Jump to content

Ζητείται Νονός


month
 Share

Recommended Posts

Κατα γενική ομολογία, και μετά απο περισή περίσκεψη και αυτοκριτική, κατέληξα στο γεγονός ότι απλά δεν είμαι καλός στο να δίνω ονόματα. Οπότε βρίσκομαι στην δυσάρεστη για μένα θέση, στο να ζητώ ένα όνομα για τον κόσμο που γράφω τώρα. Το γεγονός είναι ότι δεν χρειάζεται να ξέρετε και πολλά για τον κόσμο, αυτό που ζητάω είναι ένα καταραμένο όνομα!!!!! Βοήθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί;

 

Καταλαβαίνω να έχει όνομα ο πλάνήτης ή η αυτοκρατορία ή η ήπειρος ή και ο γαλαξίας ακόμα αλλά... ο κόσμος; Πώς; Ποιός θα βάφτιζε έναν κόσμο;

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε οπωσδήποτε να μας έδινες κάποια βασικά στοιχεία και χαρακτηριστικά γνωρίσματα για τον κόσμο σου, προτού κάποιος πάρει το ρόλο του "νονού". :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί;

 

Καταλαβαίνω να έχει όνομα ο πλάνήτης ή η αυτοκρατορία ή η ήπειρος ή και ο γαλαξίας ακόμα αλλά... ο κόσμος; Πώς; Ποιός θα βάφτιζε έναν κόσμο;

Παρεξήγησες: ο κόσμος είναι ο πλανήτης εν προκειμένω, όχι κάποιο setting.

Link to comment
Share on other sites

Κατα γενική ομολογία, και μετά απο περισή περίσκεψη και αυτοκριτική, κατέληξα στο γεγονός ότι απλά δεν είμαι καλός στο να δίνω ονόματα. Οπότε βρίσκομαι στην δυσάρεστη για μένα θέση, στο να ζητώ ένα όνομα για τον κόσμο που γράφω τώρα. Το γεγονός είναι ότι δεν χρειάζεται να ξέρετε και πολλά για τον κόσμο, αυτό που ζητάω είναι ένα καταραμένο όνομα!!!!! Βοήθεια!!!!

Τι θα έλεγες για "ΚΑΜΑ". Άλλωστε σε μια από τις αρχαιότερες γλώσσες του κόσμου εκείνου αυτό σημαίνει: αληθινός τόπος.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, το πώς είναι ο κόσμος τώρα, δεν έχει σχέση με το όνομα που παίρνει. Το όνομα πηγάζει απο την αρχαιότητα, και συνήθως δεν έχει καμία σχέση με το κόσμο που βλέπουμε τώρα. Αν αναλογιστείς ότι ονομάζουμε ευφάνταστα τον κόσμο μας Γή, καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρέττα.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Αν σκευτεις οτι ο custom κοσμος μου λεγεται Μαριολαντ δεν ειμαι καλυτερος απο σενα .......

 

Νεθιρ? καλο? μπα ε? το ξερα... :p

Link to comment
Share on other sites

Γκλορίνθια, Αέρισσα, Αματεράσου, Ντάρενγκαρ, Σελέθα, Όριαν, Τ'λέμαρ, Κράτια, Αλύσιεν, Άριλον, Κόρυβος, Χελλεβόρα.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Dain, προσλαμβάνεσαι ως επίσημως ονοματοποιώς μου!

Link to comment
Share on other sites

Δέχομαι τη θέση ευχαρίστως. Μπας και ξεφορτωθώ μερικά ονόματα από το νου μου. :p

Για να διαλέξεις κάποιο (η παραλλαγή κάποιου) πες κάθε λέξη φωναχτά μερικές φορές ή έστω και από μέσα σου, και δες πως σου 'άκούγεται" σε σχέση με τον κόσμο σου. Μπορείς να φανταστείς τον κόσμο σου να ονομάζεται π.χ. Άριλον ή Χελλεβόρα; Πολύ ή λίγο ή καθόλου;

Και μετά διάλεξε. Το Αρέττα της Νιεννα μ'αρέσει πολύ επίσης, όπως και το Κάμα που ακούγεται Απωανατολίτικο.

Link to comment
Share on other sites

Month, αφού δε θέλεις να βασίσεις το όνομα αυτού του κόσμου πάνω σε κάποιο concept, τότε δεν έχει νόημα να ζητάς κάποια πρόταση. Απλά άρχισε να κάνεις τυχαίους συνδυασμούς με γράμματα, μέχρι που να καταλήξεις σε κάτι που σου αρέσει.

 

 

Για μένα, πιο πολύ ενδιαφέρον θα είχε να συζητήσουμε αν όντως ένας κόσμος θα μπορούσε να είχε όνομα ή όχι, όπως αναρωτιέται κι ο Ρίκος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο Μηνάς το κάνει αυτό το λάθος (δεν εξηγεί ακριβώς και πάντα αυτό που εννοεί σ' όλη την έκτασή του), αυτό που εννοούσε (επειδή μου το είπε κι εμένα) είναι ότι δε θέλει να σκεφτεί μια συγκεκριμένη λέξη για τον απλούστατο λόγο του ότι εκεί θα δωθεί άλλη ερμηνεία. Θέλει μια λέξη για το Γη, όπως τόσοι και τόσοι λαοί δεν την αποκάλεσαν με την ίδια λέξη (αν και με το ίδιο νόημα σε κάποιο βαθμό).

Link to comment
Share on other sites

Και επίσηε να συμπληρώσω, ποτέ δεν είμουν καλός στο να δίνω ονόματα. Ακόμα και όταν κάνω αυτό που λες, Βάρδε, ποτέ δεν βγαίνει κάτι που να μου αρέσει. Έτσι λειτουργώ, τι να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..