Jump to content

Γνώμες για τη λίστα των βιβλίων


heiron
 Share

Recommended Posts

Εγώ έχω πολλές λίστες, με ξέρετε. Φυσικά, τα βιβλία τα επιλέγω προσεκτικά, πρώτα με βάση αυτό που μου αρέσει, και μετά με βάση κάποια σχόλια και κριτικές αναγνωστών που βρίσκω σε blogs και ιστοσελίδες που ασχολούνται με βιβλία. Να μια ενδεικτική λίστα.

 

1. Γουάλας Μπρημ - Αετός στο Χιόνι(εκδόσεις Επιλογή). Το ψάχνω καιρό, δεν το βρίσκω πουθενά. Παίρνει εξαιρετικές κριτικές και το θέμα είναι απίστευτα ενδιαφέρον.

2. Τζόναθαν Κόου - Τι ωραίο πλιάτσικο!(εκδόσεις Πόλις). Ακούω εξαιρετικά λόγια γι'αυτό, οι εκδόσεις είναι σοβαρές και είμαι σίγουρος ότι έχουν κάνει καλή δουλειά, αλλά είναι λίγο ακριβό. Είναι έκδοση του 2009, λέω να το πάρω σε λίγο καιρό, με μεγαλύτερη έκπτωση.

3. Ντάλτον Τράμπο - Ο Τζόνι πήρε το όπλο του(εκδόσεις Σύγχρονη Εποχή). Πολύ καλές κριτικές, κλασικό αντιπολεμικό βιβλίο. Τι λέτε, να το τσιμπήσω;

4. Ρομπέρτο Μπολάνιο - Οι Άγριοι ντετέκτιβ(εκδόσεις Καστανιώτη). Μεγάλο τούβλο, αμφιλεγόμενες κριτικές, λίγο ακριβό. Το έχει διαβάσει κανείς;

5. Ρίτσαρντ Φλάναγκαν - Εγχειρίδιο ιχθύων(εκδόσεις Άγρα). Πολύ ωραία έκδοση και εξαιρετική μετάφραση(έτσι έχω ακούσει), αμφιλεγόμενα σχόλια, λίγο ακριβό αλλά αν αξίζει... γιατί όχι;

6. Άλμπερτ Σάντσες Πινόλ - Η Πανδώρα στο Κονγκό(εκδόσεις Bell). Καλά σχόλια, φτηνό, απορώ πως δεν το έχω αγοράσει ακόμα. Το έχει διαβάσει κανείς;

7. Φίλιπ Ντικ - Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς(εκδόσεις Parsec). Χμ! Κάποιος που να το έχει διαβάσει; Τι γίνετε ακριβώς, ποια είναι η υπόθεση του βιβλίου;

 

 

Έχω και άλλες λίστες, φυσικά...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

To Αετος στο χιονι ειναι απο τα πολυ δυνατα ιστορικα μυθιστορηματα.Το διαβαζα οταν ημουν φανταρος.

Τα 3 στιγματα του ΠΕ επεισα ενα φιλο μου να τα παρει με απωτερο σκοπο να το δανειστω αλλα τελικα με προλαβε αλλος και ακομη δεν του τα'χει επιστρεψει.Μεση περιοδος του Ντικ αρα εμενα προσωπικα θα μου αρεσει πολυ αλλα γουστα ειναι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

6. Άλμπερτ Σάντσες Πινόλ - Η Πανδώρα στο Κονγκό(εκδόσεις Bell).

 

Πολύ καλό και φεύγει γρήγορα, με άριστη σχέση τιμής απόδοσης. Ο βασικός ήρωας του βιβλίου είναι "μαύρος" συγγραφέας που εργάζεται φασόν για έναν αναγνωρισμένο συγγραφέα λαικών αναγνωσμάτων. Αναλαμβάνει τη συγγραφή ενός βιβλίου το οποίο του αφηγείται ένας παράξενος άντρας που κρατείται για το φόνο των δύο κυρίων του στο Κονγκό. Απο την αρχή ο συγγραφέας μαγεύεται από την ιστορία και μερα με τη μέρα μπλέκεται όλο και περισσότερο στον ιστό της αφήγησης του φυλακισμένου και καταλήγει τρελά ερωτευμένος με μια γυναίκα που δεν έχει δει ποτέ του και που δεν έχει καμια ελπίδα να γνωρίσει ποτέ. Το βιβλίο όμως τελειώνει και όπως πάντα η αλήθεια όσο καλά και αν είναι κρυμμένη έιναι πάντα πιο κοντά απ' όσο νομίζεις... :book:

 

Έντονο το στοιχείο του φανταστικού σε ολόκληρο το βιβλίο!

Το διάβασα φέτος το καλοκαίρι και όπως φαίνεται πέρασα καλά μαζί του!

Link to comment
Share on other sites

2. Τζόναθαν Κόου - Τι ωραίο πλιάτσικο!(εκδόσεις Πόλις). Ακούω εξαιρετικά λόγια γι'αυτό, οι εκδόσεις είναι σοβαρές και είμαι σίγουρος ότι έχουν κάνει καλή δουλειά, αλλά είναι λίγο ακριβό. Είναι έκδοση του 2009, λέω να το πάρω σε λίγο καιρό, με μεγαλύτερη έκπτωση.

 

Αυτό είναι εξαιρετικό! Μαζί με το Σπίτι του ύπνου είναι τα δύο αγαπημένα από τον Κόου. Έχει επανεκδοθεί; Γιατί νομίζω ότι η πρώτη έκδοση ήταν κάποια χρόνια νωρίτερα από το '09.

Link to comment
Share on other sites

6. Άλμπερτ Σάντσες Πινόλ - Η Πανδώρα στο Κονγκό(εκδόσεις Bell).

 

Πολύ καλό και φεύγει γρήγορα, με άριστη σχέση τιμής απόδοσης. Ο βασικός ήρωας του βιβλίου είναι "μαύρος" συγγραφέας που εργάζεται φασόν για έναν αναγνωρισμένο συγγραφέα λαικών αναγνωσμάτων. Αναλαμβάνει τη συγγραφή ενός βιβλίου το οποίο του αφηγείται ένας παράξενος άντρας που κρατείται για το φόνο των δύο κυρίων του στο Κονγκό. Απο την αρχή ο συγγραφέας μαγεύεται από την ιστορία και μερα με τη μέρα μπλέκεται όλο και περισσότερο στον ιστό της αφήγησης του φυλακισμένου και καταλήγει τρελά ερωτευμένος με μια γυναίκα που δεν έχει δει ποτέ του και που δεν έχει καμια ελπίδα να γνωρίσει ποτέ. Το βιβλίο όμως τελειώνει και όπως πάντα η αλήθεια όσο καλά και αν είναι κρυμμένη έιναι πάντα πιο κοντά απ' όσο νομίζεις... :book:

 

Έντονο το στοιχείο του φανταστικού σε ολόκληρο το βιβλίο!

Το διάβασα φέτος το καλοκαίρι και όπως φαίνεται πέρασα καλά μαζί του!

 

Διάβασε και το Ψυχρό Δέρμα, το πρώτο του. Αν και κάποιες ομοιότητες υπάρχουν με το Κονγκό, είναι ένα καταπληκτικό δείγμα συγκερασμού κλασικής λογοτεχνίας με μια μοντέρνα, προσωπική προσέγγιση που θα σε καθηλώσει!

Link to comment
Share on other sites

2. Τζόναθαν Κόου - Τι ωραίο πλιάτσικο!(εκδόσεις Πόλις). Ακούω εξαιρετικά λόγια γι'αυτό, οι εκδόσεις είναι σοβαρές και είμαι σίγουρος ότι έχουν κάνει καλή δουλειά, αλλά είναι λίγο ακριβό. Είναι έκδοση του 2009, λέω να το πάρω σε λίγο καιρό, με μεγαλύτερη έκπτωση.

 

Αυτό είναι εξαιρετικό! Μαζί με το Σπίτι του ύπνου είναι τα δύο αγαπημένα από τον Κόου. Έχει επανεκδοθεί; Γιατί νομίζω ότι η πρώτη έκδοση ήταν κάποια χρόνια νωρίτερα από το '09.

 

Αυτό σίγουρα δεν είναι έκδοση του 2009. Από περιέργειά έψαξα και το βρήκα και είδα ότι έχω την τρίτη έκδοση η οποία εκδόθηκε το 1998 (α έκδοση το 1997). Παρεμπιπτόντως το είχα αγοράσει 3650 δρχ! :rolleyes:

Αν μετά από 14 χρόνια εξακολουθεί να επανεκδίδεται, πολύ φοβάμαι ότι δεν θα το βρεις ποτέ με έκπτωση μεγαλύτερη του 10%.

Κατά τα άλλα θυμάμαι ότι τότε που το διάβασα μου άρεσε, αλλά μετά από τόσα χρόνια δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν ήταν καλό ή κακό...

Link to comment
Share on other sites

Στη Πολιτεία που το βρήκα, νομίζω ότι ήταν έκδοση του 2009, γιατί έκανε 20 ευρώ και κάτι ψηλά, ενώ αν ήταν παλιότερη έκδοση, θα είχε 30% έκπτωση, οπότε θα έκανε γύρω στα 15,70 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν είναι ακριβώς λίστα,απλά επειδή δεν είδα κάποιο ανάλογο τόπικ,είπα να ρωτήσω εδώ.

 

Έχει διαβάσει κανείς βιβλία του Bret Easton και ειδικά το Σεληνιακό Τοπίο και το Glamorama?

Σκεφτόμουν να αγοράσω κυρίως το Σεληνιακό τοπίο,αξίζει?Είναι πολύ βαρύ?Κουράζει?Ποιό είναι το στυλ γραφής του?

Εσείς ποιο βιβλίο θα μου προτείνατε να διαβάσω από αυτόν τον συγγραφέα?Η ταινία american psycho, είναι πιστή μεταφορά

του βιβλίου?Θυμάμαι την είχα δει μικρός και είχα πάθει σοκ!

 

Όπως είδατε ,δε μου αρέσουν καθόλου οι ερωτήσεις...

 

ΥΓ αν υπάρχει άλλο σχετικό τόπικ και δεν το είδα στείλτε μου link

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

σήμερα έσβησα από τη λίστα δυο βιβλία που ήθελα καιρό.ursula le guin-the dispossessed και το Κατα Ιησούν Ευαγγέλιον του Σαραμάγκου

Η λίστα μου έχει ως εξής:

1.Ulysses J.Joyce το οποίο καθότι είναι τεράστιο με απωθεί προς το παρόν (κυρίως διαβάζω σε λεωφορεία και σε μέρη που πρέπει να μεταφέρω τα βιβλία)

2.Αβάσταχτη Ελαφρότητα του είναι- Κουντερο . Έχω δει την ταινία μα για το βιβλίο μου έχουν πει ακόμα πιο διθυραμβικά λόγια

3.Λολίτα.

4.Ο καλός και ο κακός Ιησούς του Πούλμαν.Λέω να το πάρω και στα αγγλικά.Σήμερα το βρήκα πάντως στα Ελληνικά και όλως περιέργως δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβό.

5.Ο κήπος του επίκουρου .Δεν έχω διαβάσει τίποτα του Yalom αλλά έχω ακούσει καλά λόγια

6.Θέλω να διαβάσω ένα βιβλίο του King καθώς τα σενάρια πολλών ταινιών που μου αρέσουν είναι δικά του. Σκέφτομαι να πάρω κάποιο μεταξύ του Insomnia (;) Bag of bones , Lily's story (;).Η γνώμη σας;

7.Μακ Ντόναλτ - Λίλιθ και

8.Μίλτον Paradise lost.(στο αγγλικό κείμενο αμφότερα)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το American Psycho.

 

ASgaroth: Μην αγοράσεις το Lisie's Story. Το Bag of Bones είναι καλό αλλά όχι ιδιαίτερα τρόμου. Ξεκίνα με το Salems Lot ή The Shining.

 

Το Paradise Lost είναι λίγο κουραστικό αλλά αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Northe. Λέω τότε να πάρω το Salems Lot για αρχή. Παρεπιπτώντως έχει διαβάσει κανενας το πανδοχείο του ΝτεΜοπασάν; Μου θύμισε πάρα πολύ το the shining (όπως το ξέρω στην κινηματογραφική εκδοχή).

Α επίσης από Μπουκόφσκι τι προτίνετε;

Link to comment
Share on other sites

Από Μπουκόφσκι προτείνω Τοστ Ζαμπόν και το Ταχυδρομείο. Πιο πολύ το πρώτο, βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έσβησα από τη λίστα δυο βιβλία που ήθελα καιρό.ursula le guin-the dispossessed και το Κατα Ιησούν Ευαγγέλιον του Σαραμάγκου

Η λίστα μου έχει ως εξής:

1.Ulysses J.Joyce το οποίο καθότι είναι τεράστιο με απωθεί προς το παρόν (κυρίως διαβάζω σε λεωφορεία και σε μέρη που πρέπει να μεταφέρω τα βιβλία)

2.Αβάσταχτη Ελαφρότητα του είναι- Κουντερο . Έχω δει την ταινία μα για το βιβλίο μου έχουν πει ακόμα πιο διθυραμβικά λόγια

3.Λολίτα.

4.Ο καλός και ο κακός Ιησούς του Πούλμαν.Λέω να το πάρω και στα αγγλικά.Σήμερα το βρήκα πάντως στα Ελληνικά και όλως περιέργως δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβό.

5.Ο κήπος του επίκουρου .Δεν έχω διαβάσει τίποτα του Yalom αλλά έχω ακούσει καλά λόγια

6.Θέλω να διαβάσω ένα βιβλίο του King καθώς τα σενάρια πολλών ταινιών που μου αρέσουν είναι δικά του. Σκέφτομαι να πάρω κάποιο μεταξύ του Insomnia (;) Bag of bones , Lily's story (;).Η γνώμη σας;

7.Μακ Ντόναλτ - Λίλιθ και

8.Μίλτον Paradise lost.(στο αγγλικό κείμενο αμφότερα)

 

Από Γιάλομ ξεκίνα καλύτερα με το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε". Είναι το καλύτερό του κι εκεί θα καταλάβεις αν σου αρέσει αυτό το στυλ γραφής ή όχι.

 

Για Κινγκ σου είπανε, αν κι εγώ θα πρότεινα "Νεκρωταφείο Ζώων" (δεν είναι ορθογραφικό αυτό, έτσι είναι η μετάφρασή του).

 

Και του Κούντερα, θυμάμαι μου είχε αρέσει πολύ τότε που το διάβασα (αλλά δεν θυμάμαι καθόλου υπόθεση πλέον).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να πω και εγω την λιστα μου. Αν και λιγο πολυ ειναι γνωστα βιβλια, καθε σχολιο ειναι θετικο.

 

Ντμίτρι Γκλουχόφσκι - Metro 2033

Αρθουρ Κλαρκ - Ραντεβού με τον Ράμα

Ισαακ Ασιμοφ - Γαλαξιακή αυτοκρατορία

Xερμπερτ Φρανκ - Dune

joe Haldeman - Ο αιώνιος πόλεμος

Ρέη Μπραντμπερυ - ΦΑΡΕΝΑΪΤ 451

Ρόμπερτ Χενλάιν - Οι στρατιώτες του Γαλαξία / παιζει να μου παρει καιρο να το βρω...

αδελφοι Στρουγκάτσκι - Πικνίκ δίπλα στο δρόμο / μετά που διαβασα το review απο τον ΒladeRunner το εψαξα λιγο και τλκ εχω παιξει το παιχνιδι που βασιστηκε(stalker), αρα πιστευω θα μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Το Ραντεβου με το Ραμα ειναι απο τα καλυτερα του Κλαρκ.βεβαια εχει και τα κλασικα μειονεκτηματα με την ξυλινη γλωσσα κτλ αλλα εχει και εντονα τα πλεονεκτηματα(sense of wonder κτλ).

Η Γαλαξιακη αυτοκρατορια πολυ καλη,μονο που η μεταφραση ειναι ισως η χειροτερη του Κακτου.Συνηθως δεν με χαλανε οι μεταφρασεις αλλα στο συγκεκριμενο πχ βλεπεις να αλλαζουν με μαγικο τροπο ακομη και τα ονοματα των ηρωων.

Ντιουν ενταξει,απαιχτο ειδικα αν σου αρεσει φαση space opera.

Αιωνιος πολεμος πολυ καλο επισης.

Φαρεναιτ 451 κι αυτο δυνατο βιβλιο αλλα η ελληνικη εκδοση ειναι προβληματικη(ακομη και στο οπισθοφυλλο η τελευταια προταση ειναι κομμενη στη μεση!)

Οι στρατιωτες του Γαλαξια καλο βιβλιο,παντως καμια σχεση με την ομωνυμη ταινια(απλα υπαρχει ενας Ρικο σε διαστημικο πολεμο,το μονο κοινο).Δεν εχει τοσο μαχες οσο εκπαιδευση και πολιτικη φιλοσοφια.

Link to comment
Share on other sites

Το Ραντεβου με το Ραμα ειναι απο τα καλυτερα του Κλαρκ.βεβαια εχει και τα κλασικα μειονεκτηματα με την ξυλινη γλωσσα κτλ αλλα εχει και εντονα τα πλεονεκτηματα(sense of wonder κτλ).

Η Γαλαξιακη αυτοκρατορια πολυ καλη,μονο που η μεταφραση ειναι ισως η χειροτερη του Κακτου.Συνηθως δεν με χαλανε οι μεταφρασεις αλλα στο συγκεκριμενο πχ βλεπεις να αλλαζουν με μαγικο τροπο ακομη και τα ονοματα των ηρωων.

Ντιουν ενταξει,απαιχτο ειδικα αν σου αρεσει φαση space opera.

Αιωνιος πολεμος πολυ καλο επισης.

Φαρεναιτ 451 κι αυτο δυνατο βιβλιο αλλα η ελληνικη εκδοση ειναι προβληματικη(ακομη και στο οπισθοφυλλο η τελευταια προταση ειναι κομμενη στη μεση!)

Οι στρατιωτες του Γαλαξια καλο βιβλιο,παντως καμια σχεση με την ομωνυμη ταινια(απλα υπαρχει ενας Ρικο σε διαστημικο πολεμο,το μονο κοινο).Δεν εχει τοσο μαχες οσο εκπαιδευση και πολιτικη φιλοσοφια.

2/6 εχουν προβλήματα ε?χμμ θα δω τι θα κανω.

Για το Φαρεναιτ 451 εχω δει 2 εκδοσεις, Παρα Πεντε και Γρηγόρης Μ.Π. Ποια ξερεις οτι εχει προβλημα? ή ειναι και οι δυο το ιδιο?

Και ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Απο Παρα πεντε ειναι το δικο μου-προβληματικο- αντιτυπο.Την αλλη δεν την ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Απο Παρα πεντε ειναι το δικο μου-προβληματικο- αντιτυπο.Την αλλη δεν την ξερω.

 

Φαρενάιτ 451

 

Τhanks θα δοκιμασω το αλλο και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Απο Παρα πεντε ειναι το δικο μου-προβληματικο- αντιτυπο.Την αλλη δεν την ξερω.

 

Φαρενάιτ 451

 

Τhanks θα δοκιμασω το αλλο και θα σας πω.

 

Κι από Γρηγόρη που έχω εγώ, χάλια μετάφραση και είναι σαν να μην έχει γίνει καμία επιμέλεια!

Link to comment
Share on other sites

:shok: :wtf: Δηλ μπρος γκρεμος κ πισω ρέμα ε?

Τhanks Eroviana για την πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να το παρεις στα Αγγλικα;Μικρο ειναι εξαλλου,δε νομιζω να σε παιδεψει.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω αυτο σκεφτομουν heiron,στην επόμενη παραγγελια λοιπον.:good:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..