Jump to content

Αγαπημένος χαρακτηρας απο το Dragonlance


heiron
 Share

Recommended Posts

ΟΚ,η σειρα της Δρακολογχης ειναι πολυ διασημη.Αν και πολλα μπορουν να ειπωθουν για την ποιοτητα της εχει πολλους και ενδιαφεροντες χαρακτηρες απο τις κλασικες φυλες του επικου φαντασυ.

 

Εσας ποιος χαρακτηρας σας αρεσει πιο πολυ και γιατι;

Και ποιος σας τη σπαει εδω που τα λεμε;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένος μου χαρακτήρας υπήρξε εκείνος ο λευκοφορεμένος μάγος που ήταν στα καράβια (ξεχνάω συνέχεια τ' όνομά του), ενώ αυτός που μου την έσπαγε πάντα (με καλό τρόπο) ήταν ο Reorx! :rant:

Link to comment
Share on other sites

Ο Raistlin, εννοιείται! Απλά τον λατρεύω! Πάντα μου άρεσαν αυτοί οι καχεκτικοί αντιήρωες (Έλρικ ας πούμε).

 

Κι ο Dalamar είναι απίστευτος φυσικά! Αλλά όλα τα λεφτά είναι ο Marshal Medan από το War of Souls που διαβάζω τώρα.

 

Πιο εκνευριστικός χαρακτήρας: Crysania. Σα τη Χουάνα την παρθένα ένα πράγμα!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά οι δύο θείοι του Dragonlance. Ο θείος Raistlin, και ο θείος Tasselhoff. Απλά προσκυνάμε και τους δύο για διαφορετικούς πάντα λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε τους κυρίους Fizband the Fabulous και, ναι, κυρίες και κύριοι, Flint!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, προσκυνούμε, αλλά πρέπει να πούμε κι άλλους ενδιαφέροντες...

Link to comment
Share on other sites

Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέροντας σαν χαρακτήρας ο Πάλανταϊν, όταν ήταν κάτω και μαζί με το κέντερ γυρνούσαν από δω κι από κει. Όταν όμως τελικά μας βγήκε Πάλανταϊν μάλλον με χαλασε λίγο, αν και ήταν αρκετά πετυχημένο το ότι ένος τέτοιος κύριος ήταν θεός :p

 

Κι εντάξει, προφανώς κι εμένα ο Ρέστλιν μ'αρέσει, τουλάχιστον στα πρώτα βιβλία, πριν να γίνει τόσο δυνατός πια, σε συνδυασμό με τον Κάραμον. Από μόνος του ο μάγος δε θα ήταν ο ίδιος, πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα και στα δύο - γι' αυτό, άλλωστε, προτιμώ το Fizband the Fabulous από τον Paladine's avatar, αν με πιάνεις. Βέβαια, μου αρέσει και ο ίδιος ο Paladine, αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση.

 

Ο Raistlin είναι ιδιότυπη περίπτωση - αγαπημένη μου εμφάνισή του σα χαρακτήρας είναι στο Soulforge, αν και γενικά ήταν πολύ ενδιαφέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι χαρακτήρες στο DL, είναι:

Steel Brightblade

Lord Soth

Huma Dragonbane

Fistadantilus

Dougan Redhammer

Palin Majere

Usha Majere

Tika Waylan-Majere (deadliest shield-bash ever!)

Earwig Lockpicker (yup, a godamn Kender)

Θα έβαζα και άλλα ονόματα, αλλά δυστηχός κλαπήκανε απο το Kender...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν πιάσουμε όλους τους όψιμους χαρακτήρες, θα καούμε... Αν μη τί άλλο, από χαρακτήρες είχε να επιδείξει πολλά η σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Το περίμενα ότι σε πολλούς θα άρεσε ο Ρέστλιν. Εγώ πάντως θα πρωτοτυπήσω: Μου άρεσε ο Κάραμον, διότι είναι ο ξεπεσμένος της υπόθεσης (στην αρχή του Dragonlance legends) και καταβάλλει πολλή προσπάθεια για να ξαναβρεί τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω ότι αν πιάσουμε (ειδικά εγώ) όλους τους χαρακτήρες που μας αρέσουν, κλάφτα Χαράλαμπε: δε θα τελειώσουμε ποτέ! Όχι ότι είναι υποχρεωτικά κακό, βέβαια, οπότε θα πω κάτι και για τον Caramon: και πάλι το αγαπημένο μου έργο είναι το Soulforge ως προς τα δύο αδέρφια, αλλά είν' εξ ίσου ενδιαφέροντες και στο The Second Generation...

Link to comment
Share on other sites

Ο Caramon έχει παθιαστεί με το να προστατεύει τον Raistlin. Και όταν ο Raistlin γίνεται ανεξάρτητος και του κλείνει την πόρτα ο Caramon πέφτει σε βαθιά μελαγχολία και τον σώζει ο Raistlin. Έστω και με τον υποτιθέμενο "θανατό" του.

 

Και ας μην ξεχνάμε ότι κράτησε πίσω τον Palin μόνο και μόνο επειδή φοβόταν ότι θα γινόταν ένας δεύτερος Raistlin.

 

O Caramon είναι απλούστατα γεμάτος κόμπλεξ, ιδίως με τον αδελφό του. Μόνο αφού γυρίζει ο Raistlin στο Dragons of Summer Flame ο Caramon καταλαβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Την θεική σκηνή που φτιάχνει ο Raistling το τσάι του μέσα στο πανδοχεί την θυμάσαι; Στο Summer Flame ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια εντάξει και ο Raistlin όσο νά 'ναι από κόμπλεξ δεν πήγαινει πίσω (αν και είναι σίγουρα ανάμεσα στους αγαπημένους μου μαζί με Fizban, Astinus, Tas, Sturm,Soth). Ενδεικτικά αναφέρω μεγαλομανία, ζήλεια για τον αδερφό του, μια ιδιότυπη μισανθρωπία, κατάθλιψη, κόμπλεξ ανωτερότητας/κατωτερότητας,εθισμός στη μαγεία/δύναμη(ψύχωση).

Αυτό που φοβάται πιο πολύ ο Raistlin είναι το πέρασμα του χρόνου και η αναπόφευκτη παρακμή που αυτός επιφέρει και υποψιάζομαι ότι αρκετοί άνθρωποι στους οποίους αρέσει πολύ έχουν τουλάχιστον υποσυνείδητα υπερτονισμένο το φόβο αυτης της φθοράς.

 

Αν δε τα είχε όλα αυτά βέβαια και μάλιστα αν δεν παρουσιαζόταν η εξέλιξή του ως χαρακτήρα δε θα ήταν κάτι άλλο από ένας κλισέ πανίσχυρος μάγος και το Dragonlance θα έμοιαζε περισσότερο με κλισέ dnd/τολκινικό κόσμο...

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Caramon, ο μεγαλύτερος φόβος του Raistlin ήταν μην μείνει μόνος. Απο εκεί πηγάσαν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο ίδιος ο Raistlin βασικά, όταν πέθανε ο πατέρας του ένοιωσε μια απέραντη λύπη, αρχικά νόμιζε ότι λυπόταν για τον πατέρα του, αλλά τελικά κατάλαβε ότι λυπόταν τον εαυτό του γι αυτό που θα του έκανε ο χρόνος, την ίδια του τη θνητότητα.

Ούτως η άλλως από εκεί πήγαζε η επιθυμία του να γίνει θεός.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Φίζμπαν και Τάσελχοφ.

Ευχαριστώ που υπάρχουν και φωτίζουν με τη σπίθα τους τη σειρά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..