Jump to content

(Κόμικ)Eπανάσταση στη Γη 2682 μ.Χ.


Oberon
 Share

Recommended Posts

Σελίδα 12. Κλικάρετε στο thumbnail.

 

post-59-1152129124_thumb.jpg

 

Σχόλιο: Αυτή είναι *έξτρα* σελίδα που έκανα χτες μια που η ιστορία έχει επεκταθεί αρκετά και δεν θα μπορούσα να γράψω όσα ήθελα στις σελίδες που μένουν.

Τα σκίτσα της Λορελάι ήταν ήδη έτοιμα αλλά έγινε κάποια επεξεργασία. Η υπόλοιπη σελίδα έγινε στο Photoshop βέβαια. Oι πλανήτες (εκτός του Κρόνου που είναι φωτογραφία) έγιναν με διάφορα φίλτρα στο Photoshop, ενώ για το αστρονεφελοσκεπασμένο φόντο χρησιμοποιήσα ένα ωραίο plug-in ονόματι Glitterato.

H πόλη με τις σπείρες κλπ έγινε με άλλο plug-in τo Sinedots που έχει κάτι απίστευτες εφαρμογές. Όλα αυτά

"έδεσαν" με διάφορα blending modes βέβαια.

Ένα αρκετά παράξενο εφφέ που δημιουργήθηκε είναι το εξής: Αν συγκεντρώσετε το βλέμα για λίγο στο μπλε του φόντου, θα παρατηρήσητε πως φαίνεται πιο "βαθιά" από την σπειροειδή πόλη, η οποία φαίνεται πιο έξω σαν η εικόνα να είναι λίγο 3d!

 

Μια που μ'αρέσει να είμαι ακριβής όταν μπορώ, για να γράψω πόσα λεπτά μετά "ειδοποιήθηκαν" οι διάφοροι κόσμοι της ιστορίας για τα τεκταινόμενα στη Γη, δηλαδή πόση ώρα έκανε ένα σήμα να φτάσει με την ταχύτητα του φωτός στην Αφροδίτη, τον Άρη, τον Ερμή και τον Τιτάνα, μπήκα στο http://www.fourmilab.ch/solar/solar.html γνωστό και σαν Solar System Live.

 

Εκεί έβαλα την ημερομηνία 14 Απριλίου 2682 μ.Χ. ώστε να βρω σε ποια απόσταση θα είναι οι πλανήτες που με ενδιέφεραν την εποχή της ιστορίας, και να υπολογίσω πόση ώρα θα έκανε το σήμα να φτάσει στον καθένα τους. Βλέπετε η απόσταση από τη Γη μεταβάλλεται καθώς κινούνται στην τροχιά τους και άλλοτε είναι πιο κοντά άλλοτε πιο μακρυά. :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Διονύση, η σελίδα είναι απίστευτη! Μου λείπουν οι μαρκαδόροι σου, αισθητά θα έλεγα, όμως είναι τόσο παραμυθένια που ασχέτως με το αν θα μπορούσε να κολλήσει με τις άλλες και να φαίνεται σαν συνέχεια, δε με απασχολεί καθόλου. Είναι ειλικρινά υπέροχη.

 

Ελπίζω πως όταν τελειώσεις με το χτένισμά του, θα φτιάξεις και κάτι καινούργιο όλο έτσι :)

 

 

Υ.Γ. η σελίδα σου έγινε το νέο μου desktop :D

Link to comment
Share on other sites

Κιάρα, ξέρεις πόσο χαίρομαι όταν ακούω πως αυτά που κάνω "μαγεύουν", έστω και λίγο. Σ'ευχαριστώ και πάλι λοιπόν και με ενθουσίασε το οτι έβαλες τη σελίδα αυτή σαν dekstop.

Αν θέλεις, ή όποιος άλλος θέλει, μπορώ να σου στείλω τη σελίδα σε λίγο μεγαλύτερο μέγεθος και χωρίς τα γράμματα ώστε να ταιριάζει ίσως καλύτερα για desktop image.

 

Έχουν μείνει άλλες πέντε σελίδες για να τελειώσει η ιστορία. Η τελευταία σελίδα είναι καινούργια, σαν επίλογος, με νέα μολύβια και χρωματισμένη στο Photoshop.

Όταν τελείωσα την ιστορία αυτή ξεκίνησα να σχεδιάζω κάμποσες άλλες αλλά δεν τελείωσα καμμία. Μία όμως από αυτές τις ιστορίες, την οποία αφηγήται η Λορελάι πάντα, είναι η πιο "futuristic fantasy" από όλες και ταιριάζει πολύ με το γενικότερο κλίμα της Μυθαστρίας.

Ίσως λοιπόν όταν τελειώσω την ιστορία που ποστάρω τώρα να ξανακάνω εκείνη την ιστορία από την αρχή, σχεδιάζοντας με μολύβι πρώτα και μετά πλήρες enhancement στο Photoshop. Τα backgrounds και άλλα στοιχεία θα είναι στο στυλ της παραπάνω εικόνας.

Αν το κάνω και τα καταφέρω το αποτέλεσμα ίσως είναι ενδιαφέρον. Ίδωμεν. ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια τεχνικά ζητήματα στη σελίδα, κυρίως το γεγονός ότι θα ήταν καλύτερο να έσβηνε κάπως το σχέδιο της κοπέλας πάνω αριστερά στο κάτω μέρος του στο φόντο, ή να είχε πλαίσιο. Αλλά η δουλειά παραμένει πολύ καλή, κι αν βελτιωθεί έστω κι ελάχιστο το ύφος του σχεδίου μιλάμε για επαγγελματική δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ ότι μου αρέσει το καινούργιο στυλ και όχι οι μαρκαδόροι; Να σου πω ότι η τελευταία σελίδα κυκλοφορεί γυμνή με ένα ρόπαλο στο χέρι; Σοβαρά τώρα, γιατί δεν το ξαναφτιάχνεις με τις γνώσεις και τις ικανότητες που έχεις σήμερα. Η ιστορία, και βάζω στοίχημα το κεφάλι μου αυτό. θα γίνει κάτι το τελέιως διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις, ή όποιος άλλος θέλει, μπορώ να σου στείλω τη σελίδα σε λίγο μεγαλύτερο μέγεθος και χωρίς τα γράμματα ώστε να ταιριάζει ίσως καλύτερα για desktop image.

:D :D :D πμ me please! (ή mail ή ότι θες τελοσπάντων)

 

 

Έχουν μείνει άλλες πέντε σελίδες για να τελειώσει η ιστορία. Η τελευταία σελίδα είναι καινούργια, σαν επίλογος, με νέα μολύβια και χρωματισμένη στο Photoshop.

 

Χα, κι έλεγα να διαβάσω και την ιστορία σήμερα. Εντάξει θα την περιμένω να ολοκληρωθεί

Link to comment
Share on other sites

Month, εγώ πρότεινα το άλλο: να ξαναφτιάξει το όλον αφότου τελειώσει με την «αναπαραγωγή» της παλιάς του δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Kιάρα, θα στη στείλω πιο αργά απόψε (είναι ήδη έτοιμη μαζί με μια μικρή αλλαγή που πρότεινε ο Παναγιώτης), εκτός αν καταφέρω να την ανεβάσω κάπου, οπότε θα βάλω το λινκ εδώ (δεν μπορώ να την ποστάρω στο φόρουμ ή στο Photobucket γιατί είναι 1,2ΜΒ). Αν κάποιος ευγενής και γεναιόδωρος συμ-φορουμίτης έχει χώρο να την ανεβάσω θα ήμουν ευγνώμων. :)

 

Month said

η τελευταία σελίδα κυκλοφορεί γυμνή με ένα ρόπαλο στο χέρι; Σοβαρά τώρα, γιατί δεν το ξαναφτιάχνεις με τις γνώσεις και τις ικανότητες που έχεις σήμερα.

 

Δεν έχω ξανακούσει πιο πρωτότυπo σχόλιο! "Γυμνή με ένα ρόπαλο στο χέρι??? :roflmao:

 

Παναγιώτη, ίσως να ξανακάνω την ιστορία αυτή κάποτε, αλλά θα προτιμούσα κάτι καινούργιο. Έχω βλέπεις τις συνόψεις από 750 ιστορίες πάνω κάτω....Πάντως και η ιστορία που σκέφτομαι (ίσως βάλω στο φόρουμ τις λίγες και ατελείωτες σελίδες που είχα κάνει παλιά) έχει τις δυνατότητες να γίνει μια αρκετά ενδιαφέρουσα δουλειά.

 

Εdit: Την ανέβασα στο Imageshack πριν λίγο. Να το λίνκ: futpage12wallpaper8mi.th.jpg

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατη η αλλαγή, χαίρομαι που δοκίμασες αυτό που σου πρότεινα. Από την άλλη, ναι, καταλαβαίνω τι εννοείς· θα χαρώ πολύ να δω ολοκαίνουριο υλικό. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 13. Κλικάρετε στο thumbnail.

 

post-59-1152480841_thumb.jpg

 

Σχόλιο: Ουδέν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σ'ευχαριστώ....

Αν δεν είχα την κάκιστη συνήθεια να ασχολούμαι με δεκαπέντε πράγματα συγχρόνως και να μην τελειώνω κανένα, θα είχα ήδη ποστάρει και τις άλλες 5 σελίδες που λείπουν για να τελειώσει η ιστορία.

Αλλά αφού φαίνεται να αρέσει το προιστορικό αυτό κόμικ μου θα φροντίσω να τις τελειώσω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Kαι φυσικά δεν έκατσα να σκανάρω τις τελευταίες σελίδες, και ήδη το έχω τύψεις...

 

Όπως και να έχει, χτες έκατσα και έκανα ένα cropping από μια απ'τις σελίδες που έχω δημοσιεύσει, και ξεχώρισα την εικόνα που δείχνει τα δύο ανδροειδή Ilia-5 και Janno-7 (η μαυρομάλλα με τα πράσινα, και ο ξανθός) όπως και κάποιους άλλους ανδροειδείς στασιαστές από τον πρόλογο τους μυθιστορήματος   Ε.Γ.Σ. "ΑΘΗΝΑ ΑΣΤΡΑΙΑ" - Απελεύθερη  που βασίζεται σε μια άλλη πανάρχαιη ιστορία.

Έκανα ένα μικρό "uplifting" στην κομμένη εικόνα, όχι πως λέει και πολλά από καλλιτεχνική άποψη γενικώς, και σας τη δείχνω... just because! Mythastria is a very consistent universe και παρ'όλο που μερικές φορές ετεροχρονίζω κάποιες φάσεις ώστε να ταιριάξουν με το όλο timeline, η συνοχή παραμένει και δυναμώνει, νομίζω.

 

Κάποτε είχα φτιάξει ένα κόμικ με τη ζωή, τη σχέση, και το θάνατο των δύο ανδροειδών "εραστών" αλλά σε κάποια φάση συναισθηματικής "φόρτισης" το χάρισα σε μια κοπέλα, φυσικά χωρίς να κρατήσω κανένα αντίγραφο, και οι μόνες εικόνες των δυο χαρακτήρων που έμειναν πια είναι αυτές από το flashback στο παρόν κόμικ.

 

post-59-1218808194_thumb.jpg

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Something is coming . . . from the far future into the past. . . (and it's not what one might think it is.)

 

post-59-0-10313900-1312573497_thumb.jpg

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το χρώμα είναι καταπληκτικό που έχεις δώσει. Το πρόσωπο εκφραστικό, και σου λέει πολλά στην εικόνα.

 

Το μοναδικό σημείο που δεν μου αρέσει είναι η πόζα του σώματος. Μου φαίνεται κάπως τεχνητή. Ίσως και να φταίει το φόρεμα που έχεις βάλει, που δεν αφήνει να δείς πολλά πράγματα και κάνει λίγο την πόζα του σώματος να φαίνεται έτσι. Και το χέρι που ακουμπάει στο μέτωπο θέλει λίγο διόρθωση στο μπράτσο και αγκώνα, ίσως και αυτό να συμβάλλει στην αίσθηση που έχω για την πόζα του σώματος.

 

Η χρήση του χρώματος που έχεις κάνει είναι πραγματικά όχι απλά ταιριαστό, ή εντυπωσιακό, αλλά δένει με την εικόνα πολύ φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το σχόλιο, Βούλα! :)

 

Ναι, οι πόζες του Poser δείχνουν κάπως τεχνητές αν κάποιος δεν τις δουλέψει αρκετά. Συνήθως προσπαθούν να δείχνουν ρεαλιστικές αλλά συχνά μοιάζουν "αγαλματένιες" και όχι σε κίνηση. Χρειάζεται λίγο exaggeration για να ζωντανέψουν. Θα δουλέψω περισσότερο την πόζα, όπως και άλλες που θα χρησιμοποιήσω. Και πάλι ευχαριστώ και χαίρομαι που σαν σύνθεση σου άρεσε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..