Jump to content

Αγαπημένος Δράκος στη Φαντασία


The Blackcloak
 Share

Αγαπημένος Δράκος  

78 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι;

    • Haku (Spirited Away)
      10
    • Drogon/Viserion/Rhaegal (Song of Ice and Fire)
      2
    • Smaug (the Hobbit)
      13
    • Glaurung (the Silmarillion)
      14
    • Skie/ Khellendros (Dragonlance)
      1
    • Ember/Pyros (Dragonlance)
      0
    • Cyan Bloodbane (Dragonlance)
      0
    • Balerion/Meraxes etc. (Song of Ice and Fire)
      4
    • Kallessin (Earthsea)
      11
    • Orm Embar (Earthsea)
      0
    • Irian (Earthsea)
      3
    • Fuhur (Endless Story)
      4
    • Flamestrike/Mantafleur (Dragonlance)
      1
    • Takhisis (Dragonlance)
      0
    • Paladine (Dragonlance)
      1
    • άλλος
      15


Recommended Posts

Θα ψηφισω με το χερι στην καρδια τον πατερα ολων των δρακων της τριλογιας του Τολκιν..

Ancalagon the Black from the Sillmarilion stories...Αξεπεραστος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο Haku απ' το Spirited Away ήταν πανέμορφος, άσπρος δράκος, αλλά για μικρή διαφορά είναι 2ος στη λίστα μου...

Αγαπημένος είναι ο δράκος του Verity στα βιβλία της Robin Hobb Farseer Trilogy. Ο τρόπος με τον οποίο ξυπνάει εκείνος ο δράκος είναι απ' τα καλύτερα σημεία που έχω διαβάσει σε βιβλία fantasy..:)

 

Και τα δρακάκια της Νταινέρυς αξιολάτρευτα αλλά

 

στο 5ο βιβλίο τα έχει λίγο ξαμολυμένα.. τρώνε και κάνα παιδάκι πού και πού!!

 

 

οπότε δεν ξέρω... ας περάσουν την εφηβεία τους και βλέπουμε!:)

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Haku γιατί μόνο αυτόν ήξερα :) :)

Στα anime πάντως υπάρχει πληθώρα δράκων γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μα καλα πως μου ξεφυγε εμενα αυτο το Θρεντ, λοιπον ψηφισα Αλλο! γιατι δεν εχει Τεμερερ η λιστα! Σελεστιαλ δρακοι ουμπερ αλλες! χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα άλλο γιατί αγαπάω το Μούσου απ' τη Μουλάν!! Είμαι εκτός κλίματος;; Μπορεί ναι, αλλά είναι μακράν ο πιο... επικός δράκος!:lol:

 

"ΕΕΕ... ναι! Ξύπνησα! Είμαι ο μεγάλος πέτρινος δράκος, καλημέρα! Πάω τρέχοντας να φέρω τη Μουλάν!" :rofl: :rofl:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα άλλο γιατί αγαπάω το Μούσου απ' τη Μουλάν!! Είμαι εκτός κλίματος;; Μπορεί ναι, αλλά είναι μακράν ο πιο... επικός δράκος!:lol:

 

"ΕΕΕ... ναι! Ξύπνησα! Είμαι ο μεγάλος πέτρινος δράκος, καλημέρα! Πάω τρέχοντας να φέρω τη Μουλάν!" :rofl: :rofl:

 

:rofl2: :icon_yea: Θεός!! Θεός!! Κι εγώ ψηφίζω Μούσου απ'τη Μουλάν!! Πολύ γέλιο! Είναι απίστευτος!!

Edited by lizbeth_covenant
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεία σας και από εμένα, λοιπόν απο τούς δράκους που ξέρω σε ταινίες μου άρεσε αυτός στο reign of fire, βέβαια εκεί είναι ο κακός της υπόθεσης, και απο βιβλία είναι ένας συγγραφέας που λέγεται E.E.KNIGHT και έχει βγάλει μέχρι τώρα τέσσερα βιβλία με θέμα τούς απογόνους μίας οικογένειας δράκων που σκοτώνονται απο κυνηγούς οι γονείς τους και προσπαθούν χωρισμένοι μεταξύ τους να επιβιώσουν στον έξω κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βασικά ρε παιδιά, μόνο για δράκους που συναντούνται σε βιβλία μπορούμε να ψηφίσουμε; Δεν γίνεται π.χ. να πούμε τον δράκο που ήταν στο έργο "Η Καρδιά του Δράκου" και τη φωνή του έκανε ο Σων Κόνερυ;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε στο subforum της λογοτεχνιας,για αυτο δινονται μονο επιλογες απο βιβλια.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε στο subforum της λογοτεχνιας,για αυτο δινονται μονο επιλογες απο βιβλια.

 

Εχμ... με εξαίρεση τον Haku από το Spirited Away, που είναι ταινία και δεν βασίζεται σε βιβλίο. ;-)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ ψήφισα Glaurung για τον απλούστατο λόγο ότι γα...γε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..