπορεί να εμφανίζεται λίγο, αλλά η συμβολή του στην υπόθεση είναι καταλυτική, ενώ το χαρακτήρα του βοηθάει το όλο κόνσεπτ των δράκων της Γεωθάλασσας, που αναπτύσσεται στα προηγούμενα βιβλία. Άρα... Καλεσίν rules :D (κι ας ψήφισα Ίριαν :tongue:)

Link to comment
Share on other sites

Καλέσιν και για μένα. Θα μπορούσε να ήταν η Ίριαν, αλλά μπορώ σε πολλά σημεία να ταυτιστώ μαζί της, ενώ για μένα οι δράκοι είναι το ό,τι εξωτικότερο. Οπότε προτιμώ κάτι που δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Οι αγαπημένοι μου δράκοντες είναι γενικά οι δράκοι του Πέρν (Ann McCaffrey, Dragonriders of Pern), οπότε ψήφισα "άλλος".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Οι αγαπημένοι μου δράκοντες είναι γενικά οι δράκοι του Πέρν (Ann McCaffrey, Dragonriders of Pern), οπότε ψήφισα "άλλος".

 

Παρομοίως.

Link to comment
Share on other sites

Την Καλέσιν ψήφισα, και μακάρι να την είχα εδώ μαζί με την Τεχανού, για κουβεντούλα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ψήφισα: Άλλος....

Saphira(Inheritance cycle)

Από την πρώτη σκηνή του πρώτου μέχρι την τελευταία του τρίτου βιβλίου το λάτρευσα αυτό το πλάσμα....αρχαίο,σοφό,μεγαλοπρεπές,φινετσάτο,υπερήφανο...

ταυτόχρονα μερικές φορές οξύθυμο,επίσης προστατευτικό κλπ κλπ...απλά δεν έχω λόγια...και μετά αφού διάβασα και τα τρία βιβλία μονοκοπανια, είδα μια απαίσια τανία με ένα δράκο που τον ανακαλύψανε κάτι επιστήμονες κλπ κλπ και έφριξα με το πόσο αιδιαστικό ήταν εκείνο το πλάσμα....

 

ενώ η Saphira.....

 

saphira_reloaded_by_jamesdragon.jpg

Edited by GaiusJuliusCaesarAugustus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και μετά αφού διάβασα και τα τρία βιβλία μονοκοπανια

 

 

Μωρε μπράααβο! Το λέω γιατί εγώ στριμώχτηκα πάρα πολύ να τα τελειώσω. Ειδικά τον Πρωτότοκο. Συμπαθητικός ο Παολίνι αλλά πολλή πολυλογία αδερφέ μου. Οι περιγραφές του είναι σε πολλά σημεία αχρείαστες. Στον Πρωτότοκο αφιέρωσε πάνω κάτω 300 σελίδες περιγράφοντας την περιπλάνηση των χωρικών η οποία για μένα τον αναγνώστη δεν είχε κανένα ενδιαφέρον. Θα μπορούσε αποφεύγοντας τις πολλές πολλές φλυαρίες να κάνει τα βιβλία του πραγματικά ευανάγνωστα και όχι κατι 1000σέλιδες κουμούτσες που είναι. Ίσως να είμαι επηρεασμένος απο το οτι απεχθάνομαι τα βιβλία που είναι πάνω απο 750 σελίδες, ακόμα κι αν είναι αριστουργήματα.

 

υ.γ. (συγνώμη για το off topic του post μου)

 

edit: εγώ ψηφίζω Glaurung... γκχμ... γιατί όπως και να το κάνουμε... είναι ο Πατέρας των Δράκων.

Edited by David1778
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..