Jump to content

Αναζητείται ο Καλλιτέχνης


Bardoulas©
 Share

Recommended Posts

Δε χρειάστηκε να το πει δεύτερη φορά :D

post-75-1090830123.jpg

post-75-1090830350.jpg

post-75-1091017019_thumb.jpg

post-75-1091017073.jpg

Edited by Bardoulas©
Link to comment
Share on other sites

Βάρδουλα, θα σου απαντήσω εγώ, άμα δε σε πειράζει. :Ρ

 

Το πρώτο από αριστερά είναι του Boris Vallejo. Το δεύτερο δεν ξέρω ποιου είναι. Και το τρίτο είναι του Luis Royo.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο με καίει :lmao:

Όσο για τα άλλα δύο, τι να πω; Προσκυνώ :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

Οι εικόνες είνα ωραίες Βάρδουλα. Η πρώτη, η "gothic" δεν ξέρω ποιανού καλλιτέχνη είναι.

Οι άλλες δύο όπως σου έγραψε πιό πάνω o Βάρδος είναι:

 

H δεύτερη του Boris Vallejo (προφέρεται Βαγέχο και όχι Βαλέγιο η Βαλέτζο ) και λέγεται "Αndromeda in Chains" βασισμένη στον Ελληνικό μύθο.

 

H τρίτη είναι του Luis Royo, και ονομάζεται "Nine Tongues and One Ear" από το άλμπουμ "Malefic".

 

Υπάρχουν δεκάδες ιστοχώροι με έργα και των δύο αλλά μιά που κάποιοι φίλοι με αποκαλούν "ο ποντικός του Yahoo" να δύο λινκς με εκατοντάδες έργα και των δύο καλλιτεχνών όπως και κάμποσων άλλων.

 

http://www.vallejo.narod.ru/index.htm Με χρονολογική σειρά έργα του Boris από το 1956 ως το 2000.

 

http://fourth-bo.boom.ru/VLRm.htm Με έργα τόσο του Royo όσο και άλλων κατά άλμπουμ.

 

Dain

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Να ένας ποντικός που δε θα ήθελε κανείς να εξοντώσει :D

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα δύο καινούριες φωτογραφίες, και έσβησα την προηγούμενη που δε γνώριζε κανείς. Υπάρχει καμία περίπτωση να τους γνωρίζεις και αυτούς;

Edited by Bardoulas©
Link to comment
Share on other sites

Η λευκόδερμη τύπισσα είναι η Lady Death από τα Chaos! comics, και τη συγκεκριμένη εικόνα την έχει κάνει ο Dorian Doriavenger.

 

Για την πρώτη εικόνα (τη φτερωτή γυναίκα) δεν ξέρω.

 

 

Αλλά, μήπως, θα έπρεπε να είχαμε ανοίξει ένα άλλο topic για αυτά τα πράγματα; :)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και γω ξέρω ποιός έχει κάνει την φτερωτή κοπελλιά. Οντως, όπως λέει ο Βάρδος ας ανοίξουμε κάποιο άλλο τόπικ για τα "αναζητείται ο καλλιτέχνης". :)

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Τη φτερωτή Τη φτερωτή Τη φτερωτή Τη φτερωτή Τη φτερωτή Τη φτερωτή

Τη φτερωτή :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που άνοιξες αυτό το τόπικ Βάρδουλα. Θα προσπαθήσω να βρω ποιός ζωγράφισε την φτερωτή αν και θα βοηθούσε αν ήξερα τουλάχιστον πως λέγεται η εικόνα. Βλέπω πως το αρχείο ονομάζεται απλά "gothicart_XXX", όπως και το άλλο που δεν ξέραμε τι είναι. Το όνομα gothic art το έχεις γράψει εσύ η έτσι λεγόταν εξ αρχής?

 

Ενα γρήγορο search στις εικόνες του Yahoo αποκάλυψε λίγα πράγματα, και έχω την εντύπωση πως έπεσα πάνω σε δικό σου site στο Otenet μιά που είδα και τις άλλες εικόνες που πόσταρες εδώ. Φαύλος κύκλος δηλαδή. :ph34r:

 

Αν θυμόσουν ΠΟΥ βρήκες την εικόνα τα πράγματα θα ήταν πολύ πιό απλά. Μιά εξέταση με μικροσκόπιο αποκάλυψε επίσης πως δεν αναγράφονται πουθενά ούτε τα αρχικά του καλλιτέχνη, αλλά πρόκειται βέβαια για καθαρά επαγγελματική δουλειά.

 

Θα συνεχίσω να ψάχνω σήμερα με πιό "βαριά μέσα" αλλά αν έχεις κάποια ακόμα πληροφορία να μου δώσεις καλοδεχούμενη. :p

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η παραμικρή πληροφορία. Αλλιώς δε θα σε έβαζα να υποστείς το μαρτύριο. Αν βρω την παραμικρή λεπτομέρεια, εννοείται πως θα το σφυρίξω.

 

ΥΓ: Απέβλεπα κάποτε να γινόταν μπέρδεμα με το Bardos και το Bardoulas©. Χιχιχιχιχιχιχι

 

 

Bardos Edit: Αυτό δείχνει πόσο διαβολικός άνθρωπος :evil: , πραγματικά, είσαι. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Τότε ξεκινάω από αλλού. Σαν τον Data από το Σταρ Τρεκ. Τι στοιχεία έχουμε?

 

Η εικόνα λέγεται "gothicart_XXX" άρα πρέπει να είναι από τη συλλογή κάποιου που άλλαξε το αρχικό όνομα.

 

Η εικόνα δεν είναι απόλυτα πλήρης μια που οι περισσότεροι καλλιτέχνες υπογράφουν. Αυτό σημαίνει πως έπεσε κάποιο "κόψιμο" στο κάτω μάλλον μέρος της εικόνα.

 

Η εικόνα είναι κάποιου επαγγελματία ο οποίος δεν πρέπει να κάνει μόνο Gothic art. Η τεχνοτροπία είναι μάλλον γενικά fantasy αλλά το περιεχόμενο ταιριάζει σε μιά Gothic gallery.

 

H εικόνα δεν παρουσιάζει κάποιον χαρακτήρα από κάποιο κόμικ άρα δεν πρόκειται για σχέδιο φτιαγμένο ίσως για trading card set , όπως η προηγούμενη με τη Lady Death.

 

Χωρίς να μπορώ να εξηγήσω το γιατί, νομίζω πως δεν πρόκειται για τελευταία δουλειά αλλά μάλλον για κάτι πιό παλιό.

 

Υποθέτοντας πως πρόκειται για κάπως γνωστό καλλιτέχνη αυτό σημαίνει πως έχω να ψάξω μόνο 500-600 artists. :lmao: :lmao: :lmao:

 

Aλλά θα το βρω που θα μου πάει??

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι το σκίτσο μου παραπέμπει είτε σε άγγελο είτε (η κυριότερη υποψία που έχω) στη Νίκη που πετάει τα φτερά του/της.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρω ποιανού είναι η "αγγελική" εικόνα Bardoulas. :( Aν και έψαξα με όποιο τρόπο και όποιους παραμέτρους ξέρω η μπορώ να φανταστώ, είναι σαν να ψάχνω έναν πράσινο κόκκο άμμου στην πορτοκαλί Σαχάρα.

 

Είναι εμφανές πως το όνομα της εικόνας έχει μετατραπεί από το αρχικό του γιατί ούτε σαν file search μπόρεσα να τη βρω. Εψαξα ακόμα και με απίθανους όρους αναζήτησης όπως "Nike" και φυσικά παπούτσια βρήκα την Αγγελίνα δεν την βρήκα.

 

Ομως ψάχνοντας έπεσα πάνω σε ένα πολύ ωραίο ιστοχώρο, και ίσως αυτό σε παρηγορήσει.

 

http://members.lycos.co.uk/damonsfantasyart

 

Εδώ θα βρείς δείγματα από 280 καλλιτέχνες σε 24 σελίδες. Το καλό είναι πως βλέπεις το έργο και το όνομα του καλλιτέχνη σε κάθε σελίδα και οι επιλογές που έχει κάνει ο τυπάκος που έφτιαξε τη σελίδα είναι εκπληκτικές. ΠΙστέυω πως θα σ'αρέσει.

 

Εγώ στο μεταξύ θα συνεχίσω να ψάχνω για την φτερωτή μέσα στα πλαίσια της γενικής αναζήτησης για εικόνες που κάνω καθημερινά.

 

Αν πάντως έχεις κάποιο ακόμα στοιχείο να μου δώσεις, όπως π.χ. αν θυμάσαι που βρήκες την εικόνα έστω και στο περίπου, η αν άλλαξες το όνομα η κάτι τέλος πάντων θα απλοποιούσε πολύ τα πράγματα. :p

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Ααααααα....πολύ μοβόρικο. Τίποτα από την αγγελίνα (I like the name). Αλλά το άτομο που μου έδωσε τη φωτο δεν είναι ιδιαίτερα ψαγμένο. Σε μάλλον κοινότυπο σάιτ θα το βρήκε. Εννοείται πως δεν τον βρίσκω πουθένα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..